Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019
Rozpoczęcie roku szkolnego to wyjątkowy dzień w życiu każdego ucznia. Tego dnia, tj. 3 września wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami, pracownikami szkoły i rodzicami zebrali się w sali gimnastycznej by wspólnie powitać nadchodzący rok szkolny. Nowy rok szkolny to nowe wyzwania, szczególnie dla uczniów, którzy przygotowali uroczysty apel. To oni, po raz pierwszy od wielu lat, opuszczą niedługo mury naszej szkoły jako ósmoklasiści. W nadchodzącym roku szkolnym również całą społeczność naszej szkoły czeka wiele zmian. Jedną z najważniejszych jest budowa nowej szkoły.
Na początku uroczystości głos zabrała pani Dyrektor Krystyna Myszkun, która powitała wszystkich zebranych i przedstawiła nowych nauczycieli i pracowników szkoły. Wszystkim złożyła życzenia wytrwałości i wielu sukcesów. Szczególnym punktem apelu było pożegnanie długoletniej pracownicy naszej szkoły - pani sekretarki Romany Głuszko, która postanowiła odejść na zasłużoną emeryturę.
Aby wszyscy poczuli, że naprawdę idzie "nowe", uczniowie klasy VIII przygotowali wyjątkową część artystyczną. W rytmie pięknej muzyki pojedynczo wkraczali na scenę wnosząc pudła z napisami w formie haseł, które w szczególny sposób łączą się ze szkołą, np. wiedza, życzliwość, praca, sukces itp. Z ułożonych haseł powstał napis finalny: NASZA SZKOŁA - NASZ DRUGI DOM . Na zakończenie przedstawienia weszła uczennica występująca w roli pani Dyrektor, która symbolicznie przecięła szarfę i oznajmiła wszystkim, że rok szkolny 2018/2019 możemy uznać za otwarty.
W poniedziałek 3 września rozpocznie się nowy rok szkolny 2018/2019.
Harmonogram tego dnia jest następujący:
8:15 - msza św. w kościele parafialnym
9:00 - uroczysty apel w sali gimnastycznej
9:30 - spotkania z wychowawcami w klasach
ZSP w Kraśniku Dolnym zamieszcza informację o zapytaniu ofertowym na catering do przedszkola.
Zainteresowanych prosimy o zapoznanie się ze szczegółami dostępnymi po kliknięciu w poniższy link:
Woda źródło życia, czyli z PWiK’iem o wodzie, ściekach i zielonej energii.
Uczniowie klas 3 wzięli udział w zajęciach terenowych obejmujących wizytę na terenie ujęcia wody „Modłowa” oraz oczyszczalni ścieków w Bolesławcu. Akcja była skierowana do uczniów klas trzecich szkół podstawowych z terenu Gminy Bolesławiec. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się skąd się berze woda w kranie, jak się ją produkuje i uzdatnia. Dzieci dowiedziały się również, że naszą bolesławiecką wodę można pić prosto z kranu. Na oczyszczalni ścieków zobaczyli, jak są oczyszczane ścieci oraz jak jest z nich produkowany nawóz i zielona, ekologiczna energia.
Akcja edukacyjna Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu zakończona została gminnym konkursem wiedzy. Konkurencja była niezwykle zacięta, a wszyscy uczestnicy wykazali się wiedzą na najwyższym poziomie. Naszą szkołę reprezentowały: Maja Łakomy, Roksana Goch, Julia Gorwa, Lidia Jamroży. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło 14 czerwca w sali konferencyjnej GOKiS z/s w Kruszynie. Każdy z uczestników konkursu otrzymał dyplom i nagrodę za udział.
Uczennica naszej szkoły: Julia Gorwa zajęła II miejsce. Gratulujemy !!!
Przełom maja i czerwca to czas, kiedy swoje święto mają dwie najważniejsze osoby w życiu – mama i tata. Aby uczcić ich święto przypadające na 26 maja i 23 czerwca oraz pomiędzy nimi szczęśliwy Dzień Dziecka, nasza szkoła zorganizowała Święto Rodzinny pod hasłem ,,My Kinomaniacy". W piątek 8 czerwca do szkoły zawitali rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, ciocie i wujkowie.
Program uroczystości rozpoczęły występy artystyczne przygotowane przez wychowanków naszej szkoły. Podczas starannie przygotowanych występów uczniowie prezentowali swoje talenty aktorskie, wokalne i taneczne, budząc zachwyt w oczach najbliższych. Mieliśmy okazję zobaczyć scenki ze znanych bajek, układy taneczne do piosenek ze znanych filmów animowanych.
Po części artystycznej przyszedł czas na radosny festyn na placu szkolnym. Każde dziecko mogło wesoło spędzić czas wspólnie z rodzicami. W trakcie imprezy można było skorzystać z loterii fantowej, zjeść smaczną kiełbaskę z grilla, frytki, pyszne ciasta upieczone przez rodziców naszych uczniów oraz napić się kawy, herbaty. Na świeżym powietrzu dzieci mogły pobawić się na dmuchanym zamku i zjeżdżalni.Impreza przebiegała w rodzinnej atmosferze przy pięknej pogodzie.
W miłej atmosferze i wśród uśmiechu najmłodszych czas festynu szybko minął. Cała impreza została uwieczniona na fotografiach – dzięki czemu wspaniała zabawa i niecodzienna atmosfera zostaną na długo w pamięci wszystkich jej uczestników.
Święto Rodziny to wspaniały czas zarówno dla rodziców jak i dzieci pełen wzruszeń, radości i uśmiechu, a przede wszystkim jest to czas, który mogą spędzić tylko ze sobą bez pośpiechu i z dala od codziennych zmartwień.
W dniu08 czerwca br. uczniowie klas II i III naszej szkoły wzięli udział wszkolnymkonkursie leksykalnym z języka niemieckiego, którego organizatorem była pani Anna Lipska.
Do konkursu przystąpiło 36 uczniów.
Laureatami konkursuw klasach III zostali:
I miejsce - Julia Gorwa,
II miejsce - Julia Dudziak,
III miejsce - Marcin Deberny.
Najlepszy wynik z klasy II osiągnęła Zuzanna Pyrkosz.
Z uwagi na nieobecność w szkole części zwycięzców nagrody odebrały laureatki I i II miejsca.
Serdecznie zapraszamy na Święto Rodziny pod hasłem ,,My Kinomaniacy”, które odbędzie się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kraśniku Dolnym dnia 08.06.2018r. (w piątek) o godz. 16:00.
W programie przewidziana jest część artystyczna, podczas której zostaną zaprezentowane występy uczniów i przedszkolaków, a także po jej zakończeniu festyn rodzinny z licznymi atrakcjami dla dzieci i dorosłych.
25 maja na trzeciej godzinie lekcyjnej uczniowie klasy VII wraz z wychowawczynią przygotowali niezwykłą lekcję języka polskiego. Lekcja pokazowa dotyczyła życia i twórczości jednego z największych polskich pisarzy i poetów - Adama Mickiewicza. W zajęciach wzięli udział uczniowie klas IV-VI, zaproszeni nauczyciele oraz pani Dyrektor Krystyna Myszkun. Lekcja przygotowana w tak niecodzienny sposób, była doskonałą okazją do upamiętnienia tegorocznego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Na początku koledzy z młodszych klas mieli okazję zapoznać się krótko z życiem i twórczością Adama Mickiewicza. Informacje uzyskali dzięki prezentacji multimedialnej przygotowanej przez uczennicę klasy VII Małgorztę Paszko. Następnie zadaniem uczniów było udzielenie odpowiedzi na sześć pytań związanych z prezentacją, a dotyczących życia Mikiewicza. Pytania, a nastepnie odpowiedzi, wyświetlane były na ekranie. Za każdą właściwą odpowiedź uczeń otrzymywał mały upominek.
Kolejnym punktem lekcji była recytacja utworów Adama Mickiewicza. Najpierw uczniowie przedstawili wiersz "Śmierć Pułkownika", a następnie fragmenty "Reduty Ordona". Oba teksty to utwory patriotyczne, mówiące o bohaterstwie osób stających w obronie ojczyzny. Wiersze te pięknie zaprezentowali: Michał Mazur, Adrian Dojnikowski, Jakub Jędrej, Ola Balińska, Małgosia Paszko, Piotr Częstochowski i Amelia Paluszczyszyn. Przed każdym recytowanym utworem wybrani uczniowie klasy VII odczytali informacje dotyczące jego treści, tak, by młodsi koledzy zrozumieli ukazane w nim wydarzenia. Informacje odczytali: Ewelina Sawicka, Oliwia Miżdal i Sabina Ozga.
Najbardziej emocjonującym punktem lekcji była inscenizacja ludowej ballady Mickiewicza pt. "Świtezianka". W rolę dziewczyny - Świtezianki wcieliła sie Weronika Biała, a w rolę strzelca Adrian Dojnikowski. Oboje świetnie przygotowali sie do swoich ról. Doskonele opanowali obszerny i niełatwy tekst ballady, a poza tym żywiołowo zagrali swe role. Pochwała należy się też uczniom, którzy pięknie recytowali tekst narratora. Byli to: Sabina Ozga, Michał Mazur, Piotr Częstochowski i Ola Balińska.
Po prezentacji utworów naszego wieszcza uczniowie młodszych klas po raz kolejny mogli odpowiadać na pytania zadawane do ich treści. I kolejny raz czekały na nich nagrody za udzielenie właściwej odpowiedzi.
Z pewnością taka niecodzienna forma realizacji lekcji przybliżyła słuchaczom młodszych klas postać Adama Mickiewicza i pozwoliła zapamiętać treść kilku z najważniejszych jego dzieł.
Dzień Ziemi - w tym roku święto to obchodziliśmy pod hasłem „Świat bez zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi”. W dniach 16-20 kwietnia w szkole przeprowadzono szereg różnorodnych działań mających na celu uświadomienie dzieciom zagrożeń związanych z nadmiernym wykorzystywaniem tworzyw sztucznych oraz przedstawiono metody ich skutecznego i bezpiecznego usuwania.
W ramach Tygodnia Ekologicznego przeprowadzonych zostało kilka konkursów, których autorką była Pani Paulina Czyżowicz - nauczyciel biologii i chemii, przy współpracy z Panem Łukaszem Surusem oraz Paniami Elwirą Szostak i Alicją Michalską.
Były to następujące konkursy:
- Konkurs wiedzy o Ziemi
- Konkurs plastyczny „Moja planeta Ziemia”
- Konkurs techniczny „Coś z niczego”
Podsumowanie działań nastąpiło 27 kwietnia w szkolnej sali gimnastycznej, podczas którego dzieci poznały laureatów i osoby wyróżnione w dotychczas rozegranych konkursach. Ponadto tego dnia odbyły się również dwie kolejne rywalizacje:
- pierwsza - w kategorii ekologiczna piosenka
- druga - w kategorii moda ekologiczna.
Szczególnie do gustu przypadł wszystkim zaprezentowany przez dzieci pokaz mody. Uczniowie i uczennice stworzyli niewiarygodne kreacje z rzeczy na co dzień wydawałoby się bezużytecznych, takich jak stare gazety, pudełka, opakowania foliowe, butelki, nakrętki itp. Najlepsze stroje wzbogacone zostały nawet o dodatkowe elementy typu torebki, kolczyki czy wisiorki.
Jury stanęło przed skomplikowanym zadaniem, ponieważ wybór był naprawdę bardzo trudny. Ktoś jednak musiał wygrać, więc po długich naradach decyzja w końcu została podjęta.
Oto lista wszystkich laureatów i osób wyróżnionych w poszczególnych konkursach:
Etap Szkolny V Powiatowej Olimpiady Biblijnej
„Ewangelia wg św. Mateusza”
Dnia 27.04.2018r. w naszej szkole odbył się szkolny etap olimpiady biblijnej. Ośmioro uczniów z klas V-VII wykazywało swoją wiedzę na temat Ewangelii wg św. Mateusza.
Miejsca na podium zdobyli:
I miejsce – Krzysztof Deberny kl. V
II miejsce – Bartosz Szulc kl. V
III miejsce – Kamil Dudziak kl. V
Wyróżnienie: Małgorzata Paszko kl. VII
Gratulujemy!
A tak wyglądał ciąg dalszy w etapie powiatowym, który odbył się 24 maja w ZSP w Kruszynie.
Dnia 26 IV w Zespole Szkół Mechanicznych w Bolesławcu odbył się konkurs przyrodniczy, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. Oliwia Miżdal, Sabina Ozga oraz Jakub Jędrej to skład, który reprezentował naszą placówkę. Od samego wejścia na salę można było wyczuć, że każdy przyjechał na konkurs, aby wygrać. Nasi uczniowie jednak się nie zniechęcali i z uśmiechami na twarzy pisali sprawdzian z wiedzy, którą opanowali w klasie siódmej.
Po części teoretycznej, przyszedł czas na część praktyczną. Nasza grupa przygotowała pokaz na temat zjawiska odbicia światła od gładkich powierzchni nieprzezroczystych. Polegał on na tym, że światło lasera odbite od kilku luster, miało trafić do skrzyni ze skarbem, która otwierała się tylko po oświetleniu znajdującej się na niej kłódki. Nie było to takie łatwe, gdyż droga do skrzyni usłana była różnymi przeszkodami, które można było ominąć jedynie odpowiednio manewrując światłem odbitym przez lustra.
Po pokazach wszystkich grup, uczniowie mieli okazję obejrzeć pracownie i warsztaty Zespołu Szkół Mechanicznych, co wywarło na nich bardzo duże wrażenie.
Przyszedł jednak czas, aby usłyszeć werdykt jury i poznać miejsce w konkursie. Zajęliśmy 6 miejsce!
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Dziękujemy również nauczycielowi geografii, panu Łukaszowi Surusowi, który poświęcił czas na przygotowanie dzieci do konkursu.
Dnia 23 kwietnia br. uczniowie naszej szkoły brali udział w Międzyszkolnym Turnieju Języka Angielskiego 'Primary School Macmillan Tournament'. Turniej odbył się w Szkole Podstawowej Nr 1 w Bolesławcu. W konkursie wzięło udział 45 uczniów z 12 szkół. Wśród zwycięzców znalazł się Marcel Kapusz z klasy V, który zajął III miejsce.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Dnia 20.04.2018 odbyła się Gminna Gala „Odkrywców Talentów” objęta patronatem przez Wójta Gminy Bolesławiec Pana Andrzeja Dutkowskiego, a organizowana przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kruszynie.
W tegorocznej IV edycji Gali swoje umiejętności zaprezentowało trzydziestu sześciu młodych, zdolnych ludzi z ośmiu gminnych szkół. Naszą szkołę reprezentowały: Kornelia Szostok, Oliwia Greniuk, Katarzyna Bryłkowska i Patrycja Miżdal.
Wszystkie uczennice były bardzo zadowolone ze swojego występu i z możliwości obejrzenia innych utalentowanych dzieci z gminy.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, życząc powodzenia i wytrwałości w rozwijaniu swoich talentów.
A tak wyglądały występy dziewcząt podczas eliminacji szkolnych.
W czwartek 12 kwietnia w szkole odbędzie się Dzień otwarty.
Najpierw zaplanowane zostały zebrania klasowe z wychowawcami (o godz. 15:30 w klasach I-III oraz o godz. 16:00 w klasach IV-VII).
Po zakończeniu zebrań do godziny 18:00 do Państwa dyspozycji będą również pozostali nauczyciele.
5 kwietnia w naszej szkole odbył się Turniej Matematyczno - Sprawnościowy organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z/s w Kruszynie. W rywalizacji wzięli udział uczniowie klas III gminnych Szkół Podstawowych (wszystkie 8 szkół: Bożejowice, Brzeźnik, Dąbrowa Bolesławiecka, Kraśnik Dolny, Kruszyn, Ocice, Trzebień i Żeliszów).
Cały turniej składał się z czterech konkurencji sportowych oraz czterech matematycznych. Każda reprezentacja szkoły składała się z sześcioosobowych zespołów. Jako pierwsze do rywalizacji ruszyły bojowo nastawione czwórki sportowców. Tuż za nimi z długopisami w ręku do rywalizacji przystąpiły dwójki matematyków, które rozwiązywały zadania. I tak naprzemiennie... Uczniowie musieli wykazać się dużą sprawnością fizyczną oraz doskonałą wiedzą matematyczną.
Nad przebiegiem całego turnieju czuwała komisja w składzie: Iwona Przybylska – Sekretarz Gminy Bolesławiec, Grażyna Łucka – Wiceprzewodnicząca Rady Gminy Bolesławiec, Maria Strojek – Główny Księgowy GOKiS Bolesławiec oraz Zofia Kojder - przedstawiciel Gminnego Zakładu Obsługi Szkół. Uzyskane czasy w konkurencjach sportowych, oraz poprawność wykonywanych zadań matematycznych przekładały się na końcowy wynik całej drużyny. Komisja po dokładnym przeliczeniu punktów ze wszystkich konkurencji, podała końcowe wyniki zawodów. Tegorocznym zwycięzcą okazała się reprezentacja naszej szkoły (w składzie: Oskar Jadczyk, Kacper Janiec, Łukasz Konefał, Filip Mosorka, Julia Gorwa, Maja Łakomy).
Uczniowie otrzymali pamiątkowe medale, nagrody rzeczowe oraz słodki upominek.
W środę 21 marca cała społeczność naszej szkoły uroczyście przywitała początek kalendarzowej wiosny. Wychowawcy oddziałów przedszkolnych oraz wszystkich klas zorganizowali tego dnia dzieciom ciekawe zabawy i konkursy.
Uczniowie klas IV-VI przywitali wiosnę, biorąc udział w wielu różnorodnych konkursach rozgrywanych w sali gimnastycznej szkoły. Takie rozwiązanie pozwoliło na przywitanie kolejnej pory roku, mimo iż za oknami nadal nie było można jej odczuć.
Obchody I Dnia Wiosny dla klas starszych zorganizowane zostały przez opiekuna Samorządu Uczniowskiego - Panią Martę Zubal-Girtler oraz nauczyciela przyrody - Pana Łukasza Surusa. Współorganizatorem jednego z konkursów byli także uczniowie klasy siódmej.
Konkurs "Parada oszustów", którego pomysłodawczynią i główną prowadzącą była Sabina Ozga - uczennica kl. VII, był główną zabawą tego dnia. Konkurs ten dotyczył wiadomości na temat wiosny oraz zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Jego formuła była nietypowa i bardzo ciekawa, przez co szybko przypadła wszystkim do gustu. Osoba prowadząca odczytywała pytanie, po czym troje uczniów klasy siódmej (Aleksandra Balińska, Weronika Biała i Piotr Częstochowski) w bardzo przekonujący sposób prezentowali trzy odpowiedzi, z których tylko jedna była poprawna, a uczniowie klas IV-VI mieli 30 sekund na wspólne wybranie tej właściwej.
W międzyczasie odbywały się także inne konkursy, do których uczniowie przygotowali się wcześniej. Odbyły się prezentacje wiosennych transparentów i kolorowych strojów, wykrzyczane zostały wiosenne okrzyki, uczniowie wyrecytowali ułożone przez siebie wierszyki o wiośnie, a także zaśpiewali samodzielnie ułożone piosenki o wiośnie do melodii znanych piosenek.
Jedną z konkurencji było również przebranie wybranej osoby z klasy za Marzannę - symbol odchodzącej zimy. Zadanie to wykonywały po 3 osoby z każdej klasy w czasie rozgrywania "Parady oszustów". Do dyspozycji uczniów była bibuła, brystol i stare gazety, więc konkurencja wymagała dużej pomysłowości i sprytu, ale jak się później okazało, wszystkie grupy doskonale sobie poradziły.
Rywalizacja klas podczas obchodów I Dnia Wiosny była skrupulatnie oceniana przez jury, a jej wyniki na zakończenie zaprezentowała Pani Renata Balińska-Piecyk. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy piątej, którzy o 2 pkt. wyprzedzili klasę czwartą i szóstą, które ex aequo zajęły drugie miejsce.
Zgodnie z naszą szkolną tradycją na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali od organizatorów paczuszki ze słodyczami i szczęśliwi wrócili na lekcje.
Dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie, a szczególnie uczniom klasy VII za pomoc w organizacji konkursu "Parada oszustów".
W dniach 15 i 16 marca przeżywaliśmy w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Motywem przewodnim głoszonych nauk rekolekcyjnych była droga do nieba. Uczniowie usłyszeli o tym wszystkim, co nam pomaga na tej drodze. Mogli się także przekonać, że w trakcie tej wędrówki czyhają na nas liczne pokusy i niebezpieczeństwa. Niektórzy uczniowie zostali wytypowani do odegrania scenek, które obrazowały wygłoszone nauki. Wszyscy z zapałem uczestniczyli w tegorocznych rekolekcjach, szczególnie podczas śpiewania piosenki i recytacji wiersza.
Na koniec przedstawiciele uczniów podziękowali Księdzu Proboszczowi za zorganizowanie tegorocznych szkolnych rekolekcji oraz Księdzu Rekolekcjoniście za prowadzone nauki.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor
Phasellrtsce scipitvarius mi. Cum sociistoque pentibus et magnis diarturtots nascetur rimulug maleada odiorbi dio gravida atcurus necuus a lorem. Maecenas tristique ori ac sem. Duis ultrices pharetra gna. Donec accumsan malesuada ornec sit amet eros. Lorem ipsum dolor sit amt consc tetuer aiing elit. Mauris fermentum tum magna. Sed laoreet aliquam leo. Ut te dolor dapbus eget elentu vel cursus eleifend elit. Aenean auctor wrna. Aliqua volutpat. Duis ac turpis. Integer rutrum ante eu lacuest um liberoisl porta vel sceleisque eget malesuada at neque. Vivam nibhus leo vel metus. Nulla facilisi. Aenean nec eros. Vestibulum ante ipsum primis in faucibus orci luctus et trices posuere cubilia Suspendisse sollicitudin velit sed leo pharetra augue nec augue. Nam elit magnandrerit sit amet tincidunt ac viverra sed nulla.
Donec porta diam eu massa. Quisque diam lorem interdum vitaedapibus ac scelerisque vitae pede. Donec eget tellus non erat lacinia fermentum. Donec in velit vel ipsum auctor pulvinar. Proin ullamcorper urna et felis. Lorem ipsum dolor sit amet, conse ctetur adipiscing elit. Etiam lacinia feugiat libero, quis sodales metus porta quis. Proin maximus feugiat ipsum id rhoncus. Donec quis dolor eu est sagittis cursus sed eu ex. Suspendisse bibendum dignissim justo. Aliquam vestibulum magna at iaculis eleifend. Sed mattis ligula et sem egestas rutrum. Vestibulum vel ante nec erat fermentum varius. Curabitur tempus commodo velit, non commodo libero aliquam eu. Suspendisse hendrerit, urna ut convallis auctor, nunc arcu fermentum urna, eleifend vestibulum mauris nunc sit amet velit. Fusce quis massa non nibh pharetra commodo eu vel tortor. Pellentesque dui turpis, ornare at condimentum sit amet, interdum eget turpis. Praesent vitae ipsum maximus, tempus mauris ac, viverra enim. Nullam lorem lectus, venenatis sed porttitor at, cursus quis tellus.