• CZEKOLADOWY AUTOBUS

          • „Potrzebuję czekolady, zjeść ją muszę, nie ma rady! Z orzechami, z bakaliami, zwykła mleczna, gorzka, biała, dla mnie każda jest wspaniała!”

            W dniu 9 listopada 2022 r.  do naszej placówki  przyjechał Czekoladowy Autobus. Podczas warsztatów w Czekoladowym Autobusie każde dziecko ubrane w czapeczkę i fartuszek mogło poczuć się jak mały „Masterchef”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak odróżnić czekoladę od produktów czekoladopodobnych szkodliwych dla zdrowia oraz w jakich ilościach i kiedy można sobie pozwolić na chwilę słodkiego zapomnienia. Dzieci degustowały trzy rodzaje czekolady, a przy pomocy silikonowej foremki wykonały swoją czekoladę. Ponadto rysowały własne wzory i ozdabiały je innymi rodzajami czekolady. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymał „Dyplom Mistrza Czekolady” i zabrał ze sobą specjalny kartonik z wykonanymi przez siebie słodkościami. W warsztatach wzięły udział dzieci z grup: 3 ,4, 5, 6 latków oraz pierwszoklasiści.

            Lidia Zubal -koordynator spotkania

          • PRZEDSTAWIENIE W ŚWIECIE WIERSZY JANA BRZECHWY

          • Nowa galeria PRZEDSTAWIENIE W ŚWIECIE WIERSZY JANA BRZECHWY została dodana do albumu fotograficznego

            W poniedziałek 07.11.2022r. dzieci 5-letnie i  6-letnie były w Kinie Forum na przedstawieniu W Świecie Wierszy Jana Brzechwy wystawianym przez aktorów Teatru Wrocławskiego IN-ART. Wiersze są ważne dla dzieci podczas nauki, gdyż są odpowiedzialne za rozwój wyobraźni i kreują własne poglądy. Dzieci poznając wiersze zwiększają swój poziom inteligencji i są w stanie postrzegać świat nieco inaczej. Dzisiaj w teatrze nasze dzieci miały okazję poznać wiersze Jana Brzechwy ilustrowane przez aktorów ruchem, śpiewem i sylwetami postaci z tych wierszy. Dzieci dostrzegając elementy humorystyczne w tych wierszach, reagowały śmiechem. Humor i śmiech jest ważny, ponieważ redukuje agresywność ,zmniejsza lękliwość i ułatwia zdolność twórczą. Oglądając aktorów, odgrywających role dzieci prezentujących wiersze Jana Brzechwy, dzieci dowiedziały się także, że nie można się przemądrząć, być leniem i skarżypytą.

                                B. Rajczakowska

          • ŚWIĘTO DYNI

          • Nowa galeria ŚWIĘTO DYNI została dodana do albumu fotograficznego

            W piątek 28 października dzieci z zerówki  i z klas I-III obchodiły Święto Dyni. Dynia jest symbolem jesieni, jest to rodowita Amerykanka. Uprawiana była od wieków w Ameryce Południowej i Środkowej skąd do nas przypłynęła. Jest to warzywo tanie, łatwo dostępne i bardzo zdrowe. Dynia jest prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. To wielkie warzywo od lat znane było w medycynie ludowej. Wykorzystywano ją w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Dla wielu osób dynia stanowi wyłącznie ozdobę, dekorując balkony, tarasy. Obchodząc to święto dzieci mogły w wesoły sposób dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o dyniach. Zrozumieć potrzebę zdrowego odżywiania się, uczestniczyć w zabawach ruchowych z udziałem dyń oraz rozwijać inwencję plastyczno- techniczną tworząc z dyń wspaniałe stworki. Dzieci w tym dniu były ubrane w kolory dyni, na głowach miały opaski z dyniami własnoręcznie wykonane oraz medale dyniowe. Na koniec dzieci otrzymały dyplomy za świetną zabawę z okazji Święta Dyni.

            Barbara Rajczakowska

        • XXII Dzień Papieski
          • XXII Dzień Papieski

          • „Pośród niesnasek Pan Bóg uderza
            w ogromny dzwon
            dla słowiańskiego oto papieża
            otworzył tron…”

            (Juliusz Słowacki)

            Dzień 27.10.2022 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym był szczególny i wyjątkowy. W tym bowiem dniu na sali gimnastycznej, odpowiednio udekorowanej i przygotowanej, miała miejsce uroczysta akademia, w czasie której cała szkolna społeczność wyrażała swoją wdzięczność z osobę Jana Pawła II, pierwszego w historii Papieża – Polaka, pierwszego w historii Papieża – Słowianina. W ramach obchodów XXII Dnia Papieskiego uczniowie, pod opieką katechety, przygotowali spektakl słowno – muzyczny związany z postacią naszego wielkiego Rodaka. Zgromadzeni widzowie mogli zatem usłyszeć fragmenty poezji Juliusza Słowackiego, ks. Jana Twardowskiego, czy też samego Karola Wojtyły (recytowane przez Miłosza Hucał, Jakuba Dudkiewicza, Piotra Tomaszewskiego i Oskara Jadczyk). W tym czasie na zamontowanej tablicy multimedialnej można było zobaczyć unikalne zdjęcia z różnych okresów życia Karola Wojtyły. Oprawę muzyczną spektaklu stanowiły w głównej mierze utwory z „Cantobiografii” Piotra Rubika z oryginalną aranżacją i odpowiednią choreografią (tego zadania podjęli się: Maksymilian Walczak, Julia Sikorska, Anna Ciupa, Izabela Kowcz, Julia Mazur, Karolina Sasiela, Aleksandra Dojnikowska, Aleksandra Mrozik, Julia Mosorka i Zuzanna Lewandowska). Niemałe poruszenie i radość wywołała scenka rodzajowa o Babce Kobylarcyk z Rusinowej Polany i jej spotkaniu z Karolem Wojtyłą, w której brawurowo wystąpili: Milena Izba, Filip Mosorka, Miłosz Hucał i Kacper Janiec. A Dziennikarka (w tej roli Emilia Woźna) pozwoliła wszystkim zebranym przeżyć moment wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Słowa wprowadzenia w poszczególne momenty spektaklu wygłaszali Maja Łakomy i Marcin Deberny. Na scenie pojawili się także uczniowie klas młodszych, którzy najpierw zaśpiewali piosenkę „Kochamy Cię, Janie Pawle”,  a potem wyrażali swoją radość, skacząc i machając biało-czerwonym i biało-żółtymi chorągiewkami w czasie piosenki „Ja i ty, ty i ja, pokolenie JPII”. Nie można także nie wspomnieć o najmłodszych widzach z przedszkola, którzy pięknie przygotowali się do udziału w tej uroczystości i wspierali aktorów machając do nich biało – żółtymi chorągiewkami z wizerunkiem Jana Pawła II. Na zakończenie zabrał głos dyrektor szkoły pan Łukasz Surus, który podziękował wszystkim za udział w tej uroczystości oraz pogratulował młodym artystom i ich opiekunowi za trud włożony w przygotowanie tego spektaklu. Słowa podziękowania należą się także panu Hubertowi Haniszewskiemu za nieocenioną pomoc w przygotowanie scenografii i profesjonalną obsługę sprzętu multimedialnego. Na koniec wszyscy zebrani zaśpiewali wspólnie „Barkę”, ulubioną pieśń Jana Pawła II.

            Jacek Rozpędowski

          • "Dzień Dyni"

          • Złota polska jesień dostarcza wielu inspiracji, nie tylko dorosłym, ale także dzieciom. W tym roku, niewątpliwie gwiazdą tegorocznej jesieni została dynia. 24 października Samorząd Uczniowski wraz z ze społecznością szkolną zorganizowali w naszej szkole "Dzień Dyni".. Tego dnia uczniowie mogli przyjść do szkoły w pomarańczowych ubraniach -co chroniło przed odpytywaniem;-).  Dzieci wraz z wychowawcami wykonali ciekawe lampiony z dyni.  Wszystkie pomysły uczniów można było podziwiać przy wejściu do szkoły, gdzie zorganizowano wystawę. Tego dnia towarzyszył wszystkim wspaniały humor :)

            Uczniowie za swoje zaangażowanie zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.

             

            Marta Zubal - Girtler

          • „SACRO – COLO 2022”

          • ​​​​​​21.10.2022 uczennice z naszej szkoły brały udział w Festiwalu Pieśni Sakralnych na szlaku św. Jakuba SACRO – COLO 2022, który odbył się w Domu Chleba w Osłej.

            Była to pierwsza edycja tego festiwalu. Gościem honorowym i zarazem przewodniczącą jury była pani Barbara Dobrzyńska, aktorka sceny warszawskiej. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły: „Juleczki” z kl.5 w składzie: Julia Sikorska, Julia Mazur, Izabela Kowcz i Anna Ciupa oraz „Mały Gospel” z kl.6 w składzie: Julia Mosorka, Julia Greniuk, Aleksandra Mrozik, Zuzanna Lewandowska i Nina Nowak.

            Obydwa zespoły otrzymały na tym festiwalu wyróżnienie.

            GRATULUJEMY!!!

            Jacek Rozpędowski

          • Nasi uczniowie reprezentowali szkołę w Mistrzostwach gminy w  piłce ręcznej.

          • W dniach 28-29 września 2022 r. na boisku ZSP w Bożejowicach rozegrano Mistrzostwa gminy  w piłce ręcznej chłopców.

                   Pierwszego dnia rywalizowali uczniowie klas IV-VI z czterech gminnych szkół podstawowych z Bożejowic, Kraśnika Dolnego, Kruszyna oraz Ocic. Tytuł mistrzowski wywalczyli gospodarze z Bożejowic prowadzeni przez Aleksandrę Miżdal. Tuż za nimi w strefie medalowej znaleźli się uczniowie z Kruszyna oraz Kraśnika Dolnego. Natomiast czwarte miejsce zajęli reprezentanci szkoły w Ocicach. Naszą szkołę reprezentowali: Kacper Jamroży, Mateusz Baliński, Walczak Maksymilian, Wiktor Rolak, Wiktor Gudzowski,Wojtek Wyskup i Konrad Stec.

                   W drugim dniu rywalizacji w szkolnym szczypiorniaku o tytuł mistrzowski walczyły trzy drużyny. Poza gospodarzami z Bożejowic na boisku zameldowały się także ekipy z Kraśnika Dolnego oraz Kruszyna. Wśród uczniów klas VII-VIII bezkonkurencyjni okazali się zawodnicy Alicji Michalskiej z Kraśnika Dolnego, którzy w końcowej klasyfikacji wyprzedzili swoich rówieśników z Bożejowic oraz Kruszyna. Naszą szkołę reprezentowali: Piotr Tomaszewski, Oskar Jadczyk, Marcin Deberny, Kacper Janiec, Filip Mosorka, Dawid Haltof, Jakub Gerter.

                    Naszym drużynom gratulujemy sukcesu oraz życzymy dalszego powodzenia na rozgrywkach szczebla powiatowego.

             

             

            WYNIKI:

            Klasy IV-VI

            SP Ocice – SP Kraśnik Dolny 0:5

            SP Bożejowice – SP Kruszyn 6:2

            SP Kraśnik Dolny – SP Kruszyn 1:2

            SP Ocice – SP Bożejowice 3:11

             

            Klasy VII-VIII

            SP Kruszyn – SP Kraśnik Dolny 1:5

            SP Bożejowice – SP Kruszyn 7:0

            SP Kraśnik Dolny – SP Bożejowice 5:3

        • Dzień Ziemniaka
          • Dzień Ziemniaka

          • 7 października ,,Zerówka" oraz kl. 1 obchodziła  “Dzień Ziemniaka”. Z okazji tego święta poznaliśmy historię ziemniaka oraz jego znaczenie w codziennej diecie. Dzieci dzieliły się wiedzą na temat potraw z wykorzystaniem ziemniaków oraz rozważały ich walory smakowe i odżywcze. Ten dzień umiliły dzieciom różne gry i zabawy z udziałem tego warzywa m.in. spacer z ziemniakiem na łyżce, rzut do celu. Wiele radości sprawiło wyszukiwanie i sadzenie ziemniaków. Nie zabrakło zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Były również wyścigi i zawody z ziemniakami oraz wspólny śpiew. Uwieńczeniem tego dnia była degustacja ziemniaczanych potraw takich jak: placki ziemniaczane, frytki, pierogi, pączki z ziemniaków. Bardzo dziękujemy mamusiom za pyszny poczęstunek!

             

            Olimpia Wojciechowska-Mandżak

          • Przedszkolaki na wykopkach

          • Jedną z jesiennych  atrakcji w naszym przedszkolu były wykopki, na które pięciolatki udały się 6 października 2022r. Dzieci miały okazję zobaczyć, jak wykopuje się ziemniaki, ale największą atrakcją było ich zbieranie oraz wspólne zabawy w polu. Zapał i zaangażowanie dzieci w pracę zaskoczył nas wszystkich, a zbieranie ziemniaków okazało się nie tylko pracą, ale dobrą zabawą i cennym źródłem praktycznie zdobytych informacji.  Pięciolatki dały radę i nazbierały 5 worków ziemniaków. Wśród pozbieranych ziemniaków znalazły się bardzo ciekawe okazy, tj.: serca, kotki, świnki itp. Uwieńczeniem zbierania ziemniaków było wspólne konsumowanie ziemniaczanych przysmaków, które dzieci uwielbiają oraz tworzenie ziemniaczanych stworków. Jesteśmy przekonani, że za rok powtórzymy zajęcia w terenie pt. „Wykopki”. Dziękujemy gospodarzowi Panu Zbigniewowi Puź za możliwość przeprowadzenia takich zajęć.

            Lidia Zubal

            Mariola Gonciarz

        • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA
          • XII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

          • 7 października 2022

            W tym roku Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypadał na 7 października. Uczniowie naszej szkoły już od dwóch tygodni przypominali sobie tabliczkę mnożenia i dzielenia. Starsza młodzież powtarzała sposoby i prawa rządzące mnożeniem i dzieleniem dużych - wielocyfrowych liczb. W dniach od 4 do 6 października zostały przeprowadzone konkursy na Klasowych Mistrzów Tabliczki Mnożenia, bądź Mistrzów Mnożenia I Dzielenia. Oto wyniki tych zmagań:

            Klasa III

            MISTRZEM TABLICZKI MNOŻENIA w zakresie 50 został SZYMON HUCAŁ

            Klasa IV

            MISTRZEM TABLICZKI MNOŻENIA w zakresie 100 został WOJCIECH BIAŁY

            Klasa V

            MISTRZEM MNOŻENIA I DZIELENIA liczb naturalnych została ANNA CIUPA

            Klasa VI

            MISTRZEM MNOŻENIA I DZIELENIA liczb naturalnych oraz ułamków dziesiętnych został JAKUB DUDKIEWICZ

            Klasa VII

            MISTRZEM MNOŻENIA I DZIELENIA liczb naturalnych oraz ułamków dziesiętnych została ALEKSANDRA DOJNIKOWSKA

            Klasa VIIIa

            MISTRZEM MNOŻENIA I DZIELENIA liczb naturalnych oraz ułamków dziesiętnych została MAJA ŁAKOMY

            Klasa VIIIb

            MISTRZEM MNOŻENIA I DZIELENIA liczb naturalnych oraz ułamków dziesiętnych została LIDIA JAMROŻY

             

            Wszystkim uczniom, biorącym udział w konkursach, serdecznie dziękujemy. Mistrzom natomiast GRATULUJEMY i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!

             

            E.Siwko

             

          • PRZEDSTAWIENIE O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ

          • Nowa galeria PRZEDSTAWIENIE O PSIE, KTÓRY JEŹDZIŁ KOLEJĄ została dodana do albumu fotograficznego

            Obcowanie ze sztuką to ważny element w rozwoju i wychowaniu dzieci. Oglądane spektakle kształtują wyobraźnię, rozwijają osobowość, uczą wrażliwości oraz pokazują, że niemal bezpośredni kontakt z aktorem daje o wiele więcej satysfakcji niż oglądanie go na ekranie telewizora. Mając na uwadze rozwój dzieci staramy się zapewnić im częsty kontakt ze sztuką. Organizujemy uczniom wyjazdy na spektakle teatralne do Bolesławca, ale również zapraszamy artystów do naszej szkoły. Tym razem gościliśmy w naszej szkole aktorów z TEATRU MŁODEGO POKOLENIA z Wrocławia. Dzieci z klas 0-III w ich wykonaniu oglądnęły przedstawienie pt. O psie, który jeździł koleją. Przygody psa Lampo niosą cenne przesłanie o niezwykłej przyjaźni pomiędzy psem a człowiekiem, o przywiązaniu i radości, ale również o przestrodze i ostrożności dzieci w kontakcie z obcymi. Uczniom przedstawienie bardzo podobalo się, bo mogły w nim brać udział np. odpowiadając na pytania, poruszając się w rytm muzyki.

                                                                                       I. Różycka

          • ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU W ZERÓWCE

          • Nowa galeria ŚWIATOWY DZIEŃ UŚMIECHU W ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego

            Dzieci z zerówki tradycyjnie obchodziły Światowy Dzień Uśmiechu, który ma na celu propagowanie podmiotowości dziecięcej, praw dziecka i pedagogiki Janusza Korczaka. Pomysłodawcą dnia uśmiechu był Harvay Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej  uśmiechniętej buźi. My wszyscy chcemy jak najczęściej widzieć u ludzi bezinteresowny uśmiech i radość życia. Jak mówi powiedzenie - śmiech to zdrowie, tak bo rozluźnia, odstresowuje i przyczynia się do wzmocnienia układu odpornościowego. Dzieci w tym dniu świetnie się bawiły opowiadając śmieszne historie, kawały, robiąc śmieszne minki. Wykonały również maski z różnymi uśmiechniętymi buźkami, które jeszcze bardziej je rozbawiły. Jak wiemy śmiech jest zaraźliwy, wię wszyscy się bardzo śmiali. Był to bardzo wesoły dzień zakończony zabawą z balonami.

                                                                                      B. Rajczakowska

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Dzień 27 września 2022r. na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków z Kraśnika Dolnego oraz ich rodziców. W tym dniu odbyła się pierwsza, a zarazem najważniejsza przedszkolna uroczystość - pasowanie na przedszkolaka.

            Pasowani zostały przedszkolaki z grupy 3,4 latków (15 osób), których wychowawczyniami są pani Ilona Baszczyj i pani Alicja Paluch oraz z grupy 5latków (9 osób), wychowankowie pani Lidii Zubal. Na uroczystość zostali zaproszeni rodzice dzieci, pan dyrektor Łukasz Surus, pani zastępca dyrektora, pedagog Justyna Kapusz,  przedstawiciele gminy pani Iwona Przybylska oraz dzieci sześcioletnie z zerówki z wychowawczynią Barbarą Rajczakowską.

            Uroczystość rozpoczęła się od przywitania przybyłych gości i przedstawienia części artystycznej. W pierwszej części swoje umiejętności zaprezentowały dzieci z grupy 3,4 latkó, które zaśpiewały piosenki, w tym dwie po angielsku, oraz recytowały wierszyki. W drugiej części wystąpiły dzieci z grupy 5 latków , które również zaśpiewały piosenki, recytowały piosenki, zatańczyły oraz zagrały przepięknie na instrumentach.

            Po krótkich występach przyszedł czas uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka przez pana dyrektora Łukasza Surusa. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia, każde przedszkolak otrzymał dyplom, medal oraz upominek.

                               Ilona Baszczyj, Alicja Paluch, Lidia Zubal, Alina Hojniak

          • 30 września Dzień Chłopaka

          • Dzień Chłopaka to szczególny dzień dla wszystkich chłopców naszej szkoły. Dla uczczenia tego święta, Samorząd Uczniowski zorganizował dyskotekę dla klas 4-8, a Rada Rodziców ufundowała słodki poczęstunek, za który bardzo dziękujemy. Uczniowie bawili się w godzinach popołudniowych przy oprawie muzycznej, za którą  odpowiedzialny był zastępca SU Oskar Jadczyk (Klasa 8a).

            Rytmiczna muzyka zachęcała do zabawy i porywała do tańca nawet najbardziej opornych.

            Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

             

            Opiekun SU

            Marta Zubal-Girtler

          • WYJAZD KLAS 0 -III DO KINA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

          • Nowa galeria WYJAZD KLAS 0 -III DO KINA Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA została dodana do albumu fotograficznego

            W tym roku dzieci z klas 0 -III chcąc uczcić Dzień Chłopaka, oprócz życzeń i upominków wybrały się  do kina Forum na film Tedi i szmaragdowa tablica. Największym marzeniem Tediego było zostać zaakceptowanym przez kolegów archeologiem. Niechcący zburzył egipski sarkofag i ściągnął na siebie i swoich przyjaciół klątwę. Aby odwrócić klątwę szmaragdowej tablicy przemierzył pół świata. Takie wyjście do kina na film skutecznie pomaga w pracy z dzieckiem, gdyż jest to  doskonałe źródło wiedzy o świecie. Wspólne oglądanie i rozmowa po seansie jest nie tylko przyjemnością ale także szansą na wpajanie ważnych wartości i określonego poglądu na świat. Dzieci w bardzo przyjemny sposób uczciły dzisiejsze święto.

                                                                                 B. Rajczakowska

        • Akcja Sprzątanie świata
          • Akcja Sprzątanie świata

          • We wrześniu bieżącego roku  uczniowie klas O-III  tradycyjnie dołączyli do 29. Akcji  Sprzątanie świata. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. Głównym celem  akcji jest promowanie nieśmiecenia oraz edukacja odpadowa.

            W poszukiwaniu  śmieci , najmłodsi uczniowie naszej szkoły obeszli teren wokół szkoły , przyległe pobocza  i chodniki oraz okolicę przystanku autobusowego. Z wielkim zapałem wyszukiwali nawet najmniejsze papierki, folie, butelki, kapsle, sznurki, itp. i karmili nimi głodnego Śmieciojadka.  Worek na śmieci zjadał wszystkie te przysmaki i prosił o więcej. Dzieci nie ustawały w dostarczaniu nowych delicji ,aż brzuch Śmieciojadka był pełny.

            Stos po brzegi wypełnionych worków napawał dumą wszystkie dzieci. Stanowiły one namacalny dowód  na to, że uczniowie naszej szkoły  skutecznie oczyścili przydzielony im teren.

            Cieszymy się, że  mogliśmy wspólnie z wieloma innymi ludźmi, którym leży na sercu  ochrona środowiska, zadbać o Matkę Ziemię.

            Izabela Szweda

             

          • "Bądź widoczny, bądź bezpieczny na drodze"

          • Wraz z początkiem nowego roku szkolnego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym podejmowany jest szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły i poza nią.  W ramach tych czynności we wrześniu zapoznajemy i przypominamy uczniom  zasady bezpiecznego poruszania się po drogach: omawiamy podstawowe przepisy ruchu drogowego, zwracając uwagę na znajdujące się przy szkole znaki drogowe, zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych, uczymy bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych.

            13 września 2022 r. na spotkaniu z wychowankami przedszkola oraz uczniami klas I – V  dzielnicowy Pan Łukasz Kozioł przybliżył ogólne zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Spotkanie zostało zakończone podarowaniem każdemu uczniowi znaczka odblaskowego, które szkoła otrzymała od lokalnego biura nieruchomości FOXHOUSE w ramach kampanii społecznej „ Bądź widoczny, bądź bezpieczny na drodze” . Ten z pozoru drobny dar, mówiący „bądź widoczny”, zapobiegł już niejednemu wypadkowi. Dziecko noszące wyżej wspomniany element jest właściwie przygotowane do uczestnictwa w ruchu drogowym w niekorzystnych warunkach.

            Propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ważnym elementem edukacji dzieci i młodzieży. Omówienie podstawowych zasad kodeksu drogowego i porady praktyczne z pewnością przyczynią się do ukształtowania u dzieci właściwych nawyków.

             

            pedagog Justyna Kapusz

          • Laboratoria Przyszłości w ZSP w Kraśniku Dolnym

          •    Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

               Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

               W ramach programu nasza szkoła otrzymała wyposażenie techniczne niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży, m.in. drukarkę 3D, sprzęt audio-video oraz programowalne drony i klocki Lego.

          • Narodowe Czytanie 2022

          • W tegorocznej edycji Narodowego Czytania wybraną lekturą były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, których wydanie w 1822 roku zapoczątkowało epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Była to już jedenasta edycja akcji zainicjowanej przez parę prezydencką w 2012 roku wspólnym czytaniem Pana Tadeusza.

            „Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa" – takie słowa skierował Prezydent RP Andrzej Duda zachęcając wszystkich do wzięcia udziału w tegorocznej akcji Narodowego Czytania. Mając na uwadze słowa zachęty Pana Prezydenta również uczniowie ZSP w Kraśniku Dolnym włączyli się w akcję czytając i omawiając wybrane ballady Adama Mickiewicza.

            Podczas zajęć uczniowie klas ósmych mieli możliwość lepiej poznać biografię naszego narodowego wieszcza wzbogaconą o ciekawostki z jego życia. W klasie 8a uczniowie odczytali dwie ballady: Świteziankę i Lilije. Wątek miłosny oraz atmosfera grozy w przeczytanych utworach wywarły na uczniach spore wrażenie. W klasie 8b uczniowie mieli możliwość indywidualnie odczytać i przypomnieć sobie treść ballad Mickiewicza poznanych w młodszych klasach: Pani Twardowska, Powrót taty, Świtezianka. Wspólnie przeanalizowali treść ballady Romantyczność, stanowiącej manifest ideowy epoki romantyzmu, w której „Czucie i wiara silniej mówi […] niż mędrca szkiełko i oko”, a najważniejszym jest „mieć serce i patrzać w serce”.

            Dzięki wspólnemu odczytaniu i omówieniu utworów Mickiewicza wszyscy uczniowie zainteresowali się twórczością pisarza i przybliżyli sobie wiadomości związane z epoką romantyzmu. Z pewnością chętnie będą uczestniczyć w kolejnej, przyszłorocznej odsłonie Narodowego Czytania.

                                                                                                                                    Jagoda Depka

                                                                                                                                    Renata Balińska - Piecyk

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych