• DOKARMIANIE PTAKÓW

          • Nowa galeria DOKARMIANIE PTAKÓW została dodana do albumu fotograficznego

            Zima to taki czas, w którym możemy się odwdzięczyć ptaszkom za ich piękny śpiew i ułatwić im zdobywanie pokarmu w tej trudnej dla nich porze roku. W tym roku, tak jak w poprzednich latach dzieci z zerówki pamiętały o konieczności niesienia pomocy ptaszkom. Współpracując z Nadleśnictwem dzieci otrzymały specjalnie przygotowany pokarm dla ptaszków do zawieszenia na gałązkach drzew. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki do parku, a w szczególności z celu wycieczki. 

            B. Rajczakowska

          • Spektakle profilaktyczno - edukacyjne

          •     W dzisiejszych czasach problem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży jest bardzo powszechny. W ostatnich latach szczególnie groźne są tzw. dopalacze. Eskalacja zjawiska jest dowodem, na to, że wojna z dopalaczami staje się coraz trudniejsza. Dbając o dobro uczniów, w dniu 24 stycznia, nasza szkoła gościła teatr Grupa T z Torunia. Uczniowie klas IV - VIII obejrzeli oraz aktywnie uczestniczyli w widowisku pt.: ,,Wielka ucieczka”. Celem spektaklu było uświadomienie młodym odbiorcom, jakie konsekwencje niesie za sobą sięganie po używki. Pokazano również w jaki sposób odmawiać i wzmacniać w sobie postawę asertywną, a także gdzie szukać wsparcia w przypadku przeżywania trudności. Pokazano, że można świetnie się bawić i aktywnie spędzać czas bez środków psychoaktywnych. Całe przedstawienie miało formę kabaretową i interaktywną co bardzo podobało się dzieciom. Spektal był jednocześnie dopełnieniem lekcji profilaktyczno - edukacyjnych, w których w pierwszym półroczu roku szkolnego 2022/2023 uczestniczyli uczniowie.

                   Spektakl pt. „Bajki na jednej nodze”,przedstawiony został wychowankom przedszkola oraz uczniom klas I -III, w którym poruszony został problem uzależnień (alkohol, nikotyna) oraz zdrowego trybu życia. Widowisko powstało w oparciu o scenariusz zabaw z dziećmi Wandy Chotomskiej „Kabaret na przerwie”. Zabawny i pełen humoru zbiór kilku najpopularniejszych bajek literatury dziecięcej ( Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Kopciuszek., Jaś i Małgosia). Każda z bajek odbiegała od oryginału, a kończyła się śmiesznym i zaskakującym morałem.

                Spektakle były pouczające, ale i zabawne. Dały dzieciom dużą porcję walorów edukacyjnych i zarazem były dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami.

             

            Justyna Kapusz 

             

          • ZABAWA KARNAWAŁOWA PRZEDSZKOLAKÓW

          • Nowa galeria ZABAWA KARNAWAŁOWA PRZEDSZKOLAKÓW została dodana do albumu fotograficznego

            W tym roku tradycyjnie w naszej szkole odbył się bal karnawałowy dla przedszkolaków. Dzieci pięknie poprzebierane w wymarzone stroje bawiły sie świetnie przy wspaniałej muzyce z udziałem super animatorów. Podczas tańców dzieci miały okazję łapać bańki mydlane,a ich ciała opruszał sztuczny śnieg, co sprawiało im dużo radości. Podczas takich zabaw dzieci uczą się współdziałać w grupie w atmosferze życzliwości, pozytywnych emocji oraz pogodnego i radosnego nastroju. Bawiąc się wspólnie rozwijają swoją ekspresję ruchową, taneczną i muzyczną co doskonale widać na zdjęciach. W taki sposób dzieci poznają  tradycję zabawy karnawałowej i kultywują ją.

                                                                 B. Rajczakowska

          • Dzień Babci i Dziadka na scenie Domu Ludowego w Kraśniku Dolnym

          •     

                 Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych.

            Ponieważ w ostatnich latach nie mogliśmy wspólnie świętować ze względu na sytuację pandemiczną, tym bardziej był to szczególnie wyczekiwany dzień. Dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.

            Dnia 20 stycznia 2023 przedszkolaki z grupy 3-4, 5, i 6 laków wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały wspaniałą imprezę. Na wstępie  wszystkich gości ciepłymi słowami przywitał  Pan  Dyrektor Łukasz Surus, złożył serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W pięknie udekorowanej Sali Domu Ludowego dzieci prezentowały  program artystyczny. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja dopisała, gdyż w uroczystości wzięło udział około 180 dostojnych gości.  Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców za zorganizowanie słodkiego poczęstunku oraz Pani Małgorzacie Malinowskiej – Biblioteka Publiczna w Kraśniku Dolnym za możliwość zorganizowania uroczystości w Sali Domu Ludowego. Gorąco dziękujemy  Babciom i Dziadkom za ich obecność, trud włożony w wychowanie młodego pokolenia. Życzymy dużo zdrowia, radości i nieustannej satysfakcji z wnucząt.

             

            Lidia Zubal

                

             

        • Jasełka szkolne w ZSP Kraśnik Dolny
          • Jasełka szkolne w ZSP Kraśnik Dolny

          •        Przedstawienia jasełkowe w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym mają już bogatą tradycję. W tym roku jasełka szkolne odbyły się dwukrotnie w tym samym dniu. Miało to miejsce 20 grudnia 2022; o godz. 10.00 były jasełka dla całej społeczności szkolnej, a o godz. 16.00 dla rodziców, dziadków i zaproszonych gości.

            Motywem przewodnim tegorocznych jasełek była walka między Niebem i Piekłem. Zgromadzeni widzowie ujrzeli zastęp Diabłów (Julia Gorwa, Julia Dudziak, Wiktoria Łakomy) pod wodzą Lucyfera (Lidia Jamroży), którzy w rytmie rapu mają wspaniały plan, aby całą ludzkość wpędzić w sieć grzechu: „Będziemy kusić ludzi, do zła wskazywać drogę, sumienia im wykrzywiać i z mózgu robić wodę, by byli nieposłuszni, kłótliwi i swarliwi, a dzieci, małe kłamczuszki, aby niegrzeczne były. Niech patrzą w telewizję, internet i ajfony, w głowach nieczyste wizje, rozum cały zmielony”. Te niecne plany zostają zahamowane przez wiadomość od ziemskiego szpiega, który ostrzega, że ma się narodzić Zbawiciel, który wykupi całą ludzkość z niewoli grzechu.

            Na scenie pojawiają się Aniołowie (Anna Ciupa, Julia Mazur, Anna Ciszewska), którzy chcą polecieć na ziemię, bo tam „moc pracy czeka, Bóg ma się wcielić w postać człowieka, roboty masa”. Nagle przed nimi zjawia się mały Aniołek (Julia Sikorska), który także pragnie tam wyruszyć, ponieważ chciałby im pomóc. Po kilku słownych przepychankach Aniołowie pozwalają mu lecieć z nimi, jednocześnie ostrzegając go, że „lecieć będziemy strefą niczyją, tam diabły można spotkać, tam biją”. Pomimo tej groźby, Aniołek postanawia wybrać się razem z nimi, lecz w drodze traci ich z oczu i nie wie jak znaleźć drogę. Zrozpaczony woła o pomoc. Niespodziewanie pojawia się na scenie Diabeł Rokita (Julia Dudziak), który zdjęty litością wskazuje Aniołkowi odpowiedni kierunek. Niestety jego dobry czyn nie podoba się Piekłu i zostaje skazany na obcięcie rogów, dotkliwą chłostę oraz banicję na ziemię. Dzięki temu jednak trafia między Pasterzy i razem z nimi może powitać Zbawiciela świata. Jego nawrócenie jest dla każdego z nas przykładem, jak możemy zmienić swoje życie:  „Więc morał taki niech nam zostanie - trza się nawracać, panowie, panie, bo choć nam czasem mylą się drogi, to miłosierny Pan nasz ubogi…”
                     Oczywiście oprócz tego wątku, nie zabrakło w tegorocznych jasełkach tradycyjnych scen. Widzowie mogli więc zobaczyć Żołnierzy (Jakub Gerter, Kamil Dołęga),  którzy ogłosili powszechny spis ludności w całym państwie palestyńskim. Następnie na scenie ukazali się Maryja i Józef (Maja Łakomy, Oskar Jadczyk), którzy po długiej wędrówce bezskutecznie szukali schronienia w Betlejem i wreszcie znaleźli ubogą stajenkę, w której narodził się Jezus. Tę radosną wieść ogłosili Aniołowie (Maja Antosiak, Eliza Sopko), którzy postanowili zaraz „lecieć do Betlejem, pasterzy pobudzić”.  

            Nie zabrakło także krotochwilnych pogaduszek Pasterzy (Jan Kozdrowski, Filip Mosorka, Fabian Gumięga, Nikodem Różyło, Wojciech Wyskup, Hubert Mosorka), którzy najpierw narzekają na pasienie bydła, że to „od rana do wiecora harować ceba”, a następnie dochodzą do wniosku, że przy tej pracy „studiów końcyć nie ceba i taki pozytek jest z tego chleba”. Widzowie mogli także podziwiać tańczącą Góralkę (Milena Izba), o której względy starali się dwaj Górale (Kacper Janiec, Oliwer Piskorowski), zaciekle walcząc ciupagami. Na scenie pojawiły się również dwie przestraszone Baby (Aleksandra Paszko, Zuzanna Walska), które były przekonane, że to już „koniec świata głoszą niebios duchy”.
                        Oczywiście nie mogło także zabraknąć scen ze złym Herodem (Marcel Orda), który wszędzie widzi zdradę, wypytując swojego nadwornego Trefnisia (Jakub Dutkiewicz), Wróżbitkę (Julia Mosorka), czy też Uczonego Żyda (Marcin Deberny). Jego przerażenie potęguje fakt przybycia Trzech Króli (Miłosz Hucał, Piotr Tomaszewski, Dawid Orda), którzy szukają nowonarodzonego króla żydowskiego. Zdesperowany Herod wydaje rozkaz zabicia wszystkich dzieci w Betlejem, przez co wydaje wyrok na samego siebie. Diabeł i Śmierć (Aleksandra Dojnikowska, Emilia Woźna) tańczą i wykrzykują z radości, a następnie zabierają Heroda do piekła: „Herodzie, za twe zbytki, chodź do piekła, boś ty brzydki”.
                      Na pustą scenę wychodzą teraz zabiegani ludzie, którzy spacerują tam i z powrotem, zajęci swoimi sprawami; jedni słuchają muzyki, inni patrzą na wystawy sklepowe, jeszcze inni rozmawiają, czytają gazetę, robią sobie selfie i nikt z nich nie dostrzega, że oto Zbawiciel się narodził. Dopiero głos Anioła (Lena Stec) im to uświadamia: „Zatrzymajcie się ludzie, zatrzymajcie się w biegu szalonym. Posłuchajcie, Dziecina dziś kwili. Bóg przychodzi, by zbawić człowieka. Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”. Wszyscy się zatrzymują i śpiewają przy żłóbku pastorałkę „Dziś w stajence mały Jezus się narodził”.
                      W stajence zaś Maryja tuli do snu małego Jezusa, śpiewając Mu „Lulajże Jezuniu…”, a zaraz potem przybywają z darami Pasterze, Górale i Królowie. Tę miłą atmosferę przerywa przybycie Śmierci, która ostrzega zebranych przy żłóbku, że nadchodzą Diabły, aby wszystkich zabić. Przerażony mały Aniołek wzywa eskadrę z Nieba, ale zanim przybywa obiecana pomoc pojawiają się Diabły, żądne krwi. Całą sytuację ratuje nawrócony Diabełek, który przybył z Pasterzami. Doradza małemu Aniołkowi, aby postarał się o wodę, zamoczył w niej rączkę Dzieciątka („wtedy się stanie woda świecona”), a następnie polał nią Diabły. Rada okazuje się bardzo skuteczna, Diabły polane wodą uciekają w popłochu i tym samym Niebo zwycięża w tej walce. Wszyscy świętują, słuchając góralskich życzeń, a następnie śpiewają „Pastorałkę od serca do ucha”. Potem na scenie pojawiły się przedszkolaczki (ze względów logistycznych tylko na rannym przedstawieniu), którzy pod opieką swoich nauczycielek wykonały piękny taniec z flagami i pod kolędniczą gwiazdą wypowiedziały wspaniałe życzenia dla wszystkich obecnych.

            Tak w wielkim skrócie można przedstawić fabułę tegorocznego przedstawienia  jasełkowego  w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym. Jednak nawet najpiękniejsze słowa nie są w stanie oddać w pełni wszystkich gestów, mimiki i pełnej ekspresji gry małych aktorów.

            Ich zaangażowanie doceniła zgromadzona publiczność, nagradzając cały występ gromkimi i długimi brawami. Te oklaski należą się także panu Hubertowi Haniszewskiemu, który ofiarnie pomagał przy scenografii oraz sprawował nadzór nad sprzętem nagłaśniającym oraz Jackowi Rozpędowskiemu za czuwanie nad  całokształtem tego przedsięwzięcia.

                         Podsumowaniem tegorocznego przedstawienia jasełkowego było wystąpienie dyrektora szkoły pana Łukasza Surusa, który podziękował małym aktorom za wspaniały występ, podkreślając ich zaangażowanie w kreowanie poszczególnych postaci. Słowa podziękowania zostały także skierowane do zaproszonych gości za przybycie na to przedstawienie, ponieważ jak powszechnie wiadomo „na nic trud aktora, jeśli nie ma widza”. Na zakończenie pan dyrektor złożył wszystkim obecnym pełne ciepła życzenia świąteczne i noworoczne, a także wyraził nadzieję, że tradycja szkolnych przedstawień jasełkowych nie zaginie i będzie kontynuowana w kolejnych latach.

            Jacek Rozpędowski

          • "Dobre serce mam podzielę się z seniorem tym co mam"

          • Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;

            nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”

            Jan Paweł II

             

                    Z okazji Dnia Babci i Dziadka, Samorząd Uczniowski naszej szkoły zainicjował akcję charytatywną pt. „ Dobre serce mam podzielę się z seniorem tym co mam”, mającą na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych, w tym osób starszych i samotnych. Rozwijając tym samym uczucie empatii, kształtując również pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących oraz zwiększenie świadomości wśród uczniów wobec różnych etapów życia każdego człowieka.

                   Trwająca w szkole 7 dni zbiórka dla najbardziej potrzebujących Seniorów przyniosła nieoczekiwane rezultaty, ilość zebranych artykułów, od słodkich przekąsek, ciasteczek , czekolad po aromatyczne herbatki, była bardzo duża. Ponad to wśród uczniów przeprowadzono pogadanki kształtujące szacunek i pamięć do osób starszych i samotnych.

                     Dnia 23 stycznia uczniowie z klas 4 – 8 Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Kraśnika Dolnego wraz z opiekunami panią Justyną Kapusz oraz Lidią Zubal, odwiedzili łącznie 69 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu oraz Zakładu Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego w Gromadce, wręczając podarunki i własnoręcznie wykonane kartki z najserdeczniejszymi życzeniami. Wzruszenie i zachwyt Seniorów na długo pozostanie w naszej pamięci.

                   Serdecznie dziękujemy wszystkim, którym los drugiego człowieka nie jest obcy, dziękujemy rodzicom i uczniom naszej szkoły.

             

            Justyna Kapusz       Lidia Zubal

        • „Świat mitów” widziany oczyma uczniów klasy 5
          • „Świat mitów” widziany oczyma uczniów klasy 5

          •      Dnia 13 grudnia 2022r. w klasie V odbyła się prezentacja projektu „W świecie mitów”. Przygotowaliśmy inscenizacje dwóch mitów „Syzyf” i „Demeter i Kora”. Uczniowie doskonale wczuli się w grane przez siebie postaci, co pozwoliło nam wszystkim poznać dzieje naszych mitycznych bohaterów.

                     Pierwszy mit opowiada o Syzyfie, królu Koryntu, który był częstym gościem na ucztach u bogów na Olimpie. Pewnego razu władca Koryntu w swoim pałacu wydał ucztę, na której zdradził gościom boską tajemnicę. Drogo go to kosztowało, przypłacił zdradę swoim życiem. Za nieposłuszeństwo i próbę oszukania bogów został surowo ukarany. Wtacza ciężki głaz na szczyt góry, a gdy jest już u szczytu, głaz spada i tak powtarza tę czynność bez końca. Morał z tej historii taki, że  nie warto w życiu kierować się chytrością, podstępem i wszelką niecnotą.

                   Drugi mit opowiada o młodej i ślicznej bogini Korze, córce Demeter, która wiodła beztroskie życie pod opieką matki. Pewnego razu zbierała kwiaty na łące i zauważyła narcyza. Matka zabroniła jej zrywać narcyzy, jednak zapach kwiatu wabił ją słodką wonią, więc zerwała go. Wtedy ziemia się rozstąpiła i bóg świata zmarłych porwał Korę do Tartaru. Demeter daremnie szukała córki. Rzuciła klątwę na ziemię, by nie rodziła ona plonów. Zeus ulitował się nad nieszczęściem bogini Demeter i zdecydował, że Kora część roku spędzi z matką, część ze swoim mężem Hadesem jako Persefona. Gdy Kora wraca do matki świat pięknieje, wszystko kwitnie i ziemia wydaje plony, gdy wraca do Hadesa, wszystko zamiera, na ziemi panuje szarość i smutek. Starożytni Grecy tym mitem tłumaczyli powstanie pór roku.

                 Nad przygotowaniem obydwu inscenizacji pracowaliśmy w dwóch grupach. Wszyscy bardzo solidnie się przygotowali do występów. Wspierali nas nasi rodzice, dzięki którym mieliśmy świetne stroje, rekwizyty oraz wspaniałe elementy scenografii. Dziękujemy naszym bliskim za pomoc, szczególnie dziękujemy pani Sikorskiej :)
            Jesteśmy z siebie dumni i bardzo zadowoleni, że choć przez chwilę mogliśmy się znaleźć w niezwykłym „świecie mitów”.

                     
             Julia Sikorska
            uczennica kl.5

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
        • 75 713 67 94
        • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych