• DOKARMIAMY PTAKI

          • Nowa galeria DOKARMIAMY PTAKI została dodana do albumu fotograficznego

            Zima jest trudnym czasem dla ptaków, ale my możemy im pomóc ją przetrwać. Dzieci z zerówki, jak co roku pamiętają o skrzydlatych przyjaciołach i dbają o to, aby nie były głodne. Dzieciom sprawia to ogromną przyjemność, kiedy mogą wrzucać ziarenka do karmika lub zawiesić słoninkę na gałązce dla sikoerk. Dokarmianie ptaków zimą, jest najbardziej rozpowszechnioną formą ochrony ptaków. Jest to też okazja do kształtowania u dzieci wrażliwości na piękno przyrody i odpowiedzialności za losy zwierząt. Dokarmione ptaszki przetrwają zimę, a wiosną w podziękowaniu będą nam pięknie śpiewały.

                                                                              B. Rajczakowska

          • Nawigacja w każdą pogodę

          • Nasza szkoła przystąpiła do programu Szkolna inicjatywa profilaktyczna Nawigacja w każdą pogodę. Jest to program opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej, w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”. który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy.

            Nawigacja w każdą pogodę przeznaczona jest dla:

            • Uczniów klas VI - VIII, 
            • wychowawców klas uczestniczących w programie i nauczycieli uczących w klasach objętych programem,
            • pedagogów,
            • rodziców.

            Celem ogólnym Nawigacji w każdą pogodę jest poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie problemom mogącym wynikać z jej pogorszenia (w tym m.in.przemocy, korzystaniu z substancji psychoaktywnych, uzależnieniom behawioralnym).

            Cel ten jest realizowany poprzez:

            • zmotywowanie uczniów do ćwiczenia sposobów radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych,
            • wzrost kompetencji rodziców i nauczycieli w zakresie wspierania uczniów,
            • poprawę klimatu szkoły.

            Projekt „Nawigacja w każdą pogodę” angażuje  uczniów, rodziców i nauczycieli  klas 6-8. Pierwszym działaniem jest diagnoza środowiska szkolnego za pomocą aplikacji internetowej, która będzie mieć miejsce na początku stycznia 2022 r. NWKP została opracowana zgodnie z koncepcją 9 wskazówek radzenia sobie w sytuacji kryzysowej; realizuje cele i zadania profilaktyki uniwersalnej oraz promocji zdrowia psychicznego. Jej zadaniem jest wzmocnienie naturalnych zasobów odporności i radzenia sobie z sytuacjami trudnymi i kryzysowymi.

            Ponadto projekt ten wspiera szkołę w realizacji zadań wynikających z podstawowych kierunków polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2021/2022, zwłaszcza punkty:

            1.    Wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny, m.in. przez właściwą organizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie oraz realizację zadań programu wychowawczo-profilaktycznego,

            2.    Wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro. Kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie.

            Szkolna inicjatywa profilaktyczna „Nawigacja w każdą pogodę” będzie realizowana w naszej szkole zarówno w warunkach stacjonarnych jak i online.

            Więcej informacji na stronie programu NAWIGACJA W KAŻDĄ POGODĘ

             

            Justyna Kapusz

          • Powrót do nauki stacjonarnej

          • Szanowni Państwo,

            zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami 10 stycznia 2022 r. uczniowie wracają do nauki
            w trybie stacjonarnym. Organizacja pracy w szkołach i placówkach na terenie całego kraju powinna odbywać się w reżimie sanitarnym i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

          • SPOTKANIE PRZEDSZKOLAKÓW PRZY WIGILIJNYM STOLE

          •          W świątecznej atmosferze 22 grudnia 2021r w Przedszkolu w Kraśniku Dolnym odbyło się spotkanie wigilijne. W udekorowanej świątecznie sali znalazła się choinka, przystrojona ozdobami wykonanymi przez dzieci oraz stoły zastawione wigilijnymi daniami, które dzieci wcześniej razem przegotowywały.  Wspólnie spędziliśmy ten dzień w wyjątkowej, świątecznej atmosferze. Święta Bożego Narodzenia to najbardziej rodzinne i radosne święta w naszej tradycji, dlatego same przygotowywania do nich wprowadzają wszystkich w miłą i magiczną atmosferę. Tak samo było i w tym roku w grupach przedszkolnych. Już od dwóch tygodni dzieci z wielkim zaangażowaniem przygotowywały się do tych wyjątkowych świąt poprzez różne działania. Jednym z ostatnich tematów, które się porusza w przedszkolu przed świętami to tradycje związane z uroczystą wieczerzą wigilijną. Podczas przedszkolnego wigilijnego spotkania  była okazja do wspólnego kolędowania, słuchania opowiastek o tradycjach związanych ze świętami Bożego Narodzenia,  dzielenie  się opłatkiem i  wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek.                                           .
                 Mamy nadzieję, że dzieci dobrze przygotowały się do Świąt Bożego Narodzenia i zostały wprowadzone w klimat tego szczególnego okresu, aby teraz z większą świadomością i radością spędzić je w gronie rodziny i bliskich osób.

             

            Lidia Zubal

            Ilona Baszczyj

            Alicja Paluch

          • Świąteczny kiermasz

          •      W klimat Świąt Bożego Narodzenia wprowadził nas świąteczny kiermasz, który rozpoczął się 13 grudnia. Przygotowania do tego wydarzenia trwały kilka tygodni. Uczniowie klas IV - VII pod opieką nauczyciela plastyki, Pani Justyny Kapusz, wykonali piękne stroiki, bombki, choinki z szyszek, orzechów, makaronów oraz świeczniki. Pomysły i estetyka wykonanych ozdób bożonarodzeniowych przeszły nasze oczekiwania.  Wszystko było takie piękne, że aż szkoda było sprzedawać. Mimo reżimu sanitarnego kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, rodziców i nauczycieli. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

             

            Justyna Kapusz

             

          • ŚWIĄTECZNE PRZYGOTOWANIA W PRZEDSZKOLU W KRAŚNIKU DOLNYM

          • Okres przedświąteczny to w każdym przedszkolu czas intensywnych przygotowań do świąt. Podczas zajęć dzieci poznają tradycje bożonarodzeniowe i związane z tym świętem obyczaje panujące w Polsce. Choinka, prezenty, stół wigilijny to główne motywy przewodnie grudniowych prac plastycznych naszych przedszkolaków. Dzieci wykonują proste ozdoby świąteczne, pieką ciasteczka, dekorują pierniki, ubierają wspólnie choinkę. Przedszkolaki uczą się śpiewać tradycyjne kolędy, jak również piosenki o tematyce zimowo- świątecznej. Grudzień to dla przedszkolaków wyjątkowy czas, gdzie mogą poznać tradycję Świąt Bożego Narodzenia, poczuć „magię świąt”.

            Lidia Zubal

          • Choinko piękna jak las, choinko zostań wśród nas…

          •      Tradycja ubierania choinki jest znana wszystkim, jak co roku hol naszej szkoły zdobi piękna choinka, w tym roku, dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Bolesławiec, społeczność szkolna może cieszyć się pachnącą, żywą choinką, która wprawiła wszystkich w radosny nastrój. 6 grudnia, na wszystkich uczniów naszej szkoły, pod choinką czekały słodkie prezenty, które zakupiła Rada Rodziców, natomiast klasa VIII otrzymala również słodką rózgę :) :) Mikołajki to radosny czas i taki też był w naszej szkole tego dnia. 

            Wszystkim serdecznie dziękujemy :)

             

            Justyna Kapusz

          • Spotkanie z Mikołajem

          • W poniedziałek 6 grudnia 2021 roku nasze przedszkole odwiedził św. Mikołaj. Długo oczekiwany gość wywołał uśmiech na twarzach przedszkolaków. Św. Mikołaj został gorąco zaproszony do poszczególnych grup, gdzie nie zabrakło występów oraz prezentacji dla Mikołaja. Miło spędzony czas uświetniły wspólne zdjęcia oraz otrzymane prezenty. Serdeczne podziękowania należą się również Firmie Hörmann, która przekazała Laptop na potrzeby najmłodszej grupy przedszkolnej. Wspólne rozpakowywanie otrzymanych prezentów dostarczyło milusińskim wiele niezapomnianych wrażeń.  Dzieci z ogromną radością zaprosiły św. Mikołaja za rok, obiecując, że czekając na niego będą bardzo grzeczne.

            Wychowawca

            Lidia Zubal

            Alina Hojniak

          • SPOTKANIE DZIECI Z BAJKĄ INTERAKTYWNĄ

          • Nowa galeria SPOTKANIE DZIECI Z BAJKĄ INTERAKTYWNĄ została dodana do albumu fotograficznego

            Interaktywne spotkanie dzieci z bajkami: Pinokio, Sindbad, Królowa Śniegu, Pocahondas, które ma na celu rozwój, naukę i zabawę. Dzieci miały możliwość nie tylko poznać bohaterów ale przede wszystkim interaktywnie spędzić czas w ich towarzystwie.

                                                                                Barbara Rajczakowska

          • KONKURS RECYTATORSKI - MOJE PRZEDSZKOLE

          • Nowa galeria KONKURS RECYTATORSKI - MOJE PRZEDSZKOLE została dodana do albumu fotograficznego

            30 listopada w zerówce odbył się Konkurs Recytatorski - Moje Przedszkole. Celem knkursu było rozwijanie zdolności recytatorskich, zainteresowanie dzieci poezją, popularyzowanie poezji dziecięcej, zachęcanie do występów i prezentowanie umiejętności dzieci oraz uczenie rywalizacji w zdrowej atmosferze. Prezentacje odbywały się w obecności Jury w składzie - Pani Anny Rudzik, Ilony Baszczyj i Barbary Rajczakowskiej. Dzieci wykazały się wiekimi zdolnościami. Jury zdecydowało się przyznać nagrody równorzędne za talent i odwagę.

                                                                             Barbara Rajczakowska

          • ANDRZEJKI ZERÓWCE

          • Nowa galeria ANDRZEJKI ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego

            Zabawa andrzejkowa w zerówce jest już tradycją. W tym dniu dzieci się radują, bawią no i wróżą. Każdy chce poznać swoją przyszłość bliższą, czy też dalszą. Nie zabrakło przekłuwania serduszek z imionami, ustawiania bucików, czy wróżenia za pomocą wirującej butelki. Taka uroczystość budzi i rozwija zainteresowania tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi. Rozwija również pozytywne emocje dzieci i integruje je.

                                                                       Barbara Rajczakowska

          • Święto Górnika w przedszkolu

          •  

            „Tam pod ziemią w ciemnym chodniku wielu pracuje dzielnych górników. Ciężka to praca czarnego człowieka, dzwonią kilofy, pot z czoła ścieka. Gdy nam słoneczko zagląda do domu, górnik pracuje w kopalni zmęczony. Za czarny węgiel i za sól białą chwała górnikom dzielnym, wytrwałym."

             

            Święto Górnika -,,Barbórka'' obchodzona na cześć św. Barbary patronki górników 4 XII, to dzień, który wszystkim przypomina o ciężkiej i niebezpiecznej pracy ludzi pod ziemią. Ten ważny dla każdego górnika dzień, przedszkolaki uroczyście świętowały w przedszkolu w Zespole Szkolno -Przedszkolnym w dniu 2 grudnia 2021 r. Dzieci z grupy 3, 4, 5, 6 - latków  przygotowały krótki występ. W związku z trudną sytuacją epidemiczną podobnie jak w ubiegłym roku, na tę uroczystość nie mogli zostać zaproszeni goście – górnicy, więc w galowy strój górnika przebrała się jedna z nauczycielek przedszkola – Pani Alina Hojniak. Dzieci  zapoznały się ze strojem górnika, zwyczajami i tradycjami. Dzieci z uwagą i zainteresowaniem słuchały, a także  zadawały ciekawe pytania.  

            Wszystkim górnikom życzymy zdrowia i jak nakazuje zwyczaj i tradycja stara: „Niech im błogosławi Święta Barbara”.

            Alina Hojniak

          • Interaktywne spotkanie z bajką

          • Dnia 2 grudnia br. przedszkolaki były widzami niezwykłego spektaklu pod nazwą „Interaktywne spotkanie z bajką”. Dzieci z grupy 3 - 4  i 4 - 5 latków w ciekawy sposób mogły obcować z teatrem  i magią.     

            Katolicki Teatr Edukacyjny przygotował dla młodszych widzów  spektakl, w  którym aktorzy i  artyści cyrkowi pojawili się na scenie dzięki połączeniu  on -line. Przedszkolaki poznały bohaterów znanych bajek i baśni: Królową Śniegu, Sindbada Żeglarza, Pocahontas i Pinokia. Dzieci miały okazję razem z Kajem i Gerdą przenieść się do krainy Królowej Śniegu, gdzie  spadł na nich biały, miękki  puch. W czasie piosenki śpiewanej przez Pocahontas na widzów leciały z góry bańki mydlane. Ten spektakl dzieci obejrzały na 75 calowym ekranie, z kurtyną i światłami ledowymi.

            Na pamiątkę spotkania  wszyscy jego uczestnicy otrzymali ,,Baśniowe zagadki” i zakładki do książeczek.    

            Alina Hojniak                                               

          • NASZ PRZYJACIEL MIŚ- Światowy Dzień Plszowego Misia.

          •  

            24 i 25 listopada w klasach 0-3 królował miś ,,który kocha dzieci nie od dziś..” Misiaczek to przyjaciel tych dużych i tych małych. Niestety, już drugi rok z powodu pandemii covit-29 nasi milusińscy spędzili to święto bez swojego ulubieńca. Towarzyszył im jeden baaaaaaardzo wieeeeeeelki miś, który mieszka w szkole ,, z dziećmi nie od dziś”. Staramy się, aby dzieciaki jak najmniej odczuwały skutki całej tej narodowej trudnej sytuacji, a więc:

            Od rana w szkole rozbrzmiewała misiowa muzyka. Dzieci z radością pląsały w rytm muzyki o tematyce misiowej np. ,,Pokochaj pluszowego misia”, ,,Mój przyjaciel miś”…Wiele śmiechu było przy zabawie z naśladowaniem czynności misia ,,Jedna łapka, druga łapka…”. Jest to zabawa raczej dla młodszych dzieci, ale i te starsze- trzecioklasiści, świetnie się bawili. Dzieciakom uśmiech nie schodził z buzi, a oczy iskrzyły z radości.

            Poznały również historię obchodzenia Święta Pluszowego Misia. Jakże wielkie było zaskoczenie, że miś ma już 119 lat, ale w Polsce święto to obchodzimy dopiero od 2002 roku.  Z wielkim zapałem wykonywały proponowane przez panią Basię i panią Irenkę prace: robiły misiowe opaski na głowę, wycinały z papieru misia i ozdabiały go, układały tematyczne puzzle, oglądały bajki, w których bohaterem był miś, a w zerówce to nawet zajadały się pysznym miodem i ciasteczkami Lubisiami. Na zakończenie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy ,,Przyjaciel pluszowego misia”.

                                                            Barbara Rajczakowska i Irena Różycka

             

          • WSPOMAGAMY KLEKUSIOWO

          • Właściwe kształtowanie zachowań człowieka wobec natury powinno zaczynać się jak najwcześniej. Należy rozpczynać je od wrażliwiania dzieci na piękno i dobro środowiska. Dlatego też nasza szkoła prowadzi działania proekologiczne i organizujemy zbiorkę dla Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt Klekusiowo w Tomaszowie Bolesławieckim. Ośrodek obejmuje opieką chore, poszkodowane dzikie zwierzęta udzielając im pomocy weterynaryjnej oraz zapewniając niezbędnych warunków do życia. Wkład własny właścicieli i darowizny pozwalają na funkcjonowanie ośrodka. W ostatnim czasie do Klekusiowa trafiło kilkadziesiąt młodych poszkodowanych jeży. Zanim zapadną w zimowy sen trzeba je wzmocnić, wyleczyć i nakarmić. Przysmakiem dla jeży jest mokra karma dla kotów. W Klekusiowie takich głodomorów do wykarminia jest 150. Bardzo prosimy o pomoc dla tego ośrodka. Zbiórka trwa do 10 grudnia i obejmuje mokrą karmę dla kotów, różnego rodzaju ziarna, ręczniki papierowe, podkłady. Prosimy te rzeczy przekazywać do wychowawców.

             

                                                                                               B. Rajczakowska

        • Podsumowanie akcji: Kasztanobranie 2021
          • Podsumowanie akcji: Kasztanobranie 2021

          • Zbiórka kasztanów oficjalnie zakończona!
            Wraz z końcem września Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym włączył się w akcję ,,Kasztanobranie 2021”. Od 28 września do 22 października uczniowie z wielkim zapałem zbierali kasztany i dostarczali je do szkoły. Zaangażowane były całe rodziny. Liczba kasztanów powiększała się z dnia na dzień. Po zakończeniu zbiórki kasztany zostały odebrane przez firmę Pharmeko, która zajmuje się skupem i przetwarzaniem owoców kasztanowca dla firm farmaceutycznych. Akcja powiodła się i zakończyła pełnym sukcesem. Wynik przekroczył nasze najśmielsze oczekiwania. Zebraliśmy 1725kg kasztanów. Dzięki temu na konto Rady Rodziców wpłynęło 862,50zł. Pieniądze zostaną przeznaczone na potrzeby naszej szkoły.

            Najbardziej zaangażowaną grupą, która zebrała najwięcej kasztanów tej jesieni okazała się grupa przedszkolna 3,4 latków. Przedszkolaki z tej grupy zebrały 704,2kg kasztanów. Najlepszym zbieraczem w ZSP został Jakub Rudzik - 157,3kg. Gratulujemy! Zwycięzcy otrzymali nagrodę oraz pamiątkowy dyplom.

            Wszystkim przedszkolakom, uczniom oraz rodzicom dziękujemy za aktywny udział w zbiórce. Mamy nadzieję, że za rok uda nam się zebrać jeszcze więcej kasztanów!

             

                                                                                                                                                                                                                               Koordynator akcji:

            Olimpia Wojciechowska-Mandżak

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych