• Wałbrzyskie wojaże

          • Cóż może być bardziej przyjemnego niż opuszczenie szkolnych murów i listopadowy wypad z przyjaciółmi w ciekawe miejsca? Takiej to przyjemności doświadczyli uczniowie naszej szkoły, biorący udział w szkolnej wycieczce do Wałbrzycha zorganizowanej w piątek 25 listopada.

            Pierwszym punktem zwiedzania była palmiarnia, gdzie uczniowie mogli zobaczyć wiele egzotycznych roślin z różnych stref klimatycznych, m.in. palmy, kaktusy czy oleandry. Spędzenie czasu w tak spokojnym miejscu, pośród unoszącej się woni cytryn i mandarynek, pomogło uczestnikom wycieczki zrelaksować się i przygotować na dalsze atrakcje.

            Jedną z nich było zwiedzenie jednego z najpiękniejszych i największych zamków w Polsce – zamku Książ. Pod opieką pani przewodnik uczniowie mogli dokładnie poznać historię zamku i zwiedzić piękne zamkowe komnaty. Wiele dowiedzieli się o władającej dawniej zamkiem rodzinie Hochbergów i pięknej księżnej Daisy von Pless. Ich uwadze nie umknęły też informacje związane z realizacją w podziemiach zamkowych nazistowskiego kompleksu Riese. Bez wątpienia podziemia zamkowe to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Swoje spostrzeżenia i zdobyte wiadomości uczniowie mogli wykorzystać podczas quizu przygotowanego na zakończenie zwiedzania przez panią przewodnik. Tak atrakcyjny sposób sprawdzenia wiedzy spotkał się wśród uczniów z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, a najlepsi otrzymali nagrody.

            Po wielu wrażeniach związanych z historią nadszedł czas na wspólny posiłek. Jak zawsze z wielką chęcią uczniowie odwiedzili restaurację Mc’Donalds – nieodzowny punk każdej szkolnej wycieczki.  

            Ostatnim punktem programu była wizyta w Exploraparku, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Podczas wspólnej zabawy mogli poznać wybrane zagadnienia z zakresu nauki i techniki, np. zasady działania różnorodnych luster, funkcjonowanie stref czasowych czy  sposoby produkcji energii przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Wizyta w tak ciekawym miejscu sprzyjała wspólnym rozmowom,  co przyczyniło się z pewnością do umocnienia więzi koleżeńskich i integracji klas 6-8.

            Choć listopad nie sprzyja wyjazdom ze względu na swa ponurą, deszczowa aurę, to wśród uczestników wycieczki panowały iście letnie nastroje. Pełni radości, energii i ciekawości świata już planują kolejne wojaże…

                                                                                                                                                   Renata Balińska - Piecyk

          • ANDRZEJKI W KLASACH 0-3.

          • Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.

            Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi. W miniony piątek 25 listopada w zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się uczniowie z klas 0-III. Był to dzień radosnych zabaw i wróżb przygotowanych przez uczennice starszych klas dla młodszych koleżanek i kolegów.

            Andrzejkowe spotkanie rozpoczęło się zapoznaniem dzieci z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z „przymrużeniem oka”. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.

            Radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.

            Olimpia Wojciechowska - Mandżak

          • Lektury nie muszą być nudne!

          •      Czy omawianie lektury może być ciekawe i inspirujące? Z pewnością, tak. Przekonali się o tym uczniowie klasy 5 podczas pracy nad lekturą Ferenca Molnara Chłopcy z Placu Broni. Na lekcjach języka polskiego  metodą projektu został zrealizowany temat: W świecie chłopców z Placu Broni. Projekt miał na celu wdrażanie dzieci do współdziałania w grupie, wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworu literackiego, doskonalenie umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania i gromadzenia informacji. Jedynym źródłem z jakiego uczniowie korzystali, jednak zupełnie wystarczającym, był tekst lektury Chłopcy z Placu Broni. 

             Przystępując do pracy nad projektem uczniowie odpowiednio wcześniej otrzymali od nauczyciela zagadnienia do lektury. Ich znajomość pozwoliła im w trakcie czytania zwrócić szczególną uwagę na fragmenty lektury związane z postaciami głównych bohaterów. Takie wcześniejsze przygotowanie pozwoliło dzieciom w pełni zaangażować się w pracę podczas lekcji. 

             Praca w grupach przebiegała bardzo sprawnie. Widać było zaangażowanie uczniów. Każdy chętnie pracował nad przydzielonym zadaniem. Jedni redagowali charakterystykę bohaterów, inni przygotowywali cytaty do odczytu podczas prezentacji, jeszcze inni z zapałem przygotowywali plakaty. Podczas prezentacji uczniowie przedstawili efekty swojej pracy na forum klasy. Wszyscy członkowie grup mogli zabrać głos by dokładnie zaprezentować wybranego bohatera.

            Osoby szczególnie zainteresowane lekturą przygotowały w domu makiety Placu Broni wykonane z różnorodnych materiałów. Makieta zawierać musiała jak najwięcej szczegółów opisanych w lekturze. Ocenie podlegała również estetyka i staranność wykonania. Uczniowie świetnie wywiązali się ze swojego zadania i zaprezentowali klasie idealne wizualizacje Placu Broni. 

                   Praca metodą projektu sprawiła uczniom wiele radości i przyniosła wiele wrażeń. Wszyscy otrzymali bardzo dobre oceny, gdyż byli świetnie przygotowani do zajęć i zaangażowani we wspólną pracę.  Można by życzyć wszystkim uczniom, by lektury były dla nich tak ciekawe i inspirujące jak dla naszych piątoklasistów.

             

                                                                                                                                                  Renata Balińska - Piecyk

          • Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu

          • 25 listopada 2022r. przedszkolaki z grupy młodszej i starszej świętowały Dzień Pluszowego Misia.
            W ten dzień, każde dziecko przyniosło swojego ukochanego misia – zawitały małe jaki  i duże misie, a każdy był uroczy i wyjątkowy.  
            Przedszkolaki poznały historię Pluszowego Misia, nie zabrakło również zabaw przy piosenkach:
            „Jadą, jadą misie”, „Ja jestem niedźwiadek”.
            Panie przygotowały jeszcze wiele innych atrakcji takich jak:
            - poszukiwanie misiów schowanych w różnych miejscach sali,
            - prace plastyczne, kolorowanki,
            - zabawy ruchowe,
            - zagadki o misiach,
            - fotobudkę.
            Dzieci próbowały jednego z przysmaków misia, czyli pysznego, słodkiego miodku. Przedszkolaki otrzymały biszkopty w kształcie misiów oraz misiowe żelki.
            Na koniec wszystkie dzieci zapozowały do wspólnego zdjęcia ze swoimi misiami.
            Dzień Pluszowego Misia był pełen uśmiechu i radości. Misiowe przyjęcie na pewno zostanie na długo we wspomnieniach przedszkolaków oraz pań.

                     

                                                                                                          Ilona Baszczyj  

          • WYCIECZKA 5,6 LATKÓW DO MANUFAKTURY

          • Nowa galeria WYCIECZKA 5,6 LATKÓW DO MANUFAKTURY została dodana do albumu fotograficznego

            We wtorek 22 listopada dzieci 5cio i 6cio letnie były na wycieczce w Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Dzieci zobaczyły, jak krok po kroku pracownicy formuują i zdobią piękne naczynia ceramiczne. Dzieci wraz z przewodnikiem obejrzały wszystkie etapy tworzenia naczyń kamionkowych, zaczynając od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, toczenie ręczne, oczyszczanie, wypalenie, zdobienie szkliwne i drugie wypalenie naczyń kamionkowych. Dzieci miały możliwość własnoręcznego zdobienia stempelkami swoich talerzyków, co jak się okazało onie było takie proste. Teraz dzieci z niecierpliwościa oczekują na paczkę ze swoimi talerzykami, które jeszcze muszą przejść etap zdobienia szkliwnego i wypalenia. Wycieczka wszystkim  bardzo się podobała i dostarczyła dużo wiedzy na temat powstawania ceramiki jak i satysfakcji z własnego zdobienia naczynia.

                                            B. Rajczakowska

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • Na początek: krótka historia Dnia Życzliwości

              Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, określany także Dniem Dobrych Uczynków, to święto obchodzone na całym świecie (w około 180 krajach) 21 listopada. Dzień ten ma długą tradycję, która rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, w 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack zareagowali na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli oni pokazać światu, że walka zbrojna i zawiść to zło, które niszczy, a nie buduje. Początkowo idea Dnia Życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do unikania konfliktów zbrojnych w rozwiązywaniu problemów i pokazać, że tylko pokojowe działania są w stanie przyczynić się do poprawy życia na świecie.

               Pierwotna nazwa Dnia Życzliwości brzmiała „Hallo World Day”, co idealnie obrazuje ideę święta, a więc mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy.

                Tego dnia społeczność naszej szkoły przesyłała sobie miłe słowa, pozdrowienia, uśmiech. Szkoła była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” i pozdrowieniami, które uczniowie sami napisali. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie jak ważne w codziennym życiu są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także uśmiech. Czasami okazanie komuś serdeczności oraz obdarzenie go szczerym uśmiechem to wiele więcej, niż może się nam wydawać. Poza tym dobro i pozytywna energia, którą dajemy innym zawsze do nas wraca. Ważne, abyśmy pamiętali o tym nie tylko od święta, ale każdego dnia. Tak łatwo być życzliwym. Naprawdę łatwo.

             

            Justyna Kapusz

          • KONKURS RECYTATORSKI W ZERÓWCE

          • Nowa galeria KONKURS RECYTATORSKI W ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego

            W piątek 18 listopada w zerówce odbył się KONKURS RECYTATORSKI. Celem konkursu była popularyzacja poezji dziecięcej, rozwijanie predyspozycji talentu recytatorskiego, rozwijanie pamięci, a przede wszystkim wyrabianie śmiałości i odwagi występując przed publicznością.Chociaż trema im towarzyszyła dali radę. Dzieci bardzo ładnie recytowały wiersze, prezentowały się pięknie, były elegancko ubrane i wyjątkowo zaangażowane. Był to ich pierwszy udział w konkursie, który szczegółowo przybliżył dzieciom, jakie są  zasady konkursu recytatorskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i książeczkami. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Wojciech Mej, Amelia Zwolska i Szymon Sikorski.Przewodniczący komisji oceniającej pan dyrektor Łukasz Surus podziękował uczestnikom, pogratulował nie tylko wyróżnionym ale wszystkim dzieciom i życzył sukcesów w kolejnych konkursach. Doceniamy również pracę i wkład włożony w przygotowanie dzieci przez rodziców.

                                       B. Rajczakowska

          • DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

          • Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenia. To magiczny wieczór poświęcony wróżbom i wspaniała okazja do wspólnej zabawy.

            Nasi uczniowie doskonale ten czas wykorzystali. Samorząd Uczniowski zadbał o muzykę a klasa czwarta o  wspólną zabawę z wróżbami.

            Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona Belgijka. Zrobiło to na nas wszystkich ogromne wrażenie. Od godziny 17:00 do godziny 19:30 sala gimnastyczna zamieniła się w sale dyskotekową . Uczniowie wspaniale się bawili i ciężko im było zakończyć wspólne tańce. Cieszymy się, że dyskoteka odbyła się bez zakłóceń i w tak miłej atmosferze.

            Z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę, która odbędzie się tuż przed feriami. Mamy nadzieję, że będzie równie udana.

            Ogromnie dziękujemy wszystkim osobom włączonym w organizację Andrzejek, jak również wspaniałym wychowawcą dbającym o bezpieczeństwo uczniów podczas zabawy.

            opiekun SU Marta Zubal -Girtler

          • OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dnia 10 listopada 2022 r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym  odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę  rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przygotowana pod okiem pani Krystyny Myszkun przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VI oraz przedszkolaków  z grupy 6 i 5 latków wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918  roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przedszkolaki tańcem i wierszem wyrazili miłość do ojczyzny. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

            Krystyna Myszkun |  Barbara Rajczakowska   Lidia Zubal

          • CZEKOLADOWY AUTOBUS

          • „Potrzebuję czekolady, zjeść ją muszę, nie ma rady! Z orzechami, z bakaliami, zwykła mleczna, gorzka, biała, dla mnie każda jest wspaniała!”

            W dniu 9 listopada 2022 r.  do naszej placówki  przyjechał Czekoladowy Autobus. Podczas warsztatów w Czekoladowym Autobusie każde dziecko ubrane w czapeczkę i fartuszek mogło poczuć się jak mały „Masterchef”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak odróżnić czekoladę od produktów czekoladopodobnych szkodliwych dla zdrowia oraz w jakich ilościach i kiedy można sobie pozwolić na chwilę słodkiego zapomnienia. Dzieci degustowały trzy rodzaje czekolady, a przy pomocy silikonowej foremki wykonały swoją czekoladę. Ponadto rysowały własne wzory i ozdabiały je innymi rodzajami czekolady. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymał „Dyplom Mistrza Czekolady” i zabrał ze sobą specjalny kartonik z wykonanymi przez siebie słodkościami. W warsztatach wzięły udział dzieci z grup: 3 ,4, 5, 6 latków oraz pierwszoklasiści.

            Lidia Zubal -koordynator spotkania

          • PRZEDSTAWIENIE W ŚWIECIE WIERSZY JANA BRZECHWY

          • Nowa galeria PRZEDSTAWIENIE W ŚWIECIE WIERSZY JANA BRZECHWY została dodana do albumu fotograficznego

            W poniedziałek 07.11.2022r. dzieci 5-letnie i  6-letnie były w Kinie Forum na przedstawieniu W Świecie Wierszy Jana Brzechwy wystawianym przez aktorów Teatru Wrocławskiego IN-ART. Wiersze są ważne dla dzieci podczas nauki, gdyż są odpowiedzialne za rozwój wyobraźni i kreują własne poglądy. Dzieci poznając wiersze zwiększają swój poziom inteligencji i są w stanie postrzegać świat nieco inaczej. Dzisiaj w teatrze nasze dzieci miały okazję poznać wiersze Jana Brzechwy ilustrowane przez aktorów ruchem, śpiewem i sylwetami postaci z tych wierszy. Dzieci dostrzegając elementy humorystyczne w tych wierszach, reagowały śmiechem. Humor i śmiech jest ważny, ponieważ redukuje agresywność ,zmniejsza lękliwość i ułatwia zdolność twórczą. Oglądając aktorów, odgrywających role dzieci prezentujących wiersze Jana Brzechwy, dzieci dowiedziały się także, że nie można się przemądrząć, być leniem i skarżypytą.

                                B. Rajczakowska

        • XXII Dzień Papieski
          • XXII Dzień Papieski

          • „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
            w ogromny dzwon
            dla słowiańskiego oto papieża
            otworzył tron…”

            (Juliusz Słowacki)

            Dzień 27.10.2022 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym był szczególny i wyjątkowy. W tym bowiem dniu na sali gimnastycznej, odpowiednio udekorowanej i przygotowanej, miała miejsce uroczysta akademia, w czasie której cała szkolna społeczność wyrażała swoją wdzięczność z osobę Jana Pawła II, pierwszego w historii Papieża – Polaka, pierwszego w historii Papieża – Słowianina. W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego uczniowie, pod opieką katechety, przygotowali spektakl słowno – muzyczny związany z postacią naszego wielkiego Rodaka. Zgromadzeni widzowie mogli zatem usłyszeć fragmenty poezji Juliusza Słowackiego, ks. Jana Twardowskiego, czy też samego Karola Wojtyły (recytowane przez Miłosza Hucał, Jakuba Dudkiewicza, Piotra Tomaszewskiego i Oskara Jadczyk). W tym czasie na zamontowanej tablicy multimedialnej można było zobaczyć unikalne zdjęcia z różnych okresów życia Karola Wojtyły. Oprawę muzyczną spektaklu stanowiły w głównej mierze utwory z „Cantobiografii” Piotra Rubika z oryginalną aranżacją i odpowiednią choreografią (tego zadania podjęli się: Maksymilian Walczak, Julia Sikorska, Anna Ciupa, Izabela Kowcz, Julia Mazur, Karolina Sasiela, Aleksandra Dojnikowska, Aleksandra Mrozik, Julia Mosorka i Zuzanna Lewandowska). Niemałe poruszenie i radość wywołała scenka rodzajowa o Babce Kobylarcyk z Rusinowej Polany i jej spotkaniu z Karolem Wojtyłą, w której brawurowo wystąpili: Milena Izba, Filip Mosorka, Miłosz Hucał i Kacper Janiec. A Dziennikarka (w tej roli Emilia Woźna) pozwoliła wszystkim zebranym przeżyć moment wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Słowa wprowadzenia w poszczególne momenty spektaklu wygłaszali Maja Łakomy i Marcin Deberny. Na scenie pojawili się także uczniowie klas młodszych, którzy najpierw zaśpiewali piosenkę „Kochamy Cię, Janie Pawle”,  a potem wyrażali swoją radość, skacząc i machając biało-czerwonym i biało-żółtymi chorągiewkami w czasie piosenki „Ja i ty, ty i ja, pokolenie JPII”. Nie można także nie wspomnieć o najmłodszych widzach z przedszkola, którzy pięknie przygotowali się do udziału w tej uroczystości i wspierali aktorów machając do nich biało – żółtymi chorągiewkami z wizerunkiem Jana Pawła II. Na zakończenie zabrał głos dyrektor szkoły pan Łukasz Surus, który podziękował wszystkim za udział w tej uroczystości oraz pogratulował młodym artystom i ich opiekunowi za trud włożony w przygotowanie tego spektaklu. Słowa podziękowania należą się także panu Hubertowi Haniszewskiemu za nieocenioną pomoc w przygotowanie scenografii i profesjonalną obsługę sprzętu multimedialnego. Na koniec wszyscy zebrani zaśpiewali wspólnie „Barkę”, ulubioną pieśń Jana Pawła II.

            Jacek Rozpędowski

          • Laboratoria Przyszłości w ZSP w Kraśniku Dolnym

          •    Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

               Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

               W ramach programu nasza szkoła otrzymała wyposażenie techniczne niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży, m.in. drukarkę 3D, sprzęt audio-video oraz programowalne drony i klocki Lego.

      • Kontakty

        • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
        • 75 713 67 94
        • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych