• PSYCHOLOG / PEDAGOG

Drodzy  rodzice, uczniowie i nauczyciele

Czym zajmuje się psycholog / pedagog szkolny

Psycholog i pedagog szkolny dokłada wszelkich starań w celu zapewnienia uczniom właściwej pomocy psychologicznej na terenie szkoły oraz wspiera rodziców w procesie wychowania. W naszej szkole pokój psychologa to miejsce, gdzie uczniowie, a także rodzice w ciepłej, spokojnej atmosferze znajdą zrozumienie, akceptację i uzyskają pomoc w potrzebie.

Zadania psychologa :

• Dla Ucznia:

• rozpoznawanie i wspieranie mocnych stron ucznia;
                • diagnoza trudności emocjonalnych ucznia;
                • prowadzenie indywidualnych lub grupowych zajęć terapeutycznych z uczniami;
                • prowadzenie zajęć warsztatowych w klasach;
                • rozmowy, spotkania w razie potrzeb;
                • przeciwdziałanie niepowodzeniom szkolnym;
                • podejmowanie działań mediacyjnych w sprawach wychowawczych;
                Dla Rodzica:
                • indywidualne rozmowy z rodzicami uczniów;
                • udzielanie porad i konsultacji w sprawach wychowawczych;
                • udzielanie wsparcia w trudnych sytuacjach, pomoc w skierowaniu rodziców do specjalistycznych placówek;
                • udzielanie informacji zwrotnych na temat rozwoju, postępów i funkcjonowania dziecka, ukierunkowywanie oddziaływań rodzicielskich;
                • działania o charakterze psychoedukacyjnym (dni otwarte, ulotki, gazetka ścienna);
                Dla Nauczyciela:
                • wspieranie w udzielaniu szeroko rozumianej pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
                • pomoc w rozpoznawaniu indywidualnych możliwości, uzdolnień  i potrzeb uczniów;
                • pomoc w określaniu form i metod wspierania uczniów;
                • konsultacje z zespołem nauczycieli w celu ujednolicenia wspólnych oddziaływań wobec uczniów;
                • interwencje wychowawcze w razie potrzeb;
                • pomoc wychowawcy w integrowaniu klasy;
                • udzielanie wsparcia w trudnych sytuacjac

KONSULTACJE DLA RODZICÓW
                  rok szkolny 2023/2024

PONIEDZIAŁEK godz. 11.00- 13.00
                  WTOREK godz. 9.30 - 11.30
                  CZWARTEK godz. 09.30- 11.00
                  PIĄTEK godz. 8.00 -9.30

Zadania pedagoga szkolnego.

1. Prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki.
          2. Diagnozowanie sytuacji wychowawczych w przedszkolu, szkole lub placówce w celu rozwiązywania problemów wychowawczych stanowiących barierę i ograniczających aktywne i pełne uczestnictwo ucznia w życiu przedszkola, szkoły i placówki.
          3. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb.
          4. Podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży.
          5. Minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym i pozaszkolnym uczniów.
          6. Inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych.
          7. Pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów.
          8. Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:

 rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki;

 udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.