Jedną z podstawowych umiejętności, w jakie szkoła ma wyposażyć ucznia, jest twórcze myślenie. Im wcześniej zacznie się wychowywać do twórczości, tym proces ten będzie skuteczniejszy. Stosowanie metod aktywizujących sprzyja realizowaniu celów edukacyjnych i zaspokajaniu potrzeb uczniów. Jedną z metod aktywizujących jest metoda projektu, która pomaga uczyć się planować, organizować pracę, podejmować decyzje i dokonywać właściwych wyborów. Metoda projektu to nic innego, jak samodzielna realizacja przez dużą grupę uczniów, indywidualnie lub w zespołach, zadania przygotowanego przez nauczyciela. Uczniowie sami zdobywają informacje, opracowują je, a potem przygotowują prezentację. Przykładem formy prezentacji może być np. przemówienie, inscenizacja, plakat, recytacja, album, wystawa, prezentacja komputerowa i inne. Metoda projektu spełnia ważne funkcje w nauczaniu i wychowaniu, m.in. sprzyja integracji zespołu klasowego, uczy stosowania zdobytej wiedzy w praktyce, wdraża do poszukiwania i selekcjonowania informacji, uczy samodzielnego planowania i organizacji pracy, przynosi zadowolenie z sukcesu osiągniętego na drodze samodzielnego wysiłku.
Mając na uwadze zalety tej metody oraz korzyści jakie niesie ona dla uczniów, nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w szkoleniu pt. "Praca metodą projektu". Szkolenie było okazją do wymiany doświadczeń i skarbnicą nowych ciekawych pomysłów pozwalających nauczycielom udoskonalić formy pracy tą metodą tak, by na lekcjach jak najbardziej zaciekawić i zaangażować uczniów.
Czy omawianie lektury może być ciekawe i inspirujące? Z pewnością, tak. Przekonali się o tym uczniowie klasy 5b, podczas pracy nad lekturą Frances Hodgson Burnett Tajemniczy ogród. Na lekcjach języka polskiego metodą projektu został zrealizowany temat: Zaprzyjaźnijmy się z bohaterami Tajemniczego ogrodu. Projekt miał na celu wdrażanie dzieci do współdziałania w grupie, wyrabianie i rozwijanie zdolności rozumienia utworu literackiego, doskonalenie umiejętności wyszukiwania, selekcjonowania i gromadzenia informacji. Jedynym źródłem z jakiego uczniowie korzystali, jednak zupełnie wystarczającym, był tekst lektury Tajemniczy ogród.
Przystępując do pracy nad projektem uczniowie odpowiednio wcześniej otrzymali od nauczyciela zagadnienia do lektury. Ich znajomość pozwoliła im w trakcie czytania zwrócić szczególną uwagę na fragmenty lektury, związane z postaciami głównych bohaterów: ich wyglądem, zachowaniem w różnych sytuacjach, cechami usposobienia i charakteru. Uczniowie wyszukiwali też cytaty, z których mogli wnioskować o cechach bohaterów na podstawie wypowiedzi innych postaci. Takie wcześniejsze przygotowanie pozwoliło dzieciom w pełni zaangażować się w pracę podczas lekcji. Każdy uczeń, pracując we własnej grupie, miał możliwość zaprezentowania kolegom indywidualnie przygotowanego materiału. Zadaniem każdej z czterech grup było uporządkowanie przygotowanego materiału, zredagowanie charakterystyki bohatera na podstawie przygotowanych cytatów z lektury oraz wykonanie plakatu przedstawiającego opisywaną postać.