Jednym z konkursów, które tradycyjnie, co roku obywają się w naszej szkole jest
SZKOLNY KONKURS SUDOKU.
Sudoku jest, cieszącą się obecnie coraz większą popularnością, liczbową łamigłówką.Jak każda logiczna układanka, również i Sudoku ma dobroczynny wpływ na szare komórki, zmuszając je do pracy „na pełnych obrotach”. Poniżej przedstawię kilka kluczowych zalet tej gry o których nie każdy wie:
- Lepsze zapamiętywanie – zarówno konieczność zapamiętywania, jak i logicznego myślenia jest w wypadku tej łamigłówki niezbędna. Obie w. w. umiejętności są zatem podczas niej rozwijane, przy aktywności naszej lewej półkuli mózgowej.
- Lepsza koncentracja – Sudoku, podobnie jak większość łamigłówek, skutecznie uczy koncentracji i skupienia. Dzięki czemu myślenie strategiczne staje się znacznie efektywniejsze, pozwalając tym samym osiągnąć pożądany rezultat w krótszym czasie.
- Pobudka dla szarych komórek – podstawą dla rozwikłania każdej zagadki jest logiczne myślenie. Nie inaczej ma się sprawa z Sudoku. Zdolności do myślenia abstrakcyjnego nie są li tylko talentem wrodzonym. To materia wymagająca ciągłych ćwiczeń, dlatego aktywności takie jak Sudoku bywają idealnym narzędziem do codziennej dawki „fitnessu”, który utrzyma nasz mózg w doskonałej kondycji przez długie lata.
- Nauka terminowości – Sudoku zwiększa świadomość „poczucia czasu”, dzięki czemu nabywamy większą zdolność do wywiązywania się z ciążących na nas obowiązków, dotrzymując tym samym wcześniej zadeklarowanych terminów.
- Zmniejszenie ryzyka chorób neurodegeneracyjnych – jako, że regularnie rozwiązywane Sudoku angażuje nasze wszystkie procesy myślowe, utrzymując jasność umysłową -znacznie tym samym opóźnia neurodegeneracje ściśle związane z procesami starzenia się. Może również okazać się pomocne w wypadku prewencji przed wystąpieniem wczesnej postaci Alzheimera, która często dotyka osoby stosunkowo młode.
- Poczucie satysfakcji i spełnienia – uzyskując prawidłowe rozwiązanie tej dość absorbującej układanki, z pewnością odczujemy sporą satysfakcję. Tym samym zyska nasze poczucie własnej wartości – tak potrzebne, zwłaszcza w obecnej „życiowej gonitwie”.
Podsumowanie
Sudoku jest idealnym sposobem na codzienne ćwiczenia „z głową i dla głowy”. Przy regularnym stosowaniu, sukcesywnie skraca się czas potrzebny na całościowe wykonanie zadania, co pozwala stosunkowo szybko „przeskoczyć”z poziomu początkującego na zaawansowany.
Polecam- nie tylko na deszczowe wakacyjne dni.
Wyniki szkolnego etapu konkusu SUDOKU.
Mistrzem szkoły w tym roku szkolnym
został uczeń klasy VII
Kamil Dudziak
Wyniki w poszczególnych klasach
Klasa II
I miejsce Piotr Siwko
II miejsce Konrad Stec
II miejsce Lena Tofil
Klasa IV
I miejsce Emilka Woźna
Klasa Va
I miejsce Oliwer Piskorowski
II miejsce Maja Łakomy
II miejsce Filip Mosorka
Klasa Vb
I miejsce Gabriela Mazur
II miejsce Wiktoria Łakomy
II miejsce Julia Gorwa
Klasa VI
I miejsce Łukasz Decyk
II miejsce Kornelia Szostok
II miejsce Julia Rajfur
Klasa VII
I miejsce Kamil Dudziak
II miejsce Aleksandra Ferlewicz
II miejsce Patryk Szostok
Klasa VIII
I miejsce Paulina Mazur
II miejsce Katarzyna Bryłkowska
II miejsce Milena Wiśniewska
GRATULUJĘ! Elwira Szostak