• Klasa VIII WDŻWR

        • Link do programu nauczania: 8sp-program-ewydanie.pdf (sp144.pl)

           

           

          2021/2022

          18.02.2022

          Temat: Budowanie relacji międzyosobowych.

          Na tej lekcji Uczeń: uświadamia sobie, że dojrzałość emocjonalna wyraża się w panowaniu nad sobą 

          Jest rzeczą oczywistą, zdarza się, że nie podzielacie poglądów Waszych rodziców na pewne sprawy. Uważacie, że macie prawo do własnego punktu widzenia. Czasem jednak zapominacie, że prawo to przysługuje także drugiej stronie. To, że coś się nam podoba, nie oznacza, że musi się podobać wszystkim domownikom. Czasem po bardzo długiej rozmowie każdy z nas pozostaje przy swoich poglądach. Ale ta rozmowa była potrzebna; pomogła nam lepiej siebie poznać. Jeżeli dostrzegamy naszą inność i potrafi my przyjąć i uszanować inność drugiego – to znaczy, że osiągnęliśmy ważny etap w naszym dojrzewaniu psychicznym. Oczywiście, że zasada tolerancji nie dotyczy przekraczania praw, które wszystkich obowiązują. Podobnie jak polonista nie może tolerować indywidualnych poglądów na pisownię „rz” i „ż”, tak i rodzice muszą wpoić swoim dzieciom normy postępowania, których przekraczać nie wolno. Są one znacznie ważniejsze od zasad ortograficznych. 

          Zasady skutecznej komunikacji 

          • Słuchaj uważnie tego, co mówi druga osoba. 

          • Postaraj się utrzymywać z nią kontakt wzrokowy. 

          • Staraj się wczuć w to, o czym opowiada Twój rozmówca. 

          •  Formułuj wypowiedź w pierwszej osobie liczby pojedynczej: Ja myślę..., uważam..., czuję... rozumiem, że..., nie zgadzam się z... 

          •  Unikaj wypominania, atakowania i przesadnych określeń w stylu: to nieprawda..., to niemożliwe... Nie prowadzą one do rozwiązania problemu, jedynie zaostrzają konflikty. 

          •  Nie przerywaj, nie dopowiadaj, nie myśl o tym, co sam za chwilę powiesz. 

          •  Dopasuj sposób mówienia i język do swojego rozmówcy

          • "Zdrowe" relacje z innymi
            W momencie, gdy masz możliwość bycia sobą, gdy nie musisz udawać kogoś kim w rzeczywistości nie jesteś, relacje są “zdrowe”. Ważny jest w nich szacunek do siebie nawzajem, akceptacja odmienności, indywidualności drugiej osoby. W relacjach nie zawsze jest idealnie. Ale nawet jeśli nie jest idealnie, to taka relacja jest “zdrowa”, jeśli Ty i druga osoba czujecie się dość komfortowo. W życiu nigdy nie jest perfekcyjnie, dlatego być może nie warto kończyć relacji po pierwszej małżeńskiej kłótni czy różnicy w wymianie zdań z koleżanką z pracy. 

            Przykład 1.

            Dwójka bliskich sobie ludzi, znających się już dobrych parę lat, których łączy silna więź emocjonalna, jedzie razem samochodem na wakacje i przez dwie godziny się do siebie nie odzywają.

            Ktoś patrząc z boku mógłby stwierdzić, że bardzo męczy ich wspólne towarzystwo oraz że nie dogadują się ze sobą najlepiej. Tymczasem może się okazać, że oni bardzo się kochają, ale obydwoje dali sobie przestrzeń i ich ta cisza nie męczy. Dla nich nie jest ona wcale niezręczna, tak jakby mogła być w przypadku nowo poznanej pary na pierwszej randce. Ważne jest to, jak oni się odnajdują w tej sytuacji, jeśli czują się komfortowo i dobrze to mogą sobie pozwolić na taką dłuższą chwilę ciszy. Istotne, by obie osoby w relacji czuły się ze sobą dobrze.

            Czy są uniwersalne zasady budowania relacji?
            Istnieją uniwersalne zasady, choć proces budowania relacji nie zawsze jest taki sam. Można je wykorzystać z do budowania relacji prywatnych. Łatwo się ich nauczyć. Poniżej przedstawiłam umiejętności, które są pomocne przy budowaniu relacji międzyludzkich.

            Komunikacja

            Ważne, żeby osoby wchodzące ze sobą w relacje międzyludzkie były wobec siebie otwarte i starały się zrozumieć drugiego człowieka. Przydatne okazuje się aktywne słuchanie, jasne komunikaty, bez niedomówień, mówienie z własnej perspektywy. “Gdy tak mówisz, czuję się niekomfortowo”, zamiast “Mówisz to w arogancki sposób”.

            Szczerość i spójność komunikatu z samym sobą

            Gdy wypowiadamy się na jakiś temat, mówmy szczerze. Nie starajmy się dopasowywać do tego, jakie zdanie ma odbiorca, bądźmy zgodni z samym sobą.

            Empatia

            Starajmy się postawić w sytuacji drugiej osoby i spojrzeć na problem z jej punktu widzenia. Spróbujmy zrozumieć, że każdy z nas ma inny paradygmat, czyli inaczej postrzega otaczającą nas rzeczywistość. Postarajmy się to dostrzec.

            Współodpowiedzialność

            Ważne, by pamiętać, że aby udało się zbudować i utrzymać relację, obie strony powinny czuć się współodpowiedzialne za cały ten proces. Nie można zrzucić ciężaru odpowiedzialności na jedną ze stron, a samemu przyjąć bierną postawę.

          • Zadanie domowe

            Zastanow się  jakie cechy posiadasz , które pomagają ci budować relacje, jakie cechy posiadasz które nieszczą relacje i co daje ci przynależność do grupy.

             

          •  

          2020/2021

          22/02/2021

          Temat: Budowanie relacji międzyosobowych.

          Proszę zapoznaj sie z tematyką lekcji korzystając z linku: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-jak-rozwijac-i-dbac-o-relacje-miedzyludzkie

          Na podstawie przeczytanego tekstu proszę napiszcie: 

          1) Co pomaga budować relacje z innymi

          .................................................................................................................................................................................

          2) Co niszczy relacje z innymi

          ..................................................................................................................................................................................

          3) Co daje przynależność do grupy wspólnotowej

          ..................................................................................................................................................................................

          Zadanie domowe

          Zastanow się i  napisz jakie cechy posiadasz , które pomagają ci budować relacje, jakiekie cechy posiadasz które nieszczą relacje i co daje ci przynależność do grupy.

          9.02.2021

          Temat: Na początek: zakochanie

          Dlaczego się zakochujemy?

          Podstawowa zasada psychologii społecznej głosi, że człowiek jest istotą społeczną. Oznacza to, że jego przeznaczeniem jest życie wśród ludzi i z ludźmi. Szukanie partnera jest uwarunkowane ewolucyjnie, związane zarówno z zaspakajaniem przez człowieka potrzeb (w tym potrzeby bezpieczeństwa oraz przynależności), jak również z naszym życiowym zadaniem: prokreacją. Zakochujemy się i łączymy w pary aby być z kimś, tworzyć rodzinę i dawać życie kolejnym pokoleniom.

          Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?

          W dzisiejszych czasach mamy do wyboru mnóstwo różnych sposobów na poznanie nowych ludzi: szybkie randki, spotkania ze znajomymi, siłownia, parki miejskie, czy restauracje. Warto wykorzystać te opcje, by poznać kogoś na całe życie. Załóżmy, że kogoś już znalazłaś i czujesz do niego coś wyjątkowego. Odpowiedz sobie na pytania: czy nie potrafisz przestać myśleć o tej osobie? Całymi dniami o niej marzysz, zamiast pracować? Wyobrażasz sobie Waszą wspólną przyszłość? Te zawrotne myśli mogą stanowić objawy zakochania.

          Co oznacza zakochanie się?

          Okazuje się, że naukowcy dokładnie zbadali, czym jest zakochanie się. Odkryli oni, że „zakochany” mózg wygląda zupełnie inaczej, niż ten który czuje tylko fizyczne pożądanie. Różni się też od takiego, którego właściciel jest z kimś w związku od wielu, wielu lat. Helen Fisher, antropolog z Uniwersytetu w Rutgers, będąca jednym z wiodących ekspertów w dziedzinie biologicznego aspektu miłości, przeprowadziła szereg badań na temat zakochania się. Fisher udowodniła, że faza „miłości” mózgu jest unikatowym i dobrze zdefiniowanym okresem. Stwierdziła ponadto, że istnieje 12 objawów, których występowanie oznacza, że jesteś zakochana. Oto i one.

          1. Myślenie o ukochanej osobie, jako o kimś wyjątkowym

          Kiedy się zakochujemy, zaczynamy sądzić, że osoba ta jest jedyna w swoim rodzaju. To przekonanie jest powiązane z brakiem odczuwania romantycznej pasji w stosunku do kogoś innego. Fisher i jej współpracownicy uważają, że skupienie się tylko na jednym celu (ukochanej osobie) wynika z podwyższonego poziomu centralnej dopaminy w mózgu – związku chemicznego, związanego z zachowaniem uwagi i skupienia.

          2. Skupianie się na pozytywach

          Ludzie będący naprawdę zakochani, koncentrują się na pozytywnych cechach partnera, nie zwracając uwagi na jego wady. Skupiają się także na mało istotnych wydarzeniach i przedmiotach związanych z bliską im osobą. Całymi dniami potrafią wspominać trywialne sytuacje związane z obecnością ukochanego. Koncentrowanie się na zaletach partnera to kolejny skutek podwyższonego poziomu centralnej dopaminy, a także gwałtownego wzrostu poziomu centralnej noradrenaliny – powiązanej z lepszym zapamiętywaniem nowych bodźców.

          3. Emocjonalna niestabilność

          Jak wszyscy wiemy, zakochanie się często prowadzi do emocjonalnej i fizjologicznej niestabilności. Zakochany odczuwa w jednym momencie radość, przypływ energii i bezsenność, by po chwili stracić apetyt, drżeć i mieć przyspieszone bicie serca z powodu stresu. Zakochani często też odczuwają niepokój, panikę i uczucie rozpaczy, w sytuacji gdy w ich relacji pojawiają się nawet najmniejsze zgrzyty. Te zmiany nastrojów można porównać do zachowań narkomanów.

          I rzeczywiście, badania to potwierdzają! Podczas pokazywania zdjęć ukochanych osób, u badanych aktywowały się te same obszary mózgu, które u narkomanów reagują na kolejną dawkę narkotyku. Bycie zakochanym, według naukowców, jest formą uzależnienia.

          4. Myślisz tylko o nim

          Jak twierdzi Helen Fisher, ludzie zakochani spędzają około 85% czasu myśląc o swym obiekcie westchnień. Jako forma obsesyjnych zachowań, myśli te mogą wynikać ze zmniejszonego poziomu centralnej serotoniny w mózgu. Warto wiedzieć, że podobny skutek mają zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, które leczy się inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny.

          5. Chęć przypodobania się

          Zakochanie się jest powiązane z tendencją do zmiany dziennej rutyny, ubioru, manier, przyzwyczajeń i wartości, by lepiej odpowiadały wybrankowi.

          Bycie sobą może być jednak Twoim największym atutem. W innym badaniu, H. Fisher wykazała, że ludzie przyciągają się na zasadzie przeciwieństwa. Osoby dominujące, wysoce analityczne i lubiący konkurować, często zakochiwały się w takich, które cechowały się empatią, opiekuńczością i ufnością.

          6. Emocjonalna zależność

          Zakochani wykazują regularne znaki emocjonalnego uzależnienia od swej relacji – zaborczość, zazdrość, lęk przed odrzuceniem i niepokój związany z rozłąką. Helen Fisher wraz z innymi badaczami, analizowali reakcje chemiczne mózgów ludzi oglądających zdjęcia ukochanych osób. W ten sam sposób badali też nieszczęśliwie zakochanych, którzy zostali przez obiekt swych westchnień odrzuceni.

          Rezonans magnetyczny wykazywał aktywację tych samych obszarów mózgu, które odpowiadają za pragnienie kokainy u narkomanów. Zwiększona aktywność obszarów odpowiedzialnych za uzależnienia, może wyjaśniać obsesyjne zachowania związane z miłosnym zawodem.

          7. Uczucie empatii

          Ludzie zakochani czują silną empatię w stosunku do swych wybranków. Odczuwają ich ból tak samo jak swój i są w stanie poświęcić prawie wszystko dla ukochanej osoby.

          8. Związek emocjonalny priorytetem

          Choć pragnienie seksu jest ważne dla ludzi zakochanych, to aż 64% badanych (zarówno mężczyzn jak i kobiet) nie zgodziło się ze stwierdzeniem, że seks jest najważniejszym elementem ich związku z partnerem/partnerką.

          9. Planowanie wspólnej przyszłości

          Doktor Lucy Brown, neurobiolog z Wyższej Szkoły Medycyny im. Alberta Einsteina w Nowym Jorku twierdzi, że myślenie o przyszłości z ukochaną osobą, da się porównać do innych, niezbędnych do przetrwania zachowań – takich jak picie wody podczas pragnienia.

          Miłość plasuje się pomiędzy systemami przetrwania, które sprawiają, że jesteśmy głodni i spragnieni. Brown uważa miłość za część ludzkiej strategii rozrodczej. Ludzie parują się, by cały nasz gatunek mógł przetrwać.

          10. Uczucie braku kontroli

          Osoby twierdzące, że są zakochane, twierdzą też zwykle, że ich uczucie jest mimowolne i niekontrolowane.

          11. Zaborczość

          Głęboko zakochani odczuwają silne pożądanie w stosunku do partnera, które jest jednak powiązane z silnymi emocjami. Pociąg fizyczny jest połączony z zaborczością, wyłącznością na seks, a w przypadku podejrzeń partnera o niewierność – ekstremalną zazdrością.

          12. Narastający czar

          Stawianie czoła niepowodzeniom życiowym wraz z ukochaną osobą wzmacnia romantyczne pożądanie. Za tę reakcję może być odpowiedzialna wspominana już wcześniej centralna dopamina. Najnowsze badania pokazują, że odłożona w czasie nagroda, poprawia wydajność neuronów wytwarzających dopaminę w środkowej części mózgu.

          Znacie jeszcze inne symptomy zakochania, a może sami doświadczyliście niektórych z nich? Zachęcamy do pozostawiania swoich komentarzy. A tych, którzy chcieliby poczuć to niezwykłe uczucie zakochania w drugiej osobie zapraszamy do wzięcia udziału w szybkich randkach, organizowanych przez nas w największych miastach w Polsce!

          Zakochanie a zauroczenie

          Jak odróżnić zauroczenie od zakochania? Oba z nich związane są z silnymi emocjami, jednak oznaczają coś innego. Zauroczenie to jedynie fascynacja drugą osobą, jej wyglądem, cechami charakteru, zachowaniem, dokonaniami czy umiejętnościami. Idealizujemy ukochaną osobę, nie dostrzegamy jej wad (w zakochaniu już je widzimy!). Zauroczeniem nazywamy także fascynację osobami znanymi, np. aktorami, gwiazdami muzyki czy naszymi autorytetami: nauczycielem, starszym kolegą. Może być ono pierwszym etapem miłości platonicznej. Zauroczenie jest krótkotrwale, zwykle mija po pewnym czasie ale może być też pierwszym krokiem do zakochania.

          Czy zakochanie przemija?

          Eksperci sądzą, że po pewnym czasie zwiększa się nasza tolerancja nawet na podwyższona w czasie zakochania ilość hormonów. Przestają one tak silnie działać i… zakochanie przemija. W niektórych związkach może zabraknąć pobudzenia, które dawały hormony i uczucie może nie przetrwać. Czy jednak zawsze musi tak być? Niekoniecznie. W trakcie trwania związku dwie osoby mogą stworzyć między sobą więź emocjonalną, opartą na wzajemnym zaufaniu, zrozumieniu i szacunku. Możliwe jest, że połączy ich wtedy coś więcej i wbrew teoriom naukowców i przemijającym hormonom ich związek przetrwa "do grobowej deski".

          Zakochanie a miłość

          Zakochanie to czas tęsknoty za ukochaną osobą, myślenia o niej, motyli w brzuchu i trzymania się za rękę. To jednak jeszcze nie miłość. O niej mówimy, gdy z obu stron pojawia się zaangażowanie, wzajemne wsparcie oraz oddanie. Nie jest emocją, jest silniejsza od wszystkich emocji. Nie jest również wyborem ani decyzją, jest trwalsza od wszystkich decyzji, jakie możemy podjąć. Miłość jest postawą wobec drugiej osoby, która sprawia, że ludzie chcą ze sobą być: mieszkać, prowadzić dom, mieć dzieci. To silna więź, oparta przede wszystkim na zaufaniu oraz kochaniu drugiej osoby taką, jaka jest, łącznie z jej zaletami i wadami.

          Miłość jest dojrzałą i podjętą świadomie decyzja o wspólnym byciu i trwaniu na dobre i na złe - „Miłość cierpliwa jest (…)”, opiera się na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. „(…) Miłość nie zazdrości…” ale daje poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Miłość dojrzała jest uczuciem trwałym, „(…) wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma (…)”.

          16.02.2021

            Temat:O etapach i rodzajach miłości.

          1. Miłość wymaga starań.

          Na poprzedniej lekcji dowiedzieliście się, że choć miłości może towarzyszyć ekscytacja, fascynacja, przyspieszone bicie serca, to jest ona czymś więcej niż zbiorem przyjemnych emocji. Miłość to postawa odpowiedzialności za drugiego człowieka, chęć uszczęśliwienia go i pragnienie jego rozwoju. Nikt z nas nie potrafi tak kochać od urodzenia. Brzmi to mało romantycznie, ale tak rozumianej miłości trzeba się nauczyć. Być może słyszeliście porównanie, że miłość jest jak ogród, w którym rośliny po zasadzeniu trzeba pielęgnować. Jeśli chcemy cieszyć się pięknem kolorowych kwiatów, musimy je wcześniej przyciąć, podlać, gdy jest susza, wyrwać chwasty i dostarczyć mikroelementów. Z miłością jest bardzo podobnie. Jeżeli chcemy cieszyć się relacją z drugim człowiekiem, trzeba ją podlewać dobrymi słowami i życzliwością, pielęgnować poprzez wyrywanie chwastów egoizmu i nieustępliwości oraz zasilać szacunkiem i empatią. „Przecież to mnóstwo pracy!" - zawołacie. Macie rację J

          1. Etapy miłości - Miłość jest procesem, a to oznacza, że przechodzi pewne etapy rozwoju, które się na siebie nakładają i przeplatają ze sobą. Każdy etap wnosi w nasze życie coś wartościowego.

          Miłość upodobania - gdybyśmy mieli scharakteryzować miłość upodobania w dwóch słowach, powiedzielibyśmy, że są to „różowe okulary" . Zakochani zakładają je na początku swojej relacji (i długo ich nie ściągają). Różowe okulary sprawiają, że osoba zakochana idealizuje obiekt swoich westchnień, dostrzegając jedynie dobre strony (jest to tak zwana ocena subiektywna). Człowiek zaangażowany uczuciowo wyolbrzymia pozytywne cechy kochanej osoby, a nawet przypisuje jej zalety, których nie ma - istnieją one jedynie w wyobraźni zakochanego. Taka idealizacja jest charakterystyczna dla miłości młodzieńczej. Towarzyszy jej potrzeba wyłączności, dlatego zakochani bardzo pragną przebywać sam na sam, stając się jak papużki nierozłączki. Nawet jeśli dzieli ich pewna odległość, emocjonalnie są nierozłączni, Co chwila chcą zapewniać o swoich uczuciach, a także otrzymywać potwierdzenia, że druga strona również kocha. Nic dziwnego, że w ciągu jednego dnia potrafią wysłać do siebie kilka- set SMS-ów. Miłość upodobania to wspaniałe przeżycie. Utwierdza nas w przekonaniu, że świat jest dobry, że czekają na nas wspaniałe rzeczy i jeszcze tak wiele jest do odkrycia. W dodatku możemy dokonywać tych odkryć razem z drugą osobą. Jednak, jak pamiętacie z poprzedniej lekcji, to jeszcze nie jest najwyższy stopień miłości. Na tym etapie pojawiają się dwie pułapki. Pierwszą z nich jest pokusa, aby się zatrzymać i nie zrobić kolejnego kroku w stronę miłości dojrzałej. Miłość upodobania daje wiele emocjonalnych korzyści. Idealizowanie drugiej osoby i bujanie w obłokach są przyjemne, nie wiąże się z nimi żaden wysiłek. Można więc kochać sam fakt bycia zakochanym i nie widzieć sensu w podejmowaniu pracy nad sobą - a ta jest konieczna, jeśli chcemy dorosnąć do miłości dojrzałej. Drugą pułapką może być przesadne skupienie się na wyglądzie płci przeciwnej. Tymczasem drugi człowiek to nie tylko ciało, ale i duch. Jeśli szukacie bratniej duszy, pamiętajcie, że choć pierwsze wrażenie jest ważne, to często bywa mylne i nie daje prawa do oceny drugiej osoby.

          Miłość pożądania - zakochane osoby pragną bliskości fizycznej. Trzymanie się za ręce, przytulanie, pierwsze pocałunki - często pytacie, na ile możecie sobie pozwolić. Seksualność jest sferą bardzo delikatną, ale jednocześnie to wielka siła i tylko dojrzałe osoby potrafią sprawić, aby nie stała się siłą niszczącą. Czy pożądanie może być wyrazem miłości? To trudne pytanie. Pragnienie bliskości fizycznej z pewnością świadczy o tym, że druga osoba wam się podoba i jej obecność jest dla was ważna. Jednak to za mało, aby powiedzieć, że pożądanie to wyraz miłości. Prawdziwa miłość, rozumiana jako głęboka relacja między dwojgiem ludzi, dojrzewa powoli, a pożądanie, rozumiane jako chęć zaspokojenia potrzeb seksualnych, dąży do natychmiastowego zaspokojenia. Kiedy zakochani koncentrują się nie na wzajemnym poznawaniu swojej psychiki, ale swoich ciał, pojawia się niebezpieczeństwo przedmiotowego traktowania drugiej osoby. Wtedy randki nie służą do odkrywania swoich pasji, zalet i poznawania własnych światów, lecz do poszukiwania coraz nowszych doznań seksualnych. Na początku są to nieśmiałe gesty, które mogą łatwo i szybko doprowadzić do przekraczania kolejnych granic. Pożądanie wcześniej czy później prowadzi do nieporozumień i napięć, wprowadza zamęt i powoduje zazdrość. Choć na początku wydaje się, że umocni relację zakochanych, tak naprawdę zubaża ją i spłyca. Miłość, która koncentruje się jedynie na seksualnej atrakcyjności drugiego człowieka, nie jest prawdziwą miłością. Pożądanie może być wyrazem miłości, ale tylko wtedy, gdy daje poczucie bezpieczeństwa, gdy towarzyszy nam zaufanie i czułość. Pełnego wyrazu taka miłość nabiera w małżeństwie, które jest związkiem wyłącznym i trwałym. Miłość erotyczna wzmacnia małżeństwo, bo je dopełnia. Staje się jednym z wielu języków miłości małżonków, obok wzajemnej troski, życzliwości, odpowiedzialności, szacunku i postanowienia, że nic nas nie rozłączy. Miłość nie wyrasta z seksu - to seks wyrasta z miłości.

          Miłość życzliwości i troski - to najwyższy poziom w rozwoju miłości. Agápe, czyli z języka greckiego miłość życzliwości, to całkowita bezinteresowność - kocham i nie oczekuję rewanżu. Osoby, które kochają w ten sposób, już dawno zdjęły różowe okulary. Doskonale znają wady i niedoskonałości drugiej osoby, ale jednak przyjmują ją taką, jaka jest. Darzą ją szacunkiem, postrzegając jako całość, jej sferę cielesno-zmysłową, jak też psychiczną i duchową. Mają wolę trwać w tej postawie do końca życia, choć gwałtowne emocje towarzyszące zakochaniu już minęły. Miłość życzliwości to miłość doskonała, najwyższy stopień wtajemniczenia w relacji z drugą osobą. To źródło satysfakcji i gwarancja szczęśliwego życia - bycia kochanym do końca. Taką miłością kochają spotykani na spacerach w parku staruszkowie, którzy trzymając się za ręce, co chwila przysiadają na ławce, by odpocząć i popatrzeć sobie głęboko w oczy.

          • Ćw.

            Czy potrafisz odróżnić prawdziwą miłość od zauroczenia?

            Zauroczenie

            Prawdziwa miłość

            Wygląd jest bardzo ważny. ,, niezłą laska’’, albo ,, ale ciacho’’.

            Wygląd nie jest ważniejszy od osobowości. Podoba mi się to, kim jest ta osoba.

            Skupienie się na atrakcyjności seksualnej drugiej osoby.

            Przebywanie ze sobą także wtedy, gdy nie ma się na myśli kontaktu fizycznego.

            Kiedy są razem, myślą o całowaniu i czymś więcej… (ciekawe jak by to było gdybyśmy….)

            Okazywanie miłości drugiej osobie przez uprzejmość i pełen szacunek dla nie. Spędzanie czasu w rozmaity sposób.

            Niedostrzeganie żadnych wad u drugiej osoby.

            Kiedy druga osoba robi coś niewłaściwego, nazywanie tego po imieniu.

            Ukrywanie niektórych swoich wad, aby druga osoba nie przestała mnie lubić.

            Nie udawanie kogoś innego niż jestem. Nie ma obaw, że druga osoba pozna moje słabości.

            Myślenie o korzyściach, jakie wynikają ze znajomości z tą osobą.

            Koncentrowanie się głównie na tym, jak można uszczęśliwić drugą osobę.

            Tak naprawdę podobają mi się w drugim człowieku tylko jedna czy dwie cechy.

            Są inne rzeczy poza wyglądem, które są atrakcyjne u drugiej osoby- również to, że ma podobne wartości i cele życiowe.

           

           

          23.0.2021

          Temat:Rozwój psychoseksualny człowieka

           

          Biologiczna determinacja płci Człowiek jest istotą płciową od poczęcia. Każdy z nas posiada w komórkach swego ciała struktury, w których zawarty jest materiał dziedziczny – chromosomy. Są one zbudowane z kwasu deoksyrybonukleinowego (DNA) i mieszczą się w jądrze komórkowym. Każda komórka człowieka (z wyjątkiem komórek płciowych) zawiera 23 pary chromosomów; jedna z nich to para chromosomów płciowych. U kobiet są to dwa chromosomy X, u mężczyzn – jeden chromosom X i jeden Y. Nazwy te utworzono, sugerując się ich kształtem podczas oglądania pod mikroskopem elektronowym.

           

          Wiecie zapewne z biologii, że przy produkcji gamet, czyli komórek rozrodczych, musi nastąpić redukcja materiału genetycznego o połowę, by po zapłodnieniu liczba chromosomów była taka sama jak u rodziców. Tak więc zarówno plemniki, jak i komórki jajowe mają tylko po jednym chromosomie z każdej pary. W przypadku komórek jajowych będzie to zawsze chromosom X, natomiast plemniki zawierają albo chromosom X, lub Y.

           

          Płeć dziecka zależy od tego, jaki plemnik połączy się z komórką jajową: jeśli będzie to plemnik zawierający chromosom X – urodzi się dziewczynka (będzie miała X od mamy i X od taty), jeśli zapłodnienia dokona plemnik z chromosomem Y – urodzi się chłopiec (będzie miał X od mamy i Y od taty).

           

          Od dawna człowiek chciał mieć wpływ na to, jakiej płci będzie jego dziecko. Mimo ogromnego postępu w zakresie wiedzy o biologii prokreacji, do dzisiaj nie wiadomo, jakie czynniki decydują, że zapłodnienia dokona właśnie ten a nie inny z milionów plemników znajdujących się w drogach rodnych kobiety po akcie płciowym.

           

          Człowiek nie ma na to wpływu. Może tak jest lepiej? Któż wie, co stałoby się z ludzkością, gdyby nagle przyszła powszechna moda np. na posiadanie wyłącznie córek? Ponura wizja świata z filmu „Seksmisja" na szczęście jest nierealna.

           

          Zgodnie z „planem” zawartym w chromosomach, w 7.-8. tygodniu życia płodowego zaczyna się tworzyć najważniejsza część układu rozrodczego – gruczoły płciowe. Jeśli dziecko jest płci męskiej, już w 7. tygodniu w jego ciele pojawia się męski hormon płciowy testosteron, który skłania zarodek do rozwoju w kierunku męskim. Jeśli testosteronu brak, od 8. tygodnia rozwój zarodkowy podąża w kierunku żeńskim: zaczynają się tworzyć żeńskie narządy płciowe. W momencie narodzin dziecko ma już w pełni wykształcone wewnętrzne i zewnętrzne narządy rozrodcze – czyli pierwotne cechy płciowe.

           

          W okresie dzieciństwa dochodzi do ustalenia psychologicznych cech seksualnych: poczucia własnej płci i związanych z tym odpowiednich zachowań. Okres młodzieńczy obejmuje przemiany związane z dojrzewaniem, rozwinięcie się popędu płciowego i pojawienie się wtórnych cech płciowych.

           

          W rozwoju seksualnym okresów dzieciństwa i młodzieńczego do uwarunkowań genetycznych dochodzą czynniki społeczne i kulturowe. Oznacza to, że płciowość człowieka kształtuje się nie tylko pod wpływem czynników biologicznych, ale także pod wpływem wychowania i kontaktów z innymi ludźmi – dorosłymi i rówieśnikami. Najważniejszą rolę pełnią: środowisko rodzinne i rówieśnicze.

           

          Wpływ środowiska rodzinnego

           

          Komunikowanie uczuć.

           

          Okres dzieciństwa odgrywa zasadniczą rolę w rozwoju osobowości, a szczególnie sfery emocjonalnej. Dziecko przychodzi na świat z umiejętnością uzewnętrzniania uczuć przez płacz, ruchy całego ciała. W pierwszych dniach życia pozałonowego uczy się także odbierać uczucia. W okresie niemowlęcym szczególnie istotną rolę odgrywa karmienie piersią, wzmacniające poczucie bezpieczeństwa dziecka i zacieśniające jego więź z matką. Stopniowo, w miarę wzrastania dziecka, wymiana uczuć rozszerza się na innych członków rodziny.

          Tak więc okres dzieciństwa to czas nauki:

          − uzewnętrzniania uczuć,

          − odbierania uczuć,

          − wzajemnego dostosowywania się (interakcji).

           

          Ukierunkowanie moralne

           

          Od rodziców dziecko otrzymuje przekaz systemu wartości (umiejętność odróżnienia dobra od zła, rzeczy ważnych od mniej ważnych), uczy się reguł postępowania i wartości istotnych w życiu rodziny. Wczesna orientacja moralna, jaką dziecko wynosi z domu, stanowić będzie punkt odniesienia w nowych sytuacjach, kiedy będzie musiało podejmować samodzielne decyzje. W okresie dojrzewania w naturalny sposób budzi się krytycyzm wobec świata dorosłych i konieczność świadomego przyjęcia systemu wartości. Dziecko łatwiej przechodzi ten kryzys, jeśli wychowanie uformowało w nim nastawienie prospołeczne (na dobro drugiego człowieka), umiejętność dokonywania wyborów i poczucie odpowiedzialności.

           

          Identyfikacja dziecka z własną płcią.

           

          Poczucie przynależności do jednej z płci dziecko uzyskuje dość wcześnie. W okresie dzieciństwa poczucie to może być wzmacniane przez:

          − pełną akceptację płci dziecka przez rodziców jest to podstawowy warunek jego prawidłowego rozwoju;

          − celowe działania rodziców: ubiór, podkreślanie różnic itp.:

          − wzorce modelowe: matka, ojciec, rówieśnicy: przy prawidłowym kierunku identyfikacji dziewczynka utożsamia się z matką, chłopiec z ojcem.

           

          Dla prawidłowej identyfikacji z własną płcią potrzebne są pozytywne związki z obojgiem rodziców oraz poprawne relacje między nimi.

           

          Współcześnie obserwuje się występowanie trudności w identyfikacji z własną płcią. Czasem ujawnia się to w okresie dojrzewania, kiedy fizyczne oznaki stawania się kobietą lub mężczyzną (częściej dotyczy to jednak dziewcząt) są odrzucane, nieakceptowane i budzą frustrację.

          Przyczyn trudności w identyfikacji (utożsamienia się z własną płcią) może być wiele, np.:

          − brak ścisłych kontaktów matki z dzieckiem we wczesnym dzieciństwie;

          − niezadowolenie rodziców z płci dziecka;

          − niewłaściwe, zaburzone relacje pomiędzy rodzicami (brak miłości);

          − u dziewcząt: kłopoty z identyfikacją u matek, np. niedocenianie kobiecości, negatywne nastawienie wobec roli żony i matki; − u chłopców: kryzys roli mężczyzny, np. niespełniona potrzeba sukcesu, słabo określona rola ojca w życiu rodzinny.

           

          Wychowanie seksualne

           

          Właściwie rozumiane wychowanie seksualne nie ogranicza się do tzw. uświadomienia, czyli przekazania podstawowych wiadomości o tym, „skąd się biorą dzieci". Jest ono wychowaniem do świadomego przeżywania swej kobiecości lub męskości i odpowiedzialnego pełnienia związanych z tym ról: żony i matki, męża i ojca, lub osoby żyjącej w stanie bezżennym.

           

          Niemowlę poznaje sferę seksualną przez odkrywanie własnego ciała. Traktuje ono wszystkie części swe jednakowo. Stosując głównie zmysł dotyku i smaku (tylko w niemowlęctwie możliwe jest włożenie paluszków stóp do buzi...), poznaje własne ciało, uczy się siebie. Ważne, aby dziecko czuło pełną akceptację rodziców dla swego ciała; potrzebuje czułości, pieszczot, częstego kontaktu fizycznego pełnego miłości.

           

          Na dalszym etapie rozwoju dziecko zaczyna dostrzegać innych ludzi, a później – różnice płci. Rodzi się ciekawość, potrzeba poznania różnic płci. Mogą pojawić się pytania, aktywność poznawcza w formie zabaw w „pana doktora”, podglądanie itp. Rodzice powinni w tym czasie odpowiedzieć na wszystkie pytania dziecka i udzielić mu tyle wyjaśnień, by zaspokoić jego ciekawość.

           

          Wczesne dzieciństwo jest czasem budowania pojęcia intymności. W pewnym momencie swego rozwoju dziecko samo zaczyna rozumieć, że niektóre czynności, np. fizjologiczne, są intymne – nie wykonuje się ich przy wszystkich. Podobnie jest z nagością; niektóre dzieci bardzo lubią biegać na golasa i jest to zjawisko prawidłowe. Rodzice powinni nadal utrwalać w dziecku przekonanie, że jego ciało jest piękne i dobre, ale wykorzystać budzące się poczucie wstydu do wyjaśnienia, dlaczego nie w każdej sytuacji nagość jest właściwa.

           

          Prawdę o płciowości człowieka dziecko powinno poznawać stopniowo, w sposób dostosowany do jego możliwości percepcyjnych. Tak samo ważny, jeśli nie ważniejszy od przekazu informacyjnego, jest przekaz pozawerbalny – atmosfera miłości między rodzicami, szacunku wobec spraw płci, przekaz wartości.

           

          Wpływ środowiska rówieśniczego

           

          Wzmocnienie identyfikacji z własną płcią Dzieje się to w czasie zabaw, kiedy dzieci odgrywają role: mamy, taty, żony, męża itp. Wzorce męskości i kobiecości zwykle są przejaskrawione i przesadne; często zabawy dzieci są krzywym zwierciadłem stosunków panujących w rodzinie. W czasie tych zabaw występuje nierzadko wartościowanie płci – każda uważa się za lepszą (okres antagonizmów płciowych).

           

          Kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów społecznych

           

          Oprócz rodziny grupa rówieśnicza jest drugim, bardzo ważnym polem kontaktów społecznych. Udział w grupie rówieśniczej jest niezbędny do prawidłowego rozwoju dziecka, w tym także jego rozwoju seksualnego.

          W środowisku rówieśniczym następuje:

          − ćwiczenie w wyrażaniu i odbieraniu uczuć,

          − trening samokontroli, − ukierunkowanie na potrzeby innych,

          − rozwój więzi emocjonalnych: koleżeństwa, przyjaźni, miłości.

           

          Z początkiem okresu dojrzewania pojawia się zainteresowanie drugą płcią; początkowo połączone z zawstydzeniem, przybierające formę nieporadnych lub niemądrych zaczepek, stopniowo przechodzące w formę otwartego, świadomego poszukiwania kontaktów i obiektów zakochania. Bywa, że dojrzewający młody człowiek czuje fascynację osobą tej samej płci, np. chłopcu imponuje starszy kolega, zachwyca go jego wysportowana sylwetka; dziewczyna odczuwa autentyczne zakochanie np. w swojej wychowawczyni, która jestdla niej uosobieniem kobiecości. Takie sytuacje mogą budzić w młodych ludziach niepokój, czy nie są to skłonności homoseksualne. Tymczasem faza homofi lna jest typowa dla okresu dojrzewania i mija najczęściej z pierwszym zakochaniem heteroseksualnym. Warto wiedzieć, że w przebiegu rozwoju psychoseksualnego nigdy nie można stwierdzić z całą pewnością orientacji homoseksualnej przed ukończeniem dojrzewania, czyli ok. 18.–20. roku życia.

           

          Pierwsze związki erotyczne: zauroczenie, fascynacja, zakochanie

           

          Uczuć tych doświadcza się zwykle po wejściu w okres dojrzewania. Pierwsze zauroczenia dotyczą na ogół „obiektów nieosiągalnych": przystojnego aktora, piosenkarki czy „pana od polskiego”. Stopniowo osoby będące przedmiotem fascynacji stają się coraz bliższe – nastolatki zakochują się w sobie nawzajem i zdobywają nowe doświadczenie chodzenia ze sobą, najbardziej bogate w naukę wzajemnych potrzeb i oczekiwań, różnic i podobieństw między płciami. Aby ta nauka przynosiła owoce, nastolatek musi być otwarty na drugiego człowieka, na jego odmienność, czasem niezrozumiałą. Wymaga to wychowania kształtującego życzliwość dla ludzi, wrażliwość na ich potrzeby, empatię i akceptację. Dzieci, których rodzice dbali o formowanie takiej postawy otwartości na drugiego człowieka, mają większą łatwość nawiązywania prawidłowych relacji i udanych związków, także na płaszczyźnie seksualnej.

           

          Pierwsze związki erotyczne są niezwykle ważne z jeszcze jednego powodu. Silne przeżycia z nimi związane podlegają zjawisku wdrukowania, czyli utrwalają się jako przeżycia modelowe. Oznacza to, że w przyszłym życiu erotycznym człowiek często powiela sposób przeżywania tej sfery po raz pierwszy. Jeśli pierwszy chłopak, z którym dziewczyna „chodzi", jest kulturalny, czuły i delikatny, dziewczynce „wdrukowują" się pozytywne przeżycia, dobre nastawienie do sfery seksualnej i ewentualne przyszłe związki wejdzie pełna dobrych oczekiwań. Jeśli jednak ten pierwszy chłopak był wulgarny, egoistyczny i brutalny, jej negatywne doświadczenia i przeżycia związane ze sferą seksualną mogą się utrwalić i budowanie przyszłych związków będzie znacznie utrudnione. To samo dotyczy agresywnych, wulgarnych dziewcząt, gdyż i takie się zdarzają – one też mogą negatywnie wpłynąć na rozwój seksualny chłopców. Pamiętaj więc, że prawidłowy rozwój sfery erotycznej zależy także od ciebie, od postawy nastolatków wobec siebie nawzajem.

           Zadanie

          Uzasadnij twierdzenie, że dla prawidłowej identyfikacji z własną płcią potrzebne są : akceptacja płci dziecka przez rodziców oraz wzorce modelowe ról matki i ojca.

           

          2.03.2021

          Temat: Seksualność człowieka


           

          Będziesz potrafił:

          scharakteryzować trzy poziomy seksualności człowieka,

          przedstawić zagadnienie procesu dojrzewania człowieka w sferze seksualnej przechodzenia od dominanty podkorowej do korowej,

          określić, na czym polegają zagrożenia i szkody związane z niedojrzałym i nieodpowiedzialnym traktowaniem popędu seksualnego.

          Uświadomisz sobie:

          potrzebę wypracowania integracji seksualnej i odpowiedzialnego przeżywania własnej płciowości.

          Płciowość człowieka ma wiele aspektów. Aby w pełni zrozumieć co oznacza fakt, że człowiek jest istotą seksualną proszę zastanowić się nad tak zwanymi poziomami seksualności. Seksuolodzy mówią o trzech poziomach (piętrach) seksualności. 

          Oglądnij film: https://www.youtube.com/watch?v=FfyQFrgT3_Y

          Sfera seksualnawpisana jest w naturę człowieka, taka sama potrzeba jak jedzenie i odpoczynek. Tylko ta sfera niezaspokojona nie niszczy człowieka i człowiek potrafi nią kierować( bo ma rozum).

          Zapoznaj się z materiałem:

          https://www.youtube.com/watch?v=eFNsjji1Jps

           

          9.03.2021

          Temat: Przedwczesna inicjacja seksualna

           

          Otwórz plik:8b-WdZwRodzinie-11-15.05.pdf

           

          16.03.2021

          Temat: Choroby przenoszone drogą płciową.

           

          Otwórz plik: wdz_klasa8_lekcja4.pdf

           

           

           

          Karta pracy dla kl. VIII z wychowania do życia w rodzinie Podręcznik „Wędrując ku dorosłości”, Wydawnictwo Rubikon Temat: Choroby przenoszone drogą płciową. 1. Przestaw litery – otrzymasz nazwę groźnych chorób przenoszonych drogą płciową

          . K Ł I A - …………………………………………..

          R Z Ż E C Z A K Ą - ……………………………………………

          C H A L M Y I O A D Z - ……………………………………………………….

          O R P Y S Z K A C Z NA DÓW RZĄ PŁCIO WYCH- ……………………………… ………………………………………………………………………………………………………………..

          WI RU WE SO ZA LE NIE PA WĄ BY TRO - ……………………………………….. …………………………………………………………………………………………………………………

          2. Na podstawie opisu, rozpoznaj chorobę i napisz jej nazwę.

           Wywołana jest przez bakterię krętka bladego. Inna nazwa to syfilis. …………………………………………………………

           Powstają niewielkie skupiska bolesnych pęcherzyków wokół narządów płciowych lub odbytu. ………………………………………………………..  Szerzy się głównie przez zakażoną krew, ale możliwe jest również zakażenie na drodze kontaktów seksualnych. Może doprowadzić do raka wątroby. ……………………………………………………………………………………………….

           Sprawcą tej choroby jest wirus HPV odpowiedzialny za infekcje narządów płciowo – moczowych u kobiet i u mężczyzn. Może wywoływać raka narządów płciowych. …………………………………………………………………………………………………

          3. Napisz P – jeśli stwierdzenia zawierają prawdziwe treści, F – jeśli fałszywe

          Jedyną, efektywną w stu procentach metodą uniknięcia zakażenia wirusem HPV jest unikanie kontaktów seksualnych z osobami zakażonymi. ………................................................................................................................................................................

          Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) Jest najczęstszym na świecie zakażeniem przenoszonym drogą płciową. ……….

          Choroby przenoszone drogą płciową są główną przyczyną niepłodności kobiet. ……….

          Kobieta w ciąży chora na kiłę maże zarazić swoje dziecko.

          : Gra planszowa – Choroby przenoszone drogą płciową. Możemy też odpowiadać na poniższe pytania i przyznawać sobie pkt. za prawidłową odpowiedź. 1. Co oznacza skrót HIV? 2. Dlaczego prezerwatywa nie stanowi całkowitej ochrony przed chorobami wenerycznymi? 3. W którym roku wykryto w Polsce pierwszy przypadek AIDS? 4. Podaj trzy choroby przenoszone drogą płciową, które w pierwszym okresie przebiegają bezobjawowo. 5. Co wywołuje rzęsistkowicę? 6. Rozszyfruj skrót AIDS. 7. Najlepszą formą profilaktyki HIV/AIDS jest …………………………………….. 8. Jakie badania krwi wykonuje się wszystkim kobietom ciężarnym w celu wykrycia kiły? 9. Kiedy jest obchodzony Światowy Dzień Walki z AIDS? 10.Rozszyfruj skrót WZW B. 11.Co to są choroby oportunistyczne? Wymień przynajmniej jedną z nich. 12.Jak nazywa się choroba weneryczna wywołana przez krętka bladego? 13.Co jest najpowszechniejszą drogą przenoszenia wirusa HIV? 14.Podaj trzy sytuacje, w których kontakt z osobą HIV + nie spowoduje zakażenia. 15.Który składnik krwi atakowany jest przez wirusa HIV? 16.Jak nazywa się                                                                                         23.03.2021Temat: AIDS      Obejrzyj film na YouTube :Wszystko o HIV i AIDS – gorący dyżur.  Po obejrzeniu filmu powinieneś: •dokonać charakterystyki zakażenia HIV i choroby AIDS,•przedstawić historię epidemii AIDS w Polsce i na świecie,•wymienić sytuacje i zachowania, podczas których można zakazić się wirusem HIV,•omówić przebieg choroby AIDS,•opisać takie zachowania, które nie grożą zakażeniem się HIV.Powinieneś mieć świadomość, że swoboda seksualna jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Następnie rozwiąż krzyżówkę:http://xn--wd-xva.pl/node/35                              30.03.2021                                                                                                                            Temat: Metody rozpoznawania płodności                                                                                                                          Otwórz plik:wdz_klasa8_plodnosc.pdf                                                                                                               Jakie są wady naturalnego planowania ciąży?                                                                                                                                                                                                1. Kobiety muszą być silnie zmotywowane do prawidłowego stosowania tej metody.                                                                                                                                              2. Wymaga dokładnych instrukcji i wielu kroków, by dokładnie przewidzieć owulację i fazę płodną.                                                                                                                        3. Może prowadzić do frustracji seksualnej w okresie abstynencji.                                                                                                                                                                          4. Dokładne przewidywanie dni płodnych może być trudne. Długość cykli menstruacyjnych i dzień owulacji mogą się co miesiąc zmieniać.                                                    5. Naturalne planowanie rodziny może być nieodpowiednie dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami lub zbliżających się do menopau                                                           6. Niektóre wskaźniki płodności mogą być nieprawidłowe przez chorobę i stres.                                                                                                                                               Drodzy panowie zastanawiacie się jaka jest wasza rola, skoro to większość czynności dotyczy kobiety. Stosowanie naturalnego planowania poczęć wymaga od małżonków stałego porozumiewania się, dialogu, przyjęcia wspólnej postawy wobec spraw współżycia małżeńskiego. Sprzyja to pogłębianiu więzi między małżonkami.          Dlatego bardzo ważne jest wasze wsparcie i chęć rozmowy z partnerką.                                                                                                                                                   13.04.2021                                                                                    Temat: Antykoncepcja i środki wczesnoporonne                                                                                            Na lekcji dowiecie się, czym jest antykoncepcja, (z łac. „przeciw poczęciu”)                                                                                      .                                                                  Warto znać działanie, skuteczność oraz ewentualne skutki uboczne dostępnych środków antykoncepcyjnych.                                                                                          Argumenty za i przeciw współżyciu. http://wdż.pl/node/720                                                                                                                                                                           Antykoncepcja http://ponton.org.pl/antykoncepcja/                                                                                                                                                                                                   Fakty na temat tego, co antykoncepcją nie jest…. Filmik: https://www.youtube.com/watch?v=p2hawdWQE9w ---------------------------------------------------------------------      Do współżycia potrzeba dwojga: kobiety i mężczyzny. Obydwoje powinni być na nie gotowi, obydwoje mogą czerpać z niego satysfakcję, tak więc odpowiedzialność za tę sferę powinna być rozłożona równo, pół na pół. Tymczasem przegląd metod antykoncepcyjnych pokazuje, że w antykoncepcji nie obowiązuje… równość płci. Większość środków antykoncepcyjnych przyjmują lub stosują kobiety. To dla nich powstały tabletki hormonalne, kapturki naszyjkowe, krążki dopochwowe, plastry. To one przyjmują zastrzyki z progestagenem lub wszczepiają sobie implanty. Również kobiety zażywają tzw. pigułki dnia następnego i zgadzają się na założenie spirali wewnątrzmacicznej, które mogą zadziałać wczesnoporonnie. A „męska” antykoncepcja? Tu nie ma dużego wyboru: a) prezerwatywy – to gumowe osłonki nakładane na członek w czasie zwodu. Zapobiegają przedostaniu się spermy do dróg rodnych kobiety. Są łatwo dostępne, proste w użyciu i tanie, a co za tym idzie bardzo popularne. Zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV i niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. b) stosunek przerywany – polega na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem. To bardzo zawodna metoda. Po pierwsze, mężczyzna nie zawsze potrafi opanować reakcje własnego organizmu. Po drugie, jeszcze przed wytryskiem wypływają niewielkie ilości nasienia, w którym mogą się znajdować zdolne do zapłodnienia plemniki. Stosunek przerywany odbiera radość ze współżycia, które nie jest już spontaniczne, ale kontrolowane. Mężczyzna nie skupia się na kobiecie, ale na własnych odczuciach i reakcjach. Stosowanie tej metody przez dłuższy czas przyczynia się do oziębłości płciowej kobiet, sprzyja powstawaniu nerwic i osłabia więź małżeńską.                                                                                                                                                                       Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że antykoncepcja stawia im bardzo wysokie wymagania, prawie w ogóle nie uwzględniając aktywnej roli mężczyzn. To dziwne. Panie zabiegają o równouprawnienie w polityce, chcą zarabiać tak somo dobrze, jak panowie, mogą nawet oddać część urlopu rodzicielskiego (po urodzeniu dziecka) swojemu mężowi. Równocześnie zgadzają się na dyskryminację we współżyciu seksualnym. Zgadzają się przyjmować na siebie skutki uboczne antykoncepcji hormonalnej, a nawet biorą większą odpowiedzialność za poczęcie dziecka! Pozwalają, by rola mężczyzny ograniczyła się pytania: „Wzięłaś tabletkę?”. Ale czy taka sytuacja nie jest dla mężczyzn po prostu… wygodna? Być może czasem tak. Jednak wielu mówi: „Nigdy się nie zgodzę, aby moja ukochana kobieta truła się sztucznymi hormonami, bo wiem, że konsekwencje mogą być bardzo poważne”. Taka postawa imponuje i jest godna pochwały. Panowie, gdyby się zdarzyło, że poznacie „wyzwoloną” dziewczynę, do której zdecydowanie nie pasuje określenie „słaba płeć”, a która równocześnie proponuje, że dobrowolnie nafaszeruje się hormonami, będźcie od niej… mądrzejsi. Pokażcie, że mężczyźni są gotowi na równym stopniu ponosić wszelkie konsekwencje współżycia. Warto też wiedzieć, że doustne środki antykoncepcyjne zostały przez Ministerstwo Zdrowia zamieszczone w „Wykazie czynników rakotwórczych”                                                                                                                                                                                          1. Prawda – Fałsz Obok stwierdzenia wpisz literkę P, jeśli jest ono prawdzie lub F, jeśli jest fałszywe. l.p. Stwierdzenie P/F                                                                      1 Metody antykoncepcyjne są jedynymi metodami planowania rodziny                                                                                                                                                                   . 2 Nie ma stuprocentowo pewnej (skutecznej) metody regulacji poczęć.                                                                                                                                                                   3 Doustne środki antykoncepcyjne są włączone do wykazu czynników rakotwórczych.                                                                                                                                           4 Wkładka wewnątrzmaciczna (spirala) oprócz działania antykoncepcyjnego ma również działanie wczesnoporonne.                                                                                         5 Małżeństwa stosujące naturalne planowanie rodziny (NPR) rzadziej się rozwodzą.                                                                                                                                             6 Metody naturalnego planowania rodziny nie szkodzą zdrowiu.                                                                                                                                                                             7 Skuteczność nowoczesnych metod NPR i pigułki hormonalnej jest porównywalna.                                                                                                                                              8 Naturalne planowanie rodziny to kalendarzyk małżeński                                                                                                             2. Środki antykoncepcyjne i wczesnoporonne                                                                                                                                                                                                          W poniższym zestawieniu znajdują się przykłady różnych środków antykoncepcyjnych. Wpisz je do odpowiednich rubryk w tabelce. Zanotuj również informacje na temat ich skuteczności i działań ubocznych. Środki antykoncepcyjne i wczesnoporonne: pigułki hormonalne, tabletki plemnikobójcze, prezerwatywa, kapturek naszyjkowy, kremy plemnikobójcze, minipigułki hormonalne, krążek dopochwowy, globulki plemnikobójcze, plastry hormonalne, implanty hormonalne, iniekcje, wkładka domaciczna, pigułka „po”   Podaj:Przykłady ;Skuteczność; Działania uboczne poniższych rodzajów.                                                                                                                            Rodzaje:                                                                                                             1) środki mechaniczne                                                                                                                                                                                                                                              2)       środki chemiczne                                                                                                                                                                                                                                              3)       środki hormonalne                                                                                                                                                                                                                                          4)           środki o podwójnym działaniu antykoncepcyjnym i wczesnoporonnym                                                                                                                                                           5)          środki wczesnoporonne                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               20.04.2021                                                                                                                                                                                                                                               Temat: Niepłodność i wielkie pragnienie dziacka                                                                                      Otwórz plik:https://spmaszewko.pl/img/2018/202005113984483.PDF                                               Przyczyny niepłodności - czynnik męski Czynnik męski jest przyczyną niepłodności u 42% par, które zgłaszają się do specjalisty z powodu bezskutecznych starań o dziecko. U kolejnych 23% par czynnik męski występuje jednocześnie z czynnikiem żeńskim, co oznacza, że problemy z jakością nasienia dotyczą aż 67% pacjentów klinik leczenia niepłodności.Istotą czynnika męskiego w niepłodności są obniżone parametry nasienia, wykrywane podczas badania nasienia. - endometrioza Około 35% wszystkich pacjentek zgłaszających się do klinik leczenia niepłodności ma zdiagnozowaną endometriozę, podejrzenie endometriozy lub rozpoznaje się u nich to schorzenie na etapie badań diagnostycznych.Na endometriozę może zachorować każda kobieta w wieku rozrodczym, dotyczy to również kobiet młodych i bardzo młodych. Ponieważ przyczyny choroby nie są do końca znane – trudno jej zapobiec. Wśród czynników wywołujących tę chorobę wymienia się czynniki wrodzone, środowiskowe, epigenetyczne, autoimmunologiczne i alergiczne. Endometrioza (gruczolistość zewnętrzna) to choroba przewlekła, charakteryzująca się obecnością endometrium, czyli tkanki wyściełającej jamę macicy, poza macicą. Ogniska endometriozy pojawiają się w jajowodach, na jajnikach, na otrzewnej (błonie surowiczej pokrywającej macicę i jamę brzuszną), a czasem podotrzewnowo, w pobliżu moczowodów. Zmiany endometrialne mogą być obecne nawet w jelitach lub płucach. - niepłodność idiopatyczna Dane statystyczne pokazują, że aż 28% par zgłaszających się do klinik leczenia niepłodności po dwóch latach bezowocnych starań o dziecko ma prawidłowe wyniki wszystkich standardowych badań diagnozujących płodność. Brak rozpoznanej przyczyny trudności w uzyskaniu ciąży określa się mianem niepłodności idiopatycznej. - zaburzenia owulacji Według danych szacunkowych, czynnik jajnikowy występuje u około 20% kobiet, które szukają pomocy u specjalisty w związku z bezskutecznymi staraniami o dziecko. Istotą czynnika jajnikowego są zaburzenia owulacji (jajeczkowania).Bardzo rzadkie owulacje lub ich całkowity brak diagnozuje się w ramach monitorowania cyklu miesiączkowego - niedrożność oraz uszkodzenie jajowodów Nieprawidłowości w obrębie jajowodów (czynnik jajowodowy), które prowadzą do trudności z zajściem w ciążę występują u 13% wszystkich pacjentek dotkniętych problemem niepłodności. Jednostronną lub dwustronną niedrożność jajowodów rozpoznajemy u 3% wszystkich kobiet zgłaszających się do kliniki. U pozostałej grupy kobiet występują uszkodzenia jajowodów spowodowane nieskutecznymi procedurami naprawczymi i mikrochirurgicznymi oraz operacjami przeprowadzanymi na jajowodach w związku z występowaniem ciąż pozamacicznych. - przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF/POI) Przedwczesne wygasanie czynności jajników to schorzenie diagnozowane u około 12% pacjentek klinik leczenia niepłodności. Zwykle występuje u kobiet w wieku 23-40 lat. - wady w obrębie jamy macicy Nieprawidłowości w obrębie jamy macicy stwierdza się u około 6% pacjentek klinik leczenia niepłodności. Czynnik maciczny w niepłodności kobiet obejmuje wady strukturalne macicy oraz zmiany, które pojawiają się w tym narządzie i utrudniają zajście w ciążę lub jej donoszenie. - problem z donoszeniem ciąży Około 1-2% wszystkich kobiet doświadcza poronień nawykowych. Są to trzy lub więcej poronienia samoistne z rzędu, które następują do dwunastego tygodnia ciąży. Samo zajście w ciążę jest bezproblemowe. - czynnik szyjkowy Podczas jajeczkowania wydzielina z szyjki macicy powinna być rzadka, śliska, przejrzysta, lepka i rozciągliwa, aby zapewnić plemnikom korzystne warunki do przemieszczania się w kierunku komórki jajowej. U kobiet z czynnikiem szyjkowym śluz nie zmienia swoich właściwości na czas owulacji, przez co oddziałuje niekorzystnie na nasienie partnera. Mimo iż obecność nieprawidłowego śluzu w szyjce macicy nie uniemożliwia zajścia w ciążę drogą naturalną, znacząco zmniejsza szanse na dziecko poprzez wydłużenie średniego czasu poczęcia w warunkach naturalnych niemal dwukrotnie. Oprócz zjawiska bariery śluzu szyjkowego w trakcie owulacji czynnik szyjkowy obejmuje nieprawidłowości anatomiczne w obrębie szyjki macicy (np. po leczeniu nadżerki)                                                                                                              27.04.2021                                                                                                                         Temat:Inicjacja seksualna. Czy warto czekać?                                                                                                 Otwórz plik: wdz_klasa8_lekcja3.pdf                                                                                                                                                          4.05.2021                                                                                                                             Temat: Dojrzałość do małrzeństwa.                                                                                                                 Otwórz plik: wdz_8__09_06_2020_.pdf                                                                                                                                                      11.05.2021                                                                                                                           Temat: Wobec choroby, cierpienia i śmierci                                                                                                     Dziś tematyka bardzo trudna z jednej strony, z drugiej nieobca każdemu z Was. Każdy z Was pewnie o się z osobą chorą, często spośród bliskich. Jest to trudne doświadczenie, nie wszyscy potrafią sobie z nim radzid. Chciałabym żebyście spróbowali się zastanowid, jak należy zachowad się wobec osób chorych, niepełnosprawnych. Czy wiemy, jak z nimi rozmawiad? Czy oferowad pomoc? Czy opowiadad o sobie? Czy zapytad jak się czują? To tylko niektóre z pytao, które możecie sobie postawid. Dla chętnych: https://www.youtube.com/watch?v=eLkO0-c0Nco&t=19s To jest link do audiobooka „Cudowny chłopak”- może niektórzy z Was już widzieli film, czytali książkę. Polecam tym, którzy jeszcze tego nie znają, w wolnej chwili, jako relaks, a przy okazji można się zastanowid nad tym jak traktowani są często ludzie chorzy.                                                                                                                                                                                                                                                                                         Teraz otwórz plik: wdz_8__16_06_2020_.pdf                                                                                                                                                                                                               18.05.2021                                                                                                                                                  Temat: Uzależnienia behawioralne                                                                                                                        Chcę Wam uświadomić , że oprócz uzależnień od środków psychoaktywnych są jeszcze uzależnienia behawioralne, czyli od pewnych czynności takich jak surfowanie po Internecie, gry komputerowe, zakupy, czy hazard. (Nie wymienia pornografii, bo to temat na inne zajęcia) Szybkie tempo życia, stres, problemy rodzinne, brak miłości, zrozumienia i akceptacji, a do tego niepowodzenia w szkole i odrzucenie ze strony rówieśników mogą spowodować, że naszym azylem stanie się Internet. Jesteśmy w nim anonimowi, „bezpieczni”, możemy tam kreować swój idealny świat. Po to by przez chwilę poczuć się dobrze, ale chwila to za mało, więc coraz częściej uciekamy się do pewnych czynności aż stają się naszym sposobem na życie. Tu polecam filmiki.                                                                                                                       Ćwiczenie 1a. Obejrzyj filmy i zastanów się - Jakie są przyczyny, objawy i skutki uzależnień behawioralnych, oraz jak można sobie pomóc? (do przemyślenia i przegadania) Internet https://www.youtube.com/watch?v=6t1ilT3vLEA                                                                                                                                                                                            Gry komputerowe https://www.youtube.com/watch?v=tRtVFM9VZtU                                                                                                                                                                     Coś, co zagraża szczególnie dziewczynom https://www.youtube.com/watch?v=8GELls5vVnA                                                                                                                             Coś, co zagraża zazwyczaj chłopcom https://www.youtube.com/watch?v=NH_bZ6lqwog                                                                                                                                             Ćw. 2  Pracujecie w agencji reklamowej i zlecono Wam wykonanie reklamy dla poradni zdrowia psychicznego, która skutecznie leczy z nałogów. Jak to zrobicie? Preferowana forma to plakat, (w warunkach domowych może to być nawet reklama radiowa/TV lub wywiad) który musi zawierać: - hasło reklamowe; - dane adresowe; - informować o walorach i skuteczności tej placówki; - receptę na wyjście z nałogów. Ta poradnia powinna znajdować się w Waszej szkole.                   Propozycja: „Nasza poradnia zdrowia psychicznego wyleczy z nałogu każdego”                                                                                                                                                     Czy to Internet, zakupy, czy hazard?                                                                                                                                                                                                                     Recepta jest jedna i się powtarza:                                                                                                                                                                                                                    Zadbaj o siebie w każdym calu,                                                                                                                                                                                                                              Bo jesteś ważny dla nas w realu. I                                                                                                                                                                                                                         żadne ciuchy, społeczne portale. Szczęścia! Nie dadzą Ci wcale.                                                                                                                                                                                 (to taka mała propozycja hasła/rymowanki, przydałaby się dłuższa recepta
           
           
           
           
           
          .
                                                                       
                
           
           
           
          wirus, który może doprowadzić do raka szyjki macicy? 17.Wymień trzy objawy choroby AIDS. 18.W jakiej sytuacji matka może zarazić dziecko wirusem HIV?
           
    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych