Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA z języka polskiego w klasach 4-8
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLAS 4-8
RENATA BALIŃSKA - PIECYK
FORMY SPRAWDZANIA OSIĄGNIĘĆ UCZNIÓW
1. Informacje o postępach, osiągnięciach i wysiłku uczniów zapisywane są w dzienniku elektronicznym. Oceny zapisywane w e-dzienniku posiadają nadana im wagę: wagę 5 (maksymalną) – za osiągnięcia w konkursach przedmiotowych w zależności od rangi i szczebla konkursu (np. laureat szczebla powiatowego – waga 5, gminnego – waga 4), wagę 3 - prace klasowe, testy po ukończonym dziale z podręcznika, obszerne (dłuższe) wypowiedzi pisemne, wagę 2 lub 1 – pozostałe formy aktywności ucznia.
2. Ocenie podlegają wszystkie formy aktywności ucznia, tj. wypowiedzi ustne, prace pisemne, zadania domowe, wygłaszanie tekstów (recytacja), aktywność na lekcji, praca w grupie, zadania dodatkowe.
3. Prace klasowe, testy po ukończonym dziale z podręcznika, krótkie sprawdziany, odpowiedzi ustne i dłuższe samodzielne wypowiedzi są obowiązkowe. Jeżeli uczeń podczas pracy klasowej / sprawdzianu „ściąga”, otrzymuje ocenę niedostateczną bez możliwości poprawy.
4. Uczeń może poprawić ocenę z pracy klasowej, testu (są to prace pisane co najmniej w czasie 1 godziny lekcyjnej) w ciągu dwóch tygodni od dnia oddania sprawdzonych prac (uzgadnia termin z nauczycielem, uzupełnia zaległości, terminu konsekwentnie przestrzega).
5. Przy poprawianiu prac pisemnych i pisaniu w drugim terminie kryteria ocen nie zmieniają się, a otrzymana ocena jest wpisana do e - dziennika obok oceny poprzedniej. Liczy się ocena poprawiona.
6. Uczeń, który nie poprawiał oceny w ustalonym terminie, traci szansę jej poprawy (chyba, że jest nieobecny w wyniku zdarzeń losowych).
7. Prace klasowe, testy, sprawdziany, dyktanda zapowiadane są z tygodniowym wyprzedzeniem. Uczeń otrzymuje informacje o zakresie sprawdzanej wiedzy i umiejętności oraz kryteriach oceniania. Kartkówki i odpowiedzi ustne są niezapowiedzianymi formami kontroli.
8. Aktywność na lekcjach nagradzana jest plusami. Otrzymanie czwartego plusa skutkuje postawieniem oceny bardzo dobrej. Podobnie brak aktywność w czasie lekcji (kiedy nauczyciel prosi o udzielenie odpowiedzi lub komentarza do bieżąco omawianego tematu) skutkuje uzyskaniem minusa z aktywności. Otrzymanie czwartego minusa skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej z aktywności.
9. Uczeń ma prawo czterokrotnie w ciągu semestru zgłosić nieprzygotowanie do lekcji
(nie dotyczy prac klasowych, testów z całego działu, bieżących kartkówek i lekcji powtórzeniowych) oraz brak zeszytu przedmiotowego, zeszytu ćwiczeń i podręcznika.10. Nieprzygotowanie do zajęć uczeń zgłasza nauczycielowi przed rozpoczęciem lekcji.
11. Czterokrotne nieprzygotowanie do zajęć skutkuje oceną niedostateczną.
12. Brak bieżącego zadania domowego uczeń może zgłosić czterokrotnie w czasie trwania semestru. Za każdy brak zadania uczeń otrzymuje minus. Czterokrotny brak zadania domowego skutkuje oceną niedostateczną.
13. Brak bieżącego zadania domowego uczeń zgłasza przed rozpoczęciem lekcji. Niezgłoszony brak zadania (kiedy uczeń zostanie poproszony o jego odczytanie w czasie lekcji) skutkuje otrzymaniem oceny niedostatecznej.
14. Poprawy oceny niedostatecznej z bieżącego zadania domowego uczeń zobowiązany jest dokonać na kolejną lekcję z przedmiotu. W przypadku braku poprawy na następna lekcję, uczeń traci możliwość poprawy zadania.
15. Nie ocenia się ucznia znajdującego się w trudnej sytuacji losowej oraz przez 3 dni po dłuższej, usprawiedliwionej nieobecności w szkole.
16. Uczeń nieobecny dłuższy czas w szkole jest zobowiązany do nadrobienia zaległości i uzupełnienia zeszytu przedmiotowego oraz zeszytu ćwiczeń.
17. Uczeń ma prawo do zaliczenia mu dodatkowych ocen za wykonane prace nadobowiązkowe czyli zadania dla chętnych.
18. Uczeń otrzymuje ocenę semestralną i roczną za całokształt swojej pracy.
19. Nauczyciel zobowiązany jest przechowywać prace ucznia przez dwa lata II etapu edukacyjnego.
20. Uczeń, który opuścił więcej niż 50% lekcji, nie może być klasyfikowany z przedmiotu. Dla takiego ucznia przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny.
Lp.
Obszary aktywności ucznia
Rodzaj aktywności
Częstotliwość
w I semestrze
w II semestrze
1.
Prace klasowe - dłuższe formy wypowiedzi pisemnych, testy po zakończonym dziale z podręcznika
2 - 4
2 - 4
2.
Sprawdziany z nauki o języku
1 - 2
1 - 2
3.
Sprawdzian diagnozujący całoroczny
-
1
4.
Kartkówki
- Wg potrzeb
- Wg potrzeb
5.
Sprawdziany ortograficzne i dyktanda
- Wg potrzeb
- Wg potrzeb
6.
Sprawdziany znajomości lektury
2 - 4
2 - 4
7.
Zadania domowe
8.
Odpowiedzi ustne
9.
Aktywność
10.
Zeszyt
1
1
11.
Recytacja tekstów
1
1
12.
Czytanie
1 - 2
1 - 2
13.
Prace dodatkowe, konkursy
- Wg potrzeb
- Wg potrzeb
- - symbol oznacza dowolną częstotliwość - według uznania nauczyciela - w zależności
od potrzeb i możliwości uczniów.
OGÓLNE KRYTERIA OCENIANIA
W pracach pisemnych, testach po zakończonym dziale, sprawdzianach całolekcyjnych bez określonych poziomów wymagań, wyniki punktowe przeliczane są na oceny szkolne w następujący sposób:
Liczba procentowa zdobytych punktów
Stopień szkolny
0-35%
niedostateczny
36-50%
dopuszczający
51 -74%
dostateczny
75-89%
dobry
90-99%
bardzo dobry
100 %, ewentualnie wymagania ponadprogramowe
celujący
Waga ocen bieżących wszystkich form aktywności ucznia ustalona jest w e – dzienniku i wynosi od 1 do 5. Uczeń może otrzymać ocenę o wadze najwyżej 5 za udział w konkursach przedmiotowych w zależności od rangi konkursu i szczebla konkursu ( np. laureat szczebla powiatowego – waga 5).
Kryteria poszczególnych stopni są zgodne z wymaganiami edukacyjnymi przedstawionymi na początku roku szkolnego.
Stopień szkolny
Kryteria przyznania oceny
celujący
Uczeń:
- zdobył wiedzę i umiejętności znacznie wykraczające poza program nauczania w danej klasie
- samodzielnie i twórczo rozwija swoje uzdolnienia
- biegle stosuje zdobytą wiedzę do rozwiązywania problemów teoretycznych lub praktycznych z programu nauczania
- proponuje rozwiązania nietypowe, samodzielnie rozwiązuje zadania wykraczające poza program klasy
- osiąga sukcesy w konkursach przedmiotowych
bardzo dobry
Uczeń:
- opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności określonych programem nauczania
- sprawnie posługuje się zdobytą wiedzą oraz stosuje ją do samodzielnego wykonywania zadań teoretycznych i praktycznych ujętych w programie nauczania
- potrafi zastosować swoją wiedzę do rozwiązywania zadań i problemów w nowych sytuacjach
dobry
Uczeń:
- nie opanował w pełni wiedzy określonej programem nauczania
- opanował przewidziane wiadomości na poziomie przekraczającym wymagania podstawowe
- poprawnie wykonuje zadania teoretyczne i praktyczne typowe
dostateczny
Uczeń:
- opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania na poziomie nieprzekraczającym wymagań programowych
- wykonuje zadania teoretyczne i praktyczne o średnim poziomie trudności
dopuszczający
Uczeń:
- ma braki w opanowaniu wymagań na poziomie podstawowym
- wykonuje typowe zadania teoretyczne i praktyczne o niewielkim stopniu trudności
niedostateczny
Uczeń:
- nie opanował wiadomości i umiejętności na poziomie podstawowym
- nawet z pomocą nie jest w stanie wykonać zadań o niewielkim stopniu trudności
- w ostentacyjny sposób lekceważy obowiązki związane z nauką języka polskiego, nie odrabia zadań domowych, nie prowadzi zeszytu, jest notorycznie nieprzygotowany do zajęć
Sposoby przekazywania informacji o ocenach i postępach w nauce
UCZNIOM: ustnie – uzasadniając ocenę i wskazując możliwości poprawy;
pisemnie - w zeszycie przedmiotowym, zeszycie ćwiczeń, kartach pracy, pracach pisemnych zgodnie z przyjętymi kryteriami oceniania, e-dzienniku.
RODZICOM: ustnie – podczas indywidualnych spotkań i konsultacji;
pisemnie – w zeszycie przedmiotowym, zeszycie ćwiczeń, kartach pracy, pracach pisemnych zgodnie z przyjętymi kryteriami oceniania, e-dzienniku.
Z wypracowaniami klasowymi, pracami klasowymi, testami, sprawdzianami, kartkówkami, kartami pracy oraz dyktandami można zapoznać się w szkole – dzieci w czasie lekcji, a rodzice podczas indywidualnych spotkań z nauczycielem.
SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENIANIA
DYKTANDO
Ocena:
Liczba błędów
celujący
0 błędów (gdy uczeń w sposób biegły stosuje wszystkie reguły ortograficzne,
wraz z wyjątkami w pisowni, poprawnie stosuje zasady interpunkcyjne, nie popełni żadnego błędu ortograficznego, interpunkcyjnego i językowego)bardzo dobry
0 błędów (sprawdzana reguła ortograficzna)
1 błąd (na jeden błąd składają się dwa błędy dotyczące innej reguły ortograficznej nie sprawdzanej podczas dyktanda) lub 3 błędy interpunkcyjne
dobry
1 – 2 błędy
(sprawdzana zasada ortograficzna)
dostateczny
3 – 4 błędy
(sprawdzana zasada ortograficzna)
dopuszczający
5 – 6 błędów
(sprawdzana zasada ortograficzna)
niedostateczny
7 i więcej błędów
(sprawdzana zasada ortograficzna)
Uczniowie z orzeczoną dysleksją oraz specyficznymi trudnościami w nauce otrzymują ocenę celującą przy jednym błędzie; przy pozostałych ocenach mogą popełnić podwójną liczbę błędów.
WYGŁASZANIE TEKSTÓW
Kryteria:
Punktacja:
1. Pamięciowe opanowanie utworu
- 0 – 1 – 2
2. Zrozumienie tekstu, stosowanie interpunkcji
- 0 – 1 – 2
3. Interpretacja uczuciowa, emocjonalna
- 0 – 1 – 2
4. Intonacja, akcenty, modulacja głosowa
- 0 – 1 – 2
5. Postawa, zachowanie recytatora
- 0 – 1 – 2
Punkty w kategoriach 2-5 są przyznawane pod warunkiem dobrego (1 punkt) opanowania pamięciowego utworu. Uczniowie z dostosowaniem zasad oceniania w tej kategorii otrzymują mniejszą ilość tekstu do nauczenia.
Ocena:
10 punktów – celujący
9 punktów – bardzo dobry
8 – 7 punktów – dobry
6 – 5 punktów – dostateczny
4 punkty – dopuszczający
3 – 0 punktów - niedostateczny
ZESZYT PRZEDMIOTOWY
Ocena:
bardzo dobry
- zeszyt bardzo staranny, pełne notatki, podkreślane starannie tematy lekcji, notatki wyszczególnione kolorami,
- brak błędów przy przepisywaniu z tablicy, duża estetyka,
dobry
- zeszyt staranny, pełne notatki, nieliczne błędy,
dostateczny
- zeszyt w miarę staranny, niewielkie braki w notatkach, błędy przy przepisywaniu z tablicy dość liczne, brak podkreśleń tematów,
dopuszczający
- zeszyt niestaranny, spore braki w notatkach, liczne błędy przy przepisywaniu z tablicy,
niedostateczny
- zeszyt niestaranny, zabrudzony, brak większości notatek, bardzo duża liczba błędów.
GŁOŚNE CZYTANIE
Stopień szkolny
Kryteria oceny
Uczeń:
6
- czyta bardzo płynnie, pewnym głosem, wyraźnie, dbając o poprawną i staranną artykulację głosek, wystarczająco głośno i w tempie pozwalającym słuchaczom na zrozumienie treści czytanego tekstu,
- nie myli się odczytując wyrazy i zdania,
- dba o intonację, czyli zmienia głos w zależności od form i charakteru czytanych zdań,
- potrafi barwą głosu oddać emocje opisane w tekście,
- sugestywnie akcentuje ważne wyrazy, zwracając uwagę słuchacza na istotne treści,
- stosuje pauzy logiczne pozwalające na lepsze zrozumienie tekstu,
5
- czyta płynnie, pewnym głosem, wyraźnie, dbając o poprawną i staranną artykulację głosek, wystarczająco głośno i w tempie pozwalającym słuchaczom na zrozumienie treści czytanego tekstu,
- nie myli się odczytując wyrazy i zdania,
- stara się dbać o intonację, czyli zmianę głosu w zależności od charakteru czytanych treści,
- stara się barwą głosu oddać emocje opisane w tekście,
- sugestywnie akcentuje ważne wyrazy, zwracając uwagę słuchacza na istotne treści
- stosuje pauzy logiczne pozwalające na lepsze zrozumienie tekstu,
4
- czyta dość płynnie, ale w nierównym tempie (zbyt szybko lub zbyt wolno), czasami skupiając uwagę na odczytaniu pojedynczego, zwłaszcza dłuższego wyrazu,
- nie dba o modulację głosu, różnicowaniu jego tonu i barwy,
- zapomina o oddawaniu głosem ładunku emocjonalnego zawartego w tekście,
- nie pamięta o stosowaniu pauz, zwłaszcza po znakach interpunkcyjnych,
3
- skupia swoją uwagę na odczytaniu wyrazów, a nie na rozumieniu treści zdań,
- czyta za wolno lub zbyt szybko, niepewnym głosem, niewyraźne, czasami "zacina się" i wraca do poprzedniej części tekstu, co przeszkadza słuchaczom w zrozumieniu treści czytanego tekstu,
- myli litery w wyrazach i zmienia końcówki słów,
- czyta cicho, monotonnie,
- nie stara się modulować głosu,
- nie zwraca uwagi na znaki interpunkcyjne,
2
- czyta bardzo wolno, sylabizując,
- błędnie odczytuje wyrazy lub je opuszcza,
- skupia się na odczytaniu wyrazów, a nie na treści tekstu,
- sposób czytania uniemożliwia słuchaczom zrozumienie treści czytanego tekstu,
1
- czyta bardzo niewyraźnie, niezrozumiale dla słuchających,
- odczytuje poszczególne sylaby, niekiedy łączy je w wyrazy,
- nie rozumie sensu czytanego tekstu.
PREZENTACJA (odpowiedź ustna, np. prezentacja projektu, omówienie prezentacji, plakatu)
Kryteria:
Punktacja:
- zdania krótkie, proste, zrozumiałe dla
słuchaczy
0 – 1
- myśli uporządkowane, jasny tok wypowiedzi
0 – 1
- poprawność językowa wypowiedzi
0 – 1
- głos pewny i wyraźny wynikający ze zrozumienia tematu i dobrego przygotowania
0 – 1
- kontakt wzrokowy ze słuchaczami, robienie pauz dla lepszego odbioru, efektu
0 – 1
- zwracanie uwagi na reakcję słuchaczy
0 – 1
- oszczędna gestykulacja i mimika dostosowana do prezentowanego tematu
0 – 1
- postawa swobodna, ale wyrażająca szacunek
dla słuchaczy
0 – 1
- dobra dykcja i staranna wymowa
0 - 1
- wyważanie tempa mówienia
0 - 1
Punktacja:
10 – ocena celująca
10 – 9 – ocena bardzo dobra
8 – ocena dobra
7 - 6 – ocena dostateczna
5 - 4 – ocena dopuszczająca
3 - ocena niedostateczna
KRYTERIA OCENIANIA FORM WYPOWIEDZI PISEMNYCH
OPOWIADANIE, OPOWIADANIE Z DIALOGIEM
I TREŚĆ
3 pkt. Uczeń: konsekwentnie tworzy świat przedstawiony z różnorodnych elementów, uplastycznia je; układa wydarzenia w logicznym porządku, zachowując ciąg przyczynowo-skutkowy; konsekwentnie posługuje się wybraną formą narracji; dynamizuje akcję; wprowadza dialog; urozmaica wypowiedź.
2 pkt. Uczeń: tworzy świat przedstawiony, ale niekonsekwentnie LUB nie uplastycznia go;
LUB nie układa wydarzeń w logicznym porządku; LUB niekonsekwentnie posługuje się wybraną formą narracji; LUB nie dynamizuje akcji; wprowadza dialog.1 pkt. Uczeń: tworzy świat przedstawiony, ale informacje o jego elementach są ogólnikowe; niekonsekwentnie stosuje wybraną formę narracji; tworzy tekst w większości porządkowany.
0 pkt. Uczeń pisze pracę na inny temat lub w innej formie.
Oceniając opowiadanie nauczyciel zwraca uwagę również na poprawność ortograficzną językowa i interpunkcyjną.
KARTKA Z PAMIĘTNIKA
3 pkt. Uczeń: z własnej perspektywy przedstawia np. wydarzenie, sytuację; prezentuje opinie, przemyślenia, refleksje; konsekwentnie stosuje narrację pierwszoosobową; stosuje czas przeszły; tworzy tekst logicznie uporządkowany; tworzy wypowiedź rozwiniętą, bogatą treściowo.
2 pkt. Uczeń: z własnej perspektywy przedstawia np. wydarzenie, sytuację; prezentuje opinie, przemyślenia, refleksje; niekonsekwentnie stosuje narrację pierwszoosobową; LUB nie stosuje czasu przeszłego; LUB nie tworzy tekstu logicznie uporządkowanego; LUB nie tworzy wypowiedzi rozwiniętej, bogatej treściowo.
1 pkt. Uczeń: z własnej perspektywy przedstawia np. wydarzenie, sytuację; prezentuje opinie, przemyślenia, refleksje, ale informacje są ogólnikowe; niekonsekwentnie stosuje narrację pierwszoosobową; nie zachowuje dystansu czasowego.
0 pkt. Uczeń pisze pracę na inny temat lub w innej formie.
WPIS W DZIENNIKU, E-MAIL
3 pkt. Uczeń: prezentuje z własnej perspektywy aktualne wydarzenia i/lub sytuacje, przemyślenia, uczucia, refleksje; tworzy wypowiedź rozwiniętą, bogatą treściowo; konsekwentnie stosuje narrację pierwszoosobową; określa datę/dzień wpisu; tworzy tekst logicznie uporządkowany.
2 pkt. Uczeń: prezentuje z własnej perspektywy aktualne wydarzenia i/lub sytuacje, przemyślenia, uczucia, refleksje; konsekwentnie stosuje narrację pierwszoosobową; nie stosuje czasu przeszłego; LUB nie tworzy tekstu logicznie uporządkowanego; LUB nie tworzy wypowiedzi rozwiniętej, bogatej treściowo.
1 pkt. Uczeń: prezentuje wydarzenia i/lub sytuacje z własnej perspektywy; niekonsekwentnie stosuje narrację pierwszoosobową; nie określa daty/dnia wpisu; tworzy tekst w większości uporządkowany.
0 pkt. Uczeń pisze pracę na inny temat lub w innej formie.
LIST PRYWATNY, LIST OFICJALNY
3 pkt. Uczeń: pisze wypowiedź, zachowując formalne wyróżniki listu (podaje miejscowość, datę, dane adresowe nadawcy i adresata); określa cel listu i tworzy wypowiedź rozwiniętą, bogatą treściowo; stosuje zwroty do adresata dostosowane do sytuacji komunikacyjnej (nieoficjalnej, oficjalnej); zaczyna i kończy list właściwymi zwrotami grzecznościowymi; zachowuje układ graficzny odpowiedni dla listu.
2 pkt. Uczeń: pisze wypowiedź, pomijając niektóre formalne wyróżniki listu (podaje tylko dane adresowe nadawcy i adresata); określa cel listu, ale nie tworzy wypowiedzi rozwiniętej;
LUB nie stosuje zwrotów do adresata dostosowanych do nieoficjalnej lub oficjalnej sytuacji komunikacyjnej; LUB nie zaczyna i nie kończy listu właściwymi zwrotami grzecznościowymi;
LUB nie zachowuje układu graficznego odpowiedniego dla listu.1 pkt. Uczeń: pisze wypowiedź, pomijając niektóre formalne wyróżniki listu(np. podaje tylko dane adresowe nadawcy); określa cel listu; stosuje zwroty do adresata odpowiednie do nieoficjalnej lub oficjalnej sytuacji komunikacyjnej.
0 pkt. Uczeń pisze pracę na inny temat lub w innej formie.
SPRAWOZDANIE
3 pkt. Uczeń: podaje informacje o czasie, miejscu, celu, przebiegu oraz uczestnikach relacjonowanego zdarzenia; prezentuje wydarzenia w kolejności chronologicznej; używa czasowników w czasie przeszłym i wykorzystuje słownictwo oddające relacje czasowe; logicznie i spójnie wiąże poszczególne części pracy.
2 pkt. Uczeń: podaje informacje o czasie, miejscu, celu, przebiegu oraz uczestnikach relacjonowanego zdarzenia; prezentuje wydarzenia w kolejności chronologicznej, ale nie używa czasowników w czasie przeszłym; LUB nie wykorzystuje słownictwa oddającego relacje czasowe; tworzy tekst w większości uporządkowany.
1 pkt. Uczeń: pomija większość informacji dotyczących relacjonowanego zdarzenia; niekonsekwentnie stosuje formy gramatyczne czasowników; zachowuje spójność w części pracy.
0 pkt. Uczeń pisze pracę na inny temat lub w innej formie.
OPIS POSTACI, PRZEDMIOTU, KRAJOBRAZU
3 pkt. Uczeń: szczegółowo przedstawia obiekt opisu, np. opisuje postać; wyodrębnia i nazywa reprezentatywne elementy obiektu; wyraża swój stosunek do przedmiotu opisu pośrednio lub bezpośrednio; logicznie i spójnie wiąże poszczególne części pracy, używa wielu przymiotników, posługuje się bogatym językiem.
2 pkt. Uczeń: ogólnie przedstawia obiekt opisu, np. opisuje postać; wyodrębnia i nazywa wybrane elementy obiektu; nie wyraża swojego stosunku do przedmiotu opisu; LUB nie tworzy tekstu spójnego. Nie posługuje się bogatym językiem.
1 pkt. Uczeń: przedstawia tylko wybrane elementy obiektu opisu; zachowuje spójność w części pracy; tworzy pracę ubogą treściowo.
0 pkt. Uczeń pisze pracę na inny temat lub w innej formie.
STRESZCZENIE
3 pkt. Pisze pracę na temat, przedstawia tylko najważniejsze fakty, uwzględnia związki przyczynowo - skutkowe, uwypukla myśl przewodnią, nie nacechowuje treści emocjonalnie, jest obiektywny.
2pkt. Pisze pracę na temat, przedstawia wybrane fakty, uwzględnia związki przyczynowo - skutkowe, nie podaje myśli przewodniej.
1 pkt. Pisze pracę na temat, przedstawia wybrane fakty, nie uwzględnia związków przyczynowo - skutkowych LUB nie podaje myśli przewodniej.
0 pkt. Uczeń pisze pracę na inny temat lub w innej formie.
KRYTERIA OCENIANIA ELEMENTÓW JAKOŚCI JĘZYKA WSPÓLNE DLA WSZYSTKICH FORM WYPOWIEDZI
II STYL
1 pkt. Styl konsekwentny, dostosowany do formy wypowiedzi.
0 pkt. Styl niekonsekwentny lub niedostosowany do formy wypowiedzi.
III JĘZYK
2 pkt. Dopuszczalne 2 błędy (fleksyjne, składniowe, leksykalne, frazeologiczne).
1pkt Dopuszczalne 3 - 4 błędy (fleksyjne, składniowe, leksykalne, frazeologiczne).
0 pkt. Więcej niż 4 błędy (fleksyjne, składniowe, leksykalne, frazeologiczne).
IV ORTOGRAFIA
2pkt Praca bez błędów ortograficznych.
1 pkt. Dopuszczalne 2 błędy .
0 pkt. Więcej niż 2 błędy.
V INTERPUNKCJA
1 pkt. Dopuszczalne 3 błędy.
0 pkt. Więcej niż 3 błędy.
VI AKAPITY
1 pkt. Właściwie stosowane akapity.
0 pkt. Brak właściwie zastosowanych akapitów w tekście.
Jeżeli praca pisemna zajmie mniej niż połowę wyznaczonego miejsca, będzie oceniana tylko w kryterium I Treść.
Uczeń z dysleksją lub ze specyficznymi trudnościami w nauce języka polskiego: Ocenia się komunikatywność wypowiedzi mimo błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Kryteria I - III pozostają bez zmian.
Punktacja i ocena form wypowiedzi pisemnych
10 - 9 pkt. - celujący / bardzo dobry
8 - 7 pkt. - dobry
6 - 5 pkt. - dostateczny
4 pkt. - dopuszczający
3 - 0 pkt. - niedostateczny
Praca oryginalna - przyznaje się dodatkowo 1 punkt: 11 punktów – celujący.
WYPRACOWANIE O CHARAKTERZE TWÓRCZYM / ARGUMENTACYJNYM
KRYTERIA OCENIANIA NA EGZAMINIE ÓSMOKLASISTY
- Realizacja tematu wypowiedzi
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy rozważyć m.in., czy: • wypowiedź jest zgodna z formą wskazaną w poleceniu • w wypowiedzi ujęte zostały wszystkie kluczowe elementy tematu, np. czy uczeń w odpowiedni sposób odwołał się do lektury wskazanej w poleceniu • wypowiedź jest w całości na temat.
2 pkt. • Forma wypowiedzi zgodna z formą wskazaną w poleceniu. • Wszystkie pozostałe elementy polecenia uwzględnione. • Wypowiedź w całości dotyczy problemu wskazanego w poleceniu.
1 pkt. • Forma wypowiedzi zgodna z formą wskazaną w poleceniu. • Nieuwzględniony jeden element polecenia (inny niż forma). ORAZ/LUB • W pracy występują fragmenty niedotyczące problemu wskazanego w poleceniu.
0 pkt. • Forma wypowiedzi niezgodna z formą wskazaną w poleceniu. ALBO • Nieuwzględnione co najmniej dwa elementy polecenia (inne niż forma).
- Elementy twórcze (opowiadanie) / retoryczne (rozprawka)
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy rozważyć m.in., czy: • narracja w opowiadaniu jest konsekwentnie prowadzona • wydarzenia są logicznie ułożone • fabuła jest urozmaicona, np. czy zawiera elementy typowe dla opowiadania, takie jak zwroty akcji, dialog, puenta • lektura wskazana w poleceniu została wykorzystana pobieżnie, czy w sposób ciekawy i twórczy.
5 pkt. • Funkcjonalna narracja. • Logiczny układ zdarzeń. • Urozmaicona fabuła, w tym funkcjonalne wykorzystanie co najmniej 6 spośród następujących elementów: opis, charakterystyka bohatera, czas akcji, miejsce akcji, zwrot akcji, puenta, punkt kulminacyjny, dialog, monolog, retrospekcja. • Twórcze wykorzystanie treści lektury.
4 pkt. Praca spełnia wszystkie wymagania na 3 pkt. i niektóre na 5 pkt.
3 pkt. • Funkcjonalna narracja. • Logiczny układ zdarzeń. • Prosta fabuła, w tym funkcjonalne wykorzystanie co najmniej 4 spośród następujących elementów: opis, charakterystyka bohatera, czas akcji, miejsce akcji, zwrot akcji, puenta, punkt kulminacyjny, dialog, monolog, retrospekcja.
2 pkt. Praca spełnia wszystkie wymagania na 1 pkt. i niektóre na 3 pkt.
1 pkt. • Narracja częściowo funkcjonalna. • Dopuszczalne usterki w logicznym układzie zdarzeń. • Prosta fabuła.
0 pkt. Praca nie spełnia co najmniej jednego wymagania określonego na 1 pkt.
- Kompetencje literackie i kulturowe
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy rozważyć m.in., czy: • uczeń wykorzystał znajomość lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu (a także innych tekstów – jeżeli polecenie tego wymagało) w sposób funkcjonalny, tzn. np. czy przywołał w pracy takie wydarzenia albo omówił takie wątki, które istotnie wspierają jego tok rozumowania albo dobrze ilustrują to, o czym pisze • uczeń, pisząc np. o wydarzeniach z danej lektury, nie popełnił błędów, np. nie pomylił imion postaci, nie przypisał postaciom cech, których nie posiadają, bądź nie wymyślił wydarzeń, których w lekturze nie ma.
2 pkt. • Funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu (oraz innego tekstu literackiego lub tekstu kultury, jeżeli polecenie tego wymaga). • Poprawność rzeczowa.
1 pkt. • Funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu (oraz częściowo funkcjonalne wykorzystanie innego tekstu literackiego lub tekstu kultury, jeżeli polecenie tego wymaga). ALBO Częściowo funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu (oraz funkcjonalne wykorzystanie innego tekstu literackiego lub tekstu kultury, jeżeli polecenie tego wymaga). ALBO Częściowo funkcjonalne wykorzystanie znajomości lektury obowiązkowej wskazanej w poleceniu (oraz częściowo funkcjonalne wykorzystanie innego tekstu literackiego lub tekstu kultury, jeżeli polecenie tego wymaga). • Dopuszczalne 1–2 błędy rzeczowe.
0 pkt. Praca nie spełnia co najmniej jednego wymagania określonego na 1 pkt.
- Kompozycja tekstu
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy rozważyć m.in., czy: • kompozycja wypowiedzi jest zgodna z formą wskazaną w poleceniu, np. czy rozprawka zawiera wstęp, rozwinięcie i zakończenie, a list – zwrot do adresata, wstęp, rozwinięcie, zakończenie i zwrot pożegnalny • wypowiedź jest spójna, tzn. czy jest napisana w taki sposób, że łatwo się ją czyta dzięki np. jasnym powiązaniom wewnątrz zdań oraz między zdaniami i akapitami tekstu • wypowiedź jest logiczna, tzn. czy jest zbiorem uporządkowanych myśli • wypowiedź jest podzielona na odpowiednio wyodrębnione graficznie akapity, z których każdy stanowi logicznie zorganizowaną, zwartą całość.
2 pkt. • Kompozycja zgodna z formą wypowiedzi. • Graficznie wyodrębnione akapity. • Dopuszczalna 1 usterka w zakresie spójności ALBO logiki wypowiedzi, ALBO podziału wypowiedzi na funkcjonalne akapity.
1 pkt. • Kompozycja zgodna z formą wypowiedzi. • Graficznie wyodrębnione akapity. • Dopuszczalne łącznie 2–3 usterki w zakresie spójności ORAZ/ALBO logiki wypowiedzi.
0 pkt. Praca nie spełnia co najmniej jednego wymagania określonego na 1 pkt.
- Styl
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy rozważyć m.in., czy: • styl wypowiedzi jest odpowiedni do jej treści i formy, tzn. np. czy uczeń nie napisał rozprawki, stosując słownictwo charakterystyczne dla stylu potocznego w odmianie mówionej • styl wypowiedzi jest jednolity, tzn. czy uczeń konsekwentnie posługuje się jednym, wybranym stylem, a jeżeli miesza różne style w wypowiedzi – to czy jest to uzasadnione (czy czemuś to służy).
2 pkt. • Odpowiedni do treści i formy wypowiedzi. • Jednolity.
1 pkt. Sporadyczne usterki w odpowiedniości ORAZ/LUB jednolitości stylu.
0 pkt. Praca nie spełnia wymagań określonych na 1 pkt.
- Język
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy rozważyć m.in.: • czy uczeń poprawnie użył w wypowiedzi różnych rodzajów zdań i bogatej leksyki (np. frazeologizmów, wyrazów rzadziej używanych w języku polskim), czy też ograniczył się do najprostszych środków językowych • czy środki językowe, których użył uczeń, pozwalają mu zrealizować temat w sposób swobodny i precyzyjny, czy też pobieżny, sprawiający trudność w zrozumieniu tekstu. W ocenie należy również uwzględnić liczbę wszystkich błędów językowych, które uczeń popełnił w wypowiedzi.
Szeroki zakres środków językowych, tzn. • zróżnicowana składnia • zróżnicowana leksyka, w tym np. bogata frazeologia, precyzyjne słownictwo, umożliwiające pełną i swobodną realizację tematu. 4 pkt. Maksymalny zakres punktacji zostaje pomniejszony w zależności od poprawności językowej.
- Ortografia
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy uwzględnić liczbę błędów ortograficznych, które uczeń popełnił w wypowiedzi.
2 pkt. Nie więcej niż 1 błąd ortograficzny.
1 pkt. 2–3 błędy ortograficzne.
0 pkt. 4 lub więcej błędów ortograficznych.
- Interpunkcja
Oceniając wypowiedź ucznia w tym kryterium, należy uwzględnić liczbę błędów interpunkcyjnych, które uczeń popełnił w wypowiedzi.
1 pkt. Nie więcej niż 5 błędów interpunkcyjnych.
0 pkt. 6 lub więcej błędów interpunkcyjnych.
Punkty uzyskane z pracy pisemnej podlegają ogólnym kryteriom oceniania (kryteria wyrażone procentami).