• Szkolny "szczypiorniak"

          •     W środę 18 października 2023 r. na boisku ZSP w Bożejowicach rozegrano zawody w Piłce Ręcznej, w których rywalizowali uczniowie i uczennice klas IV-VI oraz VII-VIII gminnych szkół podstawowych. W kategorii klas IV-VI drużyna chłopców z Bożejowic okazała się lepsza od drużyny z Kraśnika Dolnego.

                W rywalizacji klas VII-VIII tytuł mistrzowski wywalczyły nasze uczennice : Emilka Woźna, Julia Greniuk, Julia Mosorka, Jagoda Burzmińska, Kamila Danielewska, Zuzia Lewandowska, Aleksandra Mrozik szczypiornistki z Kraśnika Dolnego po rzutach karnych pokonały gospodynie turnieju z Bożejowic. Wśród chłopców pierwsze miejsce z kompletem zwycięstw wywalczyli zawodnicy Bożejowic. Drugie miejsce zajęła drużyna z Trzebienia, a trzecie zawodnicy z Kraśnika Dolnego.

                Dzięki wygranej podopieczni  Alicji Michalskiej wywalczyli prawo udziału w rozgrywkach powiatowych. Nasz udział w zawodach okazał się bardzo udany, bo wszyscy wrócili z medalami.

            WYNIKI:

            DZIEWCZYNY IV-VI

            SP Bożejowice – SP Brzeźnik 4:4, rzuty karne 2:1

             

            CHŁOPCY IV-VI

            SP Bożejowice – SP Kraśnik Dolny 7:0

             

            DZIEWCZYNY VII-VIII

            SP Bożejowice – SP Kraśnik Dolny 2:2, rzuty karne 0:2

             

            CHŁOPCY VII-VIII

            SP Bożejowice – SP Kraśnik Dolny 11:0

            SP Trzebień – SP Bożejowice 2:11

            SP Kraśnik Dolny – SP Trzebień 3:3

             

            KLASYFIKACJA KOŃCOWA:

            1. SP Bożejowice

            2. SP Trzebień

            3. SP Kraśnik Dolny

             

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Alicja Michalska

        • XXIII Dzień Papieski w naszej szkole
          • XXIII Dzień Papieski w naszej szkole

          •     W dniu 17.10.2023 o godz. 10.00 na sali gimnastycznej zebrała się cała społeczność szkolna, aby po raz kolejny uczcić pamięć papieża Jana Pawła II, pierwszego w historii Papieża – Polaka, pierwszego w historii Papieża – Słowianina, o którym tak pisał w jednym ze swoich proroczych wierszy nasz wieszcz narodowy Juliusz Słowacki:
             

            Pośród niesnasków Pan Bóg uderza
            w ogromny dzwon,
            dla słowiańskiego oto papieża
            otwarty tron…”

                Zgromadzona publiczność mogła pogłębić swoją znajomość osoby oraz nauczania Jana Pawła II, dzięki spektaklowi słowno – muzycznemu, który został przygotowany, pod czujnym okiem katechety, przez uczniów naszej szkoły. W trakcie przedstawienia bardzo mocno zostało uwypuklone, że Jan Paweł II jest owocem polskiej ziemi, która od czasu Chrztu Polski w 966 roku wyrosła z „wiary i krwi”, wydając wybitnych władców, książąt, królów, niezwykłych malarzy, kompozytorów, muzyków, poetów, świętych i błogosławionych, tyle  pokoleń wiernych Bogu i Ojczyźnie, aż do przelania krwi i oddania swego życia. Na zamontowanej tablicy multimedialnej można było zobaczyć najsłynniejsze postaci z naszej historii w trakcie piosenki „O ziemio Polska, ziemio ojczysta…”  (Ten oraz pozostałe utwory muzyczne były prowadzone przez Julię Sikorską, Julię Mazur, Julię Mosorka i Annę Ciupa). Następnie na scenie pojawiło się dwóch piłkarzy (w tej roli Jakub Rogowski i Bartosz Ciupa), którzy po krótkiej wymianie piłki między sobą, wygłosili wiersze, w których przedstawili drogę Karola Wojtyły z  „Wadowic nieznanych do wiecznego miasta na Piotrowy tron”. I wtedy na scenę wybiegli uczniowie klas młodszych, którzy machając biało – czerwonymi i biało – żółtymi chorągiewkami w sposób brawurowy zaśpiewali piosenkę: „Kochamy Cię Janie Pawle II”.

                Tegoroczny XXIII Dzień Papieski przeżywany był pod hasłem: „Jan Paweł II. Cywilizacja życia”.  W związku z tym prowadzący przedstawienie Izabela Kowcz i Konrad Stec przypomnieli zebranym, że święty Jan Paweł II w czasie całego swego pontyfikatu wzywał wszystkich ludzi dobrej woli, aby budowali cywilizację życia. A wielce wymownym przykładem takiej postawy, która wybiera życie nawet wbrew śmierci jest rodzina Ulmów z Markowej, która w czasach okupacji i grozy śmierci niosła pomoc i ratunek dla potrzebujących i ukrywających się rodzin żydowskich. Przez piętnaście miesięcy w domu Ulmów znalazło schronienie 16 osób. Donos złożony na posterunku żandarmerii w Łańcucie zniszczył  to trudne konspiracyjne życie kilku rodzin. Wszyscy ponieśli śmierć. Okupacja niemiecka i donos uruchomiły machinę śmierci. Zgromadzeni widzowie mogli zobaczyć na tablicy multimedialnej zdjęcie całej rodziny Ulmów i wysłuchać wiersza,  wygłoszonego przez Kacpra Jamrożego, Wiktora Rolaka i Kamila Czernatowicza, dzięki czemu mogli lepiej pojąć, że kluczem do zrozumienia tego, co zrobili Wiktoria i Józef Ulmowie nie była ich męczeńska śmierć, bo z całą pewnością nie chcieli umierać. Nie był też sam fakt ukrywania Żydów, choć było to bezsprzeczne bohaterstwo. Lecz kluczem było ich codzienne, ciche, dobre, zwyczajne życie, które wydało owoc nadzwyczajnej gościnności w ekstremalnie niebezpiecznych warunkach i otwarcia na ludzi potrzebujących pomocy. W nawiązaniu do postawy Ulmów idealnie pasowały słowa piosenki, która potem zabrzmiała: „Przez ile dróg musi przejść każdy z nas, by móc człowiekiem się stać…”

                Po tym mocnym fragmencie spektaklu na temat bohaterskiej postawy rodziny Ulmów na telebimie ukazało się zdjęcie Jana Pawła II w białym stroju na tle majestatycznych gór i na scenie pojawili się Jakub Dutkiewicz, Aleksander Mierzwa i Marcel Orda, którzy powiedzieli wiersz: „Biały Pasterzu”, nawiązujący do górskich wypraw naszego wielkiego Rodaka. Jednak motywem przewodnim tego wiersza były słowa:

            „Biały Pasterzu z gorącym sercem,
            Ojcze święty zawołaj raz jeszcze:
            Niech zstąpi Duch Twój!
            Niech zstąpi Duch Twój!
            i odnowi ziemię.

                Było to echo słów Jana Pawła II, które wygłosił podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Zostały one przywołane w krótkiej prezentacji multimedialnej. I zaraz potem zgromadzona widownia wysłuchała piosenki: „Nie zastąpi Ciebie nikt…”, w refrenie której pojawiają się słowa: „Zstąpił Duch do naszych serc, stał się cud, zniknął lęk”. Ostatnim punktem przedstawienia był wspólny śpiew ulubionej pieśni Jana Pawła II, czyli „Barki”.

                Na zakończenie zabrała głos dyrektor szkoły pani Monika Gieszczyk, która podziękowała wszystkim za udział w tej uroczystości; szczególne słowa podziękowania zostały dedykowane młodym artystom oraz ich opiekunowi za trud włożony w przygotowanie tego spektaklu. Słowa podziękowania należą się także paniom Lidii Zubal i Katarzynie Kopeć za pomoc w przygotowaniu scenografii oraz panu Hubertowi Haniszewskiemu za profesjonalną obsługę sprzętu multimedialnego.

            Jacek Rozpędowski

          • Nocowanie w szkole

          •      Czy to możliwe, aby uczniowie nie mogli doczekać się pójścia do szkoły? By ochoczo pędzili na zajęcia? W dodatku na 14 godzin ? Wydaje się to nie do pomyślenia? A jednak... To wydarzyło się naprawdę. Gdzie? 

            W  ZSP w Kraśniku Dolnym .

                Noc spędzona w gmachu szkoły pokazała placówkę zupełnie z innej perspektywy, nie tylko jako budynku, do którego trzeba przyjść rano z odrobionymi lekcjami, ale także miejsca, gdzie można zorganizować niezwykłe zajęcia, świetnie się bawić i miło spędzić czas przy okazji poznając się nawzajem i integrując z kolegamia  klasy.

            Czy można polubić szkołę i odnaleźć tu swoje miejsce? Czy szkołę możemy traktować jak drugi dom? Z pewnością tak. Pokazała to atmosfera, jaka panowała podczas tej imprezy, pełna zabawy, akceptacji, życzliwości, a domowy klimat oddawał swobodny strój sportowy,  spacery po szkolnych korytarzach w kapciach i piżamach, wspólny posiłek, gry i zabawy w gronie kolegów i koleżanek. Szkoła okazała się nie tylko miejscem nauki, ale także zabawy i rozrywki lepszej od telefonu komórkowego, komputera, czy telewizji. Taka noc w szkole, to doskonała okazja do lepszego poznania się i integracji.

             

            Marta Zubal - Girtler

          • NOMINACJA DO NAGRODY W PLEBISCYCIE EDUKACYJNYM

          •      Z wielką dumą i przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody dla placówki edukacyjnej przyjaznej uczniom i rodzicom w ramach wielkiego Plebiscytu Edukacyjnego 2023,  który prowadzony jest przez „Gazetę Wrocławską”.

                 Ponadto nominację dla najbardziej zaangażowanej, cenionej i lubianej nauczycielki otrzymuje Pani Renata Balińska - Piecyk. Traktujemy tą nominację jako wyraz docenienia i uznania!

                 Zachęcamy do głosowania na Panią Renatę Balińską-Piecyk oraz na Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym!

                     Więcej informacji o plebiscycie można uzyskać na stronie:

            www.gazetawroclawska.pl/szkola-roku oraz www.gazetawroclawska.pl/nauczyciel.

             

                                                              

                                                                                                         Jagoda Depka

                                               

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

          • Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia przypada zawsze na pierwszy piątek października. W tym roku obchodzony był 6 października.

            Głównym celem akcji było przypomnienie tabliczki mnożenia oraz nadrobienie ewentualnych zaległości wśród uczniów. U starszych dzieci dodatkowo powtórzenie podstawowych zasad i praw stosowanych w trakcie mnożenia i dzielenia liczb dużych - wielocyfrowych. Oprócz tego, działania te miały również na celu rozwijać u uczniów podstawowe kompetencje kluczowe: umiejętność planowania, podejmowania ryzyka, analizowania.

            Podobnie, jak w poprzednich latach, dzieci uczestniczyły w tzw.  "Tygodniu z tabliczką mnożenia".

            W pierwszych dniach tygodnia młodsi uczniowie (klasy III i IV) brali udział w licznych zabawach i grach matematycznych. W tym czasie dzieci przypomniały sobie tabliczkę mnożenia i dzielenia w zakresie 100. Starsi uczniowie (którzy już doskonale znają tabliczkę mnożenia i dzielenia :-)  ) brali udział w licznych powtórkach dotyczących mnożenia i dzielenia liczb z zakresu:

            - mnożenia i dzielenia liczb całkowitych z zerami na końcu,

            - mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych przez 10, 100, 1000, itd.,

            - mnożenia i dzielenia pamięciowego prostych ułamków dziesiętnych,

            - mnożenia i dzielenia ułamków dziesiętnych przez liczby okrągłe,

            - mnożenia i dzielenia liczb wielocyfrowych za pomocą praw rozdzielności.

            Pod koniec tygodnia uczniowie uczestniczyli w konkursach, w trakcie których wybierani byli klasowi mistrzowie. Mistrzowie zdobyli w klasach najwięcej punktów i napisali rozwiązania w najkrótszym czasie.

            Z wynikami tych konkursów dzieci zostały zapoznane w piątek - 6 października - czyli w ŚDTM. Oto one:

            - Mistrzem Tabliczki Mnożenia i Dzielenia w klasie III została Nina Sopko.

            - Mistrzm Tabliczki Mnożenia i Dzielenia w klasie IV został Bartosz Ciupa.

            - Mistrzem Mnożenia i Dzielenia w klasie V został Leon Depka.

            - Mistrzem Mnożenia i Dzielenia w klasie VI został Piotr Siwko.

            - Mistrzem Mnożenia i Dzielenia w klasie VII został Jakub Dudkiewicz.

            - Mistrzem Mnożenia i Dzielenia w klasie VIII został Krzysztof Glasner.

             

            Za przeprowadzenie akcji odpowiedzialne były Izabela Szweda oraz Elżbieta Siwko. Wszystkim dzieciom bardzo dziękujemy za udział, natomiast zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Opracowała: Elżbieta Siwko

          • SŁÓWKO TYGODNIA "OBIEKTYWNY"

          • Obiektywny świadczący o tym, że ktoś przedstawia lub ocenia coś zgodnie z faktami i niezależnie od swoich poglądów lub emocji. Znaczenie słowa bardzo dobrze wyjaśnia  animacja, którą można znaleźć pod następującym adresem: https://zpe.gov.pl/a/animacja/D1EMSb90U.

             

             

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ I ROCZNICA 250 LAT KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ W ZESPOLE SZKOLNO PRZEDSZKOLNYM W KRAŚNIKU DOLNYM – UROCZYSTOŚĆ PEŁNA WDZIĘCZNOŚCI, TALENTU

          • W dniu 13 października Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym obchodził niezwykłe święto, które łączyło Dzień Edukacji Narodowej z rocznicą 250 lat utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Tegoroczna uroczystość oświaty nabrała wyjątkowego blasku dzięki zaangażowaniu uczniów klasy VI i VII, którzy przygotowali niezapomniane wydarzenie, a także artystycznemu talentowi najmłodszych uczniów z Klasy I a.

            Jednym z celów uroczystości było podziękowanie sołtysom wsi a za ich pośrednictwem Radom Sołeckim wsi Kraśnik Górny, Kraśnik Dolny, Lipiany, Nowa Wieś którzy zostali zaproszeni do naszej placówki, za ich wsparcie finansowe oraz pomoc w rozwoju edukacji. Dzięki ich zaangażowaniu,  środki finansowe zostaną przeznaczone na wyposażenie świetlicy szkolnej, co niewątpliwie wpłynie na komfort nauki i czasu wolnego uczniów. Jednak nasze świętowanie miało także drugi wymiar - upamiętnienie 250. rocznicy powstania Komisji Edukacji Narodowej, jednej z najważniejszych instytucji oświatowych w historii Polski.

            W uroczystości uczestniczyła również radna gminy Anetta Kamińska, która wyraziła swoje uznanie dla inicjatywy Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym i podkreśliła ważność działań na rzecz edukacji.

            Całość uroczystości była doskonale zorganizowana pod kierunkiem nauczyciela Łukasza Surusa, który pełnił rolę koordynatora wydarzenia. Program artystyczny przygotowany przez uczniów zachwycił wszystkich obecnych. Występy, wiersze i prezentacje były wyrazem szacunku i wdzięczności dla nauczycieli oraz osób wspierających rozwój naszej placówki.

            Nie można jednak zapomnieć o podziękowaniach, które skierowała  pani Monika Gieszczyk  dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym. Serdeczne słowa uznania i wdzięczności trafiły do nauczycieli, którzy każdego dnia wkładają serce w edukację młodego pokolenia. Dyrektor również nie zapomniała o emerytach oraz pracownikach administracji i obsługi, którzy tworzą przyjazne środowisko, dbają o porządek i sprawną organizację placówki.

            Wielkie życzenia skierowane zostały także do uczniów, którym życzymy sukcesów w nauce, rozwijania swoich pasji i osiągania wyznaczonych celów. Dzień Edukacji Narodowej to doskonała okazja, aby przypomnieć, jak ważna jest rola nauczycieli i jak istotny jest rozwój edukacji.

            Życzymy wszystkim obecnym w naszej placówce, a także wszystkim nauczycielom, pracownikom i uczniom, aby każdy dzień w naszej szkole był dniem edukacji, rozwoju i sukcesu. Warto też pamiętać, że edukacja jest nie tylko dziedzictwem, ale także obowiązkiem, dlatego niech ta rocznica 250 lat Komisji Edukacji Narodowej będzie dla nas inspiracją do dalszego działania na rzecz edukacji i rozwoju naszej społeczności.

             

            Lidia Zubal, Łukasz Surus

            Koordynatorzy d/s promocji placówki

             

          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • Mały czy duży

            niech zawsze pamięta,

            aby jego buzia

            była zawsze uśmiechnięta!


                 Światowy Dzień Uśmiechu to radosne święto obchodzone w pierwszy piątek  października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, stworzonej w 1963 roku. 

                  Zabawy w zerówce 0A tego dnia miały każdego przedszkolaka wprawić w dobry nastrój     i wywołać dużo uśmiechu na twarzy. Był to idealny moment, aby uświadomić dzieciom  znaczenie optymistycznego podejścia do życia.

                  Uśmiech nic nas nie kosztuje, a jak wiele może znaczyć dla drugiego człowieka. Podczas zajęć przedszkolaki doskonaliły umiejętność rozpoznawania i nazywania uczuć. Dzieci kolorowały uśmiechnięte buzie oraz uczestniczyły  w zabawach ruchowych. Światowy Dzień Uśmiechu był dla naszych przedszkolaków bardzo radosny.

            Izabela Pikuła

          • Zdrowa środa

          • Dnia 11 października w naszej szkole, został zorganizowany zdrowy dzień, nazwany przez społeczność szkolną   " Zdrową Środą". Jest to cykliczne przedsięwzięcie rodziców i nauczycieli mające na celu promowanie zdrowego odżywiania, odchodzenia od kupowania produktów mocno przetworzonych. Nauczyciele i rodzice postanowili pokazać dzieciom jak świadomie mogą wybierać to, co jest dla nich zdrowe, które produkty i składniki mają cenny wpływ na ich zdrowie, samopoczucie i rozwój. Zamysłem przedsięwzięcia było także pokazanie jak można zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe, tak by być zdrowym. Tego dnia,  szkolna stołówka zamieniła się na kilka godzin w „Krainę zdrowiem płynącą”. Wśród różnorodnych przekąsek znalazły się, m.in.: różnorodne owoce, ciasta marchewkowe, babeczki dyniowe, galaretki z owocami oraz szaszłyki owocowe, – wszystko świeże i pachnące! Uczniowie naszej szkoły ze smakiem spożywali przygotowane produkty, dużym zainteresowaniem cieszyły się owocowe szaszłyki, które na bieżąco były przygotowywane przez pracowników, aby podczas przerwy dzieci mogły delektować się pysznym i zdrowym smakiem.

            Mamy nadzieję, że zdrowe odżywianie stanie się naszą codziennością, a także sprawi, że świadomość wyboru potraw i składników będzie o wiele większa.

             

            Justyna Kapusz

            Marta Zubal - Girtler

          • "WSPÓŁPRACA SZKOŁY Z PAŃSTWOWĄ STRAŻĄ POŻARNĄ: PRÓBA ALARMU EWAKUACYJNEGO W ZSP W KRAŚNIKU DOLNYM"

          •  

            "WSPÓŁPRACA SZKOŁY Z PAŃSTWOWĄ STRAŻĄ POŻARNĄ: PRÓBA ALARMU EWAKUACYJNEGO W ZSP W KRAŚNIKU DOLNYM"

            W dniu 27.092023, w Szkole Podstawowej  przeprowadzono zorganizowany próbny alarm ewakuacyjny, który odbył się we współpracy ze strażakami Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu.  Przedstawicielem Komendy Państwowej Straży Pożarne był asp. Rafał Tomiak. To wydarzenie miało na celu nie tylko zwiększenie świadomości uczniów i personelu szkoły w zakresie procedur bezpieczeństwa pożarowego, ale również umożliwienie praktycznego przetestowania planu ewakuacji w rzeczywistych warunkach.

            Cele próbnego alarmu ewakuacyjnego:

            1. Podniesienie świadomości bezpieczeństwa: Celem numer jeden tego wydarzenia było zwiększenie świadomości uczniów, nauczycieli i personelu szkoły na temat zagrożeń pożarowych oraz właściwych procedur postępowania w przypadku pożaru lub innych sytuacji awaryjnych. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa pożarowego jest kluczowym aspektem w życiu każdej społeczności, a przeprowadzanie ćwiczeń jest jednym z najlepszych sposobów na jej promowanie.
            2. Sprawdzenie planu ewakuacji: Próba alarmu ewakuacyjnego pozwoliła na praktyczne przetestowanie planu ewakuacji szkoły. Dzięki temu można było ocenić, czy procedury są odpowiednio zrozumiane i wykonywane przez uczniów i personel oraz czy istnieją ewentualne obszary do poprawy.
            3. Współpraca z Państwową Strażą Pożarną: Organizacja próbnego alarmu ewakuacyjnego była doskonałą okazją do nawiązania współpracy z lokalną jednostką Państwowej Straży Pożarnej. Strażacy mieli możliwość zapoznania się z układem budynku szkoły i mogli ocenić, czy miejsce to spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Ponadto, strażacy przeprowadzili instruktaż dotyczący używania gaśnic oraz innych podstawowych umiejętności z zakresu pierwszej pomocy.
            4. Rozwinięcie umiejętności uczniów: Próba alarmu ewakuacyjnego była również okazją dla uczniów do rozwinięcia umiejętności działania w sytuacjach awaryjnych. Ćwiczenie pozwoliło im nauczyć się, jak zachować spokój i działać odpowiednio w przypadku pożaru lub innej sytuacji zagrożenia.

            Przebieg próbnego alarmu ewakuacyjnego:

            Podczas próbnego alarmu ewakuacyjnego, sygnał alarmowy został uruchomiony, a uczniowie i personel zostali poinformowani o konieczności ewakuacji budynku. Procedury ewakuacji były ściśle zdefiniowane, a każda grupa uczniów miała swojego opiekuna, który nadzorował proces ewakuacji.

            Strażacy Państwowej Straży Pożarnej odegrali kluczową rolę w ćwiczeniu. Przybyli na miejsce w odpowiednim czasie i udzielili wsparcia oraz wskazówek, gdy były potrzebne. Dodatkowo, przeprowadzili oni pokaz obsługi gaśnicy i udzielania pierwszej pomocy, co było cenną lekcją dla wszystkich uczestników.

            Próba alarmu ewakuacyjnego przyniosła wiele korzyści dla społeczności szkolnej w Bolesławcu. Zwiększyła świadomość bezpieczeństwa i umożliwiła praktyczne przetestowanie procedur ewakuacji. Współpraca z Państwową Strażą Pożarną była cennym doświadczeniem i umożliwiła lepsze przygotowanie szkoły na wypadek sytuacji awaryjnych.

            Takie ćwiczenia powinny stanowić regularną część życia szkolnego, aby zapewnić, że wszyscy uczniowie i personel są odpowiednio przygotowani do działań w sytuacjach awaryjnych. Bezpieczeństwo szkolne jest priorytetem, a współpraca z lokalnymi służbami ratowniczymi, takimi jak Państwowa Straż Pożarna, jest kluczowa w jego zapewnieniu.

            Koordynator akcji : Katarzyna Kopeć

          • Zbiórka dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego

          • 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. W związku z tym wydarzeniem Szkolne Koło Wolontariatu organizuje zbiórkę dla pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego w Gromadce.

            Zbieramy:
            -środki czystości tj. ręczniki papierowe, mokre chusteczki, mydła w płynie, szampony,
            -kawę, herbatę, ciastka / wafle.
            Zebrane dary zostaną dostarczone do Zakładu Opiekuńczo- Rehabilitacyjnego 13 października.
            Zachęcam do włączenia się do zbiórki wszystkich uczniów oraz rodziców. 
            Chętne osoby mogą także przygotować kartki z życzeniami dla naszych Seniorów.

             

             

          • Dzień Piżamy

          •    We czwartek, 5 października 2023 r. szkolny czas uczniowie spędzili w niecodziennej, przemiłej atmosferze. Powód tej radości, zadowolenia i uśmiechu na twarzy to zorganizowany przez Samorząd Uczniowski Dzień Piżamy.

               Tego dnia większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Na szkolnych korytarzach można było spotkać uczniów w kombinezonach piżamowych. Były tygrysy, misie, żabkii inne postaci z krainy bajek. Inni wskoczyli w swoje mięciutkie kapcie, ulubione piżamki i cieplutkie szlafroczki. Wśród uczniów na szkolnych ławkach można było spotkać ulubione podusie i przytulanki;-)

               Dzień Piżamy w szkole, to przede wszystkim dzień zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Dlaczego piżama? - Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi. Ale jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie.

             

            Marta Zubal Girtler

            Justyna Kapusz

          • Wycieczka do Jump Heaven w Legnicy

          •    Skaczemy do góry! Czyli wycieczka do Jump Heaven w Legnicy. Taki początek tygodnia, to niesamowita motywacja i rozgrzewka na cały tydzień.  W poniedziałek 2 października uczniowie klasy 4, 5 i 6, wraz z wychowawcami, mogli sprawdzić swoje przygotowanie i kondycję w parku trampolin w Legnicy. Skoki, przewrotki i salta, to tylko niektóre akrobatyczne ewolucje, które można wykonywać w JUMP HEAVEN na urządzeniach specjalnie do tego przystosowanych. Było dużo uśmiechu, wyzwań i dobrej zabawy. Nie zabrakło relaksu w promykach słońca nad rzeką Kaczawą, gdzie uczniowie mogli podziwiać bryłę neogotyckiego kościoła.

            Justyna Kapusz

            Marta Zubal - Girtler

            Łukasz Surus

            Jacek Rozpędowski

          • WYCIECZKA DO ŚWIERADOWA-ZDROJU

          • SPACER DO "CHATKI GÓRZYSTÓW"

                Z samego rana klasa VII wyjechała na wycieczkę do Świeradowa-Zdroju, aby pokonać trasę do "Chatki Górzystów" - najsłynniejszego schroniska na terenie Gór Izerskich. Podążaliśmy niebieskim szlakiem, podziwiając piękno rezerwatu przyrody. Zaciekawiły nas łąki pełne przeróżnych grzybów, traw i roślin. Pomimo wielkiego wysiłku, udało nam się dotrzeć do celu. Podczas odpoczynku na Hali Izerskiej skosztowaliśmy tutejszego specjału, jakim są doskonałe naleśniki z jagodami. Uczniowie skorzystali z czasu wolnego i grali w piłkę nożną, wspólnie rozmawiali i podziwiali widoki. Niestety, trzeba było wracać. Droga powrotna zajęła nam mniej czasu, dlatego mogliśmy udać się jeszcze do Domu Zdrojowego. Jest to piękna budowla położona w centrum, otoczona parkiem - najbardziej rozpoznawalny element Świeradowa.

                  Wędrówka po górach dała nam wiele wrażeń i myślę, że pozostawi wiele wspomnień. 

             

                                                                                                            Opracowała: Jagoda Depka

             

                             

          • „Światowy Dzień Zwierząt”

          • „Światowy Dzień Zwierząt” to święto, które obchodzimy każdego roku w dniu 5 października.

                   W tym roku uczniowie i przedszkolaki z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym postanowili uczcić ten dzień zbiórką darów dla Ośrodka Rehabilitacyjnego Dzikich Zwierząt „Klekusiowo”, które znajduje się nieopodal nas, w Tomaszowie Bolesławieckim. Przez dwa tygodnie gromadzone były najpotrzebniejsze rzeczy – karma sucha i mokra, warzywa, owoce a także środki czystości. Dodatkowo Przedszkolaki z grupy „0”B przynosiły własne oszczędności ze skarbonek, z czego uzbierała się całkiem spora kwota 198,15 zł, którą osobiście przekazały w „Klekusiowie”.

            Zwieńczeniem tego święta była wycieczka do „Klekusiowa”, która odbyła się dokładnie                                                               w dniu 04-10-2023. Wzięły w niej udział grupy naszych 5 i 6 latków „0”A i „0”B  wraz z opiekunami.

            Wyjazd ten miał na celu zarówno edukację, jak i pomoc dla potrzebujących zwierząt, a także uczczenie tego ważnego dnia. Oczywiście najważniejszym celem było przekazanie karmy dla zwierząt, środków czystości oraz zebranych pieniędzy, które zostały przeznaczone na potrzeby ośrodka.

            Podczas wizyty dzieci miały okazję dowiedzieć się bardzo dużo o życiu bocianów, oglądając specjalny film edukacyjny. Następnie przeszliśmy do zwiedzania ośrodka "Klekusiowo", gdzie mogliśmy zobaczyć, jak żyją i jakie warunki panują dla zwierząt. To była niesamowita lekcja ekologii i empatii dla naszych przedszkolaków.

            Nasza wizyta obejmowała także zwiedzanie szpitala dla zwierząt, gdzie dzieci mogły dowiedzieć się, jakie trudności spotykają zwierzęta w dzikiej przyrodzie i jak stara się pomóc im ośrodek.

            Ale to nie koniec atrakcji! Dzieci miały również niezwykłą okazję wejść do zagrody z alpakami. Mogły karmić je własnoręcznie, głaskać i obserwować te sympatyczne zwierzęta z bliska. To było magiczne doświadczenie, które na długo pozostanie w pamięci naszych małych przyjaciół.

            Po wizycie w ośrodku przeszliśmy do relaksu i zabawy. Na miejscu była możliwość pieczenia kiełbasek, co było prawdziwą frajdą dla naszych przedszkolaków. Dodatkowo, dzieci miały okazję korzystać z placu zabaw oraz zjeżdżać tyrolką, co sprawiło im wiele radości.

            Wycieczka do ośrodka rehabilitacji zwierząt "Klekusiowo" była nie tylko edukacyjna, ale również była wspaniałą okazją do wsparcia potrzebujących zwierząt i uczenia dzieci empatii i troski o przyrodę w dniu, który poświęcony jest zwierzętom na całym świecie. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za możliwość uczestnictwa w tej wyjątkowej przygodzie. Szczególne podziękowania dla Pani Dominiki Nowak, która tak wspaniale opowiedziała nam o historii i mieszkańcach tego wspaniałego miejsca.

            Zachęcamy też wszystkich do wspierania „Klekusiowa” zarówno rzeczowo jak i finansowo. Ośrodek jest w bardzo trudnej sytuacji, a my już wiemy, że naprawdę WARTO POMAGAĆ !

             

            Wychowawca gr „0”B

            Mariola Gonciarz

            04-10-2023

             

             

        • Gramy Zmysłami  w Jesiennej Ścieżce Sensorycznej w Oddziałach przedszkolnych i klasach I-III
          • Gramy Zmysłami w Jesiennej Ścieżce Sensorycznej w Oddziałach przedszkolnych i klasach I-III

          •     Nasi uczniowie klas I-III i przedszkolaki z oddziału 0A i 0B biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym "Gramy zmysłami". Pierwszym tematem we wspomnianym projekcie był sensoryczny tor przeszkód. Dzięki uprzejmości i zaangażowaniu rodzica z Oddziału 0A otrzymaliśmy wypełniony darami jesieni sensoryczny tor przeszkód.  Do przygotowania toru wykorzystano szyszki, żołędzie, kasztany, orzechy, keramzyt ogrodniczy, liście, dynie oraz sosnę. Podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość uruchomienia wszystkich 5 zmysłów ( wzroku, dotyku, smaku, węchu, smaku). Dzieci przechodziły po ścieżce  również z zawiązywaną chustą na twarzy, mogły dzięki temu doświadczyć jak osoby niewidome funkcjonują na co dzień. Przechodzili przez tor, słuchali dźwięków instrumentów, jedli owoce pobudzając zmysł smaku, dotykali piłki kolczaste o dynie o różnych kształtach i kolorach, wąchali przyprawy wyostrzając zmysł węchu.

                Celem przejścia przez ścieżkę zdrowotną było przede wszystkim doświadczenie przez dzieci rzeczywistości polisensorycznie, czyli wielozmysłowo oraz szerzenie wiedzy z zakresu terapii integracji sensorycznej. Ścieżka sensoryczna ma duże znaczenie dla małych stópek dzieci: usprawnia motorykę dużą, rozwija wrażenia dotykowe oraz stymuluje receptory. Ścieżka była okazją do świetnej zabawy i poznania czegoś nowego, sensorycznego doświadczenia dla dzieci. 

            opracowała : Izabela Pikuła

        • Wycieczka do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego
          • Wycieczka do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego

          •   20 września 2023r. uczniowie klasy drugiej i trzeciej  pojechali  na wycieczkę do Przemkowskiego Parku Krajobrazowego, aby uczestniczyć w warsztatach przyrodniczych. Zajęcia były realizowane w ramach akcji „Poznaj Swój Park Krajobrazowy”.
              Sympatyczna pani przewodnik, prowadząc nas leśną drogą, wskazywała tropy i ślady leśnych zwierząt. Obserwowaliśmy także mijane drzewa i krzewy. Nauczyliśmy się między innymi odróżniać dąb szypułkowy od dębu bezszypułkowego.
              Następnie wkroczyliśmy na drewnianą kładkę, prowadzącą przez „Przemkowskie Bagno”. Pani przewodnik opowiedziała nam o ptakach żyjących na tych terenach oraz o pracy ornitologa. Kładka doprowadziła nas do wieży widokowej „Ptasie Oko”. Po wejściu na platformę widokową, mieliśmy okazję obserwować przez lornetki ptaki, przebywające na pobliskich stawach.
              Chłonęliśmy otaczającą nas przyrodę wszystkimi zmysłami. Wiadomości zdobyte w Przemkowskim Parku Krajobrazowym długo pozostaną w naszej pamięci.

              Izabela Szweda

          • Ahoj przygodo!

          • Takim przywitaniem rozpoczęliśmy świętowanie "Dnia  chłopaka" w grupie "O" B w Przedszkolu przy ZSP w Kraśniku Dolnym.

            W dniu 30 września 2023 roku w naszej grupie odbyła się niezapomniana Impreza Piracka z okazji Dnia Chłopaka. Była to pełna przygód i emocji impreza, która dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości i zabawy.

            Na początek dnia każdy chłopiec otrzymał piracką czapkę, aby mógł wkroczyć na nasz statek pełen przygód.

            Impreza rozpoczęła się od pirackiego tańca w rytm marynarskich szantów.  Nasi mali piraci i piratki z wielkim zaangażowaniem brali udział w przeróżnych konkursach, zabawach i konkurencjach. Nie mogło również zabraknąć fotografii w paszczy rekina! Nasza specjalnie przygotowana fotobudka w kształcie paszczy rekina była hitem imprezy. Oprócz tego była jeszcze sesja zdjęciowa w specjalnie przygotowanej pirackiej fotoramce. Każde zdjęcie było niezapomnianą pamiątką z tego wyjątkowego dnia.

            Ale to nie wszystko! . Pod koniec imprezy , kiedy wszyscy już trochę zgłodnieli, nasze piratki przygotowały dla wszystkich przepyszne egzotyczne desery - galaretki z bitą śmietaną, czekoladową posypką i pysznym ciasteczkiem. Wszyscy spałaszowaliśmy je ze smakiem.

            Impreza Piracka z okazji Dnia Chłopaka była nie tylko wspaniałą zabawą, ale również doskonałą okazją do kształtowania więzi między dziećmi oraz rozwijania ich wyobraźni i kreatywności. To był dzień pełen przygód, konkursów, fotografii i niezapomnianych chwil spędzonych w paszczy rekina. Na pewno na długo pozostanie w sercach naszych małych piratów.

             Wychowawca grupy 0 B - Mariola Gonciarz

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych