• Konkurs językowy

          •  

            W dniu 13 czerwca w naszej szkole odbył się konkurs języka niemieckiego i angielskiego.

            Uczniowie rozwiązywali test, który składał się z 30 zadań zamkniętych.
            Zadania dotyczyły znajomości słownictwa, sprawdzały: umiejętność czytania ze zrozumieniem, zakres środków gramatycznych oraz środków leksykalnych.
            Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 45 minut.
             
            I miejsce w konkursie j. angielskiego zdobyła uczennica klasy 8b - Milena Izba,
            II miejsce zdobył uczeń klasy 8a - Marcin Deberny natomiast,
            III miejsce zdobyła uczennica klasy 8b - Julia Gorwa.
             
            Wyniki w konkursie j. niemieckiego:
            I miejsce zajęła uczennica klasy 4a - Eliza Sopko,
            II miejsce ex aequo zajęli również uczniowie klasy czwartej; Maja Antosiak, Leon Depka oraz Ewa Balińska,
            III miejsce zdobyła uczennica klasy 4a - Zuzanna Walska.
            Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy.
            Organizatorzy: pani Marta Zubal-Girtler oraz pani Anna Lipska.
             

             

             

             

             

             

          • "Czytanie na Polanie" w Kraśniku Dolnym

          • #CZYTANIENAPOLANIE

                         Z samego rana, rześkim krokiem, klasa VI z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pomaszerowała na boisko niedaleko Domu Ludowego w Kraśniku Dolnym. Każdy uczestnik zabrał ze sobą kocyk i wygodną poduszkę, a także ulubioną książkę. Po śniadaniu uczniowie opowiedzieli, o czym jest przyniesiona przez nich powieść lub opowiadanie i przeczytali wybrany jej fragment.

                     Do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom – Czytanie na Polanie” wychowawczyni klasy zaprosiła Panią Małgorzatę Malinowską, która przeprowadziła z dziećmi krótką pogadankę: „Dlaczego warto czytać?” oraz przygotowała quiz wiedzy o książkach. Zachęciła także do sięgania po książkę w każdej sytuacji i w każdym miejscu.

                     Miło było spędzić czas na świeżym powietrzu! To był naprawdę przyjemny i bogaty w doświadczenia dzień. Wielu uczniów uświadomiło sobie, że czytanie książek, to przyjemny sposób na relaks i spędzenie wolnego czasu.

               

                                                                                                Jagoda Depka

             

          • Wycieczka na Stóg Izerski

          • W dniu 16.06.2023 r. uczniowie klas 4 - 7pod opieką wychowawców Justyny Kapusz, Jagody Depki, Łukasza Surusa i Marty Zubal- Girtler udali się na wycieczkę do Świradowa Zdrój, gdzie głównym celem wycieczki było zdobycie szczytu Stóg Izerski, który znajduje się na wysokość 1105 m n.p.m. Około 50 metrów poniżej wierzchołka znajduje się schronisku PTTK, gdzie wycieczkowicze zagościli na pyszny domowy obiad. Celem wycieczki była również integracja uczniów oraz zapoznanie ich z ukształtowaniem terenu, walorem przyrodniczym i kulturowym. Podczas wycieczki uczniowie rozpoznawali gatunki roślin, zapoznawali się z charakterystycznym układem gór. Na wycieczce nie zabrakło zabawy, śpiewu i wspólnych rozmów. Cały czas pomimo trudu panowała miła atmosfera, życzliwość i wzajemne zrozumienie.

             

            Justyna Kapusz

          • WYCIECZKA PRZEDSZKOLAKÓW DO OSTASZOWA

          • Dnia 16 czerwca 2023r. grupa 3,4,5 latków wraz z wychowawcami wybrała się w podróż do Wioski Indiańskiej  w miejscowości Ostaszów. Mali podróżnicy mieli okazję zapoznać się z kulturą i obyczajami Indian oraz  próbowali swych sił i możliwości w wielu różnych konkurencjach tj. ćwiczyli sprawność rzutu do celu, pokonywali indiański tor przeszkód, łowili ryby(z drewna) jednak największą atrakcją dla dzieci było strzelania z łuku. Następnym krokiem było zwiedzanie mini zoo oraz wizyta w muzeum zabawek. Ten dzień był pełen wrażeń i wielu atrakcji oraz przygód. Dzieci radosne i szczęśliwe wróciły do domu.

            Lidia Zubal

             

        • CHARYTATYWNY KIERMASZ CIASTA
          • CHARYTATYWNY KIERMASZ CIASTA

          • Dnia 15.06. w naszej szkole odbył się Charytatywny Kiermasz Ciasta, podczas którego nie tylko uczniowie i ich rodzice, ale wszyscy chętni mogli kupić domowe ciasta i w ten sposób wesprzeć zbiórkę. Celem tej akcji była zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację dla Pani Jagody Budakiewicz, która uległa poważnemu wypadkowi komunikacyjnemuWypieki przyniesione na kiermasz przygotowali nauczyciele, pracownicy szkoły oraz chętni rodzice naszych uczniów.

            Wszystkie ciasta zostały sprzedane, za co należą się wielkie i gorące podziękowania. Dochód z kiermaszu przerósł nasze najśmielsze oczekiwania i wyniósł 3346,20 zł.

            Pieniądze te zostały wpłacone na konto zbiórki www.siepomaga.pl

            Z całego serca dziękujemy w pierwszej kolejności naszym cukiernikom, ale także „obsłudze stoiska” oraz kupującym za hojne zakupy i dobrowolne datki.

            Drodzy Czytelnicy, jeśli możecie wpłacić choć kilka złotych, to kliknijcie w link i to zróbcie. W imieniu bliskich Pani Jagody - dziękujemy!

            https://www.siepomaga.pl/jagodabudkiewicz

                                                                                                                                                                           Koordynator 

            Olimpia Wojciechowska - Mandżak

          • Wycieczka w Pieniny

          •         30 maja 2023 roku uczniowie klasy 8b Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym wraz z opiekunkami, panią Renatą Balińską – Piecyk, Justyną Kapusz i Martą Zubal – Giltler wyruszyli na czterodniową wycieczkę w Pieniny i okolice. Celem wycieczki było poznanie tego wyjątkowo urokliwego zakątka Polski oraz jego głównych zabytków i atrakcji turystycznych. Sama podróż trwająca siedem godzin była dla uczestników nie lada wyzwaniem. Uczniowie jednak wytrwale znieśli jej trudy, a po przybyciu na miejsce do Kluszkowiec mogli delektować się pysznym obiadem w pensjonacie „U Mądrego”.

                      Po zakwaterowaniu i kilku chwilach odpoczynku wszyscy udali się do pobliskiej miejscowości Niedzica, gdzie zwiedzili wzniesiony na skale zamek, średniowieczną warownię, która w początkach swej historii stanowiła węgierską strażnicę na granicy z Polską. Spore wrażenie wywarła na zwiedzających zapora wodna znajdująca się obok zamku, która spiętrza wody Dunajca tworząc Jezioro Czorsztyńskie. Zapora, oddana do użytku w 1997 roku, pełni funkcję przeciwpowodziową w odniesieniu do miejscowości leżących w dole rzeki.

             W drugim dniu pobytu uczniowie mogli skorzystać z największej atrakcji Pienin, czyli spływu Dunajcem. Pokonując na drewnianych tratwach flisackich przełomem Dunajca trasę około 18 km, podziwiali piękno Pienińskiego Parku Narodowego i jego najpiękniejszą część, m.in. Trzy Korony i Sokolicę. Tutejsza flora i fauna była zachwycająca. Uczniowie mogli zaobserwować wiele gatunków roślin i zwierząt rzadko spotykanych, np. czarnego bociana czy endemiczne gatunki roślin nigdzie indziej na świecie nie spotykanych jak: mniszek pieniński i pszonak pieniński. Wycieczkę urozmaicały często dowcipne opowieści flisaków o mijanych na trasie szczytach, ciekawych miejscach oraz lokalnych legendach. Po dopłynięciu do przystani flisackiej w Szczawnicy uczniowie mogli nieco rozprostować nogi, udając się na spacer urokliwym deptakiem ciągnącym się wzdłuż miejscowego potoku Grajcarek. Spacer miał być zaprawą przed kolejnymi górskimi wojażami. Pierwszym punktem wyprawy był wąwóz Homole. Ten głęboki wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki to jedna z najpiękniejszych przyrodniczych atrakcji Pienin. Po wąskim dnie doliny płynie urzekający potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie. Pokonywanie stromości i przeskakiwanie po kamieniach sprawiło uczniom sporo frajdy. Wyjeżdżając z Jaworek w drodze powrotnej do pensjonatu uczniowie zwiedzili malowniczo położone ruiny zamku Czorsztyn. Zamek został wzniesiony w XIV wieku jako warownia graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Wizyta w zamku była dla uczniów ciekawą lekcją historii, zwłaszcza, że na zamku gościli tacy królowie jak Jan Kazimierz czy Władysław Jagiełło. Mogli też dowiedzieć się nieco o historii telewizji, gdyż w samym zamku jak i w okolicznych miejscowościach kręcone były sceny do kultowego serialu „Janosik”.

             Jeszcze więcej wrażeń dostarczył naszym podróżnikom kolejny dzień spędzony w Pieninach. O poranku trzeciego dnia pobytu uczniowie zaopatrzeni w wygodne buty, butelkę wody i dobre humory wyruszyli by zdobyć kolejne spore wzniesienie. Tym razem była to góra Wdżar położona w Kluszkowcach. Pokonując tzw. szlak papieski i podziwiając bogactwo otaczającej ich pienińskiej roślinności, wspięli się na jej szczyt. Trud się opłacił, gdyż ze znajdującego się tam punktu widokowego mogli podziwiać piękno Jeziora Czorsztyńskiego oraz rozciągającą się nad nim, zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr. Piękna pogoda i przejrzyste powietrze sprawiły, że tego dnia widoki były szczególnie zachwycające. Po trudach wędrówki przyszedł czas na zasłużony odpoczynek. Ponownie wszyscy udali się do Niedzicy, by w pełnym słońcu, delektując się chłodnymi napojami, spędzić czas na statku Harnaś. Godzinny rejs po jeziorze pozwolił im się zrelaksować i nacieszyć oczy pięknymi widokami obu  zamków usytuowanych na przeciwległych brzegach Jeziora Czorsztyńskiego. Nie była to jednak ostatnia atrakcja tego dnia. Po obiedzie w pensjonacie wszyscy wyruszyli do Szaflar by skorzystać z atrakcji Gorącego Potoku, kompleksu basenów napełnionych siarkową wodą termalną. Dla uczestników wycieczki był to świetny relaks i przede wszystkim doskonała zabawa. Pogoda tego dnia wyjątkowo dopisała, więc uczniowie poczuli już wakacyjne klimaty korzystając z różnorodnych niecek wodnych, fontann i zjeżdżalni. Po tak emocjonującym dniu uczniowie wrócili do pensjonatu, gdzie czekało ich ognisko przygotowane przez właściciela, pana Józefa. Tego wieczoru wszystkim wyjątkowo smakowały pieczone kiełbaski. Pan Józef urozmaicał kolację snując opowieści o dawnych wojennych czasach, kiedy to jego ojciec walczył w partyzantce i przebywał w niewoli. Sposób, w jaki przekazywał swe opowiadanie sprawił, że uczniowie słuchali z cierpliwością i zainteresowaniem. Tak minął kolejny dzień wycieczki.​​​

            ​​​​​​​​​​​​​

             Ostatniego dnia pobytu, po śniadaniu, wszyscy wyruszyli w drogę powrotna do domu. Jednak w tym dniu naszych wycieczkowiczów czekała jeszcze jedna, chyba najbardziej wyczekiwana atrakcja – pobyt w Energylandii, największym w Polsce parku rozrywki. Wspólna zabawa z kolegami była wyjątkowym przeżyciem i sprawiła uczniom wiele radości.

             I tak cztery dni wspólnego wyjazdu szybko minęły. O godzinie 21.30 wszyscy bezpiecznie dotarli pod szkołę. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła uczniom wiele niezapomnianych wrażeń. Mogli aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu, podziwiać piękno pienińskiej przyrody, pogłębić wiedzę z zakresu historii. Ale przede wszystkim w czasie wycieczki mogli się cieszyć swoim towarzystwem, bo przecież już niedługo ich drogi rozejdą się i będą żegnać się z naszą szkołą.  

                                                                                                                                  Renata Balińska - Piecyk

          • MAMA,TATA NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA

          • MAMA, TATA NAJPIĘKNIEJSZE SŁOWA ŚWIATA

                Mama i tata to wielkie słowa, które są synonimem miłości, dobra, ciepła rodzinnego i szczęścia. Mama i tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Dla małego dziecka rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu, należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem. Dlatego też co roku w naszym przedszkolu nauczycielki pomagają dzieciom wyrazić ich miłość do rodziców organizując Dzień Matki i Ojca. Z tej właśnie okazji 26 maja 2023 roku w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym odbyła się uroczysta akademia. Sala gimnastyczna stała się sceną, na której dzieci z poszczególnych grup w pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Swój występ rozpoczęły maluszki przywitaniem gości. Następnie były wiersze, piosenki, tańce oraz życzenia dla kochanych rodziców. Podczas wręczania własnoręcznie wykonanych upominków całusom i uściskom nie było końca. Po prezentacji słowno-muzycznej wszyscy zasiedli do słodkiego poczęstunku. Atmosfera tej uroczystości była podniosła i niezwykle rodzinna.

            Lidia Zubal

             

          • Nocowanie w szkole

          • 19 maja uczniowie klasy IV spotkali się wieczorem w szkole. A był to wieczór zdecydowanie nietypowy. Dlaczego? Otóż – nikt nie siedział w ławkach, nie było odpytywania i pisania kartkówek. Ten wieczór był zupełnie inny, niż typowy szkolny dzień, tym razem spaliśmy w szkole. Dla niektórych osób było to ogromne przeżycie, ponieważ to było ich pierwsze nocowanie. Zanim jednak ogarnął nas sen, wspólnie przygotowaliśmy pyszne gofry i pizzę. Rozegraliśmy kilka meczy piłki siatkowej, graliśmy w gry planszowe, aż w końcu po obejrzelniu filmu  i zjedzeniu przygotowanych wcześniej pyszności  poszliśmy spać. Ten wieczór na długo pozostanie w naszej pamięci.

             

            Justyna Kapusz

        • WYCIECZKA - MAJALAND
          • WYCIECZKA - MAJALAND

          • 19 maja 2023 r. uczniowie klas 0-3 cały dzień spędzili w parku rozrywki Majaland we wsi Kownaty. Jest to miejsce pełne kolorów i barw, które pozwala poczuć się jak w bajce. Doświadczyć tu można niesamowitych emocji oraz wrażeń. To właśnie tutaj spełniają się dziecięce marzenia. 

            Dzięki wycieczce przenieśliśmy się do magicznego świata Mai, Gucia i Filipa - postaci znanej bajki o sympatycznej, rezolutnej pszczółce Mai. Uczniowie korzystali z wielu fantastycznych atrakcji, które oferuje park: kolejek, karuzeli, zjeżdżalni, rollercoasterów. Świetną zabawę gwarantowały również place zabaw z torami przeszkód i elementami wspinaczki oraz atrakcje samochodowe. Wszyscy bawili się doskonale i wrócili w dobrych nastrojach do domu. To był niesamowity dzień!

            Wrażenia z wycieczki na pewno pozostaną na długo w pamięci naszych uczniów.

             

            Olimpia Wojciechowska - Mandżak

          • Prezentacja projektu "Przewodnik po mojej miejscowości"

          •     9 maja 2023 r. podczas lekcji historii uczniowie klasy 6 mieli okazję zaprezentować prace wykonane
            w ramach projektu „Przewodnik po mojej miejscowości”.

               Uczniowie zaprojektowali własne przewodniki o swoich „małych ojczyznach”.W ciekawy i kreatywny sposób opisali interesujące miejsca oraz zabytki znajdujące się w zamieszkiwanych przez nich miejscowościach. Opisy przeplatają się z pięknymi fotografiami oraz mapkami proponowanych do zwiedzania terenów. Przewodniki dotyczyły Kraśnika Dolnego, Kraśnika Górnego, Nowej Wsi oraz Lipian.

              Prezentacje  prac były bardzo ciekawe, udowodniły, że nawet małe miejscowości posiadają atrakcyjne do ziedzania miejsca i liczne ciekawostki historyczne.  Pierwszą grupą, która przedstawiała swój „Przewodnik po Kraśniku Dolnym” stanowili Kamila Danielewska, Jagoda Burzmińska i Kacper Jamroży. W skład drugiej grupy, która stworzyła  „Przewodnik po Kraśniku Dolnym i okolicach”  wchodzili  Julia Greniuk, Nina Nowak i Maksymilian Borzyszkowski. Autorami kolejnego „Przewodnika po Kraśniku Dolnym”  byli Wiktor Rolak, Mateusz Baliński oraz Jakub Dudkiewicz. „Przewodnik po Lipianach” powstał dzięki współpracy  Kamila Czernatowicza, Aleksandra Mierzwy i Marcela Ordy.  Ostatni „Przewodnik po Kraśniku Dolnym oraz Kraśniku Górnym” zaprezentowały  Zuzanna Lewandowska, Aleksandra Mrozik i  Julia Mosorka.

                    Dzięki  realizacji projektu uczniowie  mogli się zintegrować i poprzez zabawę  oraz wytężoną pracę odkryć, co kryje się w najbliższych  okolicach.
             

             

                                                                                                              Nina Nowak

                                                                                                             Julia Greniuk

             

             

             

          • V GMINNA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA

          • Nowa galeria V GMINNA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA została dodana do albumu fotograficznego

            9 maja dzieci z zerówki brały udział w V Spartakiadzie Przedszkolaka, która się odbyła w Bożejowicach. Celem spartakiady było promowanie aktywności ruchowej wśród dzieci, rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach porażki, czy zwycięstwa, wdrażanie do przestrzegania reguł w zawodach sportowych oraz integrowanie dzieci z rożnych grup przedszkolnych naszej Gminy. Dzieci mogły podczas spartakiady skojarzyć aktywnośc ruchową z radośią i przyjemnością, jaka im towarzyszyła. Za udział w spartakiadzie dzieci otrzymały dyplom, medale, cukierki i prezent do zajęć sportowych dla całej grupy. Spartakiada zakończona została pysznym poczęstunkiem. Dziękujemy organizatorom za świetną zabawę, a wszystkim, ktorzy brali udział w spartakiadzie za wspaniałą atmosferę i miłe towarzystwo.

            B. Rajczakowska

          • DZIECI Z ZERÓWKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

          • Nowa galeria DZIECI Z ZERÓWKI Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE została dodana do albumu fotograficznego

            8 maja w dniu Święta Bibliotekarzy i Bibliotek dzieci z zerówki tradycyjnie odwiedziły Bibliotekę Gminną w Kraśniku Dolnym żeby złożyć życzenia pani bibliotekarce Małgorzacie Malinowskiej. Dzieci życzyły zadowolenia i satysfakcji  z pracy oraz coraz większej liczby czytelników i wręczyły Pani Małgosi włosnoręcznie wykonane laurki. Pani Małgosia przeprowadziła dzieciom lekcję biblioteczną rozbudzając u dzieci zainteresowania czytelnicze, kształtując szacunek do książek i zachęcając do korzystania ze zbiorów biblioteki. Dzieci miały rownież zadanie do wykonania, na piegach słoneczka miały narysować z czym im się kojarzy biblioteka. Dzieci wykazały się dużą wiedzą, co było widać na plakacie słoneczka z piegami. Spotkanie wszystkim bardzo się podobało, a na koniec Pani Małgosia poczęstowała dzieci słodkościami i balonikami. Dzieci uradowane i w dobrych humorach wróciły do szkoły. Dziękujemy Pani Małgosi za miłe przyjęcie nas i za przekazanie ciekawych informacji.

            B. Rajczakowska

        • Konkurs ekologiczny rozstrzygnięty
          • Konkurs ekologiczny rozstrzygnięty

          • Z okazji Dnia Ziemi przypadającego 22 kwietnia w naszej szkole zorganizowano szkolny konkurs ekologiczny z elementami ochrony przyrody i ochrony środowiska pod hasłem: „Zielona planeta”. Brali w nim udział uczniowie klas V-VIII. Trzydzieści ciekawych, czasem podchwytliwych pytań sprawdzało ich wiedzę. Jedno z zadań polegało na rozpoznawaniu zwierząt i roślin objętych ochroną gatunkową.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            I MIEJSCE –  Krzysztof Glasner - kl. VII

            II MIEJSCE – Miłosz Hucał - kl. VIII A

            III MIEJSCE – Maja Łakomy - kl. VIII A

            Wszystkim uczniom dziękujemy za udział i gratulujemy!!!

            Agnieszka Kaźmierczak

          • Dzień Flagi

          • „Czerwień to miłość, biel serce czyste,

            piękne są nasze barwy ojczyste”.

             

                     2 maja obchodzony jest Dzień Flagi. W społeczności przedszkolnej  postanowiliśmy uczcić nasze barwy ojczyste. Po całym tygodniu zajęć poświęconych poznawaniu naszych symboli narodowych  i najważniejszych miejsc w Polsce  zorganizowaliśmy skromne obchody tego święta w przedszkolu. Przedszkolaki w czasie zajęć miały okazję przypomnieć sobie symboliczną wymowę barw polskiej flagi i to, jak symbole narodowe szanować. Wspólnie odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”, w programie naszego występu znalazły się również okolicznościowe wiersze: „Barwy ojczyste”, „Katechizm polskiego dziecka” oraz taniec Trojak.  Dzień ten był dla przedszkolaków wspaniałą lekcją przypomnienia sobie, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.

             

            Lidia Zubal

            Mariola Gonciarz

        • Święto Chrztu Polski
          • Święto Chrztu Polski

          •     Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Chrzest miał także ogromne znaczenie polityczne, kulturowe
            i tożsamościowe – wprowadził tworzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r. Znaleziska archeologiczne sugerują, że chrzest mógł się odbyć na Wyspie Ostrów Lednicki, blisko grodu gnieźnieńskiego.Mieszko zdecydował się na przyjęcie chrztu za pośrednictwem Czechów. Wejście do chrześcijaństwa  zostało poprzedzone małżeństwem z księżniczką Dobrawą w roku 965.

                Uczniowie klasy 5 naszej szkoły ukazali fakt przyjęcia chrztu przez Mieszka I w krótkiej, jednak wspaniale przygotowanej inscenizacji.
                Na początku narrator (Lena T.) przybliżyła nam temat wiary naszych słowiańskich przodków, następnie pojawiły się dziewczęta ( Hania, Julia M., Maja D., Maja K., Ewelina i Ola), które w pięknych wiankach pląsały do słowiańskiej pieśni "Wianeczek- Noc Kupały".
            Kolejni narratorzy (Maks, Iza, Ania, Natalia) opowiedzieli o legendarnych początkach Polski oraz o sytuacji geopolitycznej naszego ciągle tworzacego się państwa.
               Wkrótce znaleźliśmy się na dworze księcia Mieszka I (Wojtek), który wraz ze swymi doradcami-wojami (Piotrek, Fabian) dyskutował o trudnej sytuacji pogańskiej Polski. Książę zdecydował się na zawarcie sojuszu
            z chrześcijańskimi Czechami i na poślubienie czeskiej księżniczki Dobrawy.
                Przy akompaniamencie muzycznym powędrowaliśmy więc z Mieszkiem na dwór króla Czech- Bolesława Srogiego (Konrad). Tam książę poprosił o rękę Dobrawy i został przyjęty. Dobrawa (Julia S.) postawiła jednak warunek, Mieszko musiał przyjąć chrzest. Tak też się stało. Biskup (Damian) dokonał obrzędu chrztu.
                 Narratorzy (Nikodem i Julia M.) podsumowali doniosłe wydarzenie, jakim dla ówczesnego państwa polskiego było przyjęcie chrztu.

                 Tłem do wydarzeń ukazanych w inscenizacji była muzyka: "Wianeczek-Noc Kupały", "Ziemia Bogów",
            Hymn "Tyś jest mój Syn", "Medieval dance", "By dumna z nas była Polska"

                   Dziękujemy uczniom klasy 5 za bardzo ciekawą i pięknie opowiedzianą historię początków chrześcijaństwa w Polsce.

             

        • WARSZTATY EKOLOGICZNE
          • WARSZTATY EKOLOGICZNE

          •       W dniu 14 kwietnia uczniowie z klasy 1 mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach pszczelarskich pn. „Warsztaty ekologiczne we Wrzosowej Krainie”.

                     Bez wątpienia była to dla dzieci niezwykła i bardzo interesująca lekcja przyrody, podczas której uczniowie zdobyli ogrom wiedzy z dziedziny pszczelarstwa i życia pszczół. Pierwszaki poznały między innymi budowę ula, zostały zapoznane z jego mieszkańcami. Dowiedziały się jakie role pełnią poszczególne pszczoły, jak wybiera się miód z ula i do czego służą tajemnicze sprzęty: podkurzacz czy miotełka. Miały także możliwość obejrzenia elementów stroju pszczelarza. Każdy mógł dotknąć plastra pszczelego oraz przymierzyć kapelusz pszczelarski. Dodatkową atrakcją było wykonanie przez dzieci świec z wosku pszczelego oraz upominki, które otrzymały od edukatorów - układanka logiczna oraz przepyszne miodowe ciasteczka. 

            Dzięki warsztatom uczniowie zrozumieli potrzebę ochrony pszczół oraz ich ogromną rolę w środowisku. Poznali korzyści zdrowotne spożywania miodu i innych naturalnych produktów wytwarzanych przez pszczoły.

                  Czas, w którym przenieśliśmy się do świata tych niezwykłych owadów okazał się świetną zabawą i ogromną dawką wiedzy, która z pewnością na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.

             

            Olimpia Wojciechowska-Mandżak

          • TURNIEJ BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2023

          • 20 kwietnia, w Szkole Podstawowej nr 4 w Bolesławcu odbył się etap powiatowy Turnieju Bezpieczeństwa o Ruchu Drogowym 2023

            Uczestnicy rywalizacji musieli rozwiązać test znajomości przepisów ruchu drogowego, a także wziąć udział w praktycznej części Turnieju, czyli sprawnościowej jeździe rowerem. Do rywalizacji zgłosiło się 92 uczniów, którzy rywalizowali w dwóch kategoriach - młodszej (grupa I, rocznik 2011 i młodsi) i starszej (grupa II, rocznik 2010 i starsi).

            W grupie II nasza szkoła  zdobyła II miejsce w skład naszej drużyny wchodzili Łukasz Konefał, Filip Mosorka i Piotr Tomaszewski bardzo im gratulujemy.

            Dodatkowo nagrodę indywidualną za najwyższy uzyskany wynik w swojej kategorii zdobyła nasz uczeń - Filip Mosorka i został właścicielem nowego roweru górskiego.

            Alicja Michalska

          • W POSZUKIWANIU WIELKANOCNYCH PISANEK

          • Każdego roku, w okresie przedświątecznym, do wszystkich dzieci przychodzi Zajączek Wielkanocny i w tajemniczy sposób zostawia koszyczki z prezentami. Tym razem też nie zawiódł. W  czwartek 6 kwietnia przedszkolaki z Kraśnika Dolnego, śpiewając i recytując wiersze z niecierpliwością wypatrywały długo oczekiwanego gościa. Przekraczając próg sali, pod drzwiami, znalazły wsunięty od niego list, w którym zajączek zaprosił ich do wykonania zadania, jakim było wykonanie i ozdobienie wielkanocnego koszyczka. Następnie dzieci musiały  odszukać jajka i pisanki, które zając ukrył na terenie placu zabaw. Dzieci z wielką radością i wypiekami na twarzy szukały barwnych pisanek, kraszanek ukrytych głęboko w trawie, na krzewach i w zakamarkach. Żaden przedszkolak nie wrócił z pustym koszyczkiem. Po wzorowo wypełnionym zadaniu, czekały na dzieci zajączkowe upominki i konkurencje sportowe z jajkiem w roli głównej. Mamy nadzieję, iż w przyszłym roku Zajączek Wielkanocny również będzie o nas pamiętał. Dziękujemy rodzicom za przedświąteczny kiermasz, którego część środków przeznaczono na zakup słodyczy wielkanocnych.

             

            Lidia Zubal

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych