• Święto Chrztu Polski

•     Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także ogromne znaczenie polityczne, kulturowe
            i tożsamościowe – wprowadził tworzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego.Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa  zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965.

Uczniowie klasy 5 naszej szkoły ukazali fakt przyjęcia chrztu przez Mieszka I w krótkiej, jednak wspaniale przygotowanej inscenizacji.
                Na początku narrator (Lena T.) przybliżyła nam temat wiary naszych słowiańskich przodków, następnie pojawiły się dziewczęta ( Hania, Julia M., Maja D., Maja K., Ewelina i Ola), które w pięknych wiankach pląsały do słowiańskiej pieśni "Wianeczek- Noc Kupały".
            Kolejni narratorzy (Maks, Iza, Ania, Natalia) opowiedzieli o legendarnych początkach Polski oraz o sytuacji geopolitycznej naszego ciągle tworzacego się państwa.
               Wkrótce znaleźliśmy się na dworze księcia Mieszka I (Wojtek), który wraz ze swymi doradcami-wojami (Piotrek, Fabian) dyskutował o trudnej sytuacji pogańskiej Polski. Książę zdecydował się na zawarcie sojuszu
            z chrześcijańskimi Czechami i na poślubienie czeskiej księżniczki Dobrawy.
                Przy akompaniamencie muzycznym powędrowaliśmy więc z Mieszkiem na dwór króla Czech- Bolesława Srogiego (Konrad). Tam książę poprosił o rękę Dobrawy i został przyjęty. Dobrawa (Julia S.) postawiła jednak warunek, Mieszko musiał przyjąć chrzest. Tak też się stało. Biskup (Damian) dokonał obrzędu chrztu.
                 Narratorzy (Nikodem i Julia M.) podsumowali doniosłe wydarzenie, jakim dla ówczesnego państwa polskiego było przyjęcie chrztu.

Tłem do wydarzeń ukazanych w inscenizacji była muzyka: "Wianeczek-Noc Kupały", "Ziemia Bogów",
            Hymn "Tyś jest mój Syn", "Medieval dance", "By dumna z nas była Polska"

Dziękujemy uczniom klasy 5 za bardzo ciekawą i pięknie opowiedzianą historię początków chrześcijaństwa w Polsce.

• WARSZTATY EKOLOGICZNE

•       W dniu 14 kwietnia uczniowie z klasy 1 mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach pszczelarskich pn. „Warsztaty ekologiczne we Wrzosowej Krainie”.

Bez wątpienia była to dla dzieci niezwykła i bardzo interesująca lekcja przyrody, podczas której uczniowie zdobyli ogrom wiedzy z dziedziny pszczelarstwa i życia pszczół. Pierwszaki poznały między innymi budowę ula, zostały zapoznane z jego mieszkańcami. Dowiedziały się jakie role pełnią poszczególne pszczoły, jak wybiera się miód z ula i do czego służą tajemnicze sprzęty: podkurzacz czy miotełka. Miały także możliwość obejrzenia elementów stroju pszczelarza. Każdy mógł dotknąć plastra pszczelego oraz przymierzyć kapelusz pszczelarski. Dodatkową atrakcją było wykonanie przez dzieci świec z wosku pszczelego oraz upominki, które otrzymały od edukatorów - układanka logiczna oraz przepyszne miodowe ciasteczka.

Dzięki warsztatom uczniowie zrozumieli potrzebę ochrony pszczół oraz ich ogromną rolę w środowisku. Poznali korzyści zdrowotne spożywania miodu i innych naturalnych produktów wytwarzanych przez pszczoły.

Czas, w którym przenieśliśmy się do świata tych niezwykłych owadów okazał się świetną zabawą i ogromną dawką wiedzy, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

Olimpia Wojciechowska-Mandżak

• TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2023

• 20 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 4 w Bolesławcu odbył się etap powiatowy Turnieju Bezpieczeństwa o Ruchu Drogowym 2023

Uczestnicy rywalizacji musieli rozwiązać test znajomości przepisów ruchu drogowego, a także wziąć udział w praktycznej części Turnieju, czyli sprawnościowej jeździe rowerem. Do rywalizacji zgłosiło się 92 uczniów, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach - młodszej (grupa I, rocznik 2011 i młodsi) i starszej (grupa II, rocznik 2010 i starsi).

W grupie II nasza szkoła  zdobyła II miejsce w skład naszej drużyny wchodzili Łukasz Konefał, Filip Mosorka i Piotr Tomaszewski bardzo im gratulujemy.

Dodatkowo nagrodę indywidualną za najwyższy uzyskany wynik w swojej kategorii zdobyła nasz uczeń - Filip Mosorka i został właścicielem nowego roweru górskiego.

Alicja Michalska

• W POSZUKIWANIU WIELKANOCNYCH PISANEK

• Każdego roku, w okresie przedświątecznym, do wszystkich dzieci przychodzi Zajączek Wielkanocny i w tajemniczy sposób zostawia koszyczki z prezentami. Tym razem też nie zawiódł. W  czwartek 6 kwietnia przedszkolaki z Kraśnika Dolnego, śpiewając i recytując wiersze z niecierpliwością wypatrywały długo oczekiwanego gościa. Przekraczając próg sali, pod drzwiami, znalazły wsunięty od niego list, w którym zajączek zaprosił ich do wykonania zadania, jakim było wykonanie i ozdobienie wielkanocnego koszyczka. Następnie dzieci musiały  odszukać jajka i pisanki, które zając ukrył na terenie placu zabaw. Dzieci z wielką radością i wypiekami na twarzy szukały barwnych pisanek, kraszanek ukrytych głęboko w trawie, na krzewach i w zakamarkach. Żaden przedszkolak nie wrócił z pustym koszyczkiem. Po wzorowo wypełnionym zadaniu, czekały na dzieci zajączkowe upominki i konkurencje sportowe z jajkiem w roli głównej. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku Zajączek Wielkanocny również będzie o nas pamiętał. Dziękujemy rodzicom za przedświąteczny kiermasz, którego część środków przeznaczono na zakup słodyczy wielkanocnych.