• "Bądź widoczny, bądź bezpieczny na drodze"

          • Wraz z początkiem nowego roku szkolnego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym podejmowany jest szereg działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów w drodze do szkoły i poza nią.  W ramach tych czynności we wrześniu zapoznajemy i przypominamy uczniom  zasady bezpiecznego poruszania się po drogach: omawiamy podstawowe przepisy ruchu drogowego, zwracając uwagę na znajdujące się przy szkole znaki drogowe, zachęcamy do noszenia elementów odblaskowych, uczymy bezpiecznego korzystania z przejść dla pieszych.

            13 września 2022 r. na spotkaniu z wychowankami przedszkola oraz uczniami klas I – V  dzielnicowy Pan Łukasz Kozioł przybliżył ogólne zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drogach. Spotkanie zostało zakończone podarowaniem każdemu uczniowi znaczka odblaskowego, które szkoła otrzymała od lokalnego biura nieruchomości FOXHOUSE w ramach kampanii społecznej „ Bądź widoczny, bądź bezpieczny na drodze” . Ten z pozoru drobny dar, mówiący „bądź widoczny”, zapobiegł już niejednemu wypadkowi. Dziecko noszące wyżej wspomniany element jest właściwie przygotowane do uczestnictwa w ruchu drogowym w niekorzystnych warunkach.

            Propagowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest ważnym elementem edukacji dzieci i młodzieży. Omówienie podstawowych zasad kodeksu drogowego i porady praktyczne z pewnością przyczynią się do ukształtowania u dzieci właściwych nawyków.

             

            pedagog Justyna Kapusz

          • Laboratoria Przyszłości w ZSP w Kraśniku Dolnym

          •    Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.

               Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności.

               W ramach programu nasza szkoła otrzymała wyposażenie techniczne niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży, m.in. drukarkę 3D, sprzęt audio-video oraz programowalne drony i klocki Lego.

          • Narodowe Czytanie 2022

          • W tegorocznej edycji Narodowego Czytania wybraną lekturą były Ballady i romanse Adama Mickiewicza, których wydanie w 1822 roku zapoczątkowało epokę romantyzmu w literaturze polskiej. Była to już jedenasta edycja akcji zainicjowanej przez parę prezydencką w 2012 roku wspólnym czytaniem Pana Tadeusza.

            „Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa" – takie słowa skierował Prezydent RP Andrzej Duda zachęcając wszystkich do wzięcia udziału w tegorocznej akcji Narodowego Czytania. Mając na uwadze słowa zachęty Pana Prezydenta również uczniowie ZSP w Kraśniku Dolnym włączyli się w akcję czytając i omawiając wybrane ballady Adama Mickiewicza.

            Podczas zajęć uczniowie klas ósmych mieli możliwość lepiej poznać biografię naszego narodowego wieszcza wzbogaconą o ciekawostki z jego życia. W klasie 8a uczniowie odczytali dwie ballady: Świteziankę i Lilije. Wątek miłosny oraz atmosfera grozy w przeczytanych utworach wywarły na uczniach spore wrażenie. W klasie 8b uczniowie mieli możliwość indywidualnie odczytać i przypomnieć sobie treść ballad Mickiewicza poznanych w młodszych klasach: Pani Twardowska, Powrót taty, Świtezianka. Wspólnie przeanalizowali treść ballady Romantyczność, stanowiącej manifest ideowy epoki romantyzmu, w której „Czucie i wiara silniej mówi […] niż mędrca szkiełko i oko”, a najważniejszym jest „mieć serce i patrzać w serce”.

            Dzięki wspólnemu odczytaniu i omówieniu utworów Mickiewicza wszyscy uczniowie zainteresowali się twórczością pisarza i przybliżyli sobie wiadomości związane z epoką romantyzmu. Z pewnością chętnie będą uczestniczyć w kolejnej, przyszłorocznej odsłonie Narodowego Czytania.

                                                                                                                                    Jagoda Depka

                                                                                                                                    Renata Balińska - Piecyk

          • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023.

          • Uroczystość rozpoczęcia Nowego Roku Szkolnego 2022/2023 poprzedziliśmy przywitaniem gości tj.: Dyrektora Gminnego Zakładu Obsługi Szkół - Pani Zenony Słobodzian oraz Zastępcy Wójta Gminy Bolesławiec - Pana Romana Jaworskiego. Powitani zostali również: nowy Dyrektor naszej szkoły Pan Łukasz Surus, całe grono pedagogiczne, obsługa szkoły, rodzice oraz uczniowie. Po przemowach gości uroczyście pożegnano ustępującą ze stanowiska Dyrektora naszej placówki Panią Krystynę Myszkun oraz wręczono akt powierzenia pełnienia obowiązków na tym stanowisku Panu Łukaszowi Surusowi. Ponadto wręczono akt awansu nauczyciela mianowanego dla Pani Ilony Baszczyj. Po części oficjalnej przyszła pora na część artystyczną przygotowaną przez uczniów klasy V i VI.

            W kolejnej odsłonie dzieci z klasy pierwszej w obecności swoich rodziców złożyły ślubowanie. Odświętnie ubrani pierwszoklasiści z radością w sercach i z przejęciem głośno przyrzekali być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki. Po ślubowaniu Pan Dyrektor Łukasz Surus dużym ołówkiem pasował każdego z nich na ucznia ZSP w Kraśniku Dolnym. Dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów naszej szkoły. Zanim to jednak nastąpiło musiały wykonać trudne zadanie, które polegało na zjedzeniu plasterka cytryny bez skrzywienia ust, starając się przy tym zachować uśmiech na twarzy. Nauczyciele, rodzice oraz cała społeczność szkolna oceniała, czy zadanie zostało wykonane prawidłowo. Gromkie brawa świadczyły o tym, że trudny test został zaliczony. Wszyscy kandydaci na uczniów udowodnili, że nie jest im straszne żadne zadanie. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości dzieci otrzymały dyplom oraz przygotowane przez rodziców rożki obfitości.

            Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych. Cieszymy się, że powiększyła się nasza szkolna rodzina. Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w miłych wspomnieniach wszystkich pierwszoklasistów, czego serdecznie życzą współorganizatorki apelu Pani Anna Lipska oraz Pani Olimpia Wojciechowska – Mandżak.

             

                 

        • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023
          • Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2022/2023

          • Szanowni Państwo, drodzy Uczniowie,

            kolejny rok szkolny przed nami, a rozpoczniemy go zgodnie z poniższym harmonogramem.

            Harmonogram dnia 1 września 2022r.:

            8.10 - msza św.
            9.00 - apel dla klas I- VIII w sali gimnastycznej
            ok. 10.00 spotkania z wychowawcami w salach lekcyjnych

            Powrót dzieci ze szkoły w tym dniu we własnym zakresie.

        • Składanie ofert na catering do przedszkola
          • Składanie ofert na catering do przedszkola

          •  

            Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym zaprasza do składania  ofert na dostawę posiłków (usługa cateringowa) do Przedszkola Publicznego w Kraśniku Dolnym – załącznik w ogłoszeniu. 

            Proszę także o określenie ceny brutto  na dostawę obiadów dla uczniów od 7 do 14 roku życia (obiad składający się z dwóch dań – zupa i drugie danie) - jako załącznik  „Obiady dla uczniów”.

            W/w załącznik proszę zamieścić w kopercie z ofertą na dostawę posiłków do przedszkola.

          • Bezpieczne wakacje 2022


          • Najważniejsze zasady bezpiecznych wakacji:

             1. Zawsze informuj rodziców, gdzie i z kim przebywasz. Przekaż im także, o której godzinie zamierzasz wrócić.

            2. Noś ze sobą numer telefonu do rodziców.

            3. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię – przechodź na pasach dla pieszych i na zielonym świetle.

            4. Do zabawy wybieraj zawsze miejsca oddalone od jezdni.

            5. Nie rozmawiaj z obcymi.

            6. Poinformuj rodziców, gdyby ktoś Cię zaczepiał.

            7. Nie oddalaj się z nieznajomymi, nie wsiadaj z nimi do samochodu.

            8. Nie bierz słodyczy ani innych prezentów od obcych.

            9. Kąp się tylko w miejscach do tego przeznaczonych, na strzeżonych i bezpiecznych kąpieliskach.

            10. Nie wchodź do wody bez opieki osoby dorosłej.

            12. Nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr.

            13. W czasie upałów pij dużo wody i zawsze noś nakrycie głowy.

            14. Zadbaj o właściwy ubiór – strój z elementami odblaskowymi i kask ochronny podczas jazdy na rowerze.

            15. Uważaj na rośliny, których nie znasz. Niektóre jagody, liście czy grzyby są trujące.

            16. Nie rozpalaj ogniska w lesie.

            17. Pamiętaj o numerach alarmowych. W razie potrzeby dzwoń i wezwij pomoc.

          • Zakończenie roku szkolnego 2021/22

          • HARMONOGRAM DNIA 24 czerwca 2022r.:

            8.10 - msza św. w kościele w Kraśniku Dolnym (indywidualnie)
            9.00 - uroczysty apel w sali gimnastycznej
            10.00 - spotkania z wychowawcami w klasach
            ok. 10.40-11.00 - powrót do domu we własnym zakresie.

            Opieka świetlicowa tylko dla dzieci zapisanych do świetlicy (zgodnie z deklaracjami złożonymi przez rodziców).

          • Konkurs języka niemieckiego i angielskiego.

          • Dnia 25 listopada 2021 chętni uczniowie naszej szkoły klas IV - VIII brali udział w EDI Ogólnopolskim Konkursie Przedmiotowym PINGWIN 2021 z języka niemieckiego i języka angielskiego. Uczestnicy wykonywali test, który składał się z 30 pytań, do którego podane były cztery warianty odpowiedzi, z których tylko jeden był prawidłowy. Celem konkursu było sprawdzenie przez uczniów swoich wiadomości i umiejętności językowych, jak również motywowanie do nauki w/w języków. Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplom uczestnictwa, natomiast dyplom wyróżnienia otrzymała Julia Sikorska za zajęcie 10.miejsca w ogólnopolskim konkursie przedmiotowym PINGWIN 2021 z języka niemieckiego na poziomie klasy 4 szkoły podstawowej. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników. 

            Koordynatorzy konkursu Marta Zubal-Girtler i Anna Lipska.

          • Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w  Ochli i  Planetarium Wenus w Zielonej Górze.

          • Wycieczka do Muzeum Etnograficznego w  Ochli i  Planetarium Wenus w Zielonej Górze.

             czerwca 2022r. uczniowie klas 0-III  przyszli do szkoły z plecakami , ale nie było w nich  podręczników i zeszytów . Nie będziemy ich dzisiaj potrzebować. Tam, gdzie pojedziemy , będziemy się uczyć  wszystkimi zmysłami: obserwując, słuchając, smakując , dotykając.

            Wreszcie nadszedł długo wyczekiwany przez dzieci moment, dwoma autokarami wyruszyliśmy na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego w  Ochli i  Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Pogoda i humory wszystkim dopisywały. Po dwóch godzinach byliśmy na miejscu. Duże wrażenie wywarły na nas zabytki architektury ludowej  umiejscowione  w niezwykle urokliwym miejscu. Zabytkowe, drewniane , pokryte strzechą chałupy oraz wielobudynkowe zagrody wiejskie zostały wkomponowane w  zastany  krajobraz.  Mieliśmy wrażenie, że w magiczny sposób zostaliśmy przeniesieni do dawnej, tętniącej życiem wsi. W zabytkowych wnętrzach, w kontakcie z autentycznymi przedmiotami kultury ludowej poznaliśmy dawne zajęcia, umiejętności i zawody ludowe. Duże wrażenie wywarła na każdym z nas praca: kowala, bednarza, stolarza,hafciarki, garncarza, a także pajęczarki. Z wielkim zainteresowaniem obserwowaliśmy ich przy pracy i słuchaliśmy ciekawych opowieści. Każdy sam chciał spróbować swoich sił w wykonywaniu dawnych prac. Ochotnicy brali do ręki cep, młócili nim zboże i zbierali do miski ziarna. Inni siłą własnych mięśni mielili je na żarnach i przesiewali przez sito. Przekonaliśmy się na własnej skórze , ile wysiłku musieli  włożyć w pracę nasi pradziadowie , aby uzyskać mąkę na chleb.

            Ciekawym doświadczeniem były warsztaty, podczas których każdy uczestnik sam wykonał pracę. Dzieci z zerówki robiły pieczątki. Pierwszoklasiści , tocząc glinę na kole garncarskim wykonali miseczki. Drugoklasiści ulepili z gliny myszki. Natomiast uczniowie trzeciej klasy  poznali tajniki sztuki malowania na szkle. Wykonane podczas warsztatów prace stanowiły wspaniałą pamiątkę z wizyty w muzeum etnograficznym.

            Ostatnim punktem programu naszej wycieczki była wizyta w Planetarium Wenus w Zielonej Górze. Obejrzeliśmy tutaj ekspozycję astronomiczną „Układ Słoneczny” oraz projekcję filmu pt.: „Polaris 2”w technologii fulldome.

            Bogatsi o nowe wrażenia , doświadczenia i umiejętności ,z ciekawymi pamiątkami powróciliśmy do domu.

            Izabela Szweda

             

          • "Bezpieczne wakacje" - pogadanka edukacyjna z policjantem

          • Zbliżają się wakacje, dlatego przedszkolaki i  uczniowie klas I-III Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym 15 czerwca 2022 r. wzięli udział w pogadance z panem dzielnicowym Łukaszem Kozłem. Tematem przewodnim spotkania było hasło „Bezpiecznie spędzamy wakacje.” Podczas tej wizyty policjant mówił o zagrożeniach i możliwościach ich uniknięcia w czasie letniego wypoczynku. Zasygnalizował, że wszyscy niezależnie od tego, czy spędzają ten czas w miejscu zamieszkania, czy na zorganizowanych wyjazdach, zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Przedstawił sytuacje stwarzające realne zagrożenie w trakcie zabaw nad wodą. Uczulił uczniów na nieuczciwe lub podejrzane zachowania się obcych osób względem dzieci. Przypomniał, jak ważne jest stosowanie zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku pieszych i rowerzystów. Zwrócił uwagę na konieczność noszenia elementów odblaskowych. Przypomniał również, jak obronić  się podczas ataku zwierząt. Uświadomił dzieciom, że przestrzeganie określonych reguł i zachowanie zdrowego rozsądku w trakcie wolnych dni od szkoły nie wykluczy, ale pozwoli ograniczyć ryzyko przykrych sytuacji. Miłym zaskoczeniem dla funkcjonariusza policji było to, że mali słuchacze mają tak dużą wiedzą na temat pożądanych zachowań. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Serdecznie dziękujemy.

             

            Justyna Kapusz

        • Wycieczka do Ranczo Grapa
          • Wycieczka do Ranczo Grapa

          • Ranczo Grapa w Nowych Łąkach niedaleko Pielgrzymki przywitało nas 3 czerwca widokiem wspaniałej gromady młodych danieli, których poroża z bliska wydawały się być aksamitne. Mogliśmy karmić wszystkie zwierzęta w tym – lamy, osiołki, barany, świnkę wietnamską, kucyki. Te zwierzęta były na tyle oswojone, że delikatnie chwytały pożywienie z ręki, nie płoszyły się i nie uciekały.  Po terenie rancza swobodnie kicały króliki, które czasem dawały się pogłaskać, a także pawie, które dostojnie przechadzały się wśród nas.

            Po zwiedzeniu zoo i nakarmieniu zwierząt przyszedł czas na zabawę w „małpim gaju” i parku linowym –  torze przeszkód dla odważnych. Nareszcie mogliśmy biegać, wspinać się, sprawdzać swoje możliwości fizyczne, czyli robić to, co większość lubi najbardziej. Ruch na świeżym powietrzu sprawił, że kiełbaski z grilla przyrządzone przez opiekunów grupy smakowały wyjątkowo dobrze.

            Zabawa okazała się wyśmienita, aż żal było wracać do domu.

            Już nie możemy doczekać się następnych wycieczek!

            Marta Zubal-Girtler

          • Światowy Dzień bez Papierosa

          • Dnia 31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Papierosa. Święto to zostało ustanowione przez WHO w 1987 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na powszechny problem uzależnienia i na negatywne skutki zdrowotne palenia papierosów. Światowy Dzień bez Papierosa stał się okazją do pogadanek z naszymi uczniami na tematy uzależnień oraz schorzeń wywołanych przez palenie papierosów, głównie nowotworów płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki. Nasi uczniowie wiedzą, że papieros to nie tylko nikotyna. Zdają sobie sprawę, że w dymie znajduje się mnóstwo związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych. Dzięki programowi realizowanemu w szkole " Bieg po zdrowie"  uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób przebiega proces uzależnienia od nikotyny, jakie są skutki palenia tytoniu oraz bycia biernym palaczem, a także jakie koszty finansowe ponosi osoba paląca. Kształtowane są postawy asertywne związane z unikaniem czynnego i biernego palenia papierosów. Podczas pogadanek z Panią pedagog uczniowie mówili o tym, co mogliby kupić sobie za pieniądze wydane na papierosy.

            Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą radzić sobie z trudnymi sytuacjami w życiu w sposób racjonalny i prozdrowotny, nie sięgając po papierosa, który przestał już być modny. Oby zawsze pamiętali, że uzależnić się jest łatwo, zaś wyjść z nałogu – niezwykle trudno!

            Serdecznie dziękujemy uczniom klas I - VII za rysunki o tematyce antynikotynowej. Wszystkim bardzo gratulujemy! 

             

            Justyna Kapusz

          • Dzień Dziecka w Przedszkolu

          • "Wszystkie dzieci nasze są.... "

                  Dzień Dziecka jest jednym z najbardziej rodosnych dni, na które czekają wszystkie dzieci. W tym dniu Dzień Dziecka został zorganizowany na placu przedszkolnym.
                  Do zabawy zostały zaproszone Przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych. Pani Lidia zorganizowała dla dzieci dmuchańca, który cieszył się dużym zainteresowaniem. Przedszkolaki miały za zadanie narysowanie swojego portretu. Dla dzieci zostały stwoirzone różne kąciki m. in. do malowania farbami po folii, kącik z klockami oraz kącik kuchenny. Przedszkolaki mogły poćwiczyć również swoją równowagę poprzez jeżdżenie na biegówce oraz innych pojazdach. 
                  Dzieci świetnie się bawiły tego dnia i nie mogą się doczekać kolejnego Dnia Dziecka. Na zakończenie dnia na przedszkolaki czekał słodki poczęstunek oraz dyplom. 

                                                                  I. Baszczyj, A. Paluch, A. Hojniak, L. Zubal
             

          • Wycieczka do "Wioski Smaków" w Lipianach

          • Dnia 26 maja 2022r. Przedszkolaki z grupy 4, 5 latków wraz z Paniami wybrały na wycieczkę do "Wioski Smaków" w Lipianach. 
            Na miejscu czekało na dzieci mnóstwo atrakcji. Pierwszą atrakcją było samodzielne robienie pizzy. Przedszkolaki dostały potrzebne składniki i zgodnie z instrukcją Pań wykonały ciasto. Następnie każdy na swojej pizzy mógł położycz składniki, które lubi. Kiedy pizza piekła się w piecu, dzieci wybrały się na grę tereniową po miejscowości w poszukiwaniu "słodkiego skarbu". Po powrocie Przedszkolaki mogły spróbować swojej pizzy. Po zjedzeniu pizzy na dzieci czekały warszaty z masy marcepanowej. Po zakończeniu warsztatów dzieci zajadały przepyszne racuszki oraz popijały herbatkę lipową. Na koniec dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. 
            Dzień przebiegł w miłej atmosferze, a Przedszkolaki wróciły do przedszkola w doskonałych humorach. 

                                                                                                         I. Baszczyj, A. Paluch 

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych