Przedmiotowe zasady oceniania
PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA Z MATEMATYKI OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE NAUKI STACJONANEJ
- Zajęcia z matematyki odbywają się w wymiarze zgodnym z ramowym rozkładem nauczania.
- Warunkiem klasyfikacji śródrocznej i końcoworocznej jest uczestnictwo w co najmniej 50% zajęć z matematyki.
- Na lekcjach matematyki obowiązuje sześciostopniowa skala ocen: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.
- Ocena śródroczna wystawiana jest na podstawie wszystkich ocen, przy czym większe znaczenie przy ustalaniu tej oceny mają oceny ze sprawdzianów.
- Nauczyciel może podwyższyć uczniowi ocenę roczną w szczególnych sytuacjach, np.: za aktywny udział ucznia w konkursach matematycznych i osiągnięcia w tym zakresie.
- Każdy uczeń ma obowiązek prowadzenia zeszytu przedmiotowego zawierającego wszystkie treści przekazywane na zajęciach.
- Na lekcjach nie wolno używać telefonów komórkowych (również kalkulatora w telefonie). Telefon powinien być schowany i wyłączony (ewentualnie wyciszony).
- Sprawdziany nauczyciel zapowiada z tygodniowym wyprzedzeniem a ich termin uzgadnia z uczniami i wpisuje do dziennika.
- Wszystkie formy pisemne zaplanowane przez nauczyciela są obowiązkowe co oznacza, że uczeń musi posiadać z nich ocenę.
- Uczeń, który nie przystąpił do poprawy sprawdzianu, w ustalonym terminie i nie przedstawił ważnego udokumentowanego usprawiedliwienia przystępuje do sprawdzianu po przyjściu na kolejną lekcję.
- Nauczyciel ma prawo wyegzekwować od ucznia, w dowolnym terminie, napisanie sprawdzianu, kartkówki oraz wszystkich wcześniej zaplanowanych form pisemnych, jeżeli ten nie pisał go w wyznaczonym terminie i nie stawił się na wyznaczony termin poprawkowy).
- Sprawdzone i ocenione prace pisemne uczeń otrzymuje do wglądu w terminie do 15 dni roboczych od dnia napisania.
- Prac pisemnych nie wolno kserować i fotografować, gdyż są one dokumentem dotyczącym oceniania ucznia.
- Poprawa sprawdzianów jest jednorazowa. Termin poprawy jest ustalony przez nauczyciela i jest jeden dla wszystkich uczniów z danej klasy. Ocena z poprawy wpisywana jest do dziennika, a przy ustalaniu oceny na koniec poszczególnych semestrów brane są pod uwagę obydwie oceny (uzyskane w pierwszym terminie i z poprawy).
- W sytuacji nieobecności usprawiedliwionej ucznia (np.: choroba udokumentowana na podstawie zwolnienia lekarskiego) może on skorzystać z prawa do ustalenia indywidualnego terminu poprawy.
- Poprawa prac nie przysługuje uczniom, którzy zostali przyłapani na niesamodzielnej pracy (ściąganiu).
- Kartkówki obejmują, materiał z trzech ostatnich tematów lekcyjnych, nie muszą być one zapowiedziane i nie podlegają poprawie.
- W trakcie całego semestru uczeń może zgłosić 3 razy nieprzygotowanie do zajęć (brak pracy domowej, niedyspozycja, brak gotowości do pisania niezapowiedzianej pracy kontrolnej),
Uwaga! Nieprzygotowanie nie obowiązuje na zapowiedzianych kartkówkach, powtórzeniach wiadomości przed sprawdzianem oraz na sprawdzianach oraz na trzy tygodnie przed klasyfikacją.
- Uczeń, który otrzymuje ocenę niedostateczną na koniec roku szkolnego jest zobowiązany do odebrania od nauczyciela zagadnień do egzaminu poprawkowego do ostatniego dnia, w którym prowadzone są lekcje.
- Uczeń jest zobowiązany do dyscypliny na lekcjach.
II. Formy sprawdzania wiedzy i umiejętności
Weryfikacja zdobytej wiedzy i uzyskanych przez ucznia na lekcjach matematyki umiejętności może mieć następujące formy:
- sprawdziany,
- testy diagnostyczne,
- próbne egzaminy,
- kartkówki,
- zadania domowe,
- odpowiedzi ustne,
- praca na lekcji,
- aktywność,
- praca projektowa.
Ocena ze sprawdzianu jest ustalona na podstawie liczby zdobytych punktów i wg skali zamieszczonej w Statucie szkoły, tzn.:
- cel - 100%,
- bdb - 90% - 99%,
- db - 75% - 89%,
- dst - 51% - 74%,
- dop - 36% - 50%,
- ndst - 0% - 35%.
Ocena z aktywności jest ustalona na podstawie ilości zdobytych plusów, przy czym każde trzy plusy podnoszą ocenę z aktywności o jeden wyżej. Uczeń może nie zgodzić się na zaproponowaną przez nauczyciela ocenę.