Nowa galeria DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2023R. została dodana do albumu fotograficznego
DZIEŃ BABCI I DZIADKA 2023R.
- 16
Dzień Babci i Dziadka na scenie Domu Ludowego w Kraśniku Dolnym
Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych dni, są takie dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych babć i dziadków. W Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez przedszkolnych.
Ponieważ w ostatnich latach nie mogliśmy wspólnie świętować ze względu na sytuację pandemiczną, tym bardziej był to szczególnie wyczekiwany dzień. Dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
Dnia 20 stycznia 2023 przedszkolaki z grupy 3-4, 5, i 6 laków wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały wspaniałą imprezę. Na wstępie wszystkich gości ciepłymi słowami przywitał Pan Dyrektor Łukasz Surus, złożył serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. W pięknie udekorowanej Sali Domu Ludowego dzieci prezentowały program artystyczny. Oprócz montażu słowno - muzycznego, szanowni goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu swoich wnuczek i wnuczków. W trakcie uroczystości babcie i dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja dopisała, gdyż w uroczystości wzięło udział około 180 dostojnych gości. Szczególne podziękowania kierujemy do rodziców za zorganizowanie słodkiego poczęstunku oraz Pani Małgorzacie Malinowskiej – Biblioteka Publiczna w Kraśniku Dolnym za możliwość zorganizowania uroczystości w Sali Domu Ludowego. Gorąco dziękujemy Babciom i Dziadkom za ich obecność, trud włożony w wychowanie młodego pokolenia. Życzymy dużo zdrowia, radości i nieustannej satysfakcji z wnucząt.
Lidia Zubal
3
Jasełka szkolne w ZSP Kraśnik Dolny
Przedstawienia jasełkowe w Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym mają już bogatą tradycję. W tym roku jasełka szkolne odbyły się dwukrotnie w tym samym dniu. Miało to miejsce 20 grudnia 2022; o godz. 10.00 były jasełka dla całej społeczności szkolnej, a o godz. 16.00 dla rodziców, dziadków i zaproszonych gości.
Motywem przewodnim tegorocznych jasełek była walka między Niebem i Piekłem. Zgromadzeni widzowie ujrzeli zastęp Diabłów (Julia Gorwa, Julia Dudziak, Wiktoria Łakomy) pod wodzą Lucyfera (Lidia Jamroży), którzy w rytmie rapu mają wspaniały plan, aby całą ludzkość wpędzić w sieć grzechu: „Będziemy kusić ludzi, do zła wskazywać drogę, sumienia im wykrzywiać i z mózgu robić wodę, by byli nieposłuszni, kłótliwi i swarliwi, a dzieci, małe kłamczuszki, aby niegrzeczne były. Niech patrzą w telewizję, internet i ajfony, w głowach nieczyste wizje, rozum cały zmielony”. Te niecne plany zostają zahamowane przez wiadomość od ziemskiego szpiega, który ostrzega, że ma się narodzić Zbawiciel, który wykupi całą ludzkość z niewoli grzechu.
Na scenie pojawiają się Aniołowie (Anna Ciupa, Julia Mazur, Anna Ciszewska), którzy chcą polecieć na ziemię, bo tam „moc pracy czeka, Bóg ma się wcielić w postać człowieka, roboty masa”. Nagle przed nimi zjawia się mały Aniołek (Julia Sikorska), który także pragnie tam wyruszyć, ponieważ chciałby im pomóc. Po kilku słownych przepychankach Aniołowie pozwalają mu lecieć z nimi, jednocześnie ostrzegając go, że „lecieć będziemy strefą niczyją, tam diabły można spotkać, tam biją”. Pomimo tej groźby, Aniołek postanawia wybrać się razem z nimi, lecz w drodze traci ich z oczu i nie wie jak znaleźć drogę. Zrozpaczony woła o pomoc. Niespodziewanie pojawia się na scenie Diabeł Rokita (Julia Dudziak), który zdjęty litością wskazuje Aniołkowi odpowiedni kierunek. Niestety jego dobry czyn nie podoba się Piekłu i zostaje skazany na obcięcie rogów, dotkliwą chłostę oraz banicję na ziemię. Dzięki temu jednak trafia między Pasterzy i razem z nimi może powitać Zbawiciela świata. Jego nawrócenie jest dla każdego z nas przykładem, jak możemy zmienić swoje życie: „Więc morał taki niech nam zostanie - trza się nawracać, panowie, panie, bo choć nam czasem mylą się drogi, to miłosierny Pan nasz ubogi…”
Oczywiście oprócz tego wątku, nie zabrakło w tegorocznych jasełkach tradycyjnych scen. Widzowie mogli więc zobaczyć Żołnierzy (Jakub Gerter, Kamil Dołęga), którzy ogłosili powszechny spis ludności w całym państwie palestyńskim. Następnie na scenie ukazali się Maryja i Józef (Maja Łakomy, Oskar Jadczyk), którzy po długiej wędrówce bezskutecznie szukali schronienia w Betlejem i wreszcie znaleźli ubogą stajenkę, w której narodził się Jezus. Tę radosną wieść ogłosili Aniołowie (Maja Antosiak, Eliza Sopko), którzy postanowili zaraz „lecieć do Betlejem, pasterzy pobudzić”.Nie zabrakło także krotochwilnych pogaduszek Pasterzy (Jan Kozdrowski, Filip Mosorka, Fabian Gumięga, Nikodem Różyło, Wojciech Wyskup, Hubert Mosorka), którzy najpierw narzekają na pasienie bydła, że to „od rana do wiecora harować ceba”, a następnie dochodzą do wniosku, że przy tej pracy „studiów końcyć nie ceba i taki pozytek jest z tego chleba”. Widzowie mogli także podziwiać tańczącą Góralkę (Milena Izba), o której względy starali się dwaj Górale (Kacper Janiec, Oliwer Piskorowski), zaciekle walcząc ciupagami. Na scenie pojawiły się również dwie przestraszone Baby (Aleksandra Paszko, Zuzanna Walska), które były przekonane, że to już „koniec świata głoszą niebios duchy”.
Oczywiście nie mogło także zabraknąć scen ze złym Herodem (Marcel Orda), który wszędzie widzi zdradę, wypytując swojego nadwornego Trefnisia (Jakub Dutkiewicz), Wróżbitkę (Julia Mosorka), czy też Uczonego Żyda (Marcin Deberny). Jego przerażenie potęguje fakt przybycia Trzech Króli (Miłosz Hucał, Piotr Tomaszewski, Dawid Orda), którzy szukają nowonarodzonego króla żydowskiego. Zdesperowany Herod wydaje rozkaz zabicia wszystkich dzieci w Betlejem, przez co wydaje wyrok na samego siebie. Diabeł i Śmierć (Aleksandra Dojnikowska, Emilia Woźna) tańczą i wykrzykują z radości, a następnie zabierają Heroda do piekła: „Herodzie, za twe zbytki, chodź do piekła, boś ty brzydki”.
Na pustą scenę wychodzą teraz zabiegani ludzie, którzy spacerują tam i z powrotem, zajęci swoimi sprawami; jedni słuchają muzyki, inni patrzą na wystawy sklepowe, jeszcze inni rozmawiają, czytają gazetę, robią sobie selfie i nikt z nich nie dostrzega, że oto Zbawiciel się narodził. Dopiero głos Anioła (Lena Stec) im to uświadamia: „Zatrzymajcie się ludzie, zatrzymajcie się w biegu szalonym. Posłuchajcie, Dziecina dziś kwili. Bóg przychodzi, by zbawić człowieka. Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś”. Wszyscy się zatrzymują i śpiewają przy żłóbku pastorałkę „Dziś w stajence mały Jezus się narodził”.
W stajence zaś Maryja tuli do snu małego Jezusa, śpiewając Mu „Lulajże Jezuniu…”, a zaraz potem przybywają z darami Pasterze, Górale i Królowie. Tę miłą atmosferę przerywa przybycie Śmierci, która ostrzega zebranych przy żłóbku, że nadchodzą Diabły, aby wszystkich zabić. Przerażony mały Aniołek wzywa eskadrę z Nieba, ale zanim przybywa obiecana pomoc pojawiają się Diabły, żądne krwi. Całą sytuację ratuje nawrócony Diabełek, który przybył z Pasterzami. Doradza małemu Aniołkowi, aby postarał się o wodę, zamoczył w niej rączkę Dzieciątka („wtedy się stanie woda świecona”), a następnie polał nią Diabły. Rada okazuje się bardzo skuteczna, Diabły polane wodą uciekają w popłochu i tym samym Niebo zwycięża w tej walce. Wszyscy świętują, słuchając góralskich życzeń, a następnie śpiewają „Pastorałkę od serca do ucha”. Potem na scenie pojawiły się przedszkolaczki (ze względów logistycznych tylko na rannym przedstawieniu), którzy pod opieką swoich nauczycielek wykonały piękny taniec z flagami i pod kolędniczą gwiazdą wypowiedziały wspaniałe życzenia dla wszystkich obecnych.Tak w wielkim skrócie można przedstawić fabułę tegorocznego przedstawienia jasełkowego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym. Jednak nawet najpiękniejsze słowa nie są w stanie oddać w pełni wszystkich gestów, mimiki i pełnej ekspresji gry małych aktorów.
Ich zaangażowanie doceniła zgromadzona publiczność, nagradzając cały występ gromkimi i długimi brawami. Te oklaski należą się także panu Hubertowi Haniszewskiemu, który ofiarnie pomagał przy scenografii oraz sprawował nadzór nad sprzętem nagłaśniającym oraz Jackowi Rozpędowskiemu za czuwanie nad całokształtem tego przedsięwzięcia.
Podsumowaniem tegorocznego przedstawienia jasełkowego było wystąpienie dyrektora szkoły pana Łukasza Surusa, który podziękował małym aktorom za wspaniały występ, podkreślając ich zaangażowanie w kreowanie poszczególnych postaci. Słowa podziękowania zostały także skierowane do zaproszonych gości za przybycie na to przedstawienie, ponieważ jak powszechnie wiadomo „na nic trud aktora, jeśli nie ma widza”. Na zakończenie pan dyrektor złożył wszystkim obecnym pełne ciepła życzenia świąteczne i noworoczne, a także wyraził nadzieję, że tradycja szkolnych przedstawień jasełkowych nie zaginie i będzie kontynuowana w kolejnych latach.
Jacek Rozpędowski
1
"Dobre serce mam podzielę się z seniorem tym co mam"
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Z okazji Dnia Babci i Dziadka, Samorząd Uczniowski naszej szkoły zainicjował akcję charytatywną pt. „ Dobre serce mam podzielę się z seniorem tym co mam”, mającą na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych, w tym osób starszych i samotnych. Rozwijając tym samym uczucie empatii, kształtując również pozytywną postawę wobec cierpiących i potrzebujących oraz zwiększenie świadomości wśród uczniów wobec różnych etapów życia każdego człowieka.
Trwająca w szkole 7 dni zbiórka dla najbardziej potrzebujących Seniorów przyniosła nieoczekiwane rezultaty, ilość zebranych artykułów, od słodkich przekąsek, ciasteczek , czekolad po aromatyczne herbatki, była bardzo duża. Ponad to wśród uczniów przeprowadzono pogadanki kształtujące szacunek i pamięć do osób starszych i samotnych.
Dnia 23 stycznia uczniowie z klas 4 – 8 Zespołu Szkolno – Przedszkolnego z Kraśnika Dolnego wraz z opiekunami panią Justyną Kapusz oraz Lidią Zubal, odwiedzili łącznie 69 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bolesławcu oraz Zakładu Opiekuńczo – Rehabilitacyjnego w Gromadce, wręczając podarunki i własnoręcznie wykonane kartki z najserdeczniejszymi życzeniami. Wzruszenie i zachwyt Seniorów na długo pozostanie w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którym los drugiego człowieka nie jest obcy, dziękujemy rodzicom i uczniom naszej szkoły.
Justyna Kapusz Lidia Zubal
4
„Świat mitów” widziany oczyma uczniów klasy 5
Dnia 13 grudnia 2022r. w klasie V odbyła się prezentacja projektu „W świecie mitów”. Przygotowaliśmy inscenizacje dwóch mitów „Syzyf” i „Demeter i Kora”. Uczniowie doskonale wczuli się w grane przez siebie postaci, co pozwoliło nam wszystkim poznać dzieje naszych mitycznych bohaterów.
Pierwszy mit opowiada o Syzyfie, królu Koryntu, który był częstym gościem na ucztach u bogów na Olimpie. Pewnego razu władca Koryntu w swoim pałacu wydał ucztę, na której zdradził gościom boską tajemnicę. Drogo go to kosztowało, przypłacił zdradę swoim życiem. Za nieposłuszeństwo i próbę oszukania bogów został surowo ukarany. Wtacza ciężki głaz na szczyt góry, a gdy jest już u szczytu, głaz spada i tak powtarza tę czynność bez końca. Morał z tej historii taki, że nie warto w życiu kierować się chytrością, podstępem i wszelką niecnotą.
Drugi mit opowiada o młodej i ślicznej bogini Korze, córce Demeter, która wiodła beztroskie życie pod opieką matki. Pewnego razu zbierała kwiaty na łące i zauważyła narcyza. Matka zabroniła jej zrywać narcyzy, jednak zapach kwiatu wabił ją słodką wonią, więc zerwała go. Wtedy ziemia się rozstąpiła i bóg świata zmarłych porwał Korę do Tartaru. Demeter daremnie szukała córki. Rzuciła klątwę na ziemię, by nie rodziła ona plonów. Zeus ulitował się nad nieszczęściem bogini Demeter i zdecydował, że Kora część roku spędzi z matką, część ze swoim mężem Hadesem jako Persefona. Gdy Kora wraca do matki świat pięknieje, wszystko kwitnie i ziemia wydaje plony, gdy wraca do Hadesa, wszystko zamiera, na ziemi panuje szarość i smutek. Starożytni Grecy tym mitem tłumaczyli powstanie pór roku.
Nad przygotowaniem obydwu inscenizacji pracowaliśmy w dwóch grupach. Wszyscy bardzo solidnie się przygotowali do występów. Wspierali nas nasi rodzice, dzięki którym mieliśmy świetne stroje, rekwizyty oraz wspaniałe elementy scenografii. Dziękujemy naszym bliskim za pomoc, szczególnie dziękujemy pani Sikorskiej :)
Jesteśmy z siebie dumni i bardzo zadowoleni, że choć przez chwilę mogliśmy się znaleźć w niezwykłym „świecie mitów”.
Julia Sikorska
uczennica kl.58
WESOŁYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA
Wigilia w przedszkolu
„Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski…”Wigilia to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór w roku. Wieczór, który wyzwala w ludziach ich najlepsze uczucia. Dlatego w naszym przedszkolu przeżywamy go bardzo uroczyście. W czwartek 22 grudnia dzieci przyszły do przedszkola ubrane odświętnie i wraz z opiekunami zebrały się w jednej sali, która na tę okoliczność została odświętnie przygotowana. Była choinka, świece, pięknie przystrojone stoły. Wprowadzeni w odświętny nastrój wysłuchaliśmy życzeń składanych przez dyrekcję ,a następnie złożyliśmy sobie świąteczne i noworoczne życzenia. Nie mogło zabraknąć białego opłatka, którym dzieliliśmy się z ogromnym wzruszeniem. Przy dźwiękach kolęd i pastorałek zasiedliśmy do stołów. Dzieci smakowały barszczyk, pierogi i inne potrawy. W cudownej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia rozmawialiśmy o świątecznych tradycjach, wigilijnych potrawach i oczywiście wspólnie kolędowaliśmy. Nie zabrakło także prezentów pod lśniącą choinką, które dzieci rozpakowały z wielką radością. Dziękujemy serdecznie Radzie Rodziców za przemiłą niespodziankę.
Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i świątecznych zwyczajów lecz, co najważniejsze, wzmacniają bliskie relacje. Bo przedszkole przecież to drugi dom, w którym nawiązujemy przyjaźnie, czujemy się dobrze i bezpiecznie.
Lidia Zubal
1
Mikołaj na sygnale w Kraśniku Dolnym
Grudzień, to niesamowicie pracowity miesiąc dla Świętego Mikołaja. Jednak pomimo nadmiaru obowiązków, w eskorcie strażaków z Trzebienia, 06.12.2022r. zawitał do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym.
Uczniowie z radością przywitali niespodziewanych gości, którzy przyjechali na sygnale wozem strażackim. Wszyscy chętnie pozowali do zdjęć, a następnie udali się do swoich sal, by oczekiwać na słodkie odwiedziny. Święty Mikołaj rozdał każdemu dziecku Kinder Czekoladki ufundowane przez Radę Rodziców.
Dodatkowo, przedszkolaki z grupy Młodszej oraz Starszej, w podziękowaniu za wizytę przygotowały piękny występ artystyczny.
Z pewnością ten dzień pozostanie na długo w naszej pamięci. Święty Mikołaj obiecał, że odwiedzi nas za rok!
Serdecznie dziękujemy Mikołajowi, Strażakom oraz wszystkim zaangażowanym w dzisiejsze wydarzenie.
Alicja Paluch
12
Barbórka
Z okazji górniczego święta – Barbórki składamy całej Braci Górniczej życzenia wszelkiej pomyślności z wykonywania ciężkiej pracy oraz nieustannego wstawiennictwa Św. Barbary. Niech Wasza patronka ma Was zawsze w swojej opiece. Szczęść Boże.
Dzień Górnika to jedna z wielu uroczystości, która już na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń przedszkolnych. Tradycyjnie w grudniu przedszkolaki goszczą przedstawicieli jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów jakim jest górnik.
Zaproszonych górników Pana Piotra Korbiaka oraz Dariusza Sasielę ZG Rudna, ubranych zarówno w galowy mundur jak i roboczy strój, przedszkolaki powitały specjalnym programem artystycznym, prezentując swoje umiejętności; recytując, tańcząc i śpiewając.
Po części artystycznej goście podzielili się z dziećmi wiedzą na temat ciężkiej pracy w kopalni, przybliżyli legendę o św. Barbarze – patronce górników. Niewątpliwie wielką atrakcją dla dzieci była pokazana ceremonia pasowania na górnika, w której przedszkolaki brały udział. Dzieci zadziwiły górników swoja wiedzą. Na koniec goście otrzymali pamiątkowe laurki, a każdy przedszkolak otrzymał od zaproszonych gości słodką niespodziankę. Serdecznie dziękujemy górnikom za przybycie do naszej placówki.
Lidia Zubal
5
Wałbrzyskie wojaże
Cóż może być bardziej przyjemnego niż opuszczenie szkolnych murów i listopadowy wypad z przyjaciółmi w ciekawe miejsca? Takiej to przyjemności doświadczyli uczniowie naszej szkoły, biorący udział w szkolnej wycieczce do Wałbrzycha zorganizowanej w piątek 25 listopada.
Pierwszym punktem zwiedzania była palmiarnia, gdzie uczniowie mogli zobaczyć wiele egzotycznych roślin z różnych stref klimatycznych, m.in. palmy, kaktusy czy oleandry. Spędzenie czasu w tak spokojnym miejscu, pośród unoszącej się woni cytryn i mandarynek, pomogło uczestnikom wycieczki zrelaksować się i przygotować na dalsze atrakcje.
Jedną z nich było zwiedzenie jednego z najpiękniejszych i największych zamków w Polsce – zamku Książ. Pod opieką pani przewodnik uczniowie mogli dokładnie poznać historię zamku i zwiedzić piękne zamkowe komnaty. Wiele dowiedzieli się o władającej dawniej zamkiem rodzinie Hochbergów i pięknej księżnej Daisy von Pless. Ich uwadze nie umknęły też informacje związane z realizacją w podziemiach zamkowych nazistowskiego kompleksu Riese. Bez wątpienia podziemia zamkowe to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc na Dolnym Śląsku. Swoje spostrzeżenia i zdobyte wiadomości uczniowie mogli wykorzystać podczas quizu przygotowanego na zakończenie zwiedzania przez panią przewodnik. Tak atrakcyjny sposób sprawdzenia wiedzy spotkał się wśród uczniów z bardzo entuzjastycznym przyjęciem, a najlepsi otrzymali nagrody.
Po wielu wrażeniach związanych z historią nadszedł czas na wspólny posiłek. Jak zawsze z wielką chęcią uczniowie odwiedzili restaurację Mc’Donalds – nieodzowny punk każdej szkolnej wycieczki.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Exploraparku, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach edukacyjnych. Podczas wspólnej zabawy mogli poznać wybrane zagadnienia z zakresu nauki i techniki, np. zasady działania różnorodnych luster, funkcjonowanie stref czasowych czy sposoby produkcji energii przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Wizyta w tak ciekawym miejscu sprzyjała wspólnym rozmowom, co przyczyniło się z pewnością do umocnienia więzi koleżeńskich i integracji klas 6-8.
Choć listopad nie sprzyja wyjazdom ze względu na swa ponurą, deszczowa aurę, to wśród uczestników wycieczki panowały iście letnie nastroje. Pełni radości, energii i ciekawości świata już planują kolejne wojaże…
Renata Balińska - Piecyk
ANDRZEJKI W KLASACH 0-3.
Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten miał magiczną moc, gdyż uchylał wrota do nieznanej przyszłości.
Dziś tradycyjne andrzejki to ciekawy pomysł na zabawy z dziećmi. W miniony piątek 25 listopada w zaczarowany świat magii i wróżb przenieśli się uczniowie z klas 0-III. Był to dzień radosnych zabaw i wróżb przygotowanych przez uczennice starszych klas dla młodszych koleżanek i kolegów.
Andrzejkowe spotkanie rozpoczęło się zapoznaniem dzieci z tradycjami andrzejkowymi, po czym wróżbom i przepowiedniom nie było końca. Każde dziecko miało możliwość poznania swojej wróżby na przyszłość, oczywiście z „przymrużeniem oka”. Wróżby przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce.
Radości oraz uśmiechu było wiele. Czas pełen atrakcji przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze. Wspólna zabawa dostarczyła dzieciom wielu niezwykłych przeżyć oraz emocji i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Olimpia Wojciechowska - Mandżak
Lektury nie muszą być nudne!
Czy omawianie lektury może być ciekawe i inspirujące? Z pewnością, tak. Przekonali się o tym uczniowie klasy 5 podczas pracy nad lekturą Ferenca Molnara Chłopcy z Placu Broni. Na lekcjach języka polskiego metodą projektu został zrealizowany temat: W świecie chłopców z Placu Broni. Projekt miał na celu wdrażanie dzieci do współdziałania w grupie, wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworu literackiego, doskonalenie umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania i gromadzenia informacji. Jedynym źródłem z jakiego uczniowie korzystali, jednak zupełnie wystarczającym, był tekst lektury Chłopcy z Placu Broni.
Przystępując do pracy nad projektem uczniowie odpowiednio wcześniej otrzymali od nauczyciela zagadnienia do lektury. Ich znajomość pozwoliła im w trakcie czytania zwrócić szczególną uwagę na fragmenty lektury związane z postaciami głównych bohaterów. Takie wcześniejsze przygotowanie pozwoliło dzieciom w pełni zaangażować się w pracę podczas lekcji.
Praca w grupach przebiegała bardzo sprawnie. Widać było zaangażowanie uczniów. Każdy chętnie pracował nad przydzielonym zadaniem. Jedni redagowali charakterystykę bohaterów, inni przygotowywali cytaty do odczytu podczas prezentacji, jeszcze inni z zapałem przygotowywali plakaty. Podczas prezentacji uczniowie przedstawili efekty swojej pracy na forum klasy. Wszyscy członkowie grup mogli zabrać głos by dokładnie zaprezentować wybranego bohatera.
Osoby szczególnie zainteresowane lekturą przygotowały w domu makiety Placu Broni wykonane z różnorodnych materiałów. Makieta zawierać musiała jak najwięcej szczegółów opisanych w lekturze. Ocenie podlegała również estetyka i staranność wykonania. Uczniowie świetnie wywiązali się ze swojego zadania i zaprezentowali klasie idealne wizualizacje Placu Broni.
Praca metodą projektu sprawiła uczniom wiele radości i przyniosła wiele wrażeń. Wszyscy otrzymali bardzo dobre oceny, gdyż byli świetnie przygotowani do zajęć i zaangażowani we wspólną pracę. Można by życzyć wszystkim uczniom, by lektury były dla nich tak ciekawe i inspirujące jak dla naszych piątoklasistów.
Renata Balińska - Piecyk
ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W ZERÓWCE
Nowa galeria ŚWIĘTO PLUSZOWEGO MISIA W ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego
29
Dzień Pluszowego Misia w Przedszkolu
25 listopada 2022r. przedszkolaki z grupy młodszej i starszej świętowały Dzień Pluszowego Misia.
W ten dzień, każde dziecko przyniosło swojego ukochanego misia – zawitały małe jaki i duże misie, a każdy był uroczy i wyjątkowy.
Przedszkolaki poznały historię Pluszowego Misia, nie zabrakło również zabaw przy piosenkach:
„Jadą, jadą misie”, „Ja jestem niedźwiadek”.
Panie przygotowały jeszcze wiele innych atrakcji takich jak:
- poszukiwanie misiów schowanych w różnych miejscach sali,
- prace plastyczne, kolorowanki,
- zabawy ruchowe,
- zagadki o misiach,
- fotobudkę.
Dzieci próbowały jednego z przysmaków misia, czyli pysznego, słodkiego miodku. Przedszkolaki otrzymały biszkopty w kształcie misiów oraz misiowe żelki.
Na koniec wszystkie dzieci zapozowały do wspólnego zdjęcia ze swoimi misiami.
Dzień Pluszowego Misia był pełen uśmiechu i radości. Misiowe przyjęcie na pewno zostanie na długo we wspomnieniach przedszkolaków oraz pań.Ilona Baszczyj
118
WYCIECZKA 5,6 LATKÓW DO MANUFAKTURY
Nowa galeria WYCIECZKA 5,6 LATKÓW DO MANUFAKTURY została dodana do albumu fotograficznego
21We wtorek 22 listopada dzieci 5cio i 6cio letnie były na wycieczce w Żywym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Dzieci zobaczyły, jak krok po kroku pracownicy formuują i zdobią piękne naczynia ceramiczne. Dzieci wraz z przewodnikiem obejrzały wszystkie etapy tworzenia naczyń kamionkowych, zaczynając od wytworzenia masy ceramicznej, poprzez proces odlewu form, toczenie ręczne, oczyszczanie, wypalenie, zdobienie szkliwne i drugie wypalenie naczyń kamionkowych. Dzieci miały możliwość własnoręcznego zdobienia stempelkami swoich talerzyków, co jak się okazało onie było takie proste. Teraz dzieci z niecierpliwościa oczekują na paczkę ze swoimi talerzykami, które jeszcze muszą przejść etap zdobienia szkliwnego i wypalenia. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i dostarczyła dużo wiedzy na temat powstawania ceramiki jak i satysfakcji z własnego zdobienia naczynia.
B. Rajczakowska
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Na początek: krótka historia Dnia Życzliwości
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, określany także Dniem Dobrych Uczynków, to święto obchodzone na całym świecie (w około 180 krajach) 21 listopada. Dzień ten ma długą tradycję, która rozpoczyna się w Stanach Zjednoczonych, w 1973r., kiedy to dwaj bracia Brian i Michael McCormack zareagowali na konflikt zbrojny pomiędzy Egiptem a Izraelem. Chcieli oni pokazać światu, że walka zbrojna i zawiść to zło, które niszczy, a nie buduje. Początkowo idea Dnia Życzliwości miała za zadanie przekonać rządzących do unikania konfliktów zbrojnych w rozwiązywaniu problemów i pokazać, że tylko pokojowe działania są w stanie przyczynić się do poprawy życia na świecie.
Pierwotna nazwa Dnia Życzliwości brzmiała „Hallo World Day”, co idealnie obrazuje ideę święta, a więc mówienie „hallo” (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie. Głównym celem Dnia Życzliwości jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, dobroć, okazywanie sobie bezinteresownej pomocy.
Tego dnia społeczność naszej szkoły przesyłała sobie miłe słowa, pozdrowienia, uśmiech. Szkoła była udekorowana „uśmiechniętymi buźkami” i pozdrowieniami, które uczniowie sami napisali. Jest to dobry moment, aby przypomnieć sobie jak ważne w codziennym życiu są proste słowa: proszę, dziękuję, przepraszam, dzień dobry, miłego dnia, a także uśmiech. Czasami okazanie komuś serdeczności oraz obdarzenie go szczerym uśmiechem to wiele więcej, niż może się nam wydawać. Poza tym dobro i pozytywna energia, którą dajemy innym zawsze do nas wraca. Ważne, abyśmy pamiętali o tym nie tylko od święta, ale każdego dnia. Tak łatwo być życzliwym. Naprawdę łatwo.
Justyna Kapusz
KONKURS RECYTATORSKI W ZERÓWCE
Nowa galeria KONKURS RECYTATORSKI W ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego
19W piątek 18 listopada w zerówce odbył się KONKURS RECYTATORSKI. Celem konkursu była popularyzacja poezji dziecięcej, rozwijanie predyspozycji talentu recytatorskiego, rozwijanie pamięci, a przede wszystkim wyrabianie śmiałości i odwagi występując przed publicznością.Chociaż trema im towarzyszyła dali radę. Dzieci bardzo ładnie recytowały wiersze, prezentowały się pięknie, były elegancko ubrane i wyjątkowo zaangażowane. Był to ich pierwszy udział w konkursie, który szczegółowo przybliżył dzieciom, jakie są zasady konkursu recytatorskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i książeczkami. Na szczególne wyróżnienie zasłużyli: Wojciech Mej, Amelia Zwolska i Szymon Sikorski.Przewodniczący komisji oceniającej pan dyrektor Łukasz Surus podziękował uczestnikom, pogratulował nie tylko wyróżnionym ale wszystkim dzieciom i życzył sukcesów w kolejnych konkursach. Doceniamy również pracę i wkład włożony w przygotowanie dzieci przez rodziców.
B. Rajczakowska
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
- 6
Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenia. To magiczny wieczór poświęcony wróżbom i wspaniała okazja do wspólnej zabawy.
Nasi uczniowie doskonale ten czas wykorzystali. Samorząd Uczniowski zadbał o muzykę a klasa czwarta o wspólną zabawę z wróżbami.
Dużą popularnością cieszyła się kilkukrotnie zatańczona Belgijka. Zrobiło to na nas wszystkich ogromne wrażenie. Od godziny 17:00 do godziny 19:30 sala gimnastyczna zamieniła się w sale dyskotekową . Uczniowie wspaniale się bawili i ciężko im było zakończyć wspólne tańce. Cieszymy się, że dyskoteka odbyła się bez zakłóceń i w tak miłej atmosferze.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną dyskotekę, która odbędzie się tuż przed feriami. Mamy nadzieję, że będzie równie udana.
Ogromnie dziękujemy wszystkim osobom włączonym w organizację Andrzejek, jak również wspaniałym wychowawcą dbającym o bezpieczeństwo uczniów podczas zabawy.
opiekun SU Marta Zubal -Girtler
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
- 2
Dnia 10 listopada 2022 r. w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Akademia przygotowana pod okiem pani Krystyny Myszkun przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy VI oraz przedszkolaków z grupy 6 i 5 latków wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Przedszkolaki tańcem i wierszem wyrazili miłość do ojczyzny. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Krystyna Myszkun | Barbara Rajczakowska Lidia Zubal
CZEKOLADOWY AUTOBUS
- 11
„Potrzebuję czekolady, zjeść ją muszę, nie ma rady! Z orzechami, z bakaliami, zwykła mleczna, gorzka, biała, dla mnie każda jest wspaniała!”
W dniu 9 listopada 2022 r. do naszej placówki przyjechał Czekoladowy Autobus. Podczas warsztatów w Czekoladowym Autobusie każde dziecko ubrane w czapeczkę i fartuszek mogło poczuć się jak mały „Masterchef”. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak odróżnić czekoladę od produktów czekoladopodobnych szkodliwych dla zdrowia oraz w jakich ilościach i kiedy można sobie pozwolić na chwilę słodkiego zapomnienia. Dzieci degustowały trzy rodzaje czekolady, a przy pomocy silikonowej foremki wykonały swoją czekoladę. Ponadto rysowały własne wzory i ozdabiały je innymi rodzajami czekolady. Po zajęciach każdy uczestnik otrzymał „Dyplom Mistrza Czekolady” i zabrał ze sobą specjalny kartonik z wykonanymi przez siebie słodkościami. W warsztatach wzięły udział dzieci z grup: 3 ,4, 5, 6 latków oraz pierwszoklasiści.
Lidia Zubal -koordynator spotkania
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.