• SŁÓWKO TYGODNIA - PREDYLEKCJA

          •  

            ZNACZENIE: Szczególne upodobanie, skłonność do czegoś.

            UŻYCIE: Predylekcja to inaczej słabość do kogoś lub czegoś. Najczęściej wyrazu używa się w liczbie mnogiej: mieć predylekcje do czegoś. Należy uważać, by nie powielać częstego błędu, jakim jest wymawianie słowa jako ‚predyleksja’.

            PRZYKŁAD: Miała predylekcje do nauki języków obcych, dlatego zdecydowała się na studia filologiczne.

          • WYCIECZKA SZKOLNA DO IQLandii W LIBERCU

          • Dnia 10 oraz 11 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy I, II, III, IV, V oraz ich wychowawcy brali udział w wycieczce szkolnej do IQLandii.

            Cele edukacyjne:

            1. Poznanie naukowych i technologicznych aspektów rozwoju w zabawowy sposób.
            2. Zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w naukowych eksperymentach.
            3. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i pracy w zespole.
            4. Kreowanie pozytywnego nastawienia do nauki poprzez doświadczenie interaktywnych prezentacji i atrakcji edukacyjnych.
            5. Poznanie kultury i historii regionu poprzez zwiedzanie zabytków i rynku w Libercu.

            Dnia 10 oraz 11 kwietnia 2024 roku o godzinie 8:00 spotkaliśmy się wszyscy przed szkołą, pełni entuzjazmu i gotowi na fascynującą podróż do IQLandii w Libercu. Po przywitaniu i sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy autokarem w kierunku naszego celu.

            Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce i zostaliśmy przywitani przez przewodników czeskich, którzy oprowadzili nas po kompleksie IQLandii. Naszą uwagę przyciągnęły interaktywne wystawy i eksponaty, które pozwalały nam na eksplorację naukowych zjawisk w praktyczny sposób. W trakcie wycieczki mieliśmy okazję uczestniczyć w różnorodnych doświadczeniach, takich jak eksperymenty chemiczne, pokazy fizyczne czy interaktywne symulacje z zakresu biologii.  Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w atrakcjach, zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. To był naprawdę inspirujący sposób na naukę, który skłonił nas do refleksji nad światem nauki i technologii.

            Po zakończeniu zwiedzania IQLandii udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i posiłek. Podczas lunchu mieliśmy okazję podsumować nasze wrażenia oraz wymienić się opiniami na temat najbardziej interesujących eksperymentów. Następnie udaliśmy się na spacer po rynku w Libercu. Z ciekawością oglądaliśmy okoliczne zabytki i słuchaliśmy opowieści przewodnika o historii tego miejsca. Największe zainteresowanie wzbudził ratusz, który zwiedziliśmy, podziwiając jego architekturę i bogatą historię.

            O godzinie 18:30 wrociliśmy do szkoły. Mimo zmęczenia, na twarzach wszystkich malował się uśmiech zadowolenia i satysfakcji z udanej wycieczki. Wróciliśmy do szkoły z bagażem nowych doświadczeń i wrażeń, gotowi do dalszej nauki i odkrywania tajemnic naukowych.

            Podsumowując, wycieczka do IQlandii z uwzględnieniem spaceru po rynku w Libercu była niezapomnianym przeżyciem, które nie tylko wzbogaciło naszą wiedzę naukową, ale także pozwoliło nam poznać kulturę i historię regionu.

            Kierownik wycieczki:

            Marta Zubal – Girtler – I grupa

            Lidia Zubal – II grupa

             

          • WARSZTATY WIOSENNO - WIELKANOCNE U MALUSZKÓW

          • W piątek 29 marca 2024r. w grupie 3 i 4 latków, odbyły się warsztaty wielkanocne z udziałem dzieci  i ich rodziców. Na początku warsztatów odbyły się zajęcia ruchowe do piosenek "Zając długie uszy ma", "Jajko", przy których bawiły się dzieci jak i ich rodzice. Później dzieci wraz z rodzciami wykonały przepiękne zajączki ze skarpet oraz malowały styropianowe jajka. Po warsztatach przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy, nie zabrakło również zdrowych przekąsek. Na koniec na dzieci czekała niespodzianka, zając zostawił dla dzieci czekoladowe jajka, które dzieci pozbierały do koszyczków. 
            Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie na warsztatach i miło spędzony czas. 

                                                                   Ilona Baszczy, Edyta Mierzwa

          • Nasza Szkoła w projekcie “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

          • Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Kraśniku Dolnym zakwalifikowała się do projektu “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" 

            Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. 

            Naszej szkole przyznano dofinansowanie w wysokości 4 000 zł. Zgodnie z projektem, stanowi to 80% kwoty. Pozostałą część, czyli wkład własny zapewni nam organ prowadzący. W naszym przypadku, cały nakład finansowy, będzie przeznaczony na zakup nowości wydawniczych,  wzbogacających bibliotekę szkolną.

            Małgorzata Laskowska 

             

          • WARSZTATY WIELKANOCNE W ZERÓWCE

          • Nowa galeria WARSZTATY WIELKANOCNE W ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego

            Palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa. Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. W piątek w zerówce A odbyły się twórcze warsztaty wielkanocne. Dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne palmy, które następnie zabrały do domu. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Wiekanocnymi i zagłębienie ich w symbolikę. Warsztaty były też okazją do wspólnego, miłego spędzenia czasu. Wykonane palmy można podziwiać na umieszczonych zdjęciach. Po kreatywnym działaniu, dzieci zostały poczęstowane witaminkami znajdującymi się w owocach przygotowanych w smakowity sposób przez mamę Wiktorii. 

            B. Rajczakowska  I. Pikuła

          • PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE „dzieci@sieci_”

          • 22 marca 2024 r. uczniowie klas IV –VII wraz z opiekunami wybrali się do Kina Forum w Bolesławcu na przedstawienie profilaktyczne pt. „dzieci sieci_” przygotowane przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Spektakl opowiada o pokoleniu dzisiejszych młodych ludzi, którzy od najmłodszych lat wychowują się w środowisku medialnym. Aktywność medialna dzieci bywa coraz bardziej ryzykowna, należy więc uczulać młodych ludzi, uświadamiać, rozmawiać z nimi i uczyć ich funkcjonowania we współczesnej sieciowej rzeczywistości. Grupa teatralna ALERT opowiada młodym widzom ciekawą historię, pełną zabawnych sytuacji i zaskakujących rozwiązań. Spektakl „dzieci@sieci_” opowiada również o przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami, o akceptacji i niezastąpionym, realnym kontakcie z drugim człowiekiem. Przestrzega też przed nadmierną ufnością w wirtualnym świecie i pokazuje konsekwencje czyhających w nim zagrożeń. Spektakl nawiązuje do cyberprzemocy i konsekwencji jakie niesie ze sobą podszywanie się pod innych w internecie.

             

            Justyna Kapusz

          • Pierwszy dzień wiosny i Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • Dnia 21 marca po raz kolejny w naszej szkole zostały zorganizowane obchody pierwszego dnia kalendarzowej wiosny oraz Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. Zespół Downa to choroba, która jest wynikiem obecności trzeciego chromosomu w 21 parze. Stąd, nieprzypadkowo, data 21.03. Dodatkowo, trzeci chromosom ma kształt skarpetki.

            Społeczność szkolna zadbała o wiosenny nastrój. Uczniowie poza pogadankami na temat tolerancji, różnorodności i akceptacji drugiego człowieka, wykonywali różnorodne skarpetki. Starsi uczniowie uczestniczyli w szkolnym konkursie " Uczę się bezpiecznie żyć". Każda klasa przygotowywała również " żywą Marzannę" i wiosenne ozdoby. Uczniowie klas 4-8 pod okiem wychowawców piekli i ozdabiali owocami gofry, uczennice klasy siódmej zadbały, aby każdy uczeń otrzymał popcorn i watę cukrową. Zwieńczeniem tego radosnego dnia był spacer po pobliskiej okolicy, podczas, którego uczniowie śpiewem nawoływali wiosnę.

             

            Justyna Kapusz

            wychowawcy

             

          • Pierwszy Dzień Wiosny 21.03.2024 r. - Wiosenny Korowód w Oddziale 0 A oraz w klasie 1b i II

          • „Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,

            A do życia powolutku budzi się przyroda cała"

            (T. Boy - Żeleński)

            Nareszcie nadeszła wiosna! W czwartek, 21 marca 2024, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice, nie zabrakło również strojów w kolorach wiosennych. Wiemy też, że wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. Postać Marzanny symbolizowała boginię zimy oraz śmierci, której pozbywano się na rzecz cieplejszej pory roku.  Oddział 0A , klasy Ib oraz II uczciły nadejście nowej pory roku wiosennym korowodem po pobliskiej okolicy. Przedszkolaki i uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej wspólnym głośnym śpiewem, grą na  instrumentach przywitały nową porę roku – Wiosnę, a wypędziły zimę. Pani Wiosna poczęstowała dzieci cukierkami i podziękowała za uroczyste przywitanie z wiosennym transparentem i  za piękny pochód.

             Przeprowadzono pogadankę z przedszkolakami i uczniami  na temat odejścia zimy , a nadejścia nowej pory roku- Wiosny. Dzieci miały sporo atrakcji, ponieważ uczestniczyły w konkurencjach, grach i zabawach sportowych, korzystały z siłowni zewnętrznej oraz nowoczesnego placu zabaw z tyrolką, grały w piłkę nożną, chodziły na szczudłach na boisku i spędziły aktywnie czas na świeżym powietrzu. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z Pierwszego Dnia Wiosny, uśmiechnięte i dobrych humorach maszerowały żwawym krokiem z powrotem do szkoły.

            I. Pikuła B. Rajczakowska I. Różycka, M. Laskowska

          • Warsztaty Wiosenno-Wielkanocne w Przedszkolu

          • **Wiosenno-Wielkanocne Warsztaty Przedszkolne: Dzieci i Rodzice Kreatywnie Spędzają Czas Razem**

             

            Z okazji pierwszego dnia wiosny, klasa 0B wraz z rodzicami wzięła udział w pełnych radości i kreatywności warsztatach Wiosenno-Wielkanocnych, zorganizowanych w naszym przedszkolu. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko umożliwiło dzieciom rozwijanie swoich zdolności manualnych, ale także umożliwiło rodzicom spędzenie cennego czasu z pociechami w inspirującej atmosferze.

             

            Głównym punktem programu były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonywały urocze ozdoby wielkanocne. Na stolikach roiło się od kolorowych materiałów i akcesoriów. Maluchy, z ogromnym zaangażowaniem, tworzyły małe dzieła sztuki - kurczaczki, pisanki, baranki, biedronki, pszczółki i motylki na klamerkach. Ich wyobraźnia nie znała granic, co zaowocowało unikalnymi i uroczyście wyglądającymi dekoracjami.

             

            Po zakończeniu warsztatów przyszedł czas na prezentację artystyczną, podczas której dzieci miały okazję zaprezentować swoje dzieła swoim dumnie patrzącym rodzicom i babciom. Był to moment pełen dumy i radości zarówno dla dzieci, jak i dla ich bliskich. Po występie wszyscy włączyli się w różnorodne zabawy przy muzyce, które umożliwiły jeszcze bliższe zbliżenie się dzieci i rodziców.

             

            Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy mogli delektować się pysznym ciastem, aromatyczną kawą oraz słodyczami, co stanowiło doskonałą okazję do nieformalnych rozmów i integracji.

             

            Wydarzenie to nie tylko umożliwiło dzieciom rozwijanie swoich umiejętności manualnych i artystycznych, ale również wzmocniło więzi rodzinne poprzez wspólne spędzanie czasu. Dzięki takim inicjatywom przedszkole staje się nie tylko miejscem nauki, ale także miejscem, gdzie tworzą się trwałe wspomnienia i relacje.

            Wychowawca 0B

            Mariola Gonciarz 

          • NIEDZIELA PALMOWA TUŻ, TUŻ… KIERMASZ PALM WIELKANOCNYCH

          • Cele działań:

            • Kultywowanie tradycji wielkanocnych.
            • Integracja uczniów klas Ia i Ib poprzez wspólne działania.
            • Przygotowanie atrakcyjnych palm, które przyciągną uwagę uczestników kiermaszu.

            Dnia 19 marca 2024 roku, klasy Ia i Ib przystąpiły do przygotowań palm na kiermasz wielkanocny. Rozpoczęliśmy od wspólnego wyboru materiałów, z których mieliśmy stworzyć nasze prace. Gałązki, kolorowe wstążki, bibuła, farby oraz ozdoby w postaci jajek i kwiatów stanowiły główne elementy naszych palm.

            Następnie, podzieliliśmy się zadaniami, aby efektywnie wykorzystać czas i umiejętności każdego ucznia. Niektórzy zajęli się przygotowaniem gałązek, inni dekorowaniem palm, a reszta pomagała w organizacji stoiska na kiermaszu.

            W trakcie prac, nauczyciele opowiadali  o tradycji wykonywania palm wielkanocnych i ich znaczeniu w obrzędach świątecznych. To pomogło  lepiej zrozumieć kontekst historyczny i religijny  prac. Prace przebiegały sprawnie, dzięki zgranej współpracy i wzajemnemu wsparciu. Wspólne tworzenie palm nie tylko integrowało  klasę, ale również pozwoliło  lepiej poznać się nawzajem. Po dopracowaniu detali,  gotowe palmy prezentowały się estetycznie i przyciągały uwagę swoją kreatywnością i starannością wykonania. Mamy nadzieję, że będą one cieszyć oczy kupujących na kiermaszu przez cały czas jego trwania.

            Kultywowanie tradycji: Podczas prac, nauczyciel akcentował znaczenie tradycji wielkanocnych oraz ich głębszy sens. To pozwoliło nam nie tylko tworzyć palmę, ale również lepiej zrozumieć ich znaczenie w naszej kulturze i religii.

            Podsumowanie: Przygotowania do kiermaszu palm wielkanocnych były nie tylko okazją do rozwijania umiejętności plastycznych, ale także do kultywowania tradycji i integracji klasy. Gotowe prace reprezentują wysiłek i zaangażowanie całej grupy, co mamy nadzieję, będzie docenione przez uczestników kiermaszu.

            Lidia Zubal

            Malgorzata Laskowska

             

          • "HAPPY MUSIC - SHOW KRÓLESTWO DZIECI"

          • Nowa galeria "HAPPY MUSIC - SHOW KRÓLESTWO DZIECI" została dodana do albumu fotograficznego

            16.03.24r. tj. w sobotę dzieci z zerówki A wzięły udział w Konkursie "Happy Music - Show Królestwo Dzieci" w ramach realizacji Międzynarodowego Programu Happy Kindergarten autorstwa dr. Natalki Gumińskiej oraz zagranicznych ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Szkocji oraz Ukrainy. Konkurs organizowany był przez Prezydenta Miasta Bolesławiec Pana Piotra Romana oraz Starostę Bolesławieckiego Pana Tomasza Gabrysiaka. Współorganizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu oraz Miejskie Przedszkole Publiczne nr 2 w Bolesławcu. Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności dzieci, promowanie młodych talentów, rozwijanie zainteresowań dzieci, promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, zaprezentowanie w środowisku miejskim i gminnym różnorodnych talentów muzycznych dzieci oraz integracja dzieci. W konkursie wzięło udział 18 zespołów. Wszystkie dzieci pięknie się prezentowały i bardzo ładnie występowały. Nasze dzieci otrzymały wyróżnienie i zostały obdarowane prezentami. Cele konkursu zostały osiągnięte i dzieci bardzo szczęśliwe, że mogły wystąpić na prawdziwej scenie Starego Teatru.

            B. Rajczakowska   I. Pikuła

          • PRZEDSTAWIENIE - WYPRAWA DO ZŁOTEGO MIASTA

          • Nowa galeria PRZEDSTAWIENIE - WYPRAWA DO ZŁOTEGO MIASTA została dodana do albumu fotograficznego

            14 marca w czwartek dzieci z zerówek A i B miały przyjemność oglądać przedstawienie teatralne pt."Wyprawa do złotego miasta" wystawianego przez aktorów Teatru Kokon z Krakowa. Aktorzy występowali w Gminnej Bibliotece w Kraśniku Dolnym, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez panią bibliotekarkę Małgorzatę Malinowską. Przedstawienie było piracką wyprawą w poszukiwaniu złota. Dzieci czynnie brały udział w tej wyprawie, co sprawiało im dużo radości. Oglądając i uczestnicząc w tym edukacyjnym przedstawieniu dzieci dowiedziały się, że warto być dobrym człowiekiem i że każdemu trzeba dać drugą szansę na zmianę na lepsze. Dziękujemy pani Małgosi za zaproszenie i aktorom Teatru Kokon za mile spędzony czas oraz  za naukę płynącą z obejrzanego przedstawienia.

            B. Rajczakowska

          • WARSZTATY KRAWIECKIE W ZSP W KRAŚNIKU DOLNYM: KREATYWNA PRZYGODA Z SZTUKĄ SZYCIA NA MASZYNIE

          •  

            Warsztaty krawieckie, które odbyły się 12 marca 2024 roku w ZSP w Kraśniku Dolnym, nie tylko były okazją do nauki szycia, ale także miały praktyczną wartość dla uczestników i społeczności szkolnej.

            Podczas tych warsztatów przedszkolaki oraz uczniowie klas I – V  miały szansę nauczyć się obsługi maszyny krawieckiej i podstawowych technik szycia poprzez praktyczne działanie. Samodzielne szycie poduszek było nie tylko formą zabawy, ale również przyniosło konkretny produkt, który uczestnicy mogli zabrać do domu. Ta praktyczna wartość warsztatów polegała na tym, że dzieci zdobyły umiejętność, która może być przydatna w życiu codziennym - umiejętność naprawiania ubrań czy tworzenia własnych rzeczy.

            Ponadto, warsztaty krawieckie promowały samodzielność i odpowiedzialność. Dzieci musiały samodzielnie wybrać materiały, zaplanować projekt i przeprowadzić go od początku do końca. To doświadczenie pozwoliło im rozwijać umiejętności organizacyjne oraz kreatywność, co jest niezwykle ważne w procesie ich rozwoju osobistego.

            Warto również podkreślić, że warsztaty te miały pozytywny wpływ na społeczność szkolną. Poprzez organizację takich wydarzeń, szkoła angażuje się w aktywizację uczniów, wspieranie preorientacji zawodowej oraz promocję kultury rzemieślniczej. Ponadto, warsztaty krawieckie mogą być początkiem długotrwałej pasji dla niektórych uczestników, co może przyczynić się do rozwoju lokalnej  przedsiębiorczości.

            Podsumowując, warsztaty krawieckie w ZSP w Kraśniku Dolnym nie tylko przyniosły praktyczne korzyści uczestnikom, ale także miały pozytywny wpływ na społeczność lokalną. Poprzez naukę szycia dzieci rozwijały umiejętności praktyczne oraz kreatywność, a także zdobyły doświadczenie, które może przyczynić się do ich samorozwoju w przyszłości. Takie wydarzenia są nie tylko formą nauki, ale także sposobem na budowanie silniejszych i bardziej zintegrowanych społeczności.

             

            Organizator warsztatów

            Lidia Zubal

             

          • **Uratujmy Bruna! Pomóżmy 6-letniemu chłopcu w walce z chorobą DMD!**

          •  

             

            Bruno, 6-letni chłopiec, potrzebuje naszej pomocy. Jest dotknięty rzadką chorobą genetyczną - dystrofią mięśniową Duchenne'a (DMD), która stopniowo osłabia jego mięśnie. Jedyną szansą na poprawę stanu zdrowia i przyszłość bez bólu jest operacja w Stanach Zjednoczonych, kosztująca aż 16 milionów złotych.

            Aby uratować życie Bruna, rozpoczęto ogólnopolską akcję charytatywną. Nasza szkoła również włącza się do walki o zdrowie chłopca.

            Zbieramy pluszaki, gry planszowe, zabawki, klocki i książki.

            Pamiętajmy jednak, żeby wszystkie przedmioty były w bardzo dobrym stanie - gry planszowe kompletne, pluszaki czyste i niezniszczone.

            Jeśli macie jakiekolwiek przedmioty, których już nie potrzebujecie, którymi już się nie bawicie lub zalegają Wam niepotrzebnie w szafach a  które chcielibyście przekazać na wsparcie Bruna, prosimy o dostarczenie ich do naszej szkoły.

             Możemy wspólnie sprawić, że każda z tych rzeczy da chłopcu szansę na normalne, zdrowe życie .

            Razem możemy zdziałać wielkie rzeczy!

            Informacje na temat  zbiórki w szkole u Pani Justyny Kapusz, w przedszkolu u Pani Marioli Gonciarz.

            Zbiórka rzeczy trwa do 31 marca 2024 r.

             

            Szczegóły akcji pod linkiem

            https://www.facebook.com/brunowalczyzdmd

            https://linktr.ee/bruno.walczy.z.dmd

             

            Organizator akcji w ZSP w Kraśniku Dolnym

            Mariola Gonciarz

          • KONKURS NA NAJSTARANNIEJ PROWADZONY ZESZYT DO JĘZYKA POLSKIEGO ROZSTRZYGNIĘTY!

          •      Na początku roku szkolnego, czyli już we wrześniu w klasach IV-VIII został ogłoszony konkurs na najstaranniej prowadzony zeszyt do języka polskiego. Wielu uczniów zareagowało na tę propozycję ze sporym entuzjazmem, gdyż pomysłodawca konkursu, pani Renata, obiecała atrakcyjne nagrody. Wiadomo, nagrody wyjatkowo motywują, ale celem konkursu było przede wszystkim kształtowanie charakteru uczniów – uczenie staranności, systematyczności, wyrabianie cierpliwości i dokładności. To szlachetne cechy, które niezwykle cenne są również w dorosłym życiu. Ważnym celem konkursu była też poprawa umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisma, jak również motywowanie do pracy uczniów, którym czasem mniej starannie udaje się dbać o zeszyt.

                 W konkursie nie tylko ważna była estetyka samego pisma, gdyż nie każdy jest przecież mistrzem kaligrafii. Najładniejsze zeszyty to te prowadzone starannie, zapisane kształtnym, przejrzystym pismem, ale też bez skreśleń, poprawek i najlepiej bez błędów ortograficznych (co chyba było najtrudniejsze). To też zeszyty czyste, bez zagięć i niepotrzebnych „ozdobników”, w których kartki są w komplecie, tematy i notatki podkreślone na kolorowo, a daty zapisane na marginesie. Dlatego tak wyjatkowo ważnym było nagrodzenie uczniów systematycznych i starannych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło pod koniec lutego, a rozdanie nagród miało miejsce po zakończonym Szkolnym Konkursie Recytatorskim.

               W konkursie wyróżniono po kilkoro uczniów z klas IV-VII. W klasie IV wyróżnieni zostali: Amelia Dmuchowska, Ewa Kozdrowska, Aleksandra Węgrzanowska, Maja Wieczorek. W klasie V nagrody otrzymali: Eliza Sopko, Wiktoria Korbiak, Wiktor Gudzowski i Krystian Kozdrowski. Szczególnie do zadania przyłożyli się uczniowie klasy VI i wśród nich było najwięcej wyróżnionych osób: Lena Tofil, Julia Sikorska, Julia Mazur, Natalia Deberna, Konrad Stec, Damian Wojtas. W klasie VII wyróżnienie otrzymała Zuzanna Lewandowska. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz zabawne długopisy niespodzianki.

                 Spośród wszystkich uczniów biorących udział w konkurskie na szczególne, największe wyróżnienie i pochwałę zasłużyło dwoje uczniów, którzy swoją postawą, starannością i zaangażowaniem udowodnili, że ich zeszyty mogą być ich najlepszą wizytówką. Byli bezkonkurencyjni, a ich zeszyty mogą być wzorem do naśladowania dla innych. Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyli:

            - Anna Ciupa z klasy VI

            - Leon Depka z klasy V.

                  Nagrodą dla zwycięzców była pamiątkowa książka, dyplom i karta podarunkowa do Empiku na kwotę 50 zł. Konkurs spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony uczniów i już pytają, kiedy będzie następny.

                                                                                                                                     Renata Balińska-Piecyk

          • RECYTATORZY NA START!

          •      26 lutego w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VI będący szkolnym etapem Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Najpierw w każdej z klas zostały przeprowadzone eliminacje klasowe. Najlepsi recytatorzy z poszczególnych klas wzięli udział w konkursie szkolnym – w sumie zaprezentowało się dziewiętnaścioro uczestników. Recytacje uczniów oceniało jury w składzie: pani Dyrektor Monika Gieszczyk, pani Justyna Kapusz, pani Jagoda Depka i pani Renata Balińska – Piecyk. Oceniając wykonawców jury brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie zaprezentowali utwory wielu znanych i lubianych poetów, m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, ale też Wisławy Szymborskiej czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

               Po dokładnym przeanalizowaniu wystąpień wszystkich wykonawców jury postanowiło wyróżnić następujące osoby:

            I miejsceHanna Słobodzian, kl.VI (Oczy Krzysztof Jerzy Drozd)

            II miejsceJulia Sikorska, kl.VI (Straszny sen Maria Terlikowska)

            III miejsceSzymon Hucał, kl.IV (Dwie gadyły Jan Brzechwa)

            Wyróżnienia:

            Amelia Dmuchowska, kl.IV (Smok Jan Brzechwa)

            Julia Mazur, kl.VI (Słoneczniki Stanisław Baliński)

            Martyna Wiśniewska, kl.V (Radość Iwona Kozłowska)

                 Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i zabawne długopisy niespodzianki. Każdy z uczestników za swój występ otrzymał drobny upominek. Laureatka I miejsca otrzymała dodatkowo kartę podarunkową do Empiku na kwotę 50 zł.

                 Hania, Julia, Szymon i Amelia reprezentowali naszą szkołę 6 marca w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pegazik”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie. Miło nam poinformować, że Hania Słobodzian i Amelia Dmuchowska otrzymały w konkursie wyróżnienia. To spory sukces biorąc pod uwagę, że w konkursie w kategorii klas IV-VI wzięło udział ponad dwudziestu recytatorów z siedmiu gminnych szkół. Naszym recytatorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                             Renata Balińska-Piecyk

          • DENTOBUS W NASZEJ SZKOLE

          • Drodzy Rodzice i Opiekunowie dzieci uczęszczających do naszej szkoły!

             

               Informujemy, że w najbliższym czasie naszą szkołę odwiedzi Dentobus z załogą lekarzy stomatologów, wykwalifikowanych i doświadczonych w zakresie pedodoncji, w celu objęcia Państwa pociech opieką stomatologiczną. Dentobus to mobilny gabinet dentystyczny.

               Gorąco zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w programie bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej w trakcie postoju Dentobusu przy naszej szkole. Wystarczy podpisać oświadczenie, które jest udostępniane przez wychowawców klas.

               Aby rozwiać Państwa wątpliwości, firma DirectMedic poniżej odpowiada na najczęstsze pytania:

            JAK ZGŁOSIĆ DZIECKO?

            Wystarczy podpisać wydany przez szkołę druk OŚWIADCZENIA i dostarczyć go (osobiście lub przekazać dziecku) do wychowawcy.

            ILE TO KOSZTUJE?

            NIC. Wszystkie czynności Dentobusu, lekarzy i naszego personelu są BEZPŁATNE, refundowane przez Dolnośląski Oddział NFZ.

            CZY WARTO?

            Zdecydowanie TAK. Nawet jeśli Państwa pociecha znajduje się pod opieką stomatologa, wykonany przez naszego lekarza przegląd może pomóc w diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu. Zgodnie z badaniami 86,9% polskich sześciolatków dotyka problem próchnicy, a jej intensywność to średnio 5,1 zębów zainfekowanych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Odsunięcie leczenia w czasie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub utraty zęba. Jako rodzice dzieci z zębami mlecznymi – pamiętajcie Państwo iż próchnica przeniesie się z nich także i na zęby stałe. Nie warto więc lekceważyć profilaktyki w każdym wieku dziecka. Dla starszych pociech, przygotowaliśmy natomiast specjalną kartę Pacjenta, w której w szerszym zakresie analizujemy potrzeby leczenia ortodontycznego, istotnego zwłaszcza w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.

            CZY BADANIA SĄ BEZPIECZNE?

            W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej. Nasi specjaliści przyjmują Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasem ekspozycji.

            CO DALEJ? CZY JESTEM ZMUSZONY DO KONTYNUACJI LECZENIA?

            NIE. Po wykonanych przez naszych lekarzy czynnościach, Państwa dziecko (lub wychowawca w wypadku przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

            Wzięcie udziału w przeglądzie jest dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod i finansowania leczenia.

            Więcej informacji o nas na: www.directmedic.pl 

            Przykładowe artykuły o naszym Dentobusie:

            https://www.facebook.com/109252860679558/posts/465087271762780/?sfnsn=mo

            https://wroclaw.tvp.pl/58457910/dentobus-dojechal-do-legnickich-przedszkoli

                                                                                                                         Renata Balińska-Piecyk

          • FOTOGRAFICZNA OFERTA FIRMY MAWI

          • 7 marca w naszej szkole uczniowie będą mieli możliwość wykonania zdjęć klasowych, koleżeńskich i indywidualnych. Sesję fotograficzną przeprowadzi przedstawiciel firmy MAWI. Przypominamy, że wykup części lub całości wykonanych przez uczniów zdjęć należy do poźniejszej decyzji rodziców. Poniżej oferta dla klas 0-III (pakiet B Oferta_szkolna_2023-2024_pakiet_B.pdf) i dla klas IV-VIII (pakiet C Oferta_szkolna_2023-2024_pakiet_C.pdf).

                                                                                                                       Renata Balińska-Piecyk

          • Razem łatwiej!

          • Drodzy Rodzice.

            Nasza szkoła uczestniczy w programie polityki zdrowotnej w zakresie PROFILAKTYKI ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH, W TYM DEPRESJI ORAZ ZAPOBIEGANIA SAMOBÓJSTWOM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „RAZEM ŁATWIEJ” NA TERENIE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO.

            W ramach programu zespół specjalistów w dziedzinie psychologii i terapii, będzie współpracować ze szkołami w celu wczesnej identyfikacji i pomocy dzieciom w wieku od 10 do 19 roku życia w kryzysie psychicznym.Uruchomiony został specjalny numeru telefonu do rejestracji, na który mogą dzwonić pracownicy szkoły, rodzice/opiekunowie prawni, których niepokoi zachowanie ich dzieci: +48 800 805 600. Można też napisać na adres: razemlatwiej@cogitozdrowie.pl POMOC JEST BEZPŁATNA. Na terenie szkoły znajdują się PLAKATY INFORMACYJNE. Podczas rozmowy telefonicznej, pracownik infolinii przeprowadzi rozmowę diagnostyczną, oraz wskaże dalszą ścieżkę pomocy

             

            Justyna Kapusz - koordynator

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych