• Dla rodziców

        • BARBARA RAJCZAKOWSKA

          Jestem nauczycielem zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej. W Szkole Podstawowej w Kraśniku Dolnym pracuję od 01.09.1986 roku jako nauczyciel wychowania przedszkonego. Na tej stronie będę informowała Państwa o istotnych sprawach dotyczących przedszkola.

          DRODZY RODZICE

          W związku z sytuacją jaką mamy obecnie, bardzo proszę, aby w czasie nieobecności dzieci w przedszkolu ten czas był wykorzystany jak najlepiej dla dzieci. Proszę żeby dzieci codziennie wypełniały karty pracy, które przekazałam Państwu przed 16 marca. Karty te są związane z tematami: zwierzęta z dżungli i sawanny oraz zwierzęta naszych pól i lasów. Jeśli macie Państwo możliwość to proszę poczytać dziecku ciekawostki o zwierzętach, bajki, opowiadania. Po wysłuchaniu dziecko może wykonać pracę plastyczną lub ulepić zwierzątko. Proszę rownież utrwalać z dzieckiem poznane literki, ćwiczyć słuch fonematyczny, doskonalić czytanie. Jeśli dziecko będzie wypełniało przekazane przeze mnie karty, będzie ćwiczyło sprawność rąk, koordynację wzrokowo- ruchową, będzie utrwalało poznane litery i liczby. W tym wolnym czasie możecie Państwo wspólnie ze swoim dzieckiem poukładać puzzle czy też pograć w gry planszowe. W telewizji są również ciekawe programy dla dzieci. Pozdrawiam serdecznie wychowanków oraz Was drodzy rodzice i życzę dużo zdrówka. Do zobaczenia.

          DRODZY PAŃSTWO przekazuję gmaila dzięki, któremu będziemy mogli się ze sobą kontaktować. Bardzo proszę telefonicznie wysłać do mnie swojego meila. Pozdrawiam serdecznie.

          barbara.r.spkrasnik@gmail.com

          23.03.2020r.

          WITAM SERDECZNIE SWOICH WYCHOWANKÓW I WAS DRODZY RODZICE

            Bardzo proszę, aby w dniu dzisiejszym dziecko opowiedziało ilustrację, która się znajduje w książeczce- Nowe przygody Olka i Ady( Litery i Liczby część 2) str.34,35. Proszę żeby wyodrębniło wyraz - ule, następnie niech podzieli na sylaby ten wyraz; u-le i wybrzmi w nim głoski; u-l-e, zaznaczy na czerwono okienka w miejscu występowania litery u pod obrazkami: kura, lupa, umywalka, ul.  Na stronie 35 znajdują się sylaby, które dziecko ma przeczytać, a poniżej jest tekst do czytania. Obok ilustracji z prawej strony proszę żeby dziecko w wyrazach, które się tam znajdują zaznaczyło na czerwono wszystkie literki u. Na czerwono dlatego, gdyż wszystkie samogłoski oznaczane są kolorem czerwonym, a głoska u jest samogłoską. Proszę pomóc dziecku na stronie 36 rozwiązać rebusy. Odpowiedzi: ulewa, zebra, waga, ulewa, gra, waga. Poniżej są sylaby, należy łączyć po dwie sylaby tak aby powstał wyraz: ze-gar, bu-da, nu-mer, gu-ma, lu-pa. Aby poćwiczyć rączkę i utrwalić obraz graficzny litery U,u proszę żeby dziecko po śldzie poprawiło literkę u małą i wielką pisaną na stronie 37

          W tym tygodniu poznajemy zwierzęta naszych pól i lasów, więc można z dzieckiem się pobawić przy wierszyku/ piosence pt.Zające sł.i muz. Jolanta Kucharczyk

          I. W wielkim lesie na polanie- hop, hop, myk,myk,myk

          zając Szarak ma mieszkanie- hop, hop, myku, myk

          II. Szara pani zającowa- hop,hop, myk,myk,myk

          pod łopianem dziatki chowa- gop,hop, myku, myk

          III. Ten zajaczek Szaruś mały hop,hop,myk,myk,myk

          wcale nie chce słuchać mamy- hop,hop, myku,myk

          IV. Właśnie schował się za wrzosem hop,hop,myk,myk,myk

          tylko mu wystaje nosek- hop, hop,myku,myk

          V. Mała śliczna szaronóżka- hop,hop, myk,myk,myk

          ciągle tańczy na paluszkach- hop,hop,myku,myk

          VI. A najmniejszy długouszek- hop,hop,myk,myk,myk

          płacze bo go boli brzuszek-hop,hop,myku,myk

          VII. Biega szaraczkowa mama- hop,hop,myk,myk,myk

          tata ciągle jej pomaga- hop, myku,myk

          VIII. Bo rodzice zajączkowie- hop,hop,myk,myk,myk

          troszczą się o dzieci swoje- hop, myku,myk

          Życzę miłej wspólnej zabawy i pozdrawiam serdecznie.

           

          24.03.20r.

          WITAM WAS KOCHANE DZIECI I WASZYCH RODZICÓW

          Proponuję następne zajęcia z bloku tematycznego Zwierzęta naszych pól i lasów- kto szybko? Kto powoli? Proszę, aby dziecko powtarzało codziennie wierszyk Zające, a jeśli znaleźliście melodię to niech śpiewa. W Kartach pracy na stronie 36 proszę niech pooglądają zwierzęta tam przedstawione na zdjęciach; żółwia błotnego, zająca szaraka, jeża, ślimaka winniczka i posłuchają ciekawostek na ich temat: Żółw błotny większość czasu przebywa pod wodą, ale oddycha powietrzem za pomoca płuc. poluje i odżywia sie wyłąćznie pod wodą. może tam przebywać do godziny. Jest drapieżnikiem. zjada kijanki, małe ryby, owady wodne. łubi wygrzewać się na słońcu. Zimuje zagrzebany w mule na dnie zbiornika wodnego( 5 miesięcy). Spotykamy go w Polsce. Jest pod ochroną.Ślimak winniczek to największy ślimak występujący w Polsce. Zamieszkuje tereny o dużej wilgotnosci- lasy, parki, ogrody. Żywi się świeżymi liśćmi. Zimuje w ściółce, ukryty pod roślinnością. Ze ślimaków winniczków robi się rózne potrawy. Popularne są zwłaszcza w kuchni francuskiej.(Autorzy tekstów:Małgorzata Strękowska- Zaremba, Agata Widzowska). Wśód naklejek niech dziecko odszuka obrazki zwierząt i przyklei je w kolejności, w jakiej powinny dotrzeć do mety. nastepnie niech rysuje ślimaki winniczki po śladach.Proszę żeby dziecko nazwało  zwierzęta przedstawione na zdjęciach na stronie 37 i otoczyło czerwoną pętlą ssaki, zieloną pętlą- ptaki, a brązową pętlą- owady. Aby poćwiczyć rączkę i kierunk na kartce, proszę narysować drogę do gospodarstwa agroturystycznego zgodnie z szyfrem(liczby i strzałki) i dokończyć rysowanie zamku według podanego szyfru wKartach pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i Liczby, s.38-39 Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej zabawy.

          25.03.20r.

          WITAM WAS  DROGIE DZIECI I WASZYCH RODZICÓW

          Dzisiaj w dalszym ciągu realizujemy blok tematyczny: Zwierzęta naszych pól i lasów- zające. Poukładamy zdania na temat zwierząt przedstawionych na obrazkach w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.37. Ułożymy rymy do nazw zwierząt. Wybierzemy następujące zwierzęta: sarnę, jeża,srokę, wronę, motyla. Proszę, aby dzieci 5-letnie podzieliły nazwy tych zwierząt na sylaby, a dzieci 6-letnie na głoski. Potem proszę ułożyć zdania z nazwą wybranego zwierzęcia, na koniec policzyć słowa w ułożonych zdaniach. Np. Sroka lubi błyszące przedmioty.(4 słowa). Następnie proszę, aby dziecko wymyślało rymy do zwierząt, które są na obrazkach np.:wiewiórka -chmurka, piórka, myszka- szyszka, łodyżka,  niedźwiadek- niejadek, dziadek itp. Proszę żeby dziecko utrwalało słowa piosenki Zające i układało ruchy do poszczególnych zwrotek, tak robiliśmy to w przedszkolu. dzieci mogą się pobawić z rodzicami w zabawę Spotkanie z zajączkiem. dziecko maszeruje w koło i recytuje krótki wierszyk Bożeny Formy: 

          Jestem sobie zając,

          różne sztuczki znam,

          kiedy ci pokażę, 

          to je zrobisz sam.

          Poczym wymyśla dowolne ruchy lub figury. Wybiera jedną osobę( mamę lub tatę, czy brata.....) która powtarza te figury i zajmuje miejsce zająca. zabawę powtarzamy. Teraz proszę pomóc dziecku rozwiązać rebus fonetyczny. Proszę połączyć pierwsze głoski z nazw obrazków i podać nazwę ptaka, którą otrzymacie: ser(s), ogórek(o), waga(w), arbuzy(a)- sowa Zdjęcie sowy dzieci mają w Kartach pracy cz.3 s.42.  Wyjaśnienie, że sowa jest ptakiem. dziecko podaje cechy ptasie sowy(pióra, duże kończyny zakończone szponami, dziób, skrzydła, fruwa). Określają kolor piór, zwracają uwagę na duże oczy. SOWA to ptak nocny mocno upierzony. oczy ma otoczone pióami tworzącymi coś na kształt tarczy tzw. szlarę. Sowa jest ptakiem drapieżnym. Swoją zdobycz połyka w całości. W Polsce żyje kilka gatunków sów, od najwiekszego- ogromnego puchacza- do małej sówki, wielkości wróbla. Puchacz jest u nas rzadkim ptakiem. W poblizu osiedli ludzkich mieszka najczęsciej sowa pójdżka oraz płomykówka. Płomykówka jest bardzo wrażliwa na światło dzienne, wię wychodzi ze swojej kryjówki jedynie nocą. Teraz proszę, żeby dziecko wykonało sowę z pasków brązowego papieru. Będą potrzebne paski o długości: 11 cm., 7,5 cm. 6 cm. (na brzuszek), 8,5 cm.(na głowę), 4 cm. i 3 cm.( na oczy)6 cm- nacięty na końcach( na uszy). dziecko skleja paski tworząc sowę. Na koniec można z dzieckiem przeprowadzić ćwiczenia rytmizujące nazwy zwierząt. dziecko ogląda w Kartach pracy obrazki przedstawiające; niedźwiedzia, wiewiórkę i sarenkę. Krótko opowiadają o ich wyglądzie i sposobie poruszania się. Niedźwiedź porusza sie wolno, więc dziecko wymawia słowo niedźwiedź przeciągle dzieląc je na sylaby( niedź- wiedź, niedź- wiedź). Wiewiórka porusza się szybko i zwinnie, więc dziecko krótko wymawia sylaby(wie-wiór- ka, wie-wiór-ka). Sarenki również są zwinne, więc słowo to dziecko wymawia szybko i krótko(sa-ren-ka, sa-ren-ka). Następnie podział tych słów dziecko łączy z tupaniem lub klaskaniem.Życzę milej zabawy przy tych ćwiczeniach.(Autorzy tekstów;Małgorzata Strękowska- Zaremba, Agata Widzowska)

          Jeżeli ktoś z Państwa chciałby pokazać mi jak dziecko wykonuje swoje ćwiczenia, prace plastyczne, to bardzo proszę przesłać je na mojego gmaila barbara.r.spkrasnik@gmail.com Będę bardzo zadowolona i udzielę informacji zwrotnej. Pozdrawiam serdecznie.

           

          26.03.2020r.

          WITAM WAS DRODZY RODZICE I MOJE KOCHANE DZIECI

            W dniu dzisiejszym zaproponuję wam zajęcia na temat:Z pola, z łąki czy z lasu? Proszę żebyście sobie jeszcze raz powtórzyli słowa piosenki Zające, a następnie odpowiedzieli na pytania, które wam postawią rodzice:

          • Gdzie mieszkają zajączki?
          • Gdzie  pani zającowa chowa dzieci?
          • czy Szaruś słucha mamusi?
          • Co robi  Szaronózka?
          • Dlaczego rodzice troszczą się o dzieci?
          •  

           Teraz zabawicie sie metodą opowieści ruchowej- w lesie  Rodzic będzie czytał opowieść, a dziecko wykonuje ruchy, gesty, naśladuje dźwięki, o których jest mowa.Wyruszamy na wycieczkę do lasu( dziecko maszeruje w miejscu).Ścieżka robi się coraz węższa. Las staje się bardzo gęsty- trzeba się schylać, przechodzić pod gałęziami, rozchylać zarośla(pokazuje dziecko różne sposoby przedostawania się przez las), Co jakiś czas odpoczywamy. zatrzymujemy się, nasłuchujemy odgłosów lasu: śpiewu ptaków( dzieko wykonuje skłony głowy w tył, na boki), stukania dziecioła( w przysiadzie podpartym, uderza dziecko palcami o podłogę). Idziemy dalej. Widzimy w oddali sarenki biegnące, dzika, skaczącą po drzewach wiewiórkę. Przechodzimy obok nory borsuka. Wchodzimy na polanę, biegamy radośnie, podskakujemy, zrywamy kwiaty. Powoli wracamy do domu.

            Po tej opowieści dzieci wymieniają zwierzęta jakie spotkały w lesie. Dzielą ich nazwy na sylaby(5-latki) i na głoski(6-latki). Szukaja obrazkow tych zwierząt w Kartach pracy cz.3 s. 38-39 i w wyklejance.

          Słuchanie opowiadania o wycieczce na pola. Pewnego jesiennego dnia na wsi wybrałam się na spacer ze znajomym leśnikiem na pobliskie pola. Znajomy zwrócił mi uwage na krążące nad polami ptaki. Oglądaliśmy je przez lornetki. Krążyły tam: myszołów,pustułka i kania- wszystkie drapieżne, wypatrujące zdobyczy. Znajomy pokazał mi w ziemi norki chomika i myszy polnej. Widać było wiele świeżych kopców kreta. Niedaleko nas przebiegały kuropatwy. Widziałam także bażanta. Spacer był przyjemny.(Autorzy Małgorzata Strękowska- Zaremba, Agata Widzowska). Dziecko wymienia zwierzęta żyjące n polu.

          Proszę, aby dziecko nazwało zwierzęta żyjące na polu i w lesie, następnie odszukało te zwierzęta w naklejkach i przykleiło w odpowiednie koła- wykonanie ćwiczenia w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.38,39

          W książeczkch Literkowo Poznajemy i utrwalamy literki proszę żeby dzieko poćwiczyło i utrwaliło sobie literkę u,U na str.7

          Życzę miłej zabawy i pozdrawiam.

           

          27.03.2020r.

          WITAJCIE MOI DRODZY

          Dzisiejszy temat to:Pożyteczne zwierzęta. Proszę, żebyście poćwiczyli dzisiaj swoją rączkę i rysowali po śladach, a następnie opowiedzieli jakie zwierzęta widział dziadek z Olkiem- ćwiczenie to znajduje się w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 strona 40. Proszę również na s. 41 rysować szlaczki po śladach, a następnie samodzielnie.Na s.42 znajduje się ilustracja przedstawiająca mrowisko, opowiedzcie rodzicom tę ilustrację i pokolorujcie rysunki mrówek. Na stronie 43 są obrazki zwierząt, proszę opowiedzieć jakie tam są zwierzęta i podzielcie ich nawy na sylaby, a kto potrafi to na głoski . pod zdjęciami tych zwierząt można rarysować odpowiednią liczbę kresek(odpowiadającą sylabom, lub głoskom).Proponowane przeze mnie ćwiczenia proszę dobierać do możliwosci dziecka. Życzę miłej zabawy. Więcej informacji do dzisiejszego tematu znajdziecie Państwo na swoich e-mailach, które mi podaliście. Pozdrawiam serdecznie

           

          30.03.2020r.  

          WITAM WAS DROGIE DZIECI I WASZYCH RODZICÓW

          Dzisiejszy tamat: W marcu jak w garncu. Proszę przeczytać dziecku słowa piosenki Marcowi przyjaciele(sł. i muz.Krystyna Gowik) lub odszukać całą piosenkę z melodią.Następnie niech dziecko opowie, kim są marcowi przyjaciele, dlaczego się kłócili, kogo poprosili o pomoc i co zrobi pani Wiosna?

           Proszę omówić z dzieckiem znaczenie przysłowia W marcu jak w garncu(tzn. że pogoda się miesza, raz świeci słońce, raz pada śnieg, deszcz lub grad. tak jak w garnku miesza się np. różne warzywa gotując zupę).

          Proszę wyciąć dziecku z kartki garnek i niech na tym garnku narysuje lub wytnie i przyklei różne symbole pogody(słonko, chmurkę, deszczyk, grad, śnieg, słonko za chmurką, wiatr).

          Dzisiaj będziemy odkrywać literkę c,C małą i wielką, drukowaną i pisaną. Proszę żeby dziecko opowiedziało ilustrację, która się znajduje w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady, Litery i Liczby cz.2 s.40,41. Następnie niech wyodrębni słowo cebula i podzieli je na sylaby(ce-bu-la) i wybrzmi głoski(c-e-b-u-l-a). Proszę, aby dziecko określiło czy głoska c to jest samogłoska, czy spółgłoska(jest spółgłoską). Pod ilustracją znajdują się obrazki, proszę żeby dziecko pod każdym obrazkiem narysowało tyle kwadratów ile słyszy głosk (np.t-a-c-a-4 głoski to 4 kwadraty, k-u-c-y-k-5 głosk to 5 kwadratów itd). W wyrazach znajdujących sie z prawej strony ilustracji proszę niech dziecko zamaluje wszystkie litery c na niebiesko, gdyż to są spólgłoski, a spólgłoski oznaczamy kolorem niebieskim. Poniżej znajdują się sylaby i tekst, który należy przeczytać. Kto potrafi czyta sam, kto nie potrafi czyta z pomoca rodzica.Dzieci 5-letnie, które nie potrafią jeszcze czytać, czytają tylko sylaby. Proszę wykonać ćwiczenie na stornie 42 i poćwiczyć pisanie literki c,C. Wszystkie proponowane przeze mnie ćwiczenia proszę dostosować do możliwości dziecka. Życzę miłej zabawy, a więcej propozycji umieszczam na e-mailach Państwa.

          INFORMACJA DLA RODZICÓW

          Drodzy Państwo od 30.03.2020r. uruchomione zostaje nowe pasmo edukacyjne. TVP2 zaprasza dzieci, rodziców i nauczycieli do Wesołej nauki. Codziennie od poniedziłku do piątku po zakończeniu programu Pytanie na śniadanie pojawi się nowy projekt skierowany do przedszkolaków i dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej oraz do ich rodziców i nauczycieli. Wesoła nauka to inspirujące zajęcia dla najmłodszych. Prowadzący Robert El Gendy wraz z nauczycielami, rodzicami, yutuberami i gwiazdami telewizji poprowadzi dzieci w fascynujący świat nauki. Zaprezentuje zaskakujące eksperymenty i doświadczenia naukowe oraz kreatywne gry i zabawy. Nie zabraknie zajęć sportowych, prac twórczych i muzyki z największymi gwiazdami w roli domowych nauczycieli. Wielkie dzieła małych rąk to magazyn tworzony we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej realizujący podstawę programową i wykorzystujący materiały edukacyjne opracowane przez MEN. Program umożliwi zastępczą naukę prowadzoną w domu dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.EMISJA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU OD 30.03.2020r. O GODZ. 11.05 W TVP2

          Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówka.

           

          31.03.20r.  

          DZIEŃ DOBRY DROGIE DZIECI I RODZICE

          Dzisiejszy temat::Zmienna pogoda.

            Bardzo proszę, żeby dzieci powtarzały sobie tę piosenkę, którą Państwu przesłałam na maila. Następnie w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.45 proszę, aby w miejsce białych pól na ilustracji dziecko narysowało symbole, które znajdują się nad obrazkiem, który pasuje do tego miejsca( kropelki wody). Na maila wyślę Państwu wiersz, proszę, aby dziecko po wysłuchaniu tego wiersza wykonało ćwiczenie na s.50. Niech wskaże rzeczy w kształcie kuli i otoczy je czerwoną pętlą, a następnie rzeczy w kształcie koła i otoczy je zieloną pętlą. Aby poćwiczyć grafomotorykę niech dziecko po śladach poprawi koła.

           W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady Litery i Liczby cz.2 na stronie 44 i 45 utrwalicie znajomośc cyfr i poćwiczycie liczenie, gdyż pokolorujecie odpowiednią liczbę kratek pod każdą cyfrą. W drugiej tabelce przykleicie wybrane elementy w odpowiednich polach, tych których braknie należy dorysować. Tutaj też poćwiczycie liczenie od 7-10 i utrwalicie kolory i kształty(koło, prostokąt, kwadrat, trójkąt).To zadanie jest dla 6-latków. dzieci 5-letnie jeśli chcą również mogą zrobić.

           Kreatywne rysowanie-proszę żeby dziecko narysowało chmurę, a następnie przekształciło ją w obrazek znanego przedmiotu np.: zwierzęcia, rośliny itp.

          Drodzy Państwo ćwiczenia z języja angielskiego proszę pobierać z zakładki pani Marty Zubal, a z katechezy z zakładki pana Jacka Rozpędowskiego.

          Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówkasmiley

           

          01.04.2020r. 

          WITJCIE MOI DRODZYsmiley

          Dzisiejszy temat brzmi:Wiosny przyjaciele

           Proszę zróbcie sobie ćwiczenie oddechowe dmuchając raz lekko(lekki wiatr), a raz mocno(mocny wiatr) w kulki wykonane ze zgniecionej kartki. Utrwalajcie sobie piosenkę, którą podałam w poniedziałek. Dzisiaj nuczcie się rymowanki o nowym miesiącu- KWIETNIU, którą wyślę na maila. proszę poćwiczcie czytanie tekstu przy literce c i w książeczce Literkowo na s. 23 poćwiczcie pisanie literki c..Porozmawiajcie z rodzicami na temat wiersza, który prześlę na maila, a następnie wykonajcie pracę plastyczną Deszczowa chmurka. należy wyciąć chmurkę z niebieskiego papieru lub z białego i pomalować, dokleić do niej sznureczki a na nich kropelki deszczu. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej zabawy laugh 

            

          02.04.2020r.

          WITAM WAS DROGIE DZIECI I WASZYCH RODZICÓW

          Dzisejszy temat to: Znaczenie wody w życiu człowieka. Proszę przeczytać dziecku ciekawostki na temat znaczenia wody w życiu człowieka, roślin i zwierząt, które przślę na Państwa maila.Po obejrzeniu naszej planety, którą też prześlę  niech dziecko opowie jakiego najwięcej tam jest koloru i co on oznacza. Na przesłanej mapie Polski, proszę żeby dziecko wskazało rzeki, morze, jeziora. Proszę porozmawiać na temet: co by było, gdyby nie było wody? W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.51.proszę żeby dziecko wykonało podane tam ćwiczenie.Zachęcam również do wykonania akwarium- pracy plastycznej według instrukcji w filmie https//www.youtube.com/watch?v=VLny3vKs6eM  lub według własnego pomysłu.Proszę bardzo, aby osoby, które jeszcze nie wysłały mi żadnych prac dziecka, uczyniły to. Ciekawa jestem, czy dziecko chociaż trochę ćwiczysmiley. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrówkasmiley.

           

          03.04.2020r.

          WITAM DROGICH RODZICÓW I MOICH WYCHOWANKÓW

          Temat na dzisiaj; Kalendarz pogody. Dzisiaj drogie dzieci z rodzicami przeprowadzicie zabawy badawcze i posłuchacie ciekawostek o różnych zjawiskach atmosferycznych tj.chmury, deszcz, wiatr oraz pooglądacie zdjęcia. To wszystko wysłałam na Państwa maila. Proszę żeby dziecko od poniedziałku uzupełniało kalendarz pogody przez cały tydzień, który się znajduje w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.49. do kalendarza można wykorzystać symbole pogody przesłane na maila. Proszę również, aby dziecko wykonało ćwiczenie ze strony 46. Przyjemnej zabawy życzęsmiley

          Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrówka oraz miłego weekendulaugh

           

          06.04.2020r.

          WITAM SERDECZNIE WAS DZIECI I WASZYCH RODZICÓW

          Temat na ten tydzień to WIELKANOC. Dzisiaj proszę posłuchajcie słów piosenki Koszyczek dobrych życzeń, które przesłałam na maila i opowiedzcie rodzicom, co się w tym koszyczku znajduje. Wysłuchajcie również ciekawostek na temat zwyczajów i tradycji wielkanocnych, które też wysłałam na maila, a następnie wykonajcie ćwiczenie w kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3, s. 72 Dzisiaj chciałaby abyście odkryli literkę f, F małą i wielką, drukowaną i pisaną. Opowiedzcie ilustrację, która się znajduje w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady Liktery i Liczby cz.2 s. 58- 59. Następnie wyklaszczcie sylaby w słowie far-by i wybrzmijcie głoski f-a-r-b-y Proszę wykonajcie ćwiczenia ze strony 60 poćwiczcie czytanie oraz rączkę pisząc literki f,F Proszę, aby proponowane przez mnie ćwiczenia dobierać do możliwości dziecka. Życze miłęj zabawy i gorąco pozdrawiamsmiley

           07.04.2020r.                                                                    

          WITAJCIE MOI DRODZY

          Temat na dzisiaj: Liczenie pisanek  Proszę, żebyście  na początek dzisiejszych ćwiczeń obejrzeli filmik o pisankach. jak ludzie dawniej zdobili pisanki oraz żebyście wysłuchali piosenek o pisankach i kraszankach i przy nich się troszkę poruszali laugh

          www.youtube.com/watch Sądeczanin TV Jak dawniej ludzie zdobili pisanki

          www.youtube.com/watch kaszubka 13 Wielkanoc Pisanki, kraszanki piosenka w wykonaniu dzieci

          www.youtube.com/watch Maluch TV piosenka dla dzieci z teledyskiem

          Po tych tańcach obejrzyjcie pisanki, które wysłałam na maila wyszukajcie dwie takie same i połączcie ze sobą. Kto może wydrukować to proszę też pokolorować. pooglądajcie też zdjęcia różnych pisankek, które wysłałam i zróbcie zadania znajdujące sie pod pisankami. Kto może wydrukować to zachęcam do pokolorowania wysłanych na maila kolorowanek.Kto nie ma możliwości wydrukowania, to proszę żeby rodzic wyciął z kartki kształt dużego jajka, a dziecko niech z tego stworzy pisankę dowolną techniką. W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady Litery i Liczby cz.2 s.62-63 proszę wykonać znajdujące się tam ćwiczenia. Dzisiaj trochę policzycie, utrwalicie sobie cyferki oraz znaki(<,>,=,+,-).Życzę przyjemnej zabawy i cieplutko pozdrawiamsmiley

           

          08.04.2020r.

          WITAJCIE DRODZY RODZICE I KOCHANE DZIECIsmiley

          Temat dzisiejszego dnia: Koszyczek dobrych życzeń  

          Na początek wysłuchajcie piosenki Wielkanocne idą święta |EASTER SONG|PIOSENKA www.youtube.com/watch Następnie proszę rysować po śladach rysunków dwóch połówek pisanek, które są w kartach pracy Nowe Olka i Ady cz.3 s. 73 Po tym ćwiczeniu porozmawiajcie z rodzicaami co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym i opowiedzcie historyjkę obrazkową ze s. 75 oraz zaznaczcie kolejność zdarzeń. dzieci 5-letnie kropeczkami, 6-latki cyframi. Proszę również ułożyć zadania do obrazków ze s. 74 np.obrazek pierwszy: 5+5=10 , obrazek drugi 10-2=8, obrazek trzeci 8+2=10 i rozwiązać poniższe zagadki. Dla dzieci, które lubią dużo pracować proponuję zrobienie koszyczka wielkanocnego według instrukcji lub według własnego pomysłu i przesłanie mi go na maila ale również ze swoim wizerunkiemlaugh koszyczki wielkanocne pracaplastyczna.pl/index.php/wielkanoc/316-koszyczki wielkanocne Na maila przesłałam rymowanki do ćwiczeń. Życzę dobrej zabawy i gorąco pozdrawiamsmiley

           

          09.04.2020r.

          WITAJCIE MOI DRODZY

          Dziesiejsz temat: Wokół jajka

          Proszę na początek pobawcie się przy piosence, która opowiada o dawnych zwyczajach wielkanocnych www.youtube.com/watcg lowicz24eu Wieziemy tu kogucika Następnie proszę pooglądajcie obrazki koszyczka wilkanocnego i zaznaczcie kolejność przygotowania koszyczka kropkami- dzieci 5-letnie i liczbami dzieci 6-letnie oraz dokończcie ozdabiać jajko według wzoru- Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.76 Po tym ćwiczeniu proszę przeprowadźcie zabawy badawcze z rodzicami- wokół jajaka, które przesłałam na maila oraz wysłuchajcie ciekawostek o pisankach tam też się znajdujących. Porozmawiajcie z rodzicami o tym, jakie potrawy można zrobić z jajek i może wspólnie zróbcie taką potrawęsmiley Proponuję równiez pokolorować koszyczek zgodnie z kolorem kropek na s. 77, aby poćwiczyc sobie rączkę i poćwiczyć słuch fonematyczny dzieląc nazwy obrazków na sylaby i głoski( ba-ra-nek, b-a-r-a-n-e-k, bab-ka, b-a-b-k-a, ma-zu-rek, m-a-z-u-r-e-k). Życzę miłej zabawy i serdecznie pozdrawiamsmiley

           

          10.04.2020r.

          WITAM WAS SERDECZNIEsmiley

          Temat na dziś: Śmigus- dyngus  Dzisiaj proszę rozpocznijcie zajęcia od obejrzenia filmu Świąteczne zwyczaje- Wielkanoc

          vod.tvp.pl/video/domowe-przedszkole,świąteczne zwyczaje wielkanoc 43855

          Po obejrzeniu filmiku wysłuchajcie wiersza Wiersza Władysława Broniewskiego Śmigus

          Śmigus! Dyngus! na uciechę

          z kubła wodę lej ze śmiechem!

          jak nie z kubła, to ze dzbana,

          śmigus- dyngus dziś od rana!

          Staroploski to obyczaj,

          żebyś wiedział i nie krzyczał,

          gdy w Wielkanoc,  drugie święto,

          będziesz kurtkę miał zmoknietą.

          Porozmawiajcie z rodzicami na temat tego wiersza. Następnie proszę poćwiczcie sobie rączke i wykonajcie ćwiczenia w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.od 78-80 poprawiając po śladach pisanki, kurczaczki i zajączki.Jeśli ktoś ma ochotę jeszcze coś zrobić to proponuję kreatywne zajączki.

          www.youtube.com/watch/Bunny Crafts for kids kreatywne pomysły na wielkanocne zajączki

          Dla chętnych, którzy chcą się jeszcze pobawić podaję stronę na Wielkanocne memory

          zasobyip2.ore.edu.pl/upoads/publications/7d14f298b7fab85822b18455ee25536f_/index.html-Wielkanocne memory

          KOCHANI ŻYCZĘ WAM ZDROWYCH I SPOKOJNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH ORAZ SMACZNEGO JAJKA I UDANEGO DYNGUSAsmiley

          14.04.2020r.

          WITAJCIE MOI DRODZY smiley

          Dzisiejszy temat: Kolory wiosny.

          Na poczętek wysłuchajcie piosenki Wiosenne buziaki(sł. i muz. Krystyna Gowlik, Aleksandra Żurawska) i nauczcie siĘ pierwszej zwrotki i refrenu.

          https://pp2akademiapanakleksa.pl/a,883,piosenka-do-nauki

          Odpowiedzcie na pytania: 

          • O czym jest piosenka?
          • Po czym poznajemy, że jest wiosna?
          • Co robią zwierzęta, kiedy dni stają się coraz cieplejsze?  Proszę obejrzeć filmik Przyjście wiosny

          wwwyoutube.com/watch i wykonać ćwiczenie w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s. 52,53 Proszę wysłuchać wiersza. Po czym poznajemy, że jest wiosna? Opowiedzieć obrazki i poprawić po śladach motylki.

          Dzisiaj również odkryjemy literkę ł,Ł małą i wielką, drukowaną i pisaną. Proszę opowiedzieć ilustrację w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady Litery i Liczby cz.2 s.46-47 Następnie proszę wyodrębnić wyraz podstawowy łodyga i dokonać analizy i syntezy słuchowej słowa łodyga. Wyklaskać sylaby ło-dy-ga i wybrzmieć głoski ł-o-d-y-g-a. proszę okreśić po kolei gloski, czy to są spółgłoski, czy samogłoski długo je wypowiadając( dzieci wiedzą jak to robiliśmy) np. ł- spółgłoska, o-samogłoska, d-spółgłoska, y-samogłoska,g-spółgłoska, a-samogłoska  Proszę wykonać ćwiczenia ze strony 46.47 poćwiczyć czytanie i pisanie na stronie 49 oraz pooglądać wiosenne kwiaty na sronie 46 i rozwiązać rebusy. Jeśli ktoś miałby ochotę obejrzeć filmik Program o wiośnie to zapraszam na stronę:

          www.youtube.com/watch Budzik-Wiosna-YouTube

          ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWY I POZDRAWIAM SERDECZNIE smiley

           

          15.04.2020r. 

          WITAM WAS KOCHANE DZIECI I DRODZY RODZICEsmiley

          Dzisiejszy temat to: Wiosna na łące

          Proszę obejrzeć film Zwiastuny wiosny www.youtube.com/watch oraz powtórzyć piosenkę Wiosenne buziaki i nauczyć się kolejnych zwrotek.

          Proszę pobawić się w zabawę Szukamy rymów do wiosennych słów np: wiosna- sosna, radosna; skowronek........,sasanka......, krokus......

          W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.54 zaznaczcie drogę Olka i Ady do kwiatów. Spróbujcie rysować kwiaty po śladach bez odrywania kredki od kartki.

          Ułóżcie z literek nazwy wybranych zwierząt żyjących na łące( alfabet ruchomy) np: motyl, biedronka,bocian,kret konik polny.

          Teraz trochę policzymy, proszę ułożyć działania do podanych zadań:

          • Na łące rosło 10 stokrotek. Ada zerwała 4 stokrotki. Ile stokrotek zostało? (10-4=6)
          • Nad łąką fruwały 3 motylki cytrynki. Za chwilę przyleciało jeszcze 7 motylków. Ile motylków teraz fruwa nad łąką?(3+7=10)
          • Na kwiatach siedziało 8 motylków . 3 motylki odfrunęły. Ile motylków zostało?(8-3=5). W Kartach pracy poćwiczcie jeszcze liczenie wykonując ćwiczenie na s.55

          Pora trochę się poruszać. Proszę pogimnastykujcie się razem z dziećmi na filmiku;

          Ćwiczenia dla dzieci- prawidłowa postawa  www.youtube.com/watch

          W książeczce Literkowo. Poznajemy i utrwalamy literki proszę poćwiczyć pisanie literki ł,Ł

          Drodzy rodzice proponowane przeze mnie ćwiczenia proszę, aby dziecko wykonywało w miarę swoich możliwości. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej zabawysmiley

          16.04.20r.

          WITAJCIE MOI DRODZY

          Dzisiejszy temat: Pierwszy motyl

          Na początek proszę zrelaksujcie się i wysłuchajcie utworu Wiosna - Antonio Vivaldi

          www.youtube.com/watch

          Proszę weźcie zieloną kartkę, wytnijcie kilka kolorowych kwiatków i spróbujcie za pomocą słomki przenieśc jak najwięcej kwiatków na zieloną kartkę( waszą łąkę).

          Teraz proszę opowiedzcie obrazki, jak rozwija się żaba i dokończcie rysowanie żaby w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s. 56

          Po tym ćwiczeniu zachęcam do zabawy tanecznej przy piosence Wiosenne buziaki. W Kartach pracy na stronie 57 znajduje się rysunek sasanki, proszę dorysujcie brakujące elementy sasanki na kolejnych rysunkach.Pooglądajcie obrazki, jak rozwija się sasanka i określcie, czego potrzebują rośliny, żeby się rozwijać.

          Proszę zapoznajcie się z budową motyla i pooglądajcie różne piękne motylki.

          apollo.natura2000.pl/motyle.php-budowa zewnetrzna motyla

          Zachęcam również do obejrzenia filmiku o narodzinach motylka.

          Cud narodzin...motyle www.youtube.com/watch

          Chciałabym żebyscie dzisiaj wykonali pracę plastyczną- motylek dowolną techniką i przesłali mi ją na e-maila. Jeśli nie wiecie jak narysować motylka to popatrzcie na instrukcję:

          Instrukcje- Jak narysować motyla? www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ WSPANIAŁEJ ZABAWY I GORĄCO POZDRAWIAMsmiley

           

          17.04.20r. 

          WITAM WAS MOJE DROGIE DZIECI ORAZ WASZYCH RODZICÓWsmiley

          Na początku chciałam ślicznie podziękować tym osobm, które przesłały mi swoje prace z pięknymi motylkami. Cieszę się, że chociaż niektóre osoby posłuchały mojej prośby i przesłały mi swoje pracelaugh.

          Dzisiejszy temat: Poszukiwanie wiosny

          Proszę pooglądać filmik Zwiastuny wiosny

          www.youtube.com/watch  oraz rozwiązać zagadki dla dzieci o kwiatach

          miastodzieci.pl/zagadki-dla-dzieci-o-kwiatach/

          • W Kartach pracy Nowe Przygody Olka i Ady cz.3 s.58 znajdują się wiosenne kwiaty proszę, aby nazwy tych kwiatów 6- latki przeczytały samodzielnie, 5- latki całościowo( powtórzą po rodzicu całą nazwę). Wzorek, który znajduje się poniżej spróbujcie poprawić bez odrywania kredki od kartki.
          • Powtórzcie rymowankę ze zwiększającym się natężeniem głosu i z malejącym natężeniem głosu:

             Gdy poczuł, że zbliża się wiosna,przebił śnieg i na świat się wydostał.

          • Policzcie słowa w zdaniach:

              Przebiśnieg przebija śnieg.(3) Przebiśniegi są kwiatami objętymi ochroną.(4) Przebiśnieg ma białe, delikatne  płatki.(5)

          • W Kartach pracy na stronie 59 znajdują się rysunki kwiatów, proszę je nazwać i pokolorować.
          • Pobawcie się przy piosence Wiosenne buziaki.
          • Proszę wykonajcie jeszcze ćwiczenia na stronie 60,61, a na koniec poskaczcie sobie trochę przy muzycelaugh

             Zumba Kids cu Anderi  www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ PRZYJEMNEJ  ZABAWY ORAZ SPOKOJNEGO, ZDROWEGO WEEKENDUsmiley

           

           20.04.20r. 

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZY smiley

          TEMAT NA DZISIEJSZY DZIEŃ: GDZIE BUDOWAĆ GNIAZDO?

          Proszę w tym tygodniu nauczcie się piosenki Wołanie wiosny sł. i muz. Krystyna Gowlik, tekst wysłałam Wam na e-maila, piosenkę możecie wysłuchać i razem śpiewć, znajduje się na stronie:

          Wołanie wiosny- piosenka z tekstem www.youtube.com/watch

          Dzisiaj poznacie ptaki, które przylatują do nas wiosną. Zdjęcia tych ptaków wysłałam na emaila i również dla chętnych dzieci wysłałam kolorowanki tych ptaków. 

          Dzisiaj również, jak w każdy poniedziałek odkryjemy literkę j,J małą i wielką, drukowaną i pisaną. Proszę w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady Litery i Liczby cz.2 na stronie 52-53 opowiedzcie ilustrację, jak Olek i Dziadek obserują gniazdo, a w nim bociany i jajka.Następnie wyodrębnijcie wyraz podstawowy- jajka. Podzielclcie ten wyraz na sylaby jaj-ka i na głoski j-a-j-k-a. Proszę okerślić po kolei głoski, czy to jest samogłoska , czy spółgłoska: j-spółgłoska, a-samogłoska,j-spółgłoska,k-spółgłoska, a- samogłoska. Proszę poćwiczyć czytanie i utrwalić wcześniej poznane literki. Na stronie 54 znajduje się krzyżówka, zachęcam do jej rozwiązania oraz do ćwiczenia rączki i pisania literki j,J- strona 55

          Aby wzbogacić swoje wiadomości o bocianach zapraszam do wysłuchania ciekawostek:

          fajnepodroze.pl/18 interesujących ciekawostek o bocianach dla dzieci 

          Zachęcam do wykonania pracy plastycznej- bocian, albo według własnego pomysłu, albo według przykładów:

          Jak zrobić bociana z talerzyka? YouTube

          edufunkids.com Bocian- praca plastyczna z wykorzystaniem rolki

          Bocian(With images)Pracaplastyczna na wiosnę, Papieroplastyka....Pinterest

          DRODZY PAŃSTWO PRZEKAZUJĘ INFORMACJĘ NASZEJ PANI PEDAGOG, ŻE W JEJ ZAKŁADCE (NAUCZYCIELE) PANI UMIESZCZA BAJKI TERAPEUTYCZNE DLA DZIECI O KORONAWIRUSIE. ZACHĘCAM DO ODWIEDZANIA STRONY PANI JUSTYNKI.

          Kochani życzę Wam fajnej zabawy i miłego dnia smiley

           

          21.04.20r.

          WITAM SERDECZNIE MOJE DZIECI I DROGICH RODZICÓWsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: ZADANIA O PTAKACH. MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI- ŚWIĘTO EKOLUDKA

          Jeśli macie w domu figury geometryczne( koła, kwadraty, trójkąty, prostokąty) to spróbujcie ułożyć z figur ptaka.WKartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.62 pooglądajcie ptaki i ich gniazda, nazwijcie je i powiedzcie czym sie róznią, a w czym są podobne. Dokończcie rysować bociana.Na s.63 jest historyjka o widze, opowiedzcie ją i narysujcie drogę kukułki do gniazda wilgi.

          Teraz troszkę policzymy. Proszę ułóżcie działania do podanych zadań. Najpierw możecie sobie układać patyczki lub jakieś inne liczmany.

          • Na drzewie siedziało 8 czajek . Potem przyleciały jeszcze 2 czajki.Ile teraz czajek siedzi na drzewie? 8+2=10
          • Na drzewie było 10 wróbli.Szum przejeżdżajacego motoru wystraszył je i wszystkie odleciały. Ile wróbli pozostało na drzewie? 10-10=0

          W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady Litery i Liczby cz.2 s.56-57 znajdują się podobne zadania. Proszę wykonaj je.

          Pora na ćwiczeniasmiley

          fittykid.com www.youtube.com/watch

          Zapoznajcie się z częściami ciała czajki. Przeczytajcie sami lub z pomocą  osoby dorosłej i pokolorujcie czajkę- Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s. 64

          Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi- Świeto Ekoludka zachęcam do obejrzenia filmu, bajki, wysłuchania piosenki i pogrania w gry interaktywne

          • W kontakcie z naturą www.youtube.com/watch
          • ZoZi- Świat w naszych rękach(ekologiczna piosenka dla dzieci)
          • Bajka- Inżynierka wilczyca( segregacja śmieci) www.youtube.com/watch
          • Gry interaktywne(Regregacja, Znajdź pojemnik,Ekologia-ćwiczenie pamięci,EKOLOGIA- Na jaką głoskę?Ćwiczymy spostrzegawczość- EKOLOGIA  www.janauczycielka.com/gry interaktywne/

          ŻYCZĘ MIŁEGO DNIA I DOBREJ ZABAWY ORAZ POZDRAWIAM GORĄCOsmiley

           

          22.04.20r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: WOŁANIE WIOSNY

          Proszę wskaźcie na rysunkach: słowika, wróbla, jaskółki, bociana. Pokolorujcie rysunki ptaków, które powracają do nas wiosną. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.65

          Teraz troszkę poćwiczymy- ćwiczenia separacji ruchów(separacja ruchów polega na wprowadzeniu wybranej części ciała w ruch, w sposób niezależny od ruchów innych części ciała).

          • Niezależność ruchów rąk i tułowia:

          prawa ręka poziomo w bok, lewa-pionowo w górę,

          prawa ręka poziomo w przód, lewa- pionowo w górę,

          prawa ręka poziomo w przód, lewa- pod katem w górę,

          prawa ręka pod kątem w górę, lewa- pod kątem w dół,

          • Rozdzielenie ruchów dłoni i palców:

          zaciskanie prawej dłoni przy jednoczesnym rozchylaniu lewej,

          uderzanie czubkami palców obydwu dłoni o blat stołu, na zmianę: wewnętrzną stroną dłoni i zewnętrzną stroną dłoni.

          • Rozdzielanie ruchów palców:

          zaciśnięcie piści wokół kciuka,

          unoszenie po jednym palcu dłoni opartej palcami o stół.

          Teraz proszę utrwalcie sobie słowa i melodię piosenki Wołanie wiosny i śpiewając potańczcie sobielaugh.

          Przypomnijcie sobie cechy ptaków na przykładzie wilgi, którą poznaliście wczoraj opowiadając historyjkę obrazkową ze str.63 Wilga jest ptakiem bo ma wszystkie cechy ptasie(pióra, dziób, skrzydła, ogon, głowę, kończyny zakończone pazurami, brzuch i młode wykluwają się z jajek).

          Proszę wykonać pracę plastyczną- Wesoła wilga. Obrazek z Wilgą przesłałam na emila. Technika pracy dowolna, można pokolorować, pomalować, wylepić plasteliną, zrobić wydzierankę, według uznania- jak chcecie. Podzielcie słowo wilga na sylaby(wil-ga) i na głoski(w-i-l-g-a), określcie kolejne głoski, czy to są samogłoski, czy spółgłoski(w-spółgloska,i-samogłoska,l-spółgłoska, g-spółgłoska,a-samogłoska)

          W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.66 jest rysunek gniazda bocianiego z młodymi bociankami. Proszę połaczyć fragmenty obrazków z dołu karty z odpowiednimi pustymi miejscami na dużym obrazku.

          ŻYCZĘ PRZYJEMNEJ ZABAWY I GORĄCO POZDRAWIAMsmiley

           

          23.04.20r.

          WITAM WAS DRODZY RODZICE I MOJE KOCHANE DZIECIsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ: POWROTY PTAKÓW

              1. Zapraszam Was do opowieści ruchowej przy muzyce- Wiosna. Proszę żeby rodzice włączyli Wam muzykę i przeprowadzili z Wami tę opowieść.

          Najpiękniejsza melodia na świecie dla duszy! www.youtube.com/watch

          Wiosna wychodzi na spacer(połóżcie ręce na biodrach i maszerujcie)

          Kiedy dotyka ziemi,pojawiaja się kwiaty(wykonajcie przysiad, dotykajac dłońmi dywanu)

          Trochę sie zmęczyła. Przysiadła na starym pniu drzewa i postanowiła odpocząć(przejdźcie do leżenia na plecach)

          Głęboko oddycha, wciągając pachnące świeżą ziemią powietrze.(wcągnijcie powitrze nosem i wypuście ustami)

          - Jak przyjemnie. Szkoda, że muszę isć dalej. zobaczę, co słychać w sadzie.(wyciągnijcie nogi przed siebie, rozsuwając lekko na boki; przeciągnijcie się, unosząc ręce w górę, na boki)

          Wyczaruje na drzewach liście, kwiaty i zaproszę ptaki. Niech wypełnią swym śpiewem okolicę(wykonajcie podskoki, obroty, wyciągnijcie ręce w górę)

          Muszę przeskoczyć strumyk, nie mocząc sukni(wykonajcie kilka podskoków w przód)

          Teraz posłucham jeszcze śpiewu ptaków(zróbcie lekki rozkrok, nie odrywając nóg od podłogi wykonajcie skręty tułowia, nadstawiając raz jedno ucho, raz drugie ucho)

          Pora wracać do domu. Zanim to zrobię porozmawiam z drzewami(pozostańcie w pozycji stojacej, kołyszcie rękami w różnych kierunkach, równocześnie naśladując szum drzew- z różnym natężeniem).

              2. Proszę pooglądajcie teraz film o ptakachi i wysłuchajcie ciekawostek o nich.

          Ptaki przylatujące do Polski na wiosnę www.youtube.com/watch

              3. Rozwiążemy teraz zagadki o ptakach:

          Pióra biało- czarne,                   

          buciki czerwone;

          uciekają przed nim żabki,

          bardzo przestraszone.

          (bocian)

          Wiosną do nas przyleciała

          ta ptaszyna czarna, mała.

          Murować się nauczyła,

          ale gniazdko ulepiła.

          (jaskółka)

          Już po lesie kuka,

          gniazdka sobie szuka.

          Jak znajdzie, podrzuca jaja,

          niech inni je wygrzewają.

          (kukułka)

          Śpiewa wysoko

          piosenki do słonka,

          głos ma podobny

          do drżenia dzwonka.

          (skowronek)

             4. Pooglądajcie zdjęcia ptaków i dotykając mówcie ich nazwy, kończąc podany rytm, naklejcie zdjęcia brakujących ptaków- Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s.67

            5. Proszę przeczytajcie nazwy ptakow z pierwszego rzędu( kto potrafi sam, kto nie to z pomocą rodzica). Odszukjacie w drugim i w trzecim rzędzie takich samych wyrazów i pokolorujcie tak samo jak we wzorze.

            6. Na Emaila wysłałam Wam zdjęcia wróbelka, jak wysiaduje jajka oraz historyjkę obrazkową Mały wróbelek. Proszę opoglądajcie i opowiedzice historyjkę o wróbelku.

          Bardzo proszę moje propozycje dostosować do możliwości dziecka. Ślicznie dziekuję za wszystkie nadesłane prace, są bardzo ładne i starannie wykonane. Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej zabawysmiley

           

          24.04.20r

          WITAM WAS MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ:SĄSIAD SZPAK

             1. Proszę połączcie zdjęcia dorosłych ptaków z ich potomstwem rysując po śladach i obejrzyjcie pióra bociana, wilgi, kukułki i czajki. Karty pracy Nowe przycgody Olka i Ady cz.3 s. 69

             2. Teraz obejrzyjcie filmik o szpakach, przyjrzyjcie się wyglądowi szpaka i wysłuchajcie cikawostek o tych ptakach

          Szpaki w pokazowej budce lęgowej www.youtube.coom/watch

             3. Proponuję teraz żebyście się pobawili przy piosence Piosenka szpaka mądraka. Jesli ktoś będzie miał ochotę nauczyć się tej piosenki to tekst przesłałam na emaila.

          Piosenka szpaka mądraka.mp3

             4. Wysłuchajcie opowiadania Sasiad szpak, które wysłałam na emaila i odpowiedzcie na pytania:

          • Dlaczego Ada jeżdziła na rowerze i dzwoniła?
          • Kogo przedstawiał dziadek Olkowi i Adzie?
          • Gdzie założył gniazdo szpak?
          • Jakie odgłosy naśladował szpak?
          • Dlaczego Ada myślała, że kradną jej rower?
          • Kto głośno naśladował dźwięk dzwonka?Jakim dźwiękiem pożegnał szpak rodzinę?

             5. Podajcie zdrobnienia i zgrubienia do słowa szpak.

          • szpak- szpaczek, szpakunio...........
          • szpak- szpaczysko......

             6. Dla chętnych dzieci, które lubią kolorować podaję stronę, na której znajduje się kolorowanka- szpak

          Szpak- kolorowanka www.google.pl/search

            7. Zapraszam do gimnastyki:

          Gimnastyka dla dzieci YouTube

          AEROBIK dla dzieci www.youtube.com/watch

             8. Policzcie żaby i wskażcie dwie takie same pary żab, a następnie pokolorujcie je. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.3 s. 70

             9. Proszę utrwalcie sobie literkę j,J  w książce Literkowo. Poznajemy i utrwalamy literki strona 20.

          ŻYCZĘ FAJNEJ ZABAWY ORAZ MIŁEGO WEEKENDUsmiley

           

          27.04.20r.

          WITAM WAS DROGIE DZIECI I WASZYCH RODZICÓWsmiley

          W tym tygodniu opowiadać będziemy sobie o wiośnie na wsi.

          TEMAT NA DZISIEJSZY DZIEŃ: UPARTY KOGUT

             1.Proszę wysłuchajcie piosenki Na podwórku( sł. i muz. Jolanta Kucharczyk) i odpowiedzcie na pytania, a następnie spóbujcie sie nauczyć pierwszej zwrotki i refrenu. Tekst piosenki wysłałam na  emaila.

          https//www.youtube.com/watch?v=An265-G0WOs

          • Gdzie mieszkają zwierzęta, o których jest mowa w piosence?
          • Jakie zwieręta mieszkają w wiejskiej zagrodzie?

           

             2. Na emaila wysłałam opowiadanie Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby Uparty kogut. Proszę nich rodzice przeczytają Wam to opowiadanie, i odpowiedzcie na pytania:

          • Kago nazywamy upartym?
          • Czy zwierzęta też mogą być uparte?
          • Czy znacie takie zwierzęta?
          • Czy mama Olka i Ady była wcześniej na wsi?
          • Z kim bawił się Olek?
          • Co robiła Ada?
          • Jaki ptak zainteresowł się mamą? Dlaczego?
          • Czmy zajęli sie tata z wujkiem?
          • Jak mama przechytrzyła koguta? Czy jej się to naprawdę udało?

           

             3. Jeśli ktoś z Was miałby ochotę pokolorować lub wykleić, czy wylepić koguta, to kolorowankę przesłałam na emaila.

             4. Proszę poruszajcie się teraz troszkę:

          • Przestraszone kurczątka: Poruszajcie się swobodnie w różnych kierunkach. Na hasło: Uwaga kot! Uciekajcie do wyznaczonego miejsca.
          • Kaczuszki szukają ziarenek: Chodzicie małymi krokami kołysząc się na boki; co pewnien czas skłon w przód i wyprost.
          • Kogut zasypia: Zróbcie siad klęczny i wykonujcie skłon tułowia w dół, z dotknięciem głową kolan- kogut chowa głowę w piórka. Potem powoli prostujcie się i ustawiajcie głowę prosto.

           

             5. Dzisiaj odkryjemy również literkę ż,Ż- małą i wielką, drukowaną i pisaną. Proszę pooglądajcie ilustrację w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady Liter i Liczby cz.2 s.64-65. Wyodrębnijcie wyraz podstawowy żubry, podzielcie go na sylaby(żu-bry) i na głoski(ż-u-b-r-y). Proszę określić kolejne głoski w słowie żubry, czy to są samogłoski, czy sółgłoski(ż-spółgłoska, u-samogłoska,b- samogłoska, r-spółgłoska, y- samogłoska). Zaznaczcie na niebiesko miejsce występowania głoski ż w nazwach obrazków; żaba, żyrafa, leżak, jeże- Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady Litery i Liczby s. 64 i poćwiczcie czytanie s. 65. Spóbujcie również pisać literkę ż,Ż.Dla chętnych dzieci wysłałam na emaila równiez kolorowankę żubra.

          Dziękuje ślicznie Wam za wspaniałe prace, życzę Wam dobrej zabawy oraz serdecznie pozdrawiamsmiley

          DRODZY RODZICE NA E-MAILU WYTŁUMACZĘ WAM JAK BĘDZIEMY KORZYSTAĆ Z FLIPBOOKÓW- CYFROWEJ WERSJI KSIĄŻKI I KART PRACY. JEŚLI COŚ BĘDZIE NIEZROZUMIAŁEGO DLA PAŃSTWA PROSZĘ O KONTAKT TELEFONICZNY.

           

          28.04.20r.

          WTAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: TYLE STÓP, TYLE KROKÓW

             1. Na początek przeprowadzimy ćwiczenia ortofoniczne na podstawie wiersza Teresy Fiutowskiej Podwórkowa awantura. Wiersz przesłałam na emaila

          • Zwróć uwagę na odgłosy, jakie wydawały zwierzęta i powtórz je.
          • Które zwierzęta brały udział w podwórkowej awanturze?
          • jakie zwierzę próbowało je uspokoić? W jaki sposób to zrobiło?

             2. Jeśli chcecie przypomnieć sobie wygląd zwierząt i posłuchać ich  odgłosów, to zapraszam na filmik:

          Zwierzęta na wsi www.bing.com/videos

             3. Proszę nauczcie się kolejnych zwrotek piosenki Na podwórku i śpiewając ją poruszajcie się troszkę

          www.youtube.com/watch?v=An265-G0WOs

             4. Naśladujcie głosy zwierząt przedstawionych na zdjęciach w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.6 Otocz zieloną pętlą zwierzęta, które mają dwie nogi, a czerwoną pętlą te, które mają cztery nogi. Powiedz jak nazywają się zwierzęta, które mają dwie nogi? (ptaki) A jak nazywają się zwierzęta, które mają cztery nogi? (ssaki).

            5. Zapraszam do ćwiczeń w mierzeniu długości.

          Proszę przygotować(wyciąć z papieru) 8 pasków takiej samej długości, 4 czerwone i 4 żółte

          Ułóżcie z nich dwie równoległe drogi.

          • Czy obie drogi mają taką samą długość?

          Jedna z dróg zakręca.

          • Czy teraz drogi mają taką samą długość?
          • Jak można udowodnić, że są tej samej długości?

          Zmierzcie długość dywanu stawiając stopę przed stopą i licząc ilość stóp. Tak samo niech zrobi rodzic.

          • Dlaczego wyszły Wam różne wyniki?
          • Czy Wasze stopy są jednakowej długości?

          Zmierzcie długość dywanu krokami i liczcie kroki. Tak samo niech zrobi rodzic.

          • Dlaczego wyszły Wam inne wyniki?
          • Z czym jest związana długość Waszych kroków? (Ze wzrostem)

          Mierzenie dywanu linijką i miarką krawiecką.

             6. Pokoloryjcie tasiemki Olka i Ady i zasatnówcie się, jak można sprawdzić, która tasiemka jest dłuższa.- Karty pracy cz.4 s. 7

             7. Zapraszam was do ćwiczeń gimnastycznych z gazetami, które przesłałam na emaila.

             8. W książeczce Nowe przygody Olka i Ady Litery i Liczby s.66 pooglądajcie obrazki ponumerowane i przeczytajcie zdania( samodzielnie lub z pomocą), następnie wpiszcie właściwe liczby do okienek przy zdanich.

             9. Rozwiążcie zagadki o zwierzętach i jako odpowiedź przyklejcie naklejkę odpowiedniego zwierzątka.

             10. Na zakończenie zróbcie sobie nawzajem masażyk pleców. Wierszyk do masażyku wysłałam na emaila.

          ŻYCZĘ FAJNEJ ZABAWY I GORĄCO POZDRAWIAM

           

          29.04.20r. 

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT DZISIEJSZY: MAKIETA WIEJSKIEGO PODWÓRKA

             1. Zapoznajcie się z wybranymi przysłowiami, których bohaterami są zwierzęta i wyjaśnijcie z rodzicami ich znaczenie:

          • Gdyby kózka nie skakała, toby nóżki nie złamamła.
          • Zapomniał wół, jak cielęciem był.
          • Koń ma cztery nogi i tak się potyka.
          • Pasuje jak wół do karety.
          • Nie kupuj kota w worku.

             2. Proszę połączcie obrazki zwierząt z ich śladami. Przeczytajcie samodzielnie lub z pomocą nazwy zwierząt. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.9

             3. Zapraszam Was teraz do gimnastyki przy muzyce:

          Najpierw skłon- wygibasy z naszej klasy-piosenka dla dzieci-hity dziecięce.

          DUŻY, MAŁY SKOK- wygibasy z naszej klasy

          www.youtube.com/watch

             4. Zapoznamy się teraz z dziećmi zwierząt hodowanych na wsi( z ich nazwami i wyglądem). Obejrzyjcie filmik:

          Zwierzęta na wsi część1(odgłosy, zagadki, młode)

          www.youtube.com/watch?v=v4R2rkylvc0

             5. Teraz dowiemy się, gdzie mieszkają zwierzęta i jak nazywają sie ich domy. Zapraszam do obejrzenia filmiku:

          Gdzie ja mieszkam?( Nazwy zwierząt, ich domów, odgłosów- nauka przez zabawę)

          www.youtube.com/watch

             6. Zapraszam do zrobienia makiety wiejskiego podwórka i oczywiście do przesłania zdjęć, abym mogła się pozachwycać i podziwiać wpaniałe pomysły dziecismiley. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć jak wykonać taką makietę, podaję stronę:

          Jak zrobić makietę wiejskiego podwórka

          www.google.pl/search

             7. W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.10 przedstawione są prace wykonywane na wsi wiosną. Opowiedzcie te obrazki i poprawcie po śladach narzędzia używane w ogrodzie s.11. Kto potrafi niech sam przeczyta nazwy tych narzędzi, kto nie potrafi to z pomocą rodzica.

          ŻYCZĘ PRZYJEMNEJ ZABAWY I CIEPLUTKO POZDRAWIAM 

           

          30.04.20r. 

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: JESTEM POLAKIEM

             1. Na początek troszkę poruszajcie się przy muzyce

          Skaczemy, Biegniemy- wygibasy z naszej klasy- piosenka dla dzieci, hity dziecięce

          www.youtube.com/watch

             2. Proszę rysujcie szlaczki po śladach, a potem - samodzielnie. Rysujcie po śladach spirale- duże i małe. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.27

             3. Zabawimy się teraz w dokańczanie zdań:

          • Miejscowość, w której mieszkam, to.....
          • Lubię swoją miejscowośc, bo......
          • Moje przedszkole znajduje się w......
          • Najbliżej mojej miejscowości znajduje się miasto........

             4. Wysłuchajcie wiersza Władysława Bełzy Katechizm Polskiego Dziecka

          • Kto ty jesteś?
          • Polak mały.
          • Jaki znak twój?
          • Orzeł biały.
          • Gdzie ty mieszkasz?
          • Między swemi.
          • W jakim kraju?
          • W polskiej ziemi.
          • Czem ta ziemia?
          • Mą ojczyzną.
          • Czem zdobyta?
          • Krwią i blizną.
          • Czy ją kochasz?
          • Kocham szczerze.
          • A w co wierzysz?
          • W Polskę wierzę.
          • Coś ty dla niej?
          • Wdzięczne dziecię.
          • Coś jej winien?
          • Oddać życie.

          Jeszcze raz ten wierszyk niech rodzic przeczyta zadając tylko pytania, a Wy odpowiedzi. Proszę spróbujcie zaśpiewać ten wiersz

          Kto ty jesteś(słowa)piosenka do słów Wł. Bełzy www.youtube.com/watch

             5. Święta majowe. Od jutra będziemy obchodzić Święta majowe: www.youtube.com/watch

          • 1 MAJA - ŚWIĘTO LUDZI PRACY
          • 2 MAJA - ŚWIĘTO FLAGI
          • 3 MAJA - ŚWIĘTO USTANOWIENIA KONSTYTUCJI

             6. Zachęcam do obejrzenia filmiku;

          Konstytucja- dlaczego jest tak ważna dla każdego z nas? www.youtube.com/watch

             7. Chcę, abyście utrwalili sobie Symbole Narodowe:

          • Orzeł Biały- herb polski- godło państwowe RP.
          • Biało-czerwona- flaga państwa RP.
          • Mazurek Dąbrowskiego- hymn państwowy RP.

           Proszę obejrzeć film IPNtvKraków- Polskie Symbole narodowe- Polak mały

             8. Przeczytajcie sami lub z pomocą zdanie w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.28. Następnie naklejcie napisy: Wisła, stolica,Bałtyk, Tatry- w odpowiednie miejsca na mapie. Pooglądajcie godło i pokolorujcie według wzoru, a flagę pokolorujcie tak, żeby wyglądała jak flaga Polski. 

             9. Wysłuchajcie piosenki o fladze Polski.

          Flaga- polska piosenka patriotyczna www.bing.com

             10. Dzieci, które lubią dużo pracować mogą wykonać prace plastyczną:

          Godło Polski do wyklejenia plasteliną, malowania

          mojedziecikreatywnie.pl/sdm_downloads/godło-polski-do-wyklejania-malowania/

          KOCHANI ŻYCZĘ WAM SPOKOJNEGO, MIŁEGO I ZDROWEGO WEEKENDU MAJOWEGO

           

          04.05.20r. 

          WITAM WAS KOCHANE DZIECI I DROGICH RODZICEsmiley

          TEMAT NA TEN TYDZIEŃ: DBAMY O PRZYRODĘ

          DZISIEJSZY TEMAT: STRAŻNICY PRZYRODY

             1. Proszę posłuchajcie piosenki Ochroń Ziemię. Porozmawiajcie na temat tekstu piosenki i nauczcie się I zwrotki i refrenu.

          www.youtube.com/watch

          Słowa piosenki wysłałam na emaila. Odpowiedzcie na pytania:

          • Co to znaczy, że mieszkamy na wielkiej kuli?
          • Czym jest Ziemia? Dlaczego musimy o nią zadbać?
          • Czy wszyscy dorośli są przyjaciółmi Ziemi?

             2. Wysłuchajcie wiersza Agaty Widzowskiej Strażnicy przyrody, który przesłałam na emaila

          Odpowiedzcie na pytania:

          • Co robiły dzieci w lesie?
          • Co mówiły zwierzęta o dzieciach?
          • Jak Wy zachowujecie się w lesie?

          Pokolorujcie rysunki zwierząt w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.12-13

          Obejrzyjcie filmiki:

          • Drzewa liściaste i iglaste www.youtube.com/watch
          • Co to jest las? www.youtube.com/watch

          Odpowiedzcie na pytanie:Co to jest las? Przypomnijcie sobie ogólną budowę drzewa.

             3. Dzisiaj odkryjemy również literkę h,H małą i wielką, drukowaną i pisaną. Proszę pooglądajcie ilustrację w Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i Liczby cz.2. Wyodrębnijcie wyraz podstawowy hamak. Dokonajcie analizy i syntezy słuchowej tego wyrazu: podzielcie go na sylaby: ha-mak. następnie na głoski: h-a-m-a-k Określcie po kolei każdą głoskę, czy to jest spółgłoska, czy samogłoska: h-spółgłoska, a-samogłoska,m-spółgłoska, a-samogłoska,k- spółgłoska.

          • W Kartach pracy s.70-73 nazwijcie zdjęcia i pod spodem narysujcie tyle kresek z ilu głosek składa się jego nazwa.
          • Zaznaczcie na niebiesko litery h,H w wyrazach.
          • Przeczytajcie sylaby i któtki tekst.
          • Skreślcie co drugą literę w ciągu liter.
          • Odczytajcie hasła z pozostałych liter.
          • Uzupełnijcie zdania obrazkami odszukanymi wśród naklejek.
          • Napiszcie literę h,H po śladzie, a potem samodzielnie.

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI PRZYJEMNEJ ZABAWY I MIŁEGO DNIA

           

          05.05.20r. 

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: JAK DBAĆ O PRZYRODĘ

             1. Proszę pooglądajcie obrazki i oceńcie, czy Olek i Ada są przyjaciółmi przyrody. Narysujcie , jak dzieci dbają oprzyrodę. Posłuchajcie nazw roślin chronionych przedstawionych na zdjęciach- Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.14-15.

             2. Utrwalcie sobie I zwrotkę i refren piosenki Ochroń Ziemię i nauczcie sie następnej zwrotki piosenki. Śpiewając wykonujcie wymyślone przez siebie ruchy taneczne.

             3. Pooglądajcie mapę Polski i wskażcie na niej duże obszary leśne. mapa Polski z roślinnością www.google.pl/search

             4. Odpowiedzcie na pytanie. Jaka jest rola lasów?. Obejrzyjcie filmik, który Wam jeszcze dopowie, jaka jest rola lasów.  Co dają nam lasy? www.youtube.com/watch

             5. Pora się poruszać. zapraszam na Wesołe zabawy gimnastyczne- Grupa Pomarańczowa www.youtube.com/watch

             6. Jaka u nas jest piękna roślinnośc, o którą musimy dbać opowie Wam Skrzat Borówka. Zapraszam na film. Wędrówki Skrzata Borówki- odc.7- Park www.youtube.com/watch

             7. W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i Liczby cz.2 s. 74 opowiedzcie o tym, co się dzieje na obrazku. Narysujcie w prawym górnym rogu słoneczko, w lewym górnym rogu- chmurkę, w prawym dolnym rogu- żabkę, a w lewym dolnym rogu- kwiatka.

             8. Jeśli macie drukarkę i chcecie trochę pobawić się kartami logicznymi, to proszę skorzystać z flipbooka tak,  jak instruowałam Państwa w emailu. Proszę wejść w Wyprawkę i wydrukować kartę H.

          • Opowiedzcie, jak można te karty rozdzielić?
          • Rozłóżcie karty według wielkości.
          • Rozłóżcie karty według kolorów.
          • Rozłóżcie karty według przedstawionych na nich kształtów kwiatów.
          • Posegregujcie karty ze względu na dwie cechy równocześnie.

           

          ŻYCZĘ WAM MIŁEJ ZABAWY

           

          06.05.20r. 

          WITAJCIE MOI KOCHANIsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT TO: OCHROŃ PRZYRODĘ

             1. Zapraszam Was na początek do obejrzenia filmiku o zanieczyszczeniu powietrza oraz o tym, jakie można zastosować środki zapobiegawcze zanieczyszczeniu powietrza i jaki wpływ mają drzewa na oczyszczenie powietrza.

          Zanieczyszczenie powietrza

          tuptuptup.org.pl/zanieczyszczenie powietrza-filmik-edukacyjny-dla-dzieci

             2. Powtórzcie przeczytane przez rodziców zdania raz szybko, raz powoli, raz głośno, raz cicho:

          • Ziemia, Ziemia to nasza planeta.
          • Dbamy o czyste powietrze.
          • Nie chcemy śmieci na leśnej łące.
          • Precz z dymem, który zasłania słońce.

             3. Proszę powtórzcie piosenkę Ochroń Ziemię- zaśpiewajcie ją i potańczcie przy niej.

             4. Wypełnijcie kontur drzewa narysowanego na całej kartce(narysujcie sami lub z pomocą rodzica)  trójkątami- będą to drzewa iglaste, albo kołami- będą to drzewa liściaste. Możecie narysować albo powycinać trójkąty i koła i nakleić, a można te kształty wylepić z plasteliny. Mam nadzieję, że prześlecie mi te drzewka oczywiście ze swoim wizerunkiem. jestem bardzo ciekawa jaką wybierzecie technikęwink

             5. Zachęcam do obejrzenia filmiku o segregacji śmieci, dlaczego to jest takie ważne:

          Rady na odpady www.bing.com

          Nauczcie się takiego któtkiego wierszyka:

          Kolory kontenerów wszyscy dobrze znamy,

          segregujemy śmieci, do nich je wrzucamy:

          do żółtego butelki plastikowe, szkło do zielonego,

          gazety i kartony zawsze do niebieskiego.

             6. Pooglądajcie sytuacje przedstawione na obrazkach. Ułóżcie o nich zadania i przedstawcie za pomocą liczmanów. Narysujcie drogę Olka, Ady i dziadka do lasu po śladzie. Karty pracy Nowe Przygody Olka i Ady cz.4 s.16

             7. Proszę w Kartach pracy s. 17 rysujcie szlaczki po śladach, a potem samodzielnie. Rysujcie również tulipany po śladach bez odrywania ręki, a następnie pokolorujcie je.

          ŻYCZĘ WAM SUPER ZABAWY

           

          07.05.20r. 

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ: HODOWLA HIACYNTÓW

             1. Proszę połączcie śmieci z odpowiednimi pojemnikami. Rysujcie butelki i słoiki po śladach. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 18

             2. Teraz zrobimy instrumentację wiersza Bożeny Formy Dbaj o przyrodę. Będą Wam potrzebne 2 butelki plastikowe, puszka po napoju wypełniona np. ryżem(może też być butelka), 2 rolki po ręczniku papierowym lub po papierze toaletowym, szeleszcząca reklamówka i gazeta.

          Kochamy naszą planetę           uderzajcie butelkami w rytmie 3/4, na raz o podłogę, na dwa, trzy-                                                                     butelką o butelkę

          przecież na niej mieszkamy,        potrząsajcie puszkami,

          chcemy, by była piękna,              uderzajcie rolką o rolkę,

          dlatego o nia dbamy.                    potrząsajcie puszkami,

          Nie zaśmiecamy lasów,                 zagniatajcie gazetę,

          w nich żyją zwierzęta,                    potrząsajcie puszkami,

          to nasi przyjaciele,                       szeleszczcie reklamówką,

          każdy z nas o tym pamięta.          potrząsajcie puszką.

          Chcemy mieć czystą wodę         Uderzajcie butelkami w rytmie 3/4 na raz o podłogę, na dwa,                                                             trzy- butelke o butelkę,

          w jeziorach i oceanach,                potrząsajcie puszkami,

          chcemy, by słońce świeciło           prostujcie zagniecione kule z gazet,

          na czystym niebie dla nas.           potrząsajcie puszkami.

             3. Zapraszam Was do założenia hodowli hiacyntów. Zobaczcie, jak Olek i Ada zakładali hodowlę. Pooglądajcie rysunki Ady i rozszyfrujcie je- Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.19 Zachęcam również do obejrzenia filmiku:

          Hodujemy hiacynta www.youtube.com/watch

          Jak komuś się uda wyhodować hiacynta to bardzo proszę o zdjęciasmiley.

             4. Porozmawiajcie z rodzicami- w jaki sposób można oszczędzać wodę?

             5. Proszę obejrzyjcie filmik:

          Oszczędzaj wodę www.youtube.com/watch

             6. Zachęcam do zabawy badawczej- oczyszczanie wody z wykorzystaniem prostego filtra. Aby woda mogła być używana przez ludzi, oczyszcza się ją i uzdatnia. Jest to bardzo kosztowne, gdyż wymaga wysiłku pracujących przy tym ludzi oraz specjalnych filtrów. Dlatego tak ważna jest konieczność oszczędzania wody..

          Zabrudźcie wodę w słoiku, płukając w niej pędzel ubrudzony w farbie. Niech rodzic przetnie dużą plastikową butelkę na wysokości 1/3 od jej dna. Dolna część butelki będzie zbiornikiem na wodę oczyszczoną. Drugą część butelki należy odwrócić szyjką do dołu, a następnie wypełnić ją: szmatką flanelową, gazą lub ligniną, węglem drzewnym, żwirkiem, a na końcu piskiem. Warstwy te powinny zająć około połowy wysokości butelki, którą się nakłada część stanowiacą zbiornik oczyszczonej wody. Do takiego filtru wlejcie brudną wodę ze słoika i obserwujcie filtrowanie. Tak samo można oczyścić wodę z rzeki, kałuży lub stawu.

             7. Bardzo proszę wykonajcie pracę plastyczną na temat:Jaki piękny jest świat!. Prace wykonajcie dowolną techniką. Możecie wykorzystać karty z Wyprawki(flipbooki) ze zwierzętami, roślinami,owocami, warzywami lub wyszukać sobie w czasopismach. Proszę o przesłanie mi swoich prac na emaila, abym mogła je podziwiać.

          ŻYCZĘ WAM WIELU WRAŻEŃ PODCZAS DZISIEJSZEJ ZABAWY

           

          08.05.20r. 

          WITAJCIE MOJE KOCHANE DZIECI I DRODZY RODZICEsmiley

          TEMAT DZISIEJSZY: LIS I LORNETKA

             1. Proszę na początek pooglądajcie filmik:

          Ochrona środowiska w Unii Europejskiej. część 1 www.youtube.com/watch

          Porozmawiajcie na temat wpływu zatrutego środowiska na rośliny, zwierzęta,ludzi.Odpowiedzcie na pytania:

          • Co się stanie z rybami z zanieczyszczonej rzeki?
          • Co się stanie, gdy rybak złowi te ryby i je potem spożyje po usmażeniu?
          • Kto był trucicielem ryb?
          • Co się dzieje z zwierzętami, gdy las jest zanieczyszczony?
          • Kto tu zawinił?
          • Jak można przeciwdziałać skutkom zanieczyszczenia otaczającej nas przyrody?

           

             2. Wysłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej Lis i lornetka i oglądajcie ilustracje do tego opowiadania www.youtube.com/watch. Przypomnijcie sobie, jak należy sie zachowywać w lesie. Porozmawiajmy na temat opowiadania:

          • Jak zwierzęta przyjęły obecność dzieci w lesie?
          • Dlaczego zwierzęta bały się dzieci?
          • Co powiedziały o dzieciach zwierzęta, które je obserwowały: jeleń, ptaki, lis?
          • Co zrobiły dzieci po powrocie do przedszkola?
          • Kogo narysowała Ada? Dlaczego?
          • Co narysowała pani? Co przedstawiał jej rysunek?

           

             3. Nauczcie sie krótkiej rymowanki:

          Lasy to płuca ziemi

          i o nie dbamy.

          Nie niszczymy ich,

          nie śmiecimy w nich.

          Tylko w ciszy patrzymy

          i głęboko....oddychamy.

             4. W Książce Nowe przygody Olka i Ady na s.66-67 jest ilustaracja do opowiadania Lis i lornetka. pod ilustracją znajduje się tekst. Proszę go przeczytać. Kto potrafi- samodzielnie, kto nie potrafi to z pomocą osoby dorosłej.

             5. Teraz troszkę się poruszajcie, zapraszam na:

          Zabawy ruchowe dla dzieci- odcinek 1 www.youtube.com/watch

             6. Na koniec proszę Was abyście narysowali lub namalowali to, co kojarzy się Wam z lasem

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI PRZYJEMNEJ ZABAWY I MIŁEGO SŁONECZNEGO WEEKENDU

                                                                       

           

          11.05.20r. 

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA TEN TYDZIEŃ: MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MÓJ REGION

          DZISIEJSZT TEMAT: MAŁE MIASTECZKO

             1. Pooglądajcie Herb Gminy Bolesławiec oraz zdjęcia Kraśnika Dolnego i opowiedzcie co na nich widzice.

          www.google.pl/search

             2.Teraz pobawimy się  zabawą Dwie ręce, dziesięć palców( według Krzysztofa Sąsiadka)

          Ja dziesięć palców mam,                    pokażcie obie dłonie z rozłożonymi palcami

          na pianinie gram.                                 naśladujcie grę na pianinie,

          Ja dwie ręce mam                               pokażcie dłonie,

          na bębenku gram.                               uderzajcie na przemian o uda,

          Ja dziesięć palców mam                     pokażcie obie dłonie z rozłożonymi palcami,

          i na trąbce gram.                                 naśladujcie grę na trąbce.

          Ja dwie ręce mam                                pokażcie dłonie,

          i zaklaszczę wam.                               klaszczcie.

             3. Wysłuchajcie piosenki Najpiękniejsze miejsce świata(sł. i muz. Krystyna Gowlik)

          www.youtube.com/watch i odpowiedzcie na pytania:

          • O jakim miejscu jest piosenka?
          • Jakie ono jest?
          • Co to znaczy, że mamy "swój kawałek Polski"?

          Proszę nauczcie się refrenu. Tekst piosenki znajdziecie na stronie:

          www.ps2piechowice.szkolna strona.pl/a,98,najpiekniejsze-miejsce- świata-krystyna-gowlik

             4. Wysłuchajcie wiersza Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby Małe miasteczko

          a-dlaczego.pl/wydarzenia/goscie/tag/grupa%202 www.google.pl/search

          • Jak wygląda małe miasteczko?
          • Jakie są plusy mieszkania w małym miasteczku?
          • Wskażcie różnice między miasteczkiem(wsią), a dużym miastem.

             5. Zabawimy sie rymownką:

          Miejscowość swoją znamy, miejscowość swą kochamy.

          Wypowiedzcie rymowankę cicho, następnie głośno i rytmizujcie ją wymyślonym przez siebie ruchem(klaskanie, tupanie, podskoki), zaśpiewajcie na własną melodię.

             6. Proszę rysujcie szlaczki po śladach, a potem samodzielnie. W ramce narysujcie ważne miejsca ze swojej miejscowości. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.20

          ŻYCZĘ WAM FAJNEJ ZABAWY

           

           

          12.05.20r. 

          WITAJCIE KOCHANI smiley

          DZISIEJSZY TEMAT: MIEJSCA, KTÓRE ZNAM

             1. Proszę utrwalcie refren piosenki Najpięknejsze miejsce świata i nauczcie się pierwszej zwrotki, powtarzając kolejne fragmenty raz cicho, raz głośno. Wysłuchajcie kolejnych zwrotek i powiedzcie o czym one są.

             2. Zabawy kostkami do gry. Dodawanie z użyciem kostek. Rzuć dwiema kostkami i policz oczka na obu kostkach.Podaj wynik i ułóż oraz zapisz odpowiedznie działanie,a następnie je odczytaj np. 4 oczka na jednej kostce i 5 oczek na drugiej kostce: 4+5=9  Proszę poćwicz tak trochę dodawanie i zapisy działań.

             3. Pora na ćwiczenia Sport- ćwiczenia na równowagę My3-Tv dla dzieci www.youtube.com/watch

             4. Proszę rysujcie po śladach. Określcie, który rysunek kojarzy się Wam z Waszym otoczeniem. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 21

             5. Wysłuchajcie legendy o zamku Chojnik.

          Chodź na bajkę: bajka o złej Kunegundzie(prod.Magnes.Tv)www.youtube.com/watch

          Opowiedzcie, czy zachowanie Kunegundy podobało się Wam, jeśli nie to dlaczego?

             6. Pokolorujcie ramkę zdjęcia, które przypomina Waszą miejscowość. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.22

             7. W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i Liczby, cz.2 s.75 policzcie, o ile kratek środki kwiatów są oddalone od linii. Rysujcie pod linią kwiaty, których środki są oddalone o tyle samo kratek.

             8. Na koniec posłuchajcie piosenek ludowych dla dzieci:

          piosenki ludowe dla dzieci- Babadu Tv www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ WAM MIŁEJ ZABAWY

           

          13.05.20r.  

          WITAM WAS KOCHANE DZIECI I WASZYCH RODZICÓW

          DZISIEJSZY TEMAT TO: NAJPIĘKNIESZE MIEJSCE ŚWIATA

             1. Proszę przeczytajcie samodzielnie lub z pomocą rodzica nazwy miejscowości. Następnie narysujcie znak + pod napisami miasto lub wioska, jeżeli dane miasto przedstawia elementy miasta lub wsi. Pokolorujcie  rysunki. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 23

             2. Poćwiczymy intonację wypowiedzi. Powiedzcie zdanie Moja miejscowość.- w formie oznajmującej i w formie pytającej- Moja miejscowość?

             3. Dzisiaj pobawimy się przy piosence Najpiękniejsze miejsce świata.

          Są na całym świecie miasteczek tysiące       zatoczcie przed sobą koła prawą ręką,

          i są też wioseczki jak z bajeczki.                    zatoczcie przed sobą koła lewą ręką,

          Tutaj bloki różne, biurowce, wieżowce,          zataczajcie równocześnie koła prawą i lewą ręką,

          tam domki, łąki, pola, rzeczki.                        wskażcie, zgodnie z rytmem, różne strony- raz lewą, 

                                                                                   raz  prawą,

          Ref.

          A ja mieszkam właśnie tu, tutaj tulę się do snu         maszerujcie w kole i wymachujcie rękami nad

                                                                                            głowami,

          Tutaj swoje mam radości i troski.                           zatrzymajcie się i wykonajcie obrót wokół siebie 

                                                                                         dłonie złóżcie na piersiach,

          każde drzewo tutaj znam, każdą drogę tu i tam.       ponownie maszerujcie w kole i machajcie                                                                                          rękami na głowami,

          To jest mój kawałek Polski.                                      zróbcie obrót wokół siebie i ręce trzymajcie na                                                                                   piersiach,

          Najpiękniejsze miejsce świata,                                 rapujcie w prawo, w lewo, w tył i w przód.

             4. Spróbuj dokończyć zdania:

          • Jestem Polakiem, ponieważ........
          • Mieszkam w ..........
          • Bardzo lubię swoją wieś, ponieważ...........

             5. Pooglądajcie herb naszej Gminy Bolesławiec, opowiedzcie co się na nim znajduje i co to oznacza( z pomocą rodzica).

          Herb Gminy Bolesławiec www.google.pl/search

             6. Wykonanie pracy plastycznej - rysowanie herbu swojej Gminy. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.24 Rysujcie również po śladzie drogę Ady i taty do domu

             7. Proszę wykonajcie papierowe serwetki i pochwalcie się nimi wysyłając zdjęcia. Pokaz składania papieru i wycinania poszczególnych elementów zobaczycie na filmiku:

          Wycinanka/Paper cufout www.yutube.com/watch

          POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE I ŻYCZĘ FAJNEJ ZABAWY 

           

          14.05.20r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT DZISIEJSZY: ALBUM MOJEJ MIEJSCOWOŚCI

             1. Proszę wykonajcie kopertę ze swoim adresem- adresu nauczcie się na pamięć. Jak wykonać kopertę zobaczycie na filmiku:

          Jak zrobić kopertę z papieru- Papierowa koperta www.youtube.com/watch

             2. Rysujcie po liniach od obrazków dzieci do zdjęć miejscowości, w których mieszkają. Rysujcie również po śladzie drogę babci i dziadka do domu. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 25

             3. Teraz przeprowadzimy instrumentację wiersza Bożeny Formy Droga do przedszkola.

          Codziennie wczesnym rankiem           klaszczemy w dłonie,

          zawsze drogą tą samą                         uderzamy w uda,

          do przedszkola maszeruję                    tupiemy,

          razem z moją mamą.

          Mijam skrzyżowanie                         klaszczemy w dłonie,

          sklepy, park i szkołę

          potem kilka domów                             uderzamy w uda,

          i widzę przedszkole.

          Chociaż jestem mały                     uderzamy palcami jednej dłoni w palce drugiej dłoni,

          to swój adres znam.

          Do domu potrafię                          uderzamy stopą o stopę.

          drogę wskazać sam.

             4. Proszę wykonajcie album swojej miejscowości. Do wykonania albumu możecie wykorzystać zdjęcia ale również ciekawy będzie album z waszych prac plastycznych, gdy narysujecie ciekawe miejsca w Waszej miejscowości. Gdy ktoś się podejmie tego zadania to bardzo proszę o zdjęciasmiley

             5. Proszę powtórzcie sobie i utrwalcie piosenkę Najpiękniejsze miejsce świata. Śpiewając potańczcie sobie troszkę.

             6. W Kartach pracy Nowe przygody Olkai Ady cz.4 s.26 określcie, co przedstawiają zdjęcia.Odszukajcie w naklejkach zdjęć podobnych krajobrazów i naklejcie obok odpowiednich zdjęć. Narysujcie taki sam rysunek po prawej stronie, jaki jest po lewej stronie.Określcie, co znajduje się w rogach rysunków.

          PRZYJEMNEJ PRACY WAM ŻYCZĘ I GORĄCO POZDRAWIAM

           

          15.05.20r. 

          WITAM WAS SERDECZNIEsmiley

          DZISIEJSZY TAMAT TO: TU JEST MÓJ DOM

             1. Proszę poćwiczcie troszkę przy muzyce:

          DJ Miki- Ręce do góry- sł. Gosia Kosik, produkcja muzyczna Krzysztof Palczewski

          www.youtube.com/watch

             2. Utrwalcie sobie piosenkę Najpiękniejsze miejsce świata. Wymślcie według swojego pomysłu układ taneczny do tej piosenki.

             3. Wybierzcie się dzisiaj z rodzicami na wycieczkę po swojej miejscowości. Poobserwujcie, jakie ciekawe obiekty znajdują się w miejscu, w którym mieszkacie. Obserwujcie również przyrodę jak się zmieniła.

             4. Po wycieczce proszę wykonajcie pracę plastyczną na temat Moja miejscowośc- tu jest mój dom. Pracę możecie wykonać techniką dowolną.

             5. Proszę abyście ozdobili nazwę swojej miejscowości- wydrukowaną lub napisaną.

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI UDANEJ WYCIECZKI ORAZ MIŁEGO WEEKENDU

           

          18.05.20r. 

          WITAJCIE KOCHANE DZIECI I DRODZY RODZICE smiley

          TEMAT NA TEN TYDZIEŃ: ŁĄKA W MAJU

          DZISIEJSZY TEMAT: BARWA OCHRONNA

             1. Pooglądajcie obrazek. Określcie, co się dzieje na łące w maju. Jakie występują tam zwierzęta, nazwijcie je. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.36-37.

             2. Wysłuchajcie piosenki Wiosna na łące( sł. i muz. Jolanta Kucharczyk)

          www.youtube.com/watch

          tekst piosenki znajduje się na stronie: www.pse.edu.pl/grupy/elfy/wiersze-i-piosenki-2017-2018/wiosna-na-ce-j-kucharczyk

          Odpowiedzcie na pytania:

          • Kto przyybył na łąkę?
          • Co zaczęło się dziać na łące, kiedy przyszła wiosna?
          • Co znaczy, że świerszcz stroi skrzypce?
          • Wymień mieszkańców łąki, o których jest mowa w piosence.

          Nauczcie się refrenu piosenki.

             2. Zapraszam teraz do zabawy rytmiczno- artykulacyjnej z wykorzystaniem wiersza Teresy Fiutowskiej Żabie łapki. Powtarzajcie tekst ilustrując go ruchem.

          Dwie zielone małe żabki,

          tak nad stawem grają w łapki:

          jedną łapką                             podnieście prawą rękę ugiętą w łokciu,

          klap,klap,klap.                        uderzajcie w prawą dłoń rodzica,

          Drugą łapką                           podnieście lewą rękę ugiętą w łokciu,

          klap,klap,klap.                        uderzajcie o lewą dłoń rodzica,

          Potem dwiema                        podnieście obie ręce ugięte w łokciach,

          klap,klap,klap.                        uderzajcie w obie dłonie rodzica,

          Ty, bocianie                           przykucnijcie i pogroźcie bocianowi, poruszając

          nas nie łap!                             wskazującym palcem.

             3. Wysłuchajcie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby Zabawa w chowanego

          www.youtube.com/watch. Ilustracje do tego opowiadania znajdują sie również w Książce (s. 74-77). Odpowiedzcie na pytania:

          • W co bawili się: żabka, konik polny, biedronka i motylek cytrynek?
          • Dlaczego biedronka nie mogła odnaleźć przyjacół?
          • Co to jest barwa ochronna?

          Ubarwienie ochronne czy maskujące polega na upodobnieniu się barwą ciała do środowiska życia danego zwierzęcia. Ubarwienie ochronne jest rozpowszechnione wśród zwierząt, takich jak niedźwiedź polarny,pasikonik,rzekotka drzewna.

             4. Proszę rozwiążcie zagadki o majowej łące;

          Na majowej łące- zagadki www.youtube.com/watch

             5. Ponumerujcie obrazki o cyklu rozwojowym motyla- Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 38

             6. Proszę wykonajcie prace plastyczną Majowa łąka.  Kto nie ma pomysłu może popatrzeć na strony:

          Kolorowa łąka- praca plastyczna www.youtube.com/watch

          Rolki Papieru Toaletowego Dmuchawiec Wymazy Bawełniane Technika Malowanie, Łatwa Sztuka Kreatywna www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI PRZYJEMNEJ ZABAWY I MIŁEGO DNIA

           

          19.05.20r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: MOTYLE I KWIATY

             1. Nazwijcie zwierzęta przedstawione na zdjęciach. Otoczcie pętlą owady. Dokończcie rysunek motyla według wzoru. Karta przcy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.39

             2. Utrwalcie refren piosenki  Wiosna na łące i nauczcie się zwrotek.

             3. Zapraszam Was do opowieści ruchowej przy muzyce, podczas której będziemy rozwijać zdolności prawidłowego operowania oddechem. Proszę, aby rodzice włączyli muzykę relaksacyjną: Spokojna Muzyka Relaksacyjna+Muzyka Instrumentalna+Do czytania+Do nauki+Wyciszająca www.youtube.com/watch

             - Nastała wiosna. Dzisiaj wybierzemy sie na łąkę.( Spacerujemy w rytm muzyki).

             - Jak tutaj pięknie! Tyle kwiatów i miękka, świeża trawa!( Nabieramy powietrza nosem, wydychamy ustami na samogłosce- ooo! i sylabie aaaaach! Ponownie spacerujemy w rytmie nagrania muzycznego).

             - Czy czujecie, jak pachną kwiaty i kwitnące krzewy?( Nabieramy powietrza nosem, a wypuszczamy ustami, naśladując wąchanie kwiatów. następnie udajemy kichnięcie. Ponownie spacerujemy).

             - Pora odpocząć. Kładziemy się na trawie i powoli oddychamy.( Wykonujemy wdech nosem, wydech ustami, następnie wdech nosem i wydech ustami).

             - Leżymy z zamknietymi oczami i słuchamy muzyki.( Miarowo oddychamy, z dłońmi ułożonymi na przeponie)

             Przechodzimy do pozycji stojącej. Nabieramy powietrza nosem i wypuszczamy je ustami, równocześnie wypełniając powietrzem policzki.

             4. Zapoznamy się dzisiaj z sześcianem.

             - Nakreślcie w powietrzu kształt kwadratu i zwróćcie uwagę, jakie są boki kwadratu.( równe, takie same). 

             - Weżcie klocek kwadratowy lub kostkę do gry. Policzcie ściany(ma sześć ścian). Dlatego nazywa się sześcian.Pooglądajcie sześciany:

          Sześciany- zdjęcia dla dzieci przedszkolnych www.bing.com/images/search

             5. W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.40 pooglądajcie sześciany. określcie różnice i podobieństwa między nimi. Pooglądajcie rozłożony sześcian- jego siatkę. Policzcie kwadraty. Narysujcie na każdej ścianie innego owada.

             6. Zapraszam do ćwiczeń gimnastycznych:

          Zajęcia gimnastyczne 5.MOD www.youtube.com/watch

             7. Teraz poćwiczymy określanie wartości logicznej zdań. Proszę weźcie sobie do ręki chustkę, lub apaszkę. Rodzic będzie Wam czytał zdania, jeżeli uznacie, że zdanie jest prawdziwe- machacie chustkami nad głową, jeżeli uznacie, że zdanie jest nieprawdziwe- siedzicie w bezruchu.

          Czy to prawda, czy to fałsz? Gdy odgadniesz , sygnał dasz.

          • Konik polny w wodzie gra.
          • Żaba dwie głowy ma.
          • Biedroneczki są w kropeczki.
          • Motyle mają ciepłe czapeczki.
          • Stokrotka jest czerwona.
          • Ważka jest większa niż wrona. 

           

             8. Rysujcie szlaczki po śladach, a potem samodzielnie. Rysujcie motyla po śladach. Pokolorujcie rysunek oraz rysujcie po śladzie drogę motyla do stokrotki. Karty pracy Nowe przygody Olkai Ady cz.4 s.41

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI FAJNEJ ZABAWY I SŁONECZNEGO DNIA

           

          21.05.20r. 

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI KOCHANI smiley

          DZISIEJSZY TEMAT: WIOSENNA ŁĄKA

             1. Proszę policzcie pszczoły, połączce je z plastrami miodu do których lecą. Dokończcie kolorowanie plastrów miodu.Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.42 Pooglądajcie zdjęcia prodkuktów, które otrzymujemy dzięki pszczołom.

             2. Utrwalcie sobie piosenkę Wiosna na łące i wymyślcie do niej kroki taneczne.

             3. Przyjrzyjcie się budowie biedronki oglądając jeden wybrany filmik:

          Małe Królestwa Bena i Helly- Biedronka Gaston www.google.com/search

          Przygody biedronki siedmiokropki www.bing.com/videos/search

          Biedronki należą do rodziny chrząszczy. Przechodzą przez stadia przobrażenia(np.jak motyl). W Polsce najczęściej spotykanymi gatunkami biedronek są dwukropki i siedmiokropki, co oznacza, że liczba kropek nie wskazuje na wiek, tylko na gatunek. Biedronki są pożyteczne, bo zjadają mszyce- szkodniki roślin.

             4. Zachęcam do wykonania biedronki. Można ją zrobić według własnego pomysłu, a można podpatrzeć na filmikach:

          Biedronka z  origami www.youtube.com/watch

          Biedronka z plasteliny- jak ulepić? www.youtube.com/watch

          Biedronka z łupiny orzecha www.youtube.com/watch

             5. Zapraszam do ćwiczeń logorytmicznych Rób to , o czym mówi wiersz

          Zrób do przodu cztery kroki,

          i rozejrzyj się na boki.

          Tupnij nogą raz i dwa,

          ta zabawa nadal trwa.

          Teraz w lewo jeden krok

          przysiad i do góry skok.

          Zrób do tyłu kroków trzy, by koledze otrzeć łzy.

          Klaśnij w ręce razy pięć,

          na klaskanie też masz chęć!

          Wokół obróć się raz, dwa,

          piłka skacze hop-sa-sa.

          Ręce w górę i na boki,

          zrób zajęcze cztery skoki.

          Gdy się zmęczysz , poleż sobie,

          i wyciągnij w górę nogę.

             6. Słuchając muzyki Antonia Vivaldiego Cztery pory roku. Wiosna ilustrujcie muzykę ruchem swojego ciała trzymając w ręce np.kawałek materiału, chustkę lub pasek z bibuły.

             7. Odszukajcie na obrazku ukrytych zwierząt, nazwijcie je. Określcie dlaczego trudno było je odszukać. Poogladajcie zdjęcia i wysłuchajcie nazw produktów z roślin zielonych.Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.43

             8. Zachęcam do spaceru na łąkę. Poszukajcie roślin i zwierząt, o których mówiliśmy. Poobserwujcie zachowanie owadów i wydawanych przez nie odgłosów.Poszukajcie rośliny poruszane wiatrem- rozpoznajcie je i nazwijcie. Pozbierajcie znane rośliny w celu wykonania zielnika. Najpierw te roślinki należy zasuszyć, układając je na osobnych kartkach i przykrywając drugą kartką, a potem należy przycisnąć czymś ciężkim- np. książką.

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI MIŁEJ ZABAWY

           

          22.05.20r. 

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ TO: PIERWSZA KARTKA ZIELNIKA

             1. Zapraszam Was do obejrzenia filmiku

          Wędrówki Skrzata Borówki odc.3 Łąka www.youtube.com/watch

             2. Zabawimy się teraz przy wierszu Bożeny Formy Wiosna

          Powiał wiatr majowy                ruszamy rękoma nad głową,

          łąka zapachniała.                     naśladujemy wąchanie,

          Świeżą koniczyną                     paluszkami dotykamy podłogi,

          pokryła się cała.

          Brzęczą głośno pszczoły         naśladujemy głos pszczół, bzz......,

          pracują wytrwale                     uderzamy dłońmi o uda,

          zapylają kwiaty,                        unosimy ręce do góry i ruszamy paluszkami,

          nie nudzą się wcale.

          Słońce mocno grzeje,             skrzyżowanymi na piersiach rękami głaszczemy się,

          świat do życia budzi.               unosimy ręce do góry i szeroko rozkładamy na boki,

          Dobry czas nastaje                 klaszczemy miarowo.

          dla zwierząt i ludzi.

             3. Proszę abyście kończyli rymowanki o łące:

          • Trawa, kwiaty, biedronka- to napewno.....(łąka)
          • Czerwone jak gotowane raki-to....(maki)
          • ma żółty środek, białe płatki,łodyga u niej wiotka. Ten łąkowy kwiat to......(stokrotka)
          • Piegowata dama. Po łące chodzi od rana. Wygrzewa się w promykach słonka. To maleńka....(biedronka)
          • Czy to fruwajace kwiaty?Jest ich tyle! Nie, to....(motyle)
          • Lata, lata koło nosa. Uwaga! to groźna....(osa)
          • Lata, lata obok czoła. To miodna....( pszczoła)

           

             4. Zachęcam do założenia pierwszej kartki zielnika, jeżeli już byliście na wycieczce na łące. Pooglądajcie jeszcze zdjęcia roślin do zielnika;

          Obrazy roślin łąkowych do zielnika www.google.pl/search

          Rośliny łąkowe- medianauka.pl www.google.pl/search

             5. Teraz proszę troszkę się poruszajcie.

          Turbo rozgrzewka ROZGRZEWKA FITTYKID www.youtube.com/watch

             6. Przeczytajcie zdania, jak potraficie sami, jak nie to z pomocą osoby dorosłej i napiszcie x pod wyrazem tak jeżeli zdanie jest prawdziwe, lub pod wyrazem nie, jeżeli zdanie jest fałszywe.

             7. Na koniec zapraszam Was do zabawy relaksacyjnej, którą wysyłam na e-mila.

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI FAJNEJ ZABAWY I MŁEGO WEEKENDU

           

          25.05.20r.

          WITAM WAS KOCHANE DZIECI I DROGICH RODZICÓWsmiley

          TEMAT NA TEN TYDZIEŃ: ŚWIĘTO RODZICÓW

          DZISIEJSZY TEMAT: MAMA I TATA

             1. Pooglądajcie zdjęcia, na których znajdują się Wasi rodzice i dzieci. Poopowiadajcie gdzie te zdjęcia były robione, kto na nich jest i ile mieliście lat.

             2. Wysłuchajcie piosenki Tango dla mamy(sł. muz. Danuta i Karol Jagiełło)

          Piosenka Tango dla mamy www.youtube.com/watch

          Przy ponownym słuchaniu piosenki poruszajcie się krokiem tanecznym i trzymajcie w ręku wstążeczkę, lub sznureczek. Podczas przerwy w grze ułóżcie z jej na podłodze serduszko. powrót do muzyki daje sygnał do ponownego tańca.

             3. Dokończcie zdania:

          • Moja mama jest.........
          • Mój tata jest...........
          • Moi rodzice są kochani, bo.......
          • pomagam rodzicom, bo.......
          • Lubię być w domu, bo........
          • Z tatą najchętniej robię........

             4. Wysłuchajcie wiersza Mama i tata Jadwigi Koczanowskiej

          www.pse.edu.pl/grupy kangurki/wiersze-i-piosenki-2017-2018/mama-i-tata-jadwiga-koczanowska

          Odpowiedzcie na pytania:

          • Kim dla dzieci jest mama i tata?
          • Za co dzieci dziękują rodzicom?

             5. Proszę, aby rodzic czytał wiersz, a Wy dopowiadajcie końcowe słowa wersów:

          Mama i Tato to świat nasz ..........(cały- dopowiadacie)

          ciepły, bezpieczny, barwny.......(wspaniały)  - i tak dalej do końca wiersza.

             6. Połączcie pierwsze głoski z nazw rysunków. Narysujcie prezenty Olka i Ady, których nazwy powstały z połączenia głosek. Rysujcie po śladach. Nowe przygody Okla i Ady cz.4 s. 44-45

             7. Zachęcam do wykonania miseczki na łakocie.

          • Natrzyjcie z zewnątrz plastikowy pojemnik odwrócony do góry dnem olejem.
          • Oklejcie go drobnymi kawałkami podartej gazety za pomocą klajstru.
          • Oklejony pojemnik stawimy w ciepłe miejsce do jutra.
          • Odklejcie pojemnik od gazet ostrożnymi, okrężnymi ruchami.
          • Gdy klajster zupełnie wyschnie, palcami pokryjcie miseczkę farbą.
          • Po jej wyschnięciu z pomocą osoby dorosłej spryskajcie miseczkę przezroczystym lakierem w areozolu.
          • Prezent dla rodziców gotowy.

             8. Ułóżcie zdrobnienia do słów:

          mama- mamunia, mamusia........

          tata- tatuś,tatko.....

             9. Wytnijcie czerwone serduszka dla mamy i taty.

             10. Wysłuchajcie piosenki Mój tata( sł. i muz. Jolanta Kucharczyk) i porozmawiajcie na temat piosenki

          Mój tato www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI PRZYJEMNEJ ZABAWY I GORĄCO POZDRAWIAM

           

          26.05.20r.

          WITAM WAS KOCHANIsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: DZIEŃ MATKI

             1. Utrwalcie refren i nauczcie się I zwrotki piosenki Tango dla mamy i zaśpiewajcie swojej mamie.

             2. Odwzorujcie kwiaty dla mamy. Rysujcie po śladach rysunki róż. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s.51

             3. Ułóżcie zdania o mamie. Policzcie słowa w ułożonych zdanich, np.: 

          • Mama to mój największy skarb.(5)
          • Mamo kocham Cię.(3)

             4. Podajcie rymy do słowa mama, np. mama- dama, mama- sama itp.

             5. Pooglądajcie obrazki, odszukajcie i zaznaczcie 10 różnic między nimi. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.52

             6. Nauczcie się rymowanki dla mamy:

          Mamo, mamo-

          co ci dam?

          To serduszko, które mam.

          A w serduszku milość jest.

          Mamo, mamo- kocham Cię!

             7. Rozwiążcie zagadkę:

          Dobrze ją znamy z prześlicznej woni,

          kwitnie dzwonkami, ale nie dzwoni( konwalia).

          Pooglądajcie, jak wygląda konwalia;

          www.swiatkwiatow.pl/konwalie

             8. Odpowiedzcie na pytania:

          • Jak wygląda konwalia?
          • Gdzie rosną konwalie?
          • Ile dzwonków jest na jednej łodyżce?

             9. Wykonajcie laurkę z konwaliami  techniką kirigami z koła na Dzień Matki i wręczcie dzisiaj swoim kochanym mamusiom mówiąc rymowankę, której wcześniej się nauczyliście.

          Sposób wykonania pracy: potrzebny będzie kolorowy kartonik( nie zielony)o wymarach 15-20 cm., białe i zielone kartki, na których narysowane sa koła, na białej osiem kół o wymiarze 3 cm., na zielonej dwa koła o wymiarach 2 cm., klej i nożyczki.

          • Wytnijcie koła i złóżcie wszystkie na połowę.
          • Zagnijcie zakładkę na zielonym kole, odgnijcie ją i odetnijcie.
          • Sklejcie po dwa białe koła, tak aby powstały dzwoneczki.
          • Naklejcie na kartonik liścia(lub 2 liści) konwalii.
          • Wytnijcie z zielonego papieru prostokąta( łodygi) i naklejcie go tak, aby łodyga wsunięta była w lisć.
          • naklejcie na łodygę dzwoneczki kwiatów.

          Bardzo proszę, jak wykonacie te prace pochwalcie się nimi i wyślijcie mi zdjęcia. Jestem bardzo ciekawa, jak to Wam wyjdziesmiley.

             10. Powiedzcie imię swojej mamy, podzielcie je na sylaby i wypowiedzcie głoskami.

          ŻYCZĘ WAM FAJNEJ ZABAWY ORAZ MILUTKIEGO DNIA. 

          WSZYSTKIM MAMOM Z OKAZJI ICH ŚWIĘTA ŻYCZĘ SAMYCH RADOSNYCH DNI W ŻYCIU

          27.05.20r.

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ TO: JAK NASI RODZICE

             1. Przeczytajcie zdania samodzielnie lub z pomocą. Narysujcie swoją mamę i swojego tatę oraz nazwijcie kwiaty. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 46

             2. Wysłuchajcie piosenki Mój tata oraz zaśpiewajcie piosenkę Tango dla mamy ucząc się kolejnych zwrotek.

             3. Proszę poćwiczcie czytanie. Przeczytajcie tekst z ksiązki Nowe przygody Olka i Ady s.76. Jeśli sami nie możecie, to z pomocą osoby dorosłej.

             4. Zabawa gimnastyka z tatą.Ułóżcie sobie ze sznurka kółka na podłodze, które bedą zastępowały Wam obręcze.Wykonujcie to co będę polecała:

          Razem z tatą idziemy do parku.                 Maszerujcie między obręczami i klaszczcie w dłonie.

          Teraz lekka rozgrzewka!                              przeskakujcie z nogi na nogę,

          Uwaga przeszkody!                                     wskakujcie do środka obręczy.

          Pada deszcz chowamy się pod daszek!      Tworzymy daszek z rąk nad głową.

          Przestało padać, biegniemy dalej!              biegamy.

          Uwaga drzewo!                                          drobnymi kroczkami biegamy wokół obręczy.

          Odpoczywamy.                                           Chwilkę leżymy.

          Wracamy do domu.                                    Maszerujemy między obręczami i klaszczemy.

             5. Mierzenie wzrostu. Poproście rodziców żeby zmierzyli Wasz wzrost, swój i rodzeństwa za pomocą miarki. porównajcie kto jest najniższy, a kto najwyższy.

             6. Pokolorujcie ubrania tej osoby z pary, która jest wyższa. Naklejcie zdjęcia odpowiedniego kwiatu. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 47

             7. Zabawcie się w zabawę ruchowo- naśladowczą Jak nas rodzice. Poruszajcie się na paluszkach, gdy usłyszycie hasło( podane przez innną osobę) Jak mama- naśladujecie czynności wykonywane przez mamę. Na hasło Jak tata-czynności wykonywane prze tatę.

             8. Zapraszam Was teraz do ćwiczeń gimnastycznych z liczeniem.

          Lekcja 4- ćwiczenia z liczeniem w PODSKOKACH www.youtube.com/watch

             9. Wyklaskajcie podany rytm powtarzając tekst za osobą dorosłą. Określcie, w którą stronę zwrócone są serduszka. Naklejcie brakujące serduszka. Rysujcie po śladach duże serduszka, a w ich wnętrzu małych serduszek.

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI MIŁEJ ZABAWY I CIEPLUTKIEGO DNIA

           

          28.05.20r.

          WITAJCIE MOI KOCHANI

          DZISIEJSZY TEMAT: MÓJ TATA

             1. Poopowiadajcie, jak pomagacie rodzicom? W czym? Czy powinniście pomagać rodzicom? Dlaczego?

             2. Opowiedzcie o tym, jak Olek i Ada pomagają rodzicom. Przedstawcie  za pomocą rysunków sposoby, jak dzieci pomagają rodzicom. Rysujcie po śladach serduszka i pokolorujcie je. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.49

             3. Teraz pobawimy się przy piosence Mój tata www.youtube.com/watch

          Kto pomoże, kto przytuli, kto wciąż blisko jest           drobnymi kroczkami biegamy w kółko,

          kto zawiąże sznurowadło, gdy rozwiąże się?             klęknijcie na jedno kolanko,

          Kto zabierze mnie na lody, kto mi kupi psa,               ponownie biegamy w kółko drobnymi kroczkami,

          kto kanapkę najsmaczniejszą do przedszkola da?     wykonajcie obrót wokół siebie.

          Refren:

          Ja i mój tata to super przyjaciele                               maszerujcie w prawą stronę,

          Gdy jesteśmy razem,jest raźniej i weselej.                 zatrzymajcie się i miarowo klaszczcie,

          Jak tylko potrzebuję, to tata obok mnie jest,                maszerujcie w kole w lewą stronę,

          przyjaciel to prawdziwy- na dobre i na złe.                zatrzymajcie się i miarowo klaszczcie.

          Zwrotka II

          Gdy mi smutno i gdy czasem                                   wykonajcie przysiad,

          płakać mi się chce,                                                   zasłaniamy dłońmi oczy,

          tata weźmie na kolana                                              kucamy,

          i przytuli mnie.                                                         składamy ręce na krzyż na piersiach,

          I tak pięknie opowiada,                                           wstajemy,

          bajki czyta mi,                                                          naśladujemy trzymanie w rękach książeczki,

          a gdy obok mnie zasypia,                                        składamy dłonie i przykładamy do policzka,

          mam cudowne sny.                                                  unosimy ręce do góry i rozkładamy.

          Zwrotka III

          Tata uczy mnie, jak dobrze i jak pięknie żyć,           wykonujemy obroty wokół siebie w lewą stronę,

          jak odpowiedzialnym i jak dzielnym dzieckiem być.   miarowo klaszczcie,

          Więc mój tata to najmilszy, najwspanialszy wzór.     wykonajcie obroty wokół siebie w prawą stronę,

          To kolega i przyjaciel- to jest tata mój!                    miarowo klaszczcie unosząc ręce wysoko nad                                                                                             głowę.

             4. Wysłuchajcie wiersza Stanisława Grabowskiego Nie jesteś sam www.ps36.kielce.eu/node/1013

          Odpowiedzcie na pytania:

          • Co robi mama?
          • Co robi tata?
          • Gdzie jest dziewczynka?
          • Dlaczego jest szczęśliwa?

             5. Wypowiedzcie fragment tekstu z radością najpierw cicho, później coraz głośniej:

          Gdy w domu-

          tatuś i mama,

          nie jestem sama.

             6. Wykonajcie laurkę dla mamy i taty:

          • Złóżcie kartkę z bloku technicznego na pół,
          • powycinajcie kwiatki z gazet, jeśli nie macie to z kolorowego papieru,
          • Wytnijcie wazon z kolorowego papieru,
          • naklejcie to na złożoną kartkę, aby powstał wazon z kwiatami.

             7. Zabawcie się przy rymowance Jadą goście:

          Mamo! Mamo!               klaszczcie w ręce swoje,

          co,co,co?                       klaszczcie w ręce rodzica,

          Goście jadą.                   klaszczcie w swoje ręce,

          No to co?                       klaszczcie w ręce rodzica,

          Dzień dobry, dziń dobry.      podajce sobie ręce na powitanie,

          Cmok,cmok,cmok.             naśladujcie przesyłanie całusów, ze zwrotem głowy na prawo, na lewo i na                                               wprost,

          Tato,tato!                          Gesty tak jak wyżej.

             8. Pokolorujcie rysunek bukietu dla mamy. Rysujcie po śladzie drogę Olka i Ady do mamy. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 50

          KOCHANI ŻYCZĘ WAM MIŁEJ ZABAWY I CIEPLUTKO POZDRAWIAM

          29.05.20r. 

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ: FESTYN

             1. Proszę rysujcie szlaczki po śladzie, a potem samodzielnie. Rysujcie po śladach rysunki. Pokolorujcie rysunki dużych misiów na brązowo, a małych misiów na różowo.Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.53

              2. Wysłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej Festyn. Słuchając możecie patrzeć na ilustrację do tego opowiadania, która się znajduje w Książce Nowe przygody Olka i Ady s.78-79

          Opowiadanie Agaty Widzowskiej Festyn czyta Małgosia Jędrzejczak- Prorok www.youtube.com/watch

             3. Odpowiedzcie na pytania:

          • Z jakiej okazji odbywał się festyn w przedszkolu?
          • Kto z rodziny Ady przybył na festyn?
          • Jaki konkurs wygrał tato Olka i Ady?
          • Na czym polegał konkurs drużynowy- dorośli z dziećmi?
          • W jakim konkursie mama Olka i Ady zajęła pierwsze miejsce?
          • Jakie jeszcze inne konkursy odbyły się podczas festynu?
          • Jakie nagrody przygotowały dzieci?
          • Czym częstowali się goście?
          • O kim Ada recytowała wiersz?
          • Czym zakończył się festyn?

             4. Przeczytajcie tekst znajdujący się pod ilustracjami w książce s. 78-79 sami lub z pomocą osoby dorosłej.

             5. Zapraszam Was do gimnastyki;

          Welcome to My Gym I ExevciseSongforKids I Time4KidsTV www.youtube.com/watch

             6. Zachęcam Was do pokolorowania obrazków Dzień Mamy i Taty, które przesłałam na e-maila. Jeśli ktoś nie chce kolorować to proszę namalujcie portret Mamy i Taty.

             7. Proszę wysłuchajcie razem z rodzicami piosenki Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!

          ZoZi Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI FAJNEJ ZABAWY I MIŁEGO WEEKENDU

           

          01.06.20r. 

          WITAJCIE MOJE KOCHANE DZIECI

          DZISIAJ WASZE ŚWIĘTO- DZIEŃ DZIECKA

             Z OKAZJI DNIA DZIECKA ŻYCZĘ WAM KOCHANE DZIECI,

           ABY WASZE DZIECIŃSTWO BYŁO JAK NAJLEPSZE

          I ABY TRWAŁO JAK NAJDŁUŻEJ!

             NIECH SMUTEK ZNIKNIE W GÓRSKIM POTOKU,

          BY RADOŚĆ KWITŁA, JAK RÓŻA CO ROKU.

          BY NA WASZYCH TWARZACH PROMYCZEK SŁOŃCA,

          NIGDY NIE ZNIKNĄŁ I TRWAŁ BEZ KOŃCA.

             W DNIU TAK PIĘKNYM I WSPANIAŁYM

          ŻYCZĘ WAM SERDUSZKIEM CAŁYM

          MOC UŚMIECHU I RADOŚCI

          SZCZĘŚCIA, ZDROWIA, POMYŚLNOŚCI heartheartheart  

           

           

          W dniu Waszego święta chcę, abyście ten dzień spędzili na zabawach i przyjemnościach. Dlatego zaproponuję Wam dzisaj tylko wysłuchanie piosenek o Dniu Dziecka i o Prawach Dziecka oraz filmik o Prawach Dziecka. 

          Dzień Dziecka heartZaczarowany Świat Dziecięcych LAT TERESA SAŁECKA www.youtube.com/watch

          Śpiewające Brzdące- jesteśmy dziećmi- Piosenki dla dzieci www.youtube.com/watch

           Piosenka o Prawach Dziecka www.youtube.com/watch

          Prawa Dzieci- piosenka sł. Karolina Gowlik muz. Piotr Opatowicz www.youtube.com/watch

          Film o Prawach Dziecka/ Mam Prawo! www.youtube.com/watch?v=P5FFbkUc3Ew

           

          ŻYCZĘ WAM WSPANIAŁEGO DNIA

           

          02.06.20r 

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: PIŁKA DLA WSZYSTKICH

             1. Wysłuchajcie piosenki Emocje i uczucia i słuchając oglądajcie zdjęcia do piosenki. nauczcie się refrenu tej piosenki.

          Emocje i uczucia|20 minut Piosenek dla dzieci|Little Baby Bum po Polsku www.youtube.com/watch

             2. Odpowiedzcie na pytania:

          • O czym jest piosenka?
          • Co oznacza słowo: emocje?
          • O jakich emocjach jest mowa w piosence?
          • Czy emocje- uczucia są dobre?

             3. Wysłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej Piłka dla wszystkich. Ilustracje do tego opowiadania znajdziecie w Książce Nowe przygody Olka i Ady s. 82-83

          Opowiadanie Agaty Widzowskiej Piłka dla wszystkich www.youtube.com/watch

             4. Porozmawiamy na temat opowiadania.

          • Co śniło się Frankowi?
          • O czym opowiadał Adzie?
          • Jak zachowywali sie chłopcy?
          • Co zrobił ich kapitan?
          • Kim został Franek na meczu?
          • Co powiedzieli Frankowi chłopcy na pożegnanie?
          • Co Franek będzie ćwiczył?
          • Jak oceniacie zachowanie chłopców na początku, a jak potem,po rozmowie z kapitanem?​​​​​​​

          ​​​​​​​   5.Przeczytajcie tekst, który się znajduje w książce pod ilustracjami s. 82-83

             6. Wyjaśnienie znaczenia słowa tolerancja.

          Tolerancja jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania,choćby były zupełnie inne niż nasze albo zupełnie sprzeczne.Tolerancja oznacza cirpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Współcześnie rozumana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli, opinii oraz sposobu życia.

             7. Proszę wykonajcie pracę plastyczną dowolną techniką- Dzieci z całego świata. Przed wykonaniem pracy wysłuchajcie piosenki Jesteśmy dziećmi i przyjrzyjcie się wyglądowi dzieci z różnych stron świata.

             8. Narysujcie siebie w swoim ulubionym ubraniu, ze swoją ulubioną zabawką.Pokolorujcie ramkę swoim ulubionym kolorem. Napiszcie sami lub z pomocą swoje imię i nazwisko. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 54

             9. Utrwalcie sobie nazwy dni tygodnia słuchając wiersza Ewy Małgorzty Skorek Dni tygodnia

          www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ WAM MOI DRODZY PRZYJEMNEJ ZABAWY

           

          03.05.20r.

          WITAJCIE KOCHANI smiley

          TEMAT NA DZISIAJ: CO JEST CIĘŻSZE, A CO LŻEJSZE?

             1. Utrwalcie sobie refren piosenki Emocje i uczucia i nauczcie się zwrotek tej piosenki.

             2. Powtórzcie za rodzicem fragment wierszyka Bożeny Formy miarowo klaszcząc, a następnie minką i postawą ciała pokażcie emocje z tego wierszyka:

          • Kiedy na niebie słoneczko świeci,cieszą się bardzo dorośli i dzieci.
          • Dzisiaj po niebie płyną czarne chmury, deszcz pada i każdy ma humor ponury.
          • Kiedy mam zły humor i kiedy mnie złość dopadnie, jestem niegrzeczny, choć dobrze wiem, że to bardzo nieładnie.
          • Kiedy dziecko się boi ciemności dookoła, wtedy mamę i tatę do siebie woła.
          • Płaczę, kiedy jest mi smutno i wszystkiego dosyć mam, łzy mi płyną po policzkach i chcę zostać wtedy sam.

          ​​​​​​​   3. Co jest cięższe, a co lżejsze?

          Pokolorujcie w każdej parze cięższy przedmiot i dokończcie rysowanie wag według wzoru. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.55

             4. Spróbujcie zrobić zadania:

          wagi i ważenie- zadania www.bing.com/videos/search?q

             5. Zachęcam również do obejrzenia bajki, jak pomysłowy Dobromir wykorzystywał ciężar( co jest cięższe, a co lżejsze)

          Pomysłowy Dobromir 20 sposób na ciężary www.bing.com/videos/search/q

             6. Zapraszam Was do  ćwiczeń gimnastycznych:

          Zabawy i ćwiczenia ze Świeżakami www.bing.com/videos/search?q=96c49687wiczenia-gimnastyczne+dla+przedszkolak

             7. Wysłuchajcie wiersza Ewy Małgorzaty Skorek Nazwy miesięcy

          Wiersz Ewy Małgorzaty Skorek Nazwy miesięcy www.youtube.com/watch?v=_Q2gjQRYN4U

          Utrwalcie sobie nazwy miesięcy wymieniając je- włączając się do recytacji wiesza.

          ŻYCZĘ WAM MOI DRODZY MIŁEJ ZABAWY, BAWCIE SIĘ DOBRZE

           

          04.06.20r.

          WITAJCIE MOJE DROGIE DZIECIsmiley

          DZIEIEJSZY TEMAT: DZIWNI GOŚCIE

             1. Popatrzcie na obrazek i opowiedzcie co się na nim dzieje. Odszukajcie na dużym obrazku przedmioty, rośliny umieszczone na dole karty. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 56-57

             2. Zabawcie się przy piosence Emocje i uczucia.Utrwalcie sobie piosenkę. Zaśpiewajcie tę piosenkę z różnym natężeniem głosu( głośno, cicho, szeptem)

             3. Zabawimy się w Dziwne głosy. Spróbujcie wyrazić emocje głosem:

          • strach- krzyk
          • smutek- pociąganie nosem, mrucznie,
          • złość- warczenie,
          • radość- prawdziwy śmiech, hi,hi,hi,

          ​​​​​​​   4. Wysłuchajcie piosenki o emocji- radość.

          Agata Świętoń- Radość www.bing.com/videos/search?q

             5. Powiedzcie kogo nazywamy przyjacielem( kogoś kto o nas dba, czujemy sie przy nim bezpiecznie, jest pomocny, opiekuńczy, rozbawia nas).Powiedzcie imię swojego przyjaciela. Podzielcie to imię na sylaby, wybrzmijcie głoski w imieniu przyjaciela.

             6. Wykonajcie pracę Pożegnalny obrazek dla przyjaciela.

          Do wykonania tego obrazka wykorzystajcie podstawę pudełka po czkoladkach. W jej wnętrzu wykonajcie dowolną kompozycję (góry, las, jezioro, miasto....). Aby praca była przestrzenna, część papierów potrzebnych do wykonania pracy trzeba pognieść. Proszę jak wykonacie te prace wyślijcie mi zdjęcia.

             7. Opowiedzcie o tym, jak Olek i Ada obchodzili Dzień Dziecka. Ułóżcie zdania o każdym obrazku. Napiszcie samodzielnie lub z pomocą osoby dorosłej swoje imię i udekorujcie pole z imieniem.

          BAWCIE  SIĘ DOBRZE, ŻYCZĘ WAM MIŁEGO DNIA

           

          05.06.20r.

          WITAM WAS SERDECZNIE MOJE DROGIE DZIECIsmiley

          DZISIEJSZY TEAMAT TO: MOJE UCZUCIA

             1. Odpowiedzcie na pytanie: Z czego jestem zadowolony(zadowolona)?

             2. Zabawcie się w Lustro emocjonalne. Stań naprzeciw drugiej osoby. Jedna osoba z pary będzie lustrem, a druga przegląda się w nim. Osoba stojąca przed lustrem wyraża miną, gestem, ruchem ciała różne emocje, a lustro je powtarza.

             3. Odpowiedzcie na pytania dotyczące Waszych emocji:

          • Kiedy się złościmy?
          • Kiedy się boimy?
          • Kiedy się smucimy?
          • Kiedy się cieszymy?
          • Kiedy zazdrościmy?
          • Kiedy się wstydzimy?

          ​​​​​​​   4. Wysłuchajcie tekstu Jolanta Kucharczyk Moje uczucia www.youtube.com/watch

             5. Odpowiedzcie na pytania do tego tekstu:

          • Co mieszka w sercu?
          • Czy zawsze jest nam wesoło?
          • Czy zdarza się, że coś was złości?
          • Czy zdarza się, że coś was smuci?

          ​​​​​​​Emocje, uczucia są czymś normalnym i towarzyszą zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Zawsze należy pamiętać, że po chwilach smutnych i trudnych znowu szczęśliwe są dzieci.

             6. Wykonajcie rysunki: co was cieszy i co was smuci. Przedzielcie kartkę na pół. W lewym górnym rogu kartki narysujcie chmurkę i po tej stronie kartki narysujcie co was smuci. W prawym górnym rogu kartki narysujcie słoneczko i z tej strony kartki narysujcie co was cieszy. Proszę prześlijcie mi zdjęcia waszych rysunków żebym mogła zobaczyć co was cieszy, a co smuci.

             7. Zapraszam Was do ćwiczeń. Ćwiczenia na słońcu www.yotube.com/watch

             8. Utrwalcie sobie piosenkę Emocje i uczucia.

             9. Rysujcie szlaczki po śladach, a potem samodzielnie. Rysujcie rybki i fale po śladach. Dokończcie rysowanie rybek według wzoru i pokolorujcie je. Karty pracy Nowe przygody Okla i Ady cz.4 s. 59

             10. Nauczcie się któtkiego wierszyka Krystyny Datkun- Czerniak Wszystkie dzieci.

          W secach dzieci radość gości

          -gdy bezpieczne są.

          Mają prawo do miłości

          - przecież po to są.

          ŻYCZĘ WAM MOJE KOCHANE DZIECI FAJNEJ ZABAWY ORAZ MIŁEGO WEEKENDU

           

          08.06.20r. 

          WITAM WAS MOJE KOCHANE DZIECI smiley

          TEMATEM TEGO TYGODNIA BĘDZIE- MOJA OJCZYZNA

          DZISIEJSZY TEMAT: ZAKOCHANY W SYRENIE

             1. Pooglądajcie zdjęcia o Warszawie- stolicy Polski. Podzielcie sie swoimi spostrzeżeniami z rodzicami.

          Obrazy ZDJĘCIA Warszawy dla dzieci www.cing.com|images|search?q

          600+darmowych obrazów z kategorii Warszawa i Polska- Pixabay

             2. Podajcie nazwę kraju, w którym mieszkacie i dokończcie zdanie: Polska to.......

             3. Wysłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej Zakochany w syrenie. Ilustracje do tego opowiadnia znajdziecie w Książce Nowe przygody Olka i Ady s. 72-73

          Zakochany w syrenie- bajka do słuchania wwwyoutube.com/watch?v=Sf2g4TWucWk

             4.Odpowiedzcie na pytania do tego opowiadania:

          • O czym dowiedziała się Ada w przedszkolu?
          • Kto pomógł jej przedstawić legendę?

          ​​​​​​​   5. Rysujcie po śladach rysunek Syreny i fal. Karty Pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 29

             6. Przeczytajcie głośno tekst sami lub z pomocą- Książka Nowe przygody Olka i Ady s. 72-73

             7. Wysłuchajcie piosenkę Syrenka sł. muz. Krystyna Gowlik

          Syrenka - piosenka z tekstem www.youtube.com/watch?v=c-id729zpjs

          Tekst piosenki Syrenka www.przedszkole!92.warszawa.pl/materialy/grupa6/201805.pdf

             8. Rozmowa na temat piosenki;

          • Co to jest stolica?
          • Jak nazywa sie stolica Polski?
          • Jak nazywa się najdłuższa z Polskich rzek?
          • O kim opowiada piosenka?
          • Czy znacie legendę o Syrence?
          • Gdzie w Warszawie można spotkać Syrenkę?
          • Co to jest herb?

          ​​​​​​​Nauczcie się refrenu tej piosenki.

             9. Kto ma chęć pooglądać sobie bajkę, to zapraszam:

          Bajka nr29 Warszawska Syrenka Warszawa www.youtube.com/watch?v=0TSAtVHu_6k

          ŻYCZĘ WAM DRODZY PRZYJEMNEJ ZABAWY I NAUKI

           

          09.06.20r.

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIEJSZY DZIEŃ: STOLICA, WISŁA SYRENKA

             1. Powiedzcie, co zwiedzali w Warszawie Olek, Ada, mama i tata z rodzicami mamy. Pooglądajcie zdjęcia warszawskich syrenek. Rysujcie po śladach rysunki nie odrywając kredki od kartki. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 30-31

             2. Ułóżcie zdania z wyrazami: stolca, Wisła, syrena.

             3. Zabawy i ćwiczenia z mierzeniem pojemności płynów:

          • Potrzebne będa trzy butelki: 0,5l, 1l, 1,5l - nalejcie do nich wody. Określcie, w której butelce jest najwięcej wody, w której najmniej i dlaczego.
          • Wylejcie wodę z butelki litrowej i wlejcie do tej butelki wodę z butelki półlitrowej. Ile ta woda zajęła miejca w butelce?(połowę). Miarą pojemności płynów jest 1 litr. Pół litra to jest połowa jednego litra. 
          • Wylejcie wodę z butelki 1,5l i wlejcie do tej butelki wodę z butelki półlitrowej i litrowej. Woda wypełniła całą butelkę. Półtora litra to 1litr i jeszcze pół litra.

          ​​​​​​​   4. Pooglądajcie zdjęcia, zwróćcie uwagę na poziom soku w szklankach.Przeczytajcie samodzielnie lub z pomocą pojemność butelek. Rysujcie szlaczki po śladzie, a potem samodzielnie. Pokolorujcie butelki, rysujcie je po śladzie, a potem samodzielnie według wzoru. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.32-33.

             5. Utrwalcie sobie refren piosenki Syrenka i nauczcie się pierwszej zwrotki piosenki.

             6. Wysłuchajcie wiersza Ewy Stadtmuller Kim jesteś? www.youtube.com/watch Tekst tego wiersza znajdziecie na stronie: p26.lublin.eu   www.google.com/search

             7. Zaprazszam do ćwiczeń: Gimastyka korekcyjna- Trzymaj się prosto www.youtube.com/watch?v=eiHGj8Tuo-l

          ŻYCZĘ WAM MOI DRODZY SUPER ZABAWY

           

          10.06.20r.

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ: WARSZAWSKA SYRENKA

             1. Wysłuchajcie hymnu polski- Mazurka Dąbrowskiego www.youtube.com/watch pamiętajcie o zasadach zachowania się podczas słuchania i śpiewania hymnu( w ciszy, postawa na baczność).

             2. Dlaczego- Warszawa- stolicą Polski? W Warszawie znajdują się najważniejsze urzędy państwowe, które pełnią bardzo ważną rolę dla naszego kraju. na przykład w Warszawie znajduje się budynek Sejmu, pałac Prezydencki, Urząd Rady Ministrów, Ministerstwo Edukacji Narodowej.

             3. Pokolorujcie warszawską Syrenkę www.google.com/search

             4. Zapraszam do zabawy przy piosence Syrenka:

          Stoi Syrenka nad Wisłą                    wykonajcie obrót w lewą stronę,

          i patrzy na rzeki fale.                        wykonajcie obrót w prawą stronę,

          Tak dużo dzieci dziś do niej przyszło,    rozłóżcie ręce na boki,

          no i nie boją się wcale.                          wykonajcie ruch przeczący palcem wskazującym.

          To nie jest żywa Syrenka,                   wykonajcie obrót w lewą stronę,

          to pomnik Warszawę chroni.               obrót w prawą stronę,

          Bo, jak mówi stara legenda:               wyciągnijcie ręce przed siebie i szeroko rozłóżcie,

          Syrenka miasta broni.                       skrzyżujcie ręce na piersiach.

          Ref. 

          Nasza Warszawa                                ręce na biodrach, w lekkim rozkroku, przenoście ciężar ciała na                                                                lewą nogę, zatrzymajcie się,

          nasza stolica                                      przenieście ciężar ciała na prawą nogę, zatrzymajcie się,

          ciągle Syrenkę zachwyca.                  obrót wokół siebie,

          A Wisła śpiewa                                   przenieście ciężar ciała na lewą nogę, zatrzymajcie się,

          wciąż u jej stóp                                   przenieście ciężar ciała na prawą nogę, zatrzymajcie się,

          swoją piosenkę:

          Chlup, chlup,chlup                            miarowo klaszczcie.

             5. Wykonajcie mapę Polski. Kontur wydrukujcie: www.bing.com/search?q=kontur+mapy+Polski+do+druku+dzieci

          Naklejcie cieńki wałeczek plasteliny niebieskiej po narysowanym śladzie drogi Wisły. Wypełnijcie plasteliną(góry, wyżyny i niziny).

           

          11.06.20r. BOŻE CIAŁO

           

          12.06.20r. 

          KOCHANI PODAJĘ TEMAT NA PIĄTEK: MIESZKAMY W EUROPIE

             1. Pooglądajcie mapę Europy. Wysłuchajcie nazw państw europejskich- sąsiadów Polski. Pokolorujcie flagę Polski i powiedzcie, w którą stronę są zwrócone. Pooglądajcie obrazki flag i z pomocą osoby dorosłej powiedzcie, do których państw UE one należą. Pokolorujcie flagi według wzoru. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 34-35

             2. Zobaczcie jak wygląda flaga Unii Europejskiej: Obrazy dla flaga unii europejskiej dla dzieciwww.google.com/search  

             3. Obejrzyjcie filmik Unia Europejska dla dzieciwww.youtube.com.watch

             4. Wysłuchajcie hymnu Unii Europejskiej Ody do radości Ludviga van Beethovena www.youtube.com/watch

             5. Pooglądajcie  obrazek Syriusza- maskotki Unii Europejskiej. Imię Syriusza pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie. Niebieska, uśmiechnięta stonoga, w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe.

             6. Pokolorujcie sylwetę Syriusza w polskich barwach narodowych. Obrazy dla kolorowanka Syriusz maskotka UE www.google.com/search

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI WIELU MIŁYCH WRAŻEŃ PODCZAS WYKONYWANIA ZADAŃ ORAZ WSPANIAŁEGO WEEDKENDU​​​​​​​

           

          15.06.20r.

          WITAM WAS MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA TEN TYDZIEŃ: WAKACYJNE PODRÓŻE

          DZIEJSZY TEMAT: WAKACJE NA WYBRZEŻU

             1. Wykonajcie łódkę według instrukcji. Rysujcie po śladach. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 60

             2. Wysłuchajcie piosenki Lato w kawiarence www.youtube.com/watch nauczcie się refrenu i odpowiedzcie na pytania;

          • O czym jest piosenka?
          • Dlaczego najprzyjemniejsze są wyjazdy latem?
          • Gdzie możemy spędzić wakacje?

          ​​​​​​​   3. Wysłuchajcie opowiadania Małgorzaty Strękowskiej- Zaremby​​​​​​​ Wakacyjne podróże www.youtube.com/watch Ilustracje do tego opowiadania znajdziecie w Książce Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.84-85

             4. Rozmowa na temat opowiadania:

          • Co Olek, Ada i tata plaowali z samego rana?
          • Dzięki czemu mogli podróżować palcem po całym świecie?
          • Jakie kontynenty były widoczne na globusie?
          • Co wskazywał palec Olka?
          • Co wskazywał palec taty?
          • Gdzie chciała pojechać mama?Co wspominała cały czas Ada?
          • Co wskazywał palec Ady? Gdzie ona chciała pojechać na wakacje?

          ​​​​​​​   5. Pooglądajcie mapę Polski i wskażcie Morze Bałtyckie. Z pomocą osoby dorosłej odczytajcie nazwy miejscowości leżących nad Bałtykiem.

             6. Wykonajcie pracę plastyczną Wakacje na Wybrzeżu dowolną techniką.

          ŻYCZĘ WAM KOCHANI MIŁEJ ZABAWY

           

          16.06.20r. 

          WITAM WAS SERDECZNIE smiley

          TEMAT NA DZISIAJ: GÓRALSKIE LICZENIE

             1. Utrwalcie sobie refren piosenki Lato w kawiarence i nauczcie się zwrotek tej piosenki na zasadzie echa muzycznego.

             2. Poćwiczcie czytanie- tekst o wyjściu mamy, Olka i Ady do kina na film o małpce. Książka Nowe przygody Olka i Ady s. 92-93

             3. Góralskie liczenie. Proszę zapiszcie działania do podanych zadań. Możecie skorzystać z liczmanów( patyczki do liczenia, klocki.....)

          • Na hali, na hali

          10 owiec juhas pasie.

          Dwie w góry mu uciekły.

          Ile teraz masz owiec, juhasie?

          10-2=8

          • Do zagrody 9 owiec

          ​​​​​​​wpędził juhas młody.

          Ale cztery starsze owce

          uciekły z zagrody.

          Policz teraz szybko mi-

          ile owiec w zagrodzie śpi?

          9-4=5

          • Na hali, na hali

          ​​​​​​​raz się tak zdarzyło,

          że do 7 starszych owiec

          3 młode przybyły.

          Powiedz teraz mi-

          ile wszystkich owiec 

          w zagrodzie śpi?

          7+3=10

          • Na łące pod górą

          juhas owce pasie;

          cztery czarne owce

          i pięć białych hasa.

          Ile wszystkich owiec

          jest w stadzie juhasa?

          4+5=9

             4. Zapraszam do ćwiczeń

          Kto jak skacze- @WYGIBASY TV- piosenki www.youtube.com/watch

             5. Malowanie gór na pogniecionej kartce.

          Z pogniecionego papieru uformujcie pasmo górskie i przyklejcie je na kartce z bloku technicznego i pomalujcie farbami plakatowymi na różne odcienie brązu. Namalujcie drzewa iglaste u podnóża gór.

          ŻYCZĘ WAM FAJNEJ ZABAWY​​​​​​​

           

          17.06.20 

          WITAM WAS MOJE DROGIE DZIECI I WASZYCH RODZICÓWsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: LATO NA WAKACJACH

             1. Wysłuchajcie dokąd podróżują ludzie podanymi środkami lokomocji. Naklejcie obok środków lokomocji obrazki odpowiednich miejsc. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 62

             2. Stwórzcie mapę skojarzeń do wyrazu wakacje. Na środku dużej kartki napiszcie wyraz wakacje i wokół tego wyrazu rysujcie małe obrazki z czym wam się kojarzy wyraz wakacje.

             3. Utrwalcie sobie piosenkę Lato w kawiarence. Ułóżcie do piosenki układ taneczny i jeszcze raz zaśpiewajcie tańcząc.

             4. Poogladajcie filmik o tym, jak należy bezpiecznie zachowywać się podczas wakacji bedąc w różnych miejscach i w różnych sytuacjach

          Bezpieczne wakacje - cykl "Dzieci uczą' www.bing.com/videos/search?q=gdzie+na+wakacje+-filmik

             5. Wykonajcie Wakacyjny pociąg. Jeśli macie widokówki z miejscami, w które chcielibyście pojechać( morze, góry, jeziora itp.) każdą widkówkę naklejcie na połowę karki z bloku. Tak utworzycie wagoniki. Z kolorowego papieru wytnijcie lokomotywę i ptostokącikami połączcie wagoniki ze sobą i z lokomotywą. Jeśli nie macie widokówek, wykonajce rysunki miejsc, w których chcielibyście być.

             6. Pokolorujcie wakacyjny pociąg. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady. cz.4 s. 62-63

             7. Wskażcie na mapie Polski góry, rzeki, jeziora i morze

             8. Ponawlekajcie muszelki na nitkę według wzoru- rytmu. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz. 4 s.63

          ŻYCZĘ WAM PRZYJEMNEJ NAUKI ​​​​​​​

           

          18.06.20r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: NADESZŁO LATO

             1. Odszukajcie w naklejkach nazwy środków lokomocji przedstawionych na zdjęciach i naklejcie je w odpowiednie miejsca. Karta pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby,cz.2 s. 77

             2. Rozwiążcie rebus fonetyczny. Obok wyrazów znajdują się liczby, które wskazują którą głoskę należy wybrzmieć. Następnie połączcie te głoski i powstanie nazwa nowej pory roku.

          • lalka (3) l
          • róża (4) a
          • łopata (5) t
          • wagon (4) o

          ​​​​​​​lato

             3. Karty pracy, cz.4 s. 64-65. Odczytajcie zdanie. pooglądajcie zdjęcia i wysłuchajcie tekstu na ich temat. Rysujcie na każdej kolejnej gałązce o jedną jagodę mniej. pokolorujcie rysunki.

             4. Ułóżcie zdania na temat lata wykorzystując zdjęcia z kart pracy.

             5. Zaśpiewajcie na melodię przez siebie wymyśloną tekst; Wiele dni czekałem/łam na ciebie lato.

             6. Powiedzcie rymowankę rytmicznie klaszcząc;

          Wakacje, wakacje to wspaniały czas, czekają na nas morze, góry, rzeka, las.

             7. Powiedzcie, dlaczego pętle są tak narysowane. Dokończcie rysowanie linii między kwiatami i pokolorujcie kwiaty. Karty pracy, cz.4 s. 66

             8. Rozwiążcie zagadki o środkach lokomocji:

          • Ta wielka latająca maszyna

          owada- ważkę przypomina. (helikopter)

          • Pędzi po torze szybko, z daleka,

          ​​​​​​​bo tłum podróżnych na stacji czeka. (pociąg)

          • ma maskę, a pod nią konie,

          ​​​​​​​cylindry- nie na głowie.

          a w środku siedzi człowiek. (samochód)

          • ma skrzydła, choć nie jest ptakiem.

          ​​​​​​​Lata podniebnym szlakiem. (samolot)

             9. Zabawa ruchowa Rowery

          Połóżcie się na plecach, naśladujcie pedałowanie, mówiąc tekst:

          Jedzie rowerek na spacerek, na rowerku pan Pawełek. Raz, dwa, trzy. jedź i ty!

             10. Otoczcie pętlą obrazki kwiatów polnych, a drugą pętlą- obrazki zwierząt leśnych. Dokończcie rysowanie linii między kwiatami i pokolorujcie kwiaty.

             11. Zachęcam do obejrzenia bajki Bolek i Lolek na wakacjach odc.13 Morska przygoda www.bing.com/videos/search?q

          ŻYCZĘ WAM MOI DRODZY MIŁEJ ZABAWY

           

          19.06.20r. 

          WITAJCIE MOJE DROGIE DZIECIsmiley

          TEMAT NA DZISIEJSZY DZIEŃ: SŁONECZNY UŚMIECH

             1. Wysłuchajcie wiersza Mrioli Golc Słoneczny uśmiech www.przedszkole-sokolow.pl/EZAJECIA/bawalicka612.pdf

          Odpowiedzcie na pytania odnośnie wysłuchanego wiersza:

          • Kto przesyłał uśmiechy?
          • Komu przedszkolak przesyłał uśmiechy?
          • Dlaczego przesyłał je dzieciom?

          ​​​​​​​   2. Pooglądajcie zdjęcia miejsc, w których Olek i Ada byli w tamtym roku z rodzicami na wakacjach. Rysujcie drogę rodziny Ady nad morze. Karty pracy, cz.4 s.68-69

             3. W Kartach pracy, cz.4 s. 70 w ramce na górze narysujcie gdzie pojedziecie na wakacje, a w ramce na dole, gdzie chcielibyście pojechać.

             4. Poćwiczcie ze Świeżakami. Zabawy i ćwiczenia ze Świeżakami www. bing.com/videos/search?q=ćwiczenia+gimnastyczne

             5. Wysłuchajcie zagadek Barbary Kosmowskiej dotyczących bezpieczeństwa podczas wakacji i dopowiedzcie ich zakończenia- rozwiązania. (Zagadki pochodzą z e-podręcznika do EW na licencji CC-BY-3.0www.epodreczniki.pl Klasa 1,lato,blok33,temat163,plansza 2)

          • Wiem, ze pan ratownik mnie nie zauważy,

          ​​​​​​​dlatego nie kąpię się na niestrzeżonej....... (plaży)

          • Kiedy płona lasy, to giną zwierzęta,

          ​​​​​​​dlatego dbam o to i o tym pamiętam,

          by w lesie wszystkim żyło się dogodnie.

          Z tego powodu nie bawię się.......(ogniem)

          • Jeśli się zagubię w obcym dla mnie mieście,

          ​​​​​​​wiem,co mam zrobić, wiem nareszcie!

          Mogę zaufać pewnemu człowiekowi,

          czyli panu......(policjantowi)

          • Gdy nie ma rodziców w domu,

          ​​​​​​​to choć bardzo przykro mi,

          nie otwieram obcym ludziom

          do naszego domu....(drzwi)

          • Ze wzgledu na żmije zawsze w lesie noszę

          ​​​​​​​moje ukochane, gumowe.....(kalosze)

          • Grzybobranie to grzybów zbieranie,

          ​​​​​​​a nie ich jedzenie czy też smakowanie.

          Dlatego po powrocie z lasu

          sięgam do grzybów pełnego......(atlasu)

          • Nie podchodzę do dzikich zwierząt,

          ​​​​​​​bo choć są piekne i bajeczne,

          bywają także dla ludzi bardzo.....(niebezpieczne)

             6. Obejrzyjcie film "Bezpieczne wakacje"www.youtube.com/watch?v=N4X0RhIMf7Y

             7. Pooglądajcie rysunki schematyczne i powiedzcie, na co powinno sie zwracać uwagę na wakacjach. Karty pracy,cz4. s.71

             ​​​​​​​8. W Kartach pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby cz.2 s. 78-79 Przeczytajcie wyrazy. Piszcie po śladach. Przeczytajcie tekst, odpowiedzcie na pytania i wskażcie odpowiednie zdjęcia.

          ŻYCZĘ WAM MOI DRODZY PRZYJEMNEJ NAUKI ORAZ MIŁEGO WEEKENDU

           

          22.06.20r.

          WITAJCIE MOI KOCHANIsmiley

          TEMAT NA TEN TYDZIEŃ: POŻEGNANIA NADSZEDŁ CZAS

          DZISIEJSZY TEMAT: POCIESZAJKI DLA MALUSZKÓW

            1. Wysłuchajcie piosenki Do widzenia przedszkole www.bing.com/videos/search?q Tekst piosenki znajduje się: www.maluchy.pl./teksty_piosenek_dzieci/

             2. Odpowiedzcie na pytania:

          • O czym jest piosenka?
          • Kiedy przyszliście do przedszkola?
          • Co pożegnacie?
          • Komu się pokłonicie?

          ​​​​​​​   3. Wysłuchajcie opowiadania Agaty Widzowskiej- Pocieszajki dla maluchów www.youtube.com/watch?v=By6dA9peBi4 Ilustracja do tego opowiadania znajduje się w Książce s. 86-89

             4. Rozmowa na temat opowiadania:

          • Co przygotowała grupa Ady na pożegnanie przedszkola?
          • Co przygotowali młodsi koledzy?
          • Co robiły Ada i Kasia?
          • Kogo pożegnała Ada?
          • Co to były pocieszajki Ady?
          • Gdzie je zostawiła?

          ​​​​​​​   5. Przeczytajcie  tekst znajdujący się w Książce s.86-89

             6. Nauczcie się wierszyka z opowiadania:

          Nie płaczcie, kochani, gdy nas tu nie będzie,

          nasz wesoły uśmiech zostawimy wszędzie,

          a gdy po wakacjach znajdziemy się w szkole,

          będziemy wspominać kochane przedszkole.

             6. Obrazek o lecie- wykonajcie prezent dla kolegi/koleżanki na pożegnanie przedszkola.

             7. Odszukajcie na obrazku piłki. Określcie ich położenie i rysujcie po śladzie drogę piłki do bramki. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s. 72

             ŻYCZĘ WAM MOI DRODZY PRZYJEMNEJ ZABAWY

           

          23.06.20r. 

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ: LICZYMY PATYCZKI

             1. Drogie dzieci pamiętajcie dzisiaj o waszych tatach, ponieważ dzisiaj jest 

          DZIEŃ TATY Złóżcie swoim tatom najpiękniejsze życzenia i razem wysłuchajcie piosenki Co powie tata youtube.com/watch

               

             2. Dokończcie rysowanie szlaczków. Podzielcie nazwy obrazków na sylaby i na głoski. karty pracy cz.4 s. 73

             3. Utrwalcie pierwszą zwrotkę i refren piosenki Do widzenia przedszkole. Nauczcie się dalszego tekstu.

             4. Przygotujcie 10 patyczków w różnych kolorach.

          •  Ułóżcie z patyczków kształty figur geometrycznych( trójkąt, prostokąt, kwadrat).
          • Policzcie ile patyczków potrzebowaliście do ułożenia każdej fgury.
          • Policzcie patyczki w każdym kolorze. Podajcie całkowitą liczbę, mówiąc np. 4 patyczki zielone, 2 patyczki żółte, 3 patyczki niebieskie i 1 patyczek czerwony.
          • Zapiszcie swoje działanie( np. 4+2+3+1=10
          • Odkładanie patyczków, np. w zielonym kolorze i zapis działania: 10-4=6
          • Odkładanie patyczków w następnych kolorach po kolei i zapisywanie działań.

          ​​​​​​​   5. Ćwiczenia gimnastyczne- ćwiczenia ruchowe dla dzieci. Mały Sportowiec w DOMU www.youtube.com/watch

             6. Pooglądajcie obrazki. Opowiedzcie , co się na nich dzieje. Powiedzcie co Ada robiła kiedyś, co robi teraz i co będzie robiła kiedyś. karty pracy Nowe przygody Olka i Ady cz.4 s.74

             7. Utrwalcie nazwy miesięcy na podstawie wiersza Krystyny Dutkan- Czerniak Rok

          styczniu Nowy Rok przychodzi,

          często mrozem grozi.

          lutym czyni tak samo.

          Wmarcu bywa, jak w garncu(.....)

          Kwiecień z majem

          w zieleni skąpane(....)

          Czerwiec obiecuje

          radości wiele,bo

          -moi przyjaciele-

          lipiec i sierpień to wakacji czas(...)

          Wrzesień i październik

          zmieniają kolory ziemi(...)

          listopadzie

          smutek na drzewach się kładzie.

          A w grudniu zmęczony pracą Stary Rok

          żegna się i .....zaprasza Nowy Rok.(....)

          ŻYCZĘ WAM DROGIE DZIECI PRZYJEMNEJ ZABAWY

           

          24.06.20r.

          WITAM WAS SERDECZNIEsmiley

          TEMAT NA DZISIEJSZY DZIEŃ: DO WIDZENIA PRZEDSZKOLE 

             1. Przeczytajcie tekst wyrazowo- obrazkowy o wakacjach. Dokończcie kolorowanie kredek według wzoru z poprzedniej karty. Karty pracy cz.4 s. 75

             2. Ułóżcie układ ruchowy- taneczny do piosenki Do widzenia przedszkole. Wykorzystajcie do tego układu jakiś instrument perkusyjny( np grzechotkę lub bębenek). Utrwalcie sobie słowa i melodię tej piosenki i zaśpiewajcie z układem tanecznym i grą na instrumencie perkusyjnym.

             3. Nauczcie się krótkiego wierszyka Bożeny Formy i powtarzajcie go wymieniając imiona kolegów i koleżanek z przedszkola:

          Żegnamy dzisiaj Olę,

          lecz wszyscy pamiętamy-

          Ola jest wspaniała,

          bardzo ją kochamy.

             4. Zaśpiewajcie tekst Bożeny Formy na dowolnej melodii:

          W przedszkolnej drużynie miło płynie czas,

          ważne to są chwile 

          dla każdego z nas.

             5. Wykonajcie rysunek na temat:Co najbardziej podobało mi się w przedszkolu.

             6. Dokończcie zdania:

          • W przedszkolu lubiłem/lubiłam...........
          • W przedszkolu nie lubiłem/nie lubiłam........
          • W przedszkolu czułem się/czułam się.........

          ​​​​​​​    7. Wskażcie obrazki zgodnie z kolejnością pór roku. Karty pracy cz.4 s.76

             8. Poćwiczcie czytanie. Karty pracy Nowe przygody Olka i Ady. Litery i liczby cz.2 s.80

             9. Porozmawiajcie na temat tego, co dzieci poznały w przedszkolu. Rysujcie słoneczka po śladach i pokolorujcie rysunki.

          ŻYCZĘ WAM MOJE DROGIE DZIECI MIŁEJ ZABAWY​​​​​​​

           

          25.06.20r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: WAKACYJNY POCIĄG

             1.Wysłuchajcie piosenki, którą śpiewają Śpiewające Brzdące- Wycieczka pociągiem- piosenki dla dzieci www.youtube.com/watch

             2. Zagrajcie w parach w grę Karta pracy, cz.4 s.78

             3. Zabawa badawcza- Dlaczego czereśnie pękają?

          Wyjaśnienie dzieciom, że kiedy deszcz pada, dojrzewające latem owoce pękają. czereśnie kiedy są juz dojrzałe i pada na nie deszcz, zaczynają pekać. Miąż, ktory jest pod skórką chłonie jak gąbka wodę. Owoc zwiększa swoją objętość, nie rozciaga się i dlatego pęka. Podobnie pękają wiśnie , agrest i śliwki.

             4. Ćwiczenia- Śpiewanki Gimnastykowanki pl.pinterest.com/pin/854558098025977331/

             5. Przeczytajcie tekst o wakacjach i wakacyjnych radach Olka i Ady. Książka s. 94-95

             6. Posłuchajcie, a jak znacie to też zaśpiewajcie Jedzie piciąg z daleka/zestaw 17 minut piosenek dla dzieci po polsku www.youtube.com/watch

             7. Obejrzyjcie bajkę Wakacyjne szlaki(1977)- SERIA: PRZYGODY BOLK I LOLKA www.youtube. co./watch

          ŻYCZĘ WAM FAJNEJ ZABAWY 

           

          26.06.20r. 

          WIATM WAS MOI KOCHANIsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ: CZAS POŻEGNANIA

             1. Wysłuchajcie wierszyków i pooglądajcie animacje na pożegnanie przedszkola.

          Pożegnanie przedszkola wiersze,wierszyki z animacją www.youtube.com/watch

             2. Zaśpiewajcie piosenkę Do widzenia przedszkole.

             3. Nauczcie się piosenki Kończymy już przedszkle www.youtube.com/watch

          tekst piosenki- przedszkole-bojszawy.szkolnastrona.pl/P,219,puchatki

             4. Przeczytajcie tekst na pożegnanie przedszkola Książka s. 96

          MOI DRODZY ŻYCZĘ WAM FAJNEJ ZABAWY ORAZ CIEPLUTKIEGO MIŁEGO WEEKENDU

           

          29.06.20r.

           

           

           

           

           

          WITAM WAS MOJE DROGIE DZIECIsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: WITAJCIE WAKACJE!

            1. Moje wymarzone wakacje- narysujcie w chmurce swoje wymarzone wakacje.

             2. Gdzie jedziemy na wakacje? Połączcie dzieci z odpowiednimi miejscami i pokolorujcie obrazek.

             3. Wakacyjny labirynt. Doprowadźcie chłopca do plaży i pokolorujcie obrazek.

          przedszkolankowo.pl/wp-Content/uploads/2017/06 WAKACYJNE- KARTY- PRACY-zestaw 1.pdf.

             4. Bezpieczne wakacje: Bolek i Lolek na wakacjach "Pierwszy dzień wakacji" www.youtube.com/watch

             5. Kolorowanki: Lato i wakacje miastodzieci.pl/kolorowanki/K/lato-i-wakacje?

             6. Wysłuchacje piosenki- Zabiorę brata na koniec świata www.youtube.com/watch

          ŻYCZĘ WAM MOI DRODZY MIŁEJ ZABAWY

           

          30.06.20r.

          WITAJCIE MOJE DROGIE DZIECI smiley

          TEMAT NA DZISIAJ: PODRÓŻUJEMY

             1. KARTY PRACY:

          • Wakacyjne przedmioty- połączcie pary takich samych przedmiotów i pokolorujcie je.
          • Wakacje na wyspie- rysujcie po śladzie i pokolorujcie obrazek.
          • Czym pojedziemy na wakacje? Połączcie dzieci z odpowiednimi pojazdami.
          • Wakacyjne przeliczanie. Policzcie i w wyznaczonym miejscu wpiszcie taką cyfrę, która oznacza ile jest przedmiotów w danym zbiorze.

          ​​​​​​​przedszkolankowo.pl/wp-content/upload8/2017/06 WAKACYJNE-KARTY-PRACY-zestaw-2.pdf.

             2. Pooglądajcie: Środki transportu-Bajeczka edukacyjna dla dzieci www.youtube.com/watch

             3. Kolorowanki Podróż www.kolorowankimalowanki.pl/kolorowanki-podróz.html.

             4. Film Wycieczka po Polsce Polska-Moja ojczyzna cz.2(miasta) www.youtube.com.watch

             5. Film o bezpieczeństwie Polska Policja- "Bezpieczna droga z radamiSpongeboba"www.youtube.com/watch

           

          MOI DRODZY ŻYCZĘ WAM ZDROWYCH , WESOŁYCH, PRZYJEMNYCH WAKACJI ALE PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZNYCH 

           

           

             29.03.2021r.

          Witajcie moi drodzysmiley      

          Dzisiejszy temat: Koszyczek dobrych życzeń    

          1. Pokolorujcie rysunki jajek jednym kolorem, ale tak, żeby każde jajko było inne. Połączcie w pary takie same zestawy pisanek. Karta pracy, cz.3, nr 56

          2. Pobawcie się przy piosence Koszyczek dobrych życzeń.

          www.youtube.com/watch

          3. Odpowiedzcie na pytania:

          • Co znajduje się w koszyczku, o którym jest mowa w piosence?
          • Co znaczą w piosence słowa - koszyczek dobrych życzeń?

          4. Wysłuchajcie ciekawostek na temat koszyczka wielkanocnego.

          Jajka są symbolem nowego, rodzącego si=ę życia.

          Wędlina jest symbolem dostatku, bogactwa i dobrobytu.

          Sól i pieprz symbolizują oczyszczenie, prostotę i prawdę.

          Baranek jest symbolem Chrystusa - Baranka Bożego, który zwyciężył śmierć. Wkładana do koszyczka ta figurka baranka jest zazwyczaj wykonana z cukru, czekolady lub chleba.

          Chrzan jest oznaką ludzkiej siły, którą chcemy mieć przez cały rok.

          5. Obejrzyjcie koszyczek wielkanocny - prezentację multimedialną, plansze, które prezentują co powinno się znależć w koszyczku wilkanocnym.

          https//przedszkolankowo.pl2017/01/30/koszyczek-wielkanocny-prezentacja-multimedialna-plansze/

          6. Dokończcie rysowanie kurki i kogucika według wzoru. Pokolorujcie jajko  znajdujące się po lewej stronie w różowe wzorki, a po prawej stronie w zielone wzorki. Karta pracy, cz.3, nr 57

          7. Poćwiczcie pisanie swojej kolejnej literki Karta Pracy Litery i Liczby od str. 93

          POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE I ŻYCZĘ MIŁEGO DNIAwink

           

          30.03.2021r.

          Witajcie drogie dzieci angel

          Temat na dzisiaj: Pisanki wielkanocne   

          1. Zabawa badawcza Poznajemy budowę jajka.

          Pooglądajcie jajko i wypowiedzcie się na temat wielkości, koloru i kształtu. podajcie przykłady zwierząt, które wykluwają się z jajek. Następnie rozbijcie jajko, wylejcie jego zawartość na talerzyk i pooglądajcie. Nazwijcie części składowe: skorupka, białko, żółtko. Jeżeli w jajku będzie zarodek, proszę żeby rodzic pokazał dziecku i wyjaśnił, że kurczątka wykluwają się z jajek, w których są zarodki.

          Zachęcam do obejrzenia filmiku Bajka o jajkach-tajemnicza kuchnia, Ciufcia.pl www.youtube.com/watch

          2. W Kartach pracy Odkrywam siebie. Litery i liczby s. 74 pokolorujcie pola z literami tworzącymi nazwy zdjęć, znajdującymi się w tabeli. Utwórzcie wyrazy z liter i sylab i odczytajcie je. Następnie na s. 75 nazwijcie zdjęcia. Odszukajcie na końcu kart kartoniki z ich nazwami, wytnijcie,a potem przyklejce pod zdjęciami. Jeśli ktoś zgubił te kartoniki może sam napisać nazwę.

          3. Wysłuchajcie piosenki Pisanki, kraszanki skarby wielkanocne i poogladajcie jak można ciekawie udekorować jajka

          Pisanki,kraszanki skarby wielkanocne-piosenki dla dzieci www.youtube.com/watch

          4. Obejrzyjcie historyjkę obrazkową o pisankach w Kartach pracy, cz. 3 nr 58.

          Zaznaczcie kolejność zdarzeń wpisując w okienkach odpowiednią liczbę i opowiedzcie ją.

          5. Pora się poruszać - Muzyczna gimnastyka-ćwiczenia w podskokach www.youtube.com/watch

          6. W Kartach pracy, cz.3 nr 59 rysujcie po śladach jajka mówiąc rymowankę: Jajeczko, jajeczko - będziesz pisaneczką. Pokolorujcie rysunki jajek.

          6. Poćwiczcie pisanie literek w książeczce Uczę się pisać literki s. 38

          DROGIE DZIECI ŻYCZĘ WAM MIŁEGO DNIAsmiley

           

          31.03.2021r.

          WITAJCIE MOJE DROGIE DZIECI smiley

          DZISIEJSZY TEMAT: KARTKA WIELKANOCNA

          1. Rysujcie po śladach, bez odrywania kredki od karty. Posłuchajcie zagadek Barbary Szelęgowskiej i rozwiązcie je. Katra pracy, cz.3 nr 60.

          2. Wysłuchajcie wiersza Agnieszki Galicy Piosenka wielkanocna

           abc.tvp.pl/19442300/wielkanocna piosenka

          • Powiedzcie jakie zwierzęta wystąpiły w tym wierszu?
          • Jak te zwierzęta przygotowywały się do świąt?
          • Opowiedzcie, jak w waszych domach wygląda przygotowanie do świąt.

          3. Wymyślcie rymujące się słowa do podanych krótkich tekstów, np.

          • Ten kurczaczek to malutki....(zwierzaczek).
          • To kurczątko to milutkie...(pisklątko).
          • Mama kokoszeczka znosiła śliczne....(jajeczka).
          • Malutkie kureczki są jak żółciutkie....(kuleczki).
          • Malujemy jajeczka w złote gwizazdki i ....(słoneczka).
          • Małe kurczaczki mają mięciutkie....(kubraczki).

          ​​​​​​​4. Weź sztuczne jajeczka lub piłeczki, czy klocki i pobaw się przy nagraniu utworu Modesta Musorgskiego Kurczątka i kury z cyklu Taniec kurcząt w skorupkach.

          M.Musorgski"Taniec kurcząt w skorupkach"#aktywnesłuchaniemuzyki#tanieckurcząt

          5. Wykonajcie kartkę świąteczną, która ozdobi świąteczny stół w waszych domach.

          Różne sposoby wykonania kartki świątecznej znajdziecie na stronie:

          Obrazy dla kartka wielkanocna ręcznierobiona www.youtube.com/watch

          6. Poćwiczcie pisanie literek - wasza kolejna literka od s.93 Karty pracy Odkrywam siebie Litery i liczby.

          POZDRAWIAM WAS KOCHANI SERDECZNIE I ŻYCZĘ DUŻO ZDRÓWKAsmiley

           

          01.04.2021r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: BAJECZKA WIELKANOCNA

          Jak zauważyliście, na powitanie przypomniałam wam, że dzisiaj Prima Aprilis, bo dzisiaj 1 kwietnia. Jest to dzień,w którym możemy się trochę okłamywać. Szkoda, że nie jesteśmy w szkole bo napewno byłoby dużo śmiechulaughlaughlaugh

          1. Pooglądajcie sobie na początek bajkę o PRIMA APRILIS

          PRIMA APRILIS(1977)- SERIA:BOLKAI LOLKA www.youtube.com/watch

          2. A teraz trochę poruszajcie się:

          Skaczemy, biegniemy- Wygibasy TV www.youtube.com/watch

          3. Obejrzyjcie obrazki w Karcie pracy, cz. 3 nr 61  Zaznaczcie dziewięć różnic między nimi.

          4. Policzcie ile kropek jest razem w każdej kolumnie. Skreślcie nieprawidłowe wyniki i znajdujące się przy nich litery. Odczytajcie wyraz powstały z pozostałych liter. 

          Policzcie w każdej ramce pisanki znajdujace sie po lewej i po prawej stronie. Napiszceie w okienkach między obrazkami odpowiednie liczby i znaki. Karty pracy Odkrywam siebie. Litery i liczby, s. 67

          5. Wysłuchajcie opowiadania Agnieszki Galicy Bajeczka wielkanocna.

          Bajeczka wielkanocna(opowiadanie napisała Agnieszka Galica) www.youtube.com/watch

          6. Odpowiedzcie na pytania:

          • Dlaczego słonko obudziało wierzbowe kotki?
          • Jakie zwierzątka potem obudziło?
          • Dlaczego słonko obudziło zajączka i baranka?

          ​​​​​​​7. Wykonajcie ilustrację dowolną techniką na temat: PRIMA APRILIS

          8. Napiszcie swoją kolejną cyferkę znajdującą się w Kartach pracy Odkrywam siebie. Litery i liczby od s. 106.

          ŻYCZĘ WAM DROGIE DZIECI MIŁEGO ORAZ RADOSNEGO DNIA I ŻEBY WAM SIĘ UDAŁO NABRAĆ JAK NAJWIĘCEJ OSÓB Z OKAZJI PRIMA APRILISAlaugh

          ​​​​​​​​​​​​​​

          02.01.2021r.

          WITAM WAS SERDECZNIE MOJE KOCHANE DZIECIsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: WIELKANOC

          1. Wysłuchajcie zdań i zdecydujcie, czy te zdania są prawdziwe, czy fałszywe. Jeśli są fałszywe tupcie nogami o podłogę, jeżeli uważacie, że są prawdziwe klaszczcie w dłonie.

          • Pisanki to ozdobione jajka.
          • Do wielkanocnego koszyczka obok pisanek kładziemy warzywa.
          • Baranek wielkanocny może być z ciasta.
          • Cukrowe zajączki robimy z pietruszki.
          • W czasie wielkanocy dzielimy się jajkiem.
          • Święta wielkanocne są w zimie.
          • Bazie rosną na wierzbie.

          ​​​​​​​2. Podzielcie na sylaby, a następnie na głoski słowa: baranek, zajączek,koszyczek, pisanki, borowina

          3. Pora na ćwiczenia.

          Najpierw skłon- Wygibasy TV www.youtube.com/watch

          4. Pobawcie się improwizując ruchem przy piosence Kokoszeczka( autor nieznany, muz. Tadeusz Mayzner)

          Wesoła scena- kokoszka muz. Tadeusz Mayzner www.youtube.com/watch

          5. Wkonajcie wodną kolorowankę- Kogut. Kolorowanka znajduje się w Wyprawce.

          6. Rozwiążcie wielkanocne zagadki.

          Zagadki wielkanocne.www.youtube.com/watch

          7. Pooglądajcie bajkę o wielkanocnej tematyce.

          Maks i Ruby- Wielkanoc i Kapelusz(Parada wielkanocna)www.youtube.com watch.

          8. Wysłuchajcie wielkanocny życzeń.

          Życzenia Wielkanocne Video info- www.youtube. com/watch

          W TE PIĘKNE ŚWIĘTA, GDY PAN ZMARTWYCHWSTANIE ŻYCZĘ WAM I WASZYM

          BLISKIM SMACZNYCH JAJEK NA ŚNIADANIE, ŻÓŁTEGO KURCZACZKA, BIAŁEGO ZAJĄCA I OBY TE ŚWIĘTA TRWAŁY BEZ KOŃCA. WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH.

          ​​​​​​​

           

          07.04.2021r.

          WITAM WAS SERDECZNIE MOI DRODZY PO PRZERWIE ŚWIĄTECZNEJsmiley

          TEMAT NA DZISIAJ: GIMNASTYKA TO ZABAWA

          1. W Karcie pracy, cz.3, nr 62 połączcie kropki znajdujące się na dole karty według podanego wzoru.

          2. Powiedzcie wierszyk Małgorzaty Barańskiej wykonując ruchy z durgą osobą:

          Mój kolego, przybij ze mną prawą dłonią piątkę!

          Teraz zrób to lewą dłonią- 

          palców masz dziesiątkę!

          3. Wysłuchajcie wiersza Jadwigi Koczanowskiej Gimnastyka. Zapoznajcie się z literą -"J" na wyrazie podstawowym- jagody.

          Zajęcie przedszkolne- poznajemy literę "J", Wiersz J.Koczanowskiej Gimnastyka www.youtube.com/watch

          4. W książkach Odkrywam siebie. Litery i liczby,s. 76 pokolorujcie obrazek i w okienkach pod napisem jagody wpiszcie litery tworząc napis jagody. Odczytajcie sylaby i wyrazy. Piszcie literkę j, J po śladach i samodzielnie.

          5. Powtarzajcie tekst pokazując wymieniane w nim części ciała:

          Głowa, ramiona, kolana, pięty,

          kolana, pięty, kolana, pięty,

          Głowa, ramiona, kolana, pięty,

          oczy, uszy, usta, nos.

          6. Pooglądajcie różne dyscypliny sportowe i powiedzcie, jakie dyscypliny uprawiają sportowcy.

          dyscypliny sportowe obrazki www.google.com/search

          W Karcie pracy, cz. 3 nr 63 nazwijcie przedmioty ukryte na rysunkach, narysujcie je w pętlach. nazwijcie dyscypliny sportowe i pokolorujcie ramkę tej dyscypliny, która wam się podoba najbardziej.

          7. W książkach Odkrywam siebie. Litery i liczby s. 77 skreślcie lub dorysujcie okienka tak, żeby ich liczba odpowiadała liczbie głosek w nazwach zdjęć. Rozwiążcie krzyżówkę. Przeczytajcie tekst. 

          Życzę wam przyjemnej zabawy i miłego dniawink

           

          08.04.2021r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

          1. W Karcie pracy,cz.3, nr 64 pokolorujcie rysunki chłopców i piłki. Opowiedzice w co grają chłopcy. Nazwijcie sportowców przedstawionych na zdjęciach. Rysujcie po śladach - od zdjęć sportowców do zdjęć piłek. Nazwijcie kolejne piłki.

          2.Wysłuchajcie piosenki Songo( sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło)

          MAC EDUKACJA Songo(sł. i muz. Danuta i Karol Jagiełło) Soundcloud.com/user956760406/songo-s-i-muz-danuta-i-karol

          Słowa piosenki:

          I. Tak się zaczyna nasz nowy taniec,

          to właśnie jego rytm,może go tanczyć kto tylko zechce,

          możesz go tańczyć ty.

          Wystarczy tylko trochę odwagi,

          wystarczy tylko chcieć,

          aby zabawić się razem z nami

          i frajdę z tego mieć.

          Ref. Songo, songo, songo

          przybył do nas z Kongo

          i dlatego właśnie

          tak wspaniale brzmi.

          Songo, sonso, songo

          przybył do nas z Kongo

          i dlatego właśnie

          zatańcz go i ty.

          II. Na pewno zaraz go zapamiętasz,

          bo bardzo dobrze brzmi.

          Może go tańczyć, kto tylko zechce,

          możesz go tańczyć ty.

          Wystarczy tylko trochę odwagi,

           wystarczy tylko chcieć,

          aby zabawić się razem z nami

          i frajdę z tego mieć.

          Ref. Songo, songo, songo...

          III. Już całe miasto tańczy nasz taniec

          i o nim tylko śni,

          może go tańczyć, kto tylko zechce,

          możesz go tańczyć ty.

          Wystarczy tylko trochę odwagi,

          wystarczy tylko chcieć,

          aby zabawić się razem z nami

          i frajdę z tego mieć.

          Ref. Songo, songo, songo.....

          3. Odpowiedzcie na pytania:

          • Do czego zachęca piosenka?
          • Skąd przybył taniec songo?

          ​​​​​​​4. Podajcie propozycje ruchów do zwrotek piosenki. Podczas refrenu poruszajcie się rytmicznie i staracjie się wyklaskiwać rytm. 

          5. W Karcie pracy, cz.3, nr 65 policzcie przedmioty w każdej ramce. zaznaczcie ich liczbę w pustych okienkach. Dokończcie ozdabiać ramki.

          6. Poćwiczcie pisanie literki J,j w książeczce Odkrywam siebie. Litery i liczby s. 103

          ŻYCZĘ WAM MIŁEGO DNIAsmiley​​​​​​​

          09.04.21r.

          DZIEŃ DOBRY MOJE DROGIE DZIECIsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: JAK LUBIĘ CZYNNIE ODPOCZYWAĆ?

          1. Poruszajcie się według słów rymowanki.

          Zrób do przodu cztery kroki

          i wykonaj dwa podskoki.

          Zrób do tyłu kroki trzy,

          potem krzyknij: raz,dwa,trzy!

          Lewą ręką dotknij czoła,

          no i obróć się dokoła.

          W prawą stronę kroków pięć

          zrób- jeśli masz na to chęć.

          Potem kroki w lewą stronę:

          raz, dwa, trzy- no i zrobione.

          2. Posłuchajcie tekstu. Rysujcie po śladach torów. Potem, nie odrywając ręki od kartki, rysujcie po śladach rysunki bloków. Pokażcie ręką(jedną ręką, drugą ręką, obiema), jak przebiega górzysta droga. Rysujcie po śladach górzystej drogi. Karta pracy, cz.3, nr 68

          3. Naśladujcie ruch jazdy na  rowerze mówiąc rymowankę, leżąc na plecach.

          Na wycieczkę wyruszamy,

          raz, dwa, raz i dwa.

          Tata jedzie obok mamy,

          z tył- nas ma.

          4. W Karcie pracy, cz.3, nr 69 rysujcie po śladach drzewa iglaste i drogi między drzewami. Naśladujcie głosy owiec, psa ich pilnującego oraz odgłosy dzwoneczków. Rysujcie po śladach drogi między owcami i drogi do domu babci.

          5. Teraz zapraszam was na ćwiczenia relaksacyjne( techniką relaksacji Jacobsona)

          Relaksacja metodą Jacobsona www.youtube.com/watch

          6. Odpowiedzcie na pytania?

          • Jak lubicie odpoczywać?
          • Czy zdrowo jest siedzieć cały dzień przed komputerem, czy bawić się na podwórku?
          • Jakie zabawy ruchowe lubicie?

          Czy zdrowo jest się ruszać i dlaczego?

          7. Wykonajcie pracę plastyczną łącząc rysunek z wycinanką. Temat pracy: Moja ulubiona  forma czynnego wypoczynku. Proszę prace prześlijcie na mój adres:

          barbara.r.spkrasnik@gmail.com

          8. Poruszajcie się troszeczkę.

          Ćwiczenia ruchowe dla dzieci z Pipi Pończoszanką www.youtube.com/watch

          9. W Karcie pracy,cz.3,nr 67. Obejrzyjcie obrazek. Pokolorujcie rysunki kół. Dokończcie rysować kwiatki według wzoru.

          Bardzo proszę o przesyłanie niektórych prac dzieci na moją pocztę.

          MOI KOCHANI ŻYCZĘ WAM MIŁEGO I SŁONECZNEGO WEEKENDU. JAK BĘDZIE ŁADANA POGODA TO NAJWIĘCEJ CZASU SPĘDZAJCIE BAWIĄC SIĘ NA PODWÓRKUwink

          12.04.21r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: NA PLANECIE CHUSTOLANDIA

          1. Wysłuchajcie wiersza Wandy Chotomskiej Kwiecień.

          Chodzi kwiecień po świecie

          w fiołkowym berecie,

          z czarodziejską pałeczką w kieszeni.

          Za pomocą pałeczki

          w ciągu małej chwileczki

          wszystkie rzeczy potrafi odmienić.

          Koniom - skrzydła doczepia,

          krowę zmieni w fortepian,

          tort upiecze ze śniegu,

          strusia wyśle na biegun,

          dom na dachu postawi,

          klucz zmajstruje żurawi,

          księżyc w czapkę ubierze,

          gwiazdy zmieni w talerze,

          z klombu zerwie dwa słonie,

          by pachniały w wazonie,

          z papug zrobi tygrysy,

          które jedzą irysy,

          sto kogucich grzebieni

          w wielkie góry zamieni-

          ledwie wyjmie pałeczkę z kieszeni.

          • Powiedzcie co nieprawdopodobnego wyczarował kwiecień?

          ​​​​​​​2. Zabawa Jesteśmy na planecie Chustolandia.

          Wyobraźcie sobie, że istnieje taka planeta, na ktorej mieszkańcy noszą chustki na różnych częściach ciała. Ta planeta nazywa się Chustolandia. Dzieci noszą chustki na różnych częściach ciała i co kilka minut zmieniają miejsca, na których je kładą.

          Weźcie chustkę i słuchając spokojnej muzyki podrzucajcie ją i łapcie, dotykajcie nią różnych części ciała.

          Spokojna muzyka relaksacyjna dla dzieci. Muzyka  na dobry humor. www.youtube.com/watch

          3. Ułóżcie rymowanki o kolorach chustek.

          • czerwony, czerwony to...(mój kolor ulubiony).
          • Niebieski, niebieski to....(kolor królewski).
          • Zielony, zielony to...(kolor trafiony).

          4. Porówniajcie kolory, podając swoje przykłady.

          Czerwony, jak.....

          Niebieski, jak.....

          Różowy, jak....

          Żółty, jak....

          5. Pobawcie się farbami i pomieszajcie kolory.

          Pomieszajcie farby i zobaczcie jakie powstaną kolory;

          • żółtą z niebieską(wyjdzie kolor zielony)
          • niebieską z czerwoną(fioletowy)
          • czerwoną z żółtą(pomarańczowy)

          6. Podzielcie słowo farby na sylaby i na głoski.

          7. Karty pracy Odkrywam siebie. Litery i liczby, s. 80

          Napiszcie wyraz farby pod wyrazem farby. Odczytajcie sylaby i wyrazy. Napiszcie literkę f,F po śladach, a potem samodzielnie. Na stronie 81 przeczytajcie tekst.

          8. Wysłuchajcie piosenki Trzej kosmici i potańczcie przy niej.

          Przedszkole w Baniach-Śpiewamy piosenkę pt.:"Trzej kosmici" www.youtube.com/watch

          Słowa piosenki Trzej kosmici:

          www.tekstowo.pl/piosenka,jordanki, trzej_kosmici.html

          9. Karty pracy Odkrywam siebie. Litery i liczby, s. 82

          Utwórzcie wyrazy z podanych sylab. Odczytajcie je. Rozwiążcie krzyżówkę o odczytajcie hasło.

          ŻYCZĘ WAM MOJE DROGIE DZIECI PRZYJEMNEJ ZABAWY I NAUKIsmiley​​​​​​​

           

          13.04.2021r.

          WITAM WAS MOJE KOCHANE DZIECIsmiley

          DZISIEJSZY TEMAT: W PRZESTRZENI KOSMICZNEJ

          1. Karta pracy, cz.3, s. 70

          Pooglądajcie obrazek, posłuchajcie nazw planet i powiedzcie, jak nazywa się pierwsz, druga, trzecia....ósma planeta, licząc od słońca. Obrazek przedstawia Układ Słoneczny, czyli Słońce i osiem krążących wokół niego planet.

          2. Obejrzyjcie na filmiku, jak wygląda Układ Słoneczny i planety w tym układzie.

          układ słonecznyIPlanety dla dzieciIFilm edukacyjnyIMerkury,Wenus,Ziemia,Mars www.youtube.com/watch

          3. Wysłkuchajcie opowiadania Schima Schimmela Dzieci Ziemi- pamiętajcie( w tłumaczeniu Eleonory Karpuki).

          Gdzieś w najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży cudownie błękitny świat. Z daleka wygląda on jak prześliczna, niebiesko-biała, zamglona marmurowa kula. Ale im bardziej się zbliżamy, tym więcej widzimy kolorów – czerwienie, brązy, żółcie i wszystkie odcienie zieleni. Jest wiele światów unoszących się w przestrzeni, ale ten świat jest szczególny. To nie jest zwykły świat. Są bowiem na nim zwierzęta. Miliardy zwierząt. Więcej zwierząt niż wszystkich gwiazd, które mrugają z nocnego nieba.

          A wszystkie owe zwierzęta są dziećmi tego świata. Ponieważ ten świat jest ich Matką. My zaś nazywamy go Matką Ziemią. Zwierzęta nie są same na Matce Ziemi. Żyją tu również ludzie. Miliardy ludzi. Jest ich więcej niż gwiazd, które mrugają z nocnego nieba. Oni także są dziećmi Matki Ziemi. Tak więc zwierzęta i ludzie, i Matka Ziemia – to jedna wielka rodzina. I bawią się tu delfiny. I śpiewają ptaki. I tańczą gazele. I żyją ludzie. W najgłębszej aksamitnej czerni wszechświata krąży rodzina Matki Ziemi. I zwierzęta pamiętają. One pamiętają Matkę Ziemię z czasów, zanim pojawili się na niej ludzie. Pamiętają czas, gdy lasy były gęste, bujne i zielone. Gdy oceany i rzeki, i jeziora były przejrzyste i krystalicznie czyste. Gdy niebo było jasne i tak błękitne. Zwierzęta pamiętają też chwile, kiedy ujrzały pierwszych ludzi. Na początku zaledwie kilku. Ale potem coraz więcej i więcej, aż ludzie rozeszli się po całej Matce Ziemi.Mimo to nadal zwierząt było więcej niż ludzi. I ludzie dzielili się Matką Ziemią ze zwierzętami. Jeszcze pamiętali, że zwierzęta są ich siostrami i braćmi.

          Jeszcze pamiętali, że stanowią cząstkę jednej wielkiej rodziny. I zwierzęta, i ludzie – to oczy i uszy, i serce Matki Ziemi. Więc kiedy bawiły się delfiny, bawiła się Matka Ziemia. Kiedy śpiewały ptaki, Matka Ziemia śpiewała. Kiedy tańczyły gazele, Matka Ziemia tańczyła. A kiedy ludzie kochali, kochała i Matka Ziemia. Mijały lata, rodzili się ludzie. Coraz więcej i więcej, i więcej. Aż wreszcie ludzi było więcej niż zwierząt. I ludzie zapomnieli. Zapomnieli dzielić się ze zwierzętami ziemią i wodą, i niebem Matki Ziemi. Zapomnieli, że zwierzęta to ich siostry i bracia. Zapomnieli, że wszyscy są cząstką jednej wielkiej rodziny Matki Ziemi. Ludzie zapomnieli. Ale zwierzęta pamiętały. Wiedziały, że kiedyś będą musiały ludziom o tym przypomnieć. I teraz każdego dnia nasze siostry i bracia przypominają. Bo kiedy bawią się delfiny, ludzie pamiętają. Kiedy śpiewają ptaki, także pamiętają. Kiedy tańczą gazele, także pamiętają. A kiedy ludzie będą pamiętać, będą też kochać.

          Wypowiedzcie się na temat wyglądu Ziemi, jej mieszkańców i ich postępowaniu.

          4. Posłuchajcie piosenki Ziemia -zielona wyspa(sł. Halina Cenarska, muz. Andrzej Nowak).

          Ziemia,wyspa zielona,piosenka  www.yoytube.com/watch

          Tekst piosenki

          Nie warto mieszkać na Marsie, 
          nie warto mieszkać na Venus. 
          Na Ziemi jest życie ciekawsze, 
          powtarzam to każdemu . 

          Ref.
          Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
          wśród innych dalekich planet. 
          To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
          więc musi być bardzo zadbany. 

          Chcę poznać życie delfinów 
          i wiedzieć co piszczy w trawie.
          Zachwycać się lotem motyla 
          i z kotem móc się bawić. 

          Ref.
          Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
          wśród innych dalekich planet. 
          To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
          więc musi być bardzo zadbany. 

          Posadźmy kwiatów tysiące. 
          Posadźmy krzewy i drzewa, 
          niech z nieba uśmiecha się słońce, 
          pozwólmy ptakom śpiewać. 

          Ref.
          Bo Ziemia to wyspa , to wyspa zielona, 
          wśród innych dalekich planet. 
          To dom dla ludzi, dla ludzi i zwierząt, 
          więc musi być bardzo zadbany.

          5. Odpowiedzcie na pytania dotyczące piosenki.

          • Co można spotkać na Ziemi?
          • Dlaczego powinniśmy o nią dbać?
          • Co można zrobić, aby była jeszcze piękniejsza?

          6. Wykonajcie pracę przedstawiajacą naszą planetę. Wykorzystajcie do tego kolorowe gazety.

          7. W Karcie pracy, cz.3, s. 71 odwzorujcie rysunki rakiety i ufoludka. Rysujcie po śladzie, nie odrywając kredki od kartki.

          8. Pobawcie się przy piosence Ziemia to wyspa zielona, a podczas refrenu zagrajcie na metalowych przedmiotach.

          KOCHANI ŚLICZNIE DZIEKUJĘ ZA PRZESŁANE PRACE. CIESZĘ SIĘ, ŻE WYKONUJECIE PROPONOWANE PRZE ZE MNIE ZADANIA. JESTEM BARDZO CIEKAWA, JAK WAM WYJDZIE PRACA- NASZA PLANETA. MAM NADZIEJĘ, ŻE PRZEŚLECIE SWOJE PRACE, ŻEBYM MOGŁA JE POOGLĄDAĆ. 

          POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE I ŻYCZĘ MIŁEJ ZABAWYsmiley

           

          14.04.2021r.

          WITAM WAS GORĄCO MOI KOCHANIsmiley

          ​​​​​​​TEMAT DZISIEJSZY: PRZYBYSZE Z KOSMOSU

          1. Wysłuchajcie rymowanki Spotkanie z ufoludkiem

          Jestem Ufuś piegowaty,

          mam ubranko w srebrne łaty,

          a na głowie czułki dwa,

          skaczę lekko: hopsa, sa.

          Mieszkam sobie we wszechświecie,

          podróżuję w swej rakiecie.

          Przyjaciela zdobyć chciałem,

          więc na Ziemię przyleciałem.

          Zaprzyjaźnić sie chcę z wami,

          choć jesteście jeszcze mali.

          Złego nic mi nie zrobicie?

          Czy bać muszę się o życie?

          Chętnie z wami porozmawiam.

          Przyjacielski ukłon składam.

          Ziemia piekną jest planetą,

          choć od mojej tak daleką.

          Poznać wasze chcę zwyczaje, i pozwiedzać różne kraje.

          2. Odpowiedzcie na pytania.

          • Czy w kosmosie można spotkać żywe istoty?
          • Jak wygląda ufoludek- przybysz z innej planety?

          3. W Karcie pracy, cz.3, s. 72 pokolorujcie pola na wskazane kolory.

          4. Pobawcie się przy piosence Każdy chciałby być odkrywcą(sł. i muz. Jolanta Kucharczyk)

          Każdy chciałby być odkrywcą- piosenka dla dzieci   www.youtube.com/watch

          Tekst piosenki

          Znam już dobrze kraj nasz, Polskę

          miasta, góry, morze.

          Byłem także w innych krajach-

          Zwiedziłem Europę.

           

          Ref: Chcę poznać cały świat:

          Kontynenty, morza, oceany.

          A kiedy już na Ziemi wszystko zwiedzę,

          Rakietą w kosmos polecę.

           

          Znam też inne kontynenty:

          Azję i Afrykę,

          A niedługo także zwiedzę

          Ogromną Amerykę

           

          Ref: Chcę poznać cały świat:

           

          Będę pływał wielkim statkiem

          Latał samolotem,

          Podróżował autokarem

          I jeździł autostopem.

          5. Rozmowa na temat tekstu piosenki.

          • Kogo nazywamy odkrywcą?
          • Czym można podróżować?​​​​​​​

          6. Policzcie obrazki każdego rodzaju, zaznaczcie ich liczbę według wzoru. Karta pracy, cz. 3, s. 73

          7. Wykonajcie pracę plastyczną- rakiety kosmiczne, wykorzystując rolki po papierze toaletowym lub plastikowe butelki. przykłday takich rakiet są na stronie:

          www.google.com/search

          8. Odczytajcie podane wyrazy i skreślcie w każdym szeregu jeden wyraz, niepasujący do pozostałych. Spróbujcie wyjaśnić dlaczego go skreśliliście. Książka Odkrywam siebie. Litery i liczby, s. 86

          ​​​​​​​ŻYCZĘ WAM MIŁEGO DNIA I PRZYJEMNEJ ZABAWYsmiley

           

          15.04.2021r.

          DZISIEJSZY TEMAT: KIEDY JEST DZIEŃ, A KIEDY NOC?

          1. Obejrzyjcie filmik Kiedy jest dzień, a kiedy noc?

          Paxi - Dzień, noc i pory roku       www.youtube.com/watch

          2. W Karcie pracy, cz.3, s. 74 posłuchajcie rymowanki. Narysujcie ufoludka według opisu.

          3. Nauczcie się rymowanki i interpretujcie rymowankę ruchem zgodnie z tekstem.

          Kosmonauta idzie dróżką,

          przytupuje jedną dróżką,

          klaszcze w ręce raz i dwa,

          podskakuje:hopsa,sa.

          Już w rakiecie prosto siada,

          kiwa głową na sąsiada,

          ster rakiety w ruch już wprawia,

          choć to wcale nie zabawa,

          i rakieta się unosi,

          bo ją o to ładnie prosi.

          4. Karta pracy, cz.3, s. 75. Narysujcie drogę kosmonauty do rakiety, wiedząc, że przebiega ona tylko po gwiazdkach.

          5. Posłuchajcie wiersza m. Terlikowskiej Halo, tu mówi Ziemia.

          Ziemia jest kulą składającą się z dwóch półkul, kręci się wokół własnej osi i krąży wokół słońca, a na pełny obrót potrzebuje całego roku.

          Halo, tu mówi Ziemia- M. Terlikowska     moja -literatura.blogspot.comI2014I07Ihalo-tu-mowi-ziemia-m-terlikowska.html

          6. Nasze słoneczka. Wykonajcie słoneczko wydzierajac kółko z żółtej kartki i przyklejając go do kartki białej i następnie wydzierajcie i przyklejajcie promyczki.

          7. W Karcie pracy, cz.3, s. 76 przeczytajcie z pomocą osoby dorosłej podpisy umieszczone pod zdjęciami. Odszukajcie w naklejkach takie same wyrazy i naklejcie je w odpowiednich miejscach. Dokończcie rysunek i pokolorujcie go. 

          8. Obejrzyjcie filmik aby zobaczyć Księżyc w różnych fazach.

          Paxi bada księżyc      www.youtube.com/watch

          9. Poćwiczcie pisanie literki f,F w książeczce Uczę sie pisać literki s. 27

          MOI DRODZY ŻYCZĘ WAM FAJNEJ ZABAWY I MIŁEGO DNIAsmiley​​​​​​​

           

          15.04.2021r.

          WITAJCIE MOI DRODZYsmiley

          TEMAT NA DZIDSIEJSZY DZIEŃ: GWIAZDY NA NIEBIE

          1. Zapraszam do ćwiczeń wizualizacyjnych Spotkanie z kosmitami. Słuchajcie opowiadania z zamkniętymi oczami przy spokojnej muzycemuzykarelaksacyjna joga, medytacje, spokój www.youtube.com/watch

          Wyobraźcie sobie, że wybieracie się na planetę Eps w gwiazdozbiorze Oriona. Pojazd kosmiczny jest już przygotowany. Wsiadacie do niego i ....rakieta startuje. Siła grawitacji wtłacza was w fotele,ale po chwili możecie już swobodnie oddychać. Wstajecie z foteli i podziwiacie, widzianą przez okrągłe otwory, błękitną planetę- naszą Ziemię, która robi się coraz mniejsza i mniejsza aż znika wam zupełnie z oczu. Za to wy robicie się coraz lżejsii zaczynacie się unosić w powietrzu. Możecie nawet robić fikołki. Świat wokół wygląda jak zaczarowany: miliony błyszczących gwiazd! Ale oto zbliża się kres podróży. Siadacie w fotelach, już nie straszna wam grawitacja. Oto nowa planeta i jej mieszkańcy. Wyglądają dziwinie znajomo- tylko ten niebieski odcień skóry.

          2. Pooglądajcie zdjęcia przedstawiające teleskopy kosmiczne, które służą do obserwacji odległych obiektów. obrazy teleskopów kosmicznych www.google.com/search

          3. Odpowiedzcie na pytania.

          • Jak myślicie, czy w kosmosie mogą żyć istoty rozumne?
          • Czy muszą być podobne do nas?

          ​​​​​​​4. Pooglądajcie gwiazdozbiory. Gwiazdy na niebie tworzą wzory, zwane gwiazdozbiorami,które mają swoje nazwy, np. Wielki Wóz, Mały Wóz, Panna, Bliźnięta, Lew. 

          gwiazdozbiory www.google.com/search

          5. Poruszajcie się teraz przy muzyce.

          Zumba dla dzieci- trenujemy przy piosence SHAKIRY - LEGO ZUMBA KIDS www.youtube.com/watch

          6. Pobawimy się w skojarzenia kończąc zdania.

          • Gwiazdka jest.......
          • Gwiazdka ma.......
          • Gwiazdka lubi.......

          ​​​​​​​7. Poćwiczcie pisanie literek w książeczce- Uczę się pisać literki, s. 64

          ​​​​​​​8. Wykonajcie rakietę z elementów znajdujących się w Wyprawce, karta 17

          Proszę rakietę w poniedziałek przynieść do szkoływink

          MOI KOCHANI BARDZO SIĘ CIESZĘ, ŻE W PONIEDZIAŁEK WRACAMY DO SZKOŁY. MYŚLĘ, ŻE I WY JESTEŚCIE Z TEGO POWODU URADOWANI. BARDZO PROSZĘ PRZYNIEŚCIE WSZYSTKIE KSIĄŻECZKI, KTÓRE WAM DAŁAM DO DOMU NA ZDALNE NAUCZANIE. ŻYCZĘ MIŁEGO WEEKENDU I DO ZOBACZENIA W PONIEDZIAŁEKlaugh

           

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych