• "HAPPY MUSIC - SHOW KRÓLESTWO DZIECI"

          • Nowa galeria "HAPPY MUSIC - SHOW KRÓLESTWO DZIECI" została dodana do albumu fotograficznego

            16.03.24r. tj. w sobotę dzieci z zerówki A wzięły udział w Konkursie "Happy Music - Show Królestwo Dzieci" w ramach realizacji Międzynarodowego Programu Happy Kindergarten autorstwa dr. Natalki Gumińskiej oraz zagranicznych ekspertów ze Stanów Zjednoczonych, Szkocji oraz Ukrainy. Konkurs organizowany był przez Prezydenta Miasta Bolesławiec Pana Piotra Romana oraz Starostę Bolesławieckiego Pana Tomasza Gabrysiaka. Współorganizatorem konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Bolesławcu oraz Miejskie Przedszkole Publiczne nr 2 w Bolesławcu. Celem konkursu było: rozwijanie kreatywności dzieci, promowanie młodych talentów, rozwijanie zainteresowań dzieci, promowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu, zaprezentowanie w środowisku miejskim i gminnym różnorodnych talentów muzycznych dzieci oraz integracja dzieci. W konkursie wzięło udział 18 zespołów. Wszystkie dzieci pięknie się prezentowały i bardzo ładnie występowały. Nasze dzieci otrzymały wyróżnienie i zostały obdarowane prezentami. Cele konkursu zostały osiągnięte i dzieci bardzo szczęśliwe, że mogły wystąpić na prawdziwej scenie Starego Teatru.

            B. Rajczakowska   I. Pikuła

          • PRZEDSTAWIENIE - WYPRAWA DO ZŁOTEGO MIASTA

          • Nowa galeria PRZEDSTAWIENIE - WYPRAWA DO ZŁOTEGO MIASTA została dodana do albumu fotograficznego

            14 marca w czwartek dzieci z zerówek A i B miały przyjemność oglądać przedstawienie teatralne pt."Wyprawa do złotego miasta" wystawianego przez aktorów Teatru Kokon z Krakowa. Aktorzy występowali w Gminnej Bibliotece w Kraśniku Dolnym, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez panią bibliotekarkę Małgorzatę Malinowską. Przedstawienie było piracką wyprawą w poszukiwaniu złota. Dzieci czynnie brały udział w tej wyprawie, co sprawiało im dużo radości. Oglądając i uczestnicząc w tym edukacyjnym przedstawieniu dzieci dowiedziały się, że warto być dobrym człowiekiem i że każdemu trzeba dać drugą szansę na zmianę na lepsze. Dziękujemy pani Małgosi za zaproszenie i aktorom Teatru Kokon za mile spędzony czas oraz  za naukę płynącą z obejrzanego przedstawienia.

            B. Rajczakowska

          • WARSZTATY KRAWIECKIE W ZSP W KRAŚNIKU DOLNYM: KREATYWNA PRZYGODA Z SZTUKĄ SZYCIA NA MASZYNIE

          •  

            Warsztaty krawieckie, które odbyły się 12 marca 2024 roku w ZSP w Kraśniku Dolnym, nie tylko były okazją do nauki szycia, ale także miały praktyczną wartość dla uczestników i społeczności szkolnej.

            Podczas tych warsztatów przedszkolaki oraz uczniowie klas I – V  miały szansę nauczyć się obsługi maszyny krawieckiej i podstawowych technik szycia poprzez praktyczne działanie. Samodzielne szycie poduszek było nie tylko formą zabawy, ale również przyniosło konkretny produkt, który uczestnicy mogli zabrać do domu. Ta praktyczna wartość warsztatów polegała na tym, że dzieci zdobyły umiejętność, która może być przydatna w życiu codziennym - umiejętność naprawiania ubrań czy tworzenia własnych rzeczy.

            Ponadto, warsztaty krawieckie promowały samodzielność i odpowiedzialność. Dzieci musiały samodzielnie wybrać materiały, zaplanować projekt i przeprowadzić go od początku do końca. To doświadczenie pozwoliło im rozwijać umiejętności organizacyjne oraz kreatywność, co jest niezwykle ważne w procesie ich rozwoju osobistego.

            Warto również podkreślić, że warsztaty te miały pozytywny wpływ na społeczność szkolną. Poprzez organizację takich wydarzeń, szkoła angażuje się w aktywizację uczniów, wspieranie preorientacji zawodowej oraz promocję kultury rzemieślniczej. Ponadto, warsztaty krawieckie mogą być początkiem długotrwałej pasji dla niektórych uczestników, co może przyczynić się do rozwoju lokalnej  przedsiębiorczości.

            Podsumowując, warsztaty krawieckie w ZSP w Kraśniku Dolnym nie tylko przyniosły praktyczne korzyści uczestnikom, ale także miały pozytywny wpływ na społeczność lokalną. Poprzez naukę szycia dzieci rozwijały umiejętności praktyczne oraz kreatywność, a także zdobyły doświadczenie, które może przyczynić się do ich samorozwoju w przyszłości. Takie wydarzenia są nie tylko formą nauki, ale także sposobem na budowanie silniejszych i bardziej zintegrowanych społeczności.

             

            Organizator warsztatów

            Lidia Zubal

             

          • **Uratujmy Bruna! Pomóżmy 6-letniemu chłopcu w walce z chorobą DMD!**

          •  

             

            Bruno, 6-letni chłopiec, potrzebuje naszej pomocy. Jest dotknięty rzadką chorobą genetyczną - dystrofią mięśniową Duchenne'a (DMD), która stopniowo osłabia jego mięśnie. Jedyną szansą na poprawę stanu zdrowia i przyszłość bez bólu jest operacja w Stanach Zjednoczonych, kosztująca aż 16 milionów złotych.

            Aby uratować życie Bruna, rozpoczęto ogólnopolską akcję charytatywną. Nasza szkoła również włącza się do walki o zdrowie chłopca.

            Zbieramy pluszaki, gry planszowe, zabawki, klocki i książki.

            Pamiętajmy jednak, żeby wszystkie przedmioty były w bardzo dobrym stanie - gry planszowe kompletne, pluszaki czyste i niezniszczone.

            Jeśli macie jakiekolwiek przedmioty, których już nie potrzebujecie, którymi już się nie bawicie lub zalegają Wam niepotrzebnie w szafach a  które chcielibyście przekazać na wsparcie Bruna, prosimy o dostarczenie ich do naszej szkoły.

             Możemy wspólnie sprawić, że każda z tych rzeczy da chłopcu szansę na normalne, zdrowe życie .

            Razem możemy zdziałać wielkie rzeczy!

            Informacje na temat  zbiórki w szkole u Pani Justyny Kapusz, w przedszkolu u Pani Marioli Gonciarz.

            Zbiórka rzeczy trwa do 31 marca 2024 r.

             

            Szczegóły akcji pod linkiem

            https://www.facebook.com/brunowalczyzdmd

            https://linktr.ee/bruno.walczy.z.dmd

             

            Organizator akcji w ZSP w Kraśniku Dolnym

            Mariola Gonciarz

          • KONKURS NA NAJSTARANNIEJ PROWADZONY ZESZYT DO JĘZYKA POLSKIEGO ROZSTRZYGNIĘTY!

          •      Na początku roku szkolnego, czyli już we wrześniu w klasach IV-VIII został ogłoszony konkurs na najstaranniej prowadzony zeszyt do języka polskiego. Wielu uczniów zareagowało na tę propozycję ze sporym entuzjazmem, gdyż pomysłodawca konkursu, pani Renata, obiecała atrakcyjne nagrody. Wiadomo, nagrody wyjatkowo motywują, ale celem konkursu było przede wszystkim kształtowanie charakteru uczniów – uczenie staranności, systematyczności, wyrabianie cierpliwości i dokładności. To szlachetne cechy, które niezwykle cenne są również w dorosłym życiu. Ważnym celem konkursu była też poprawa umiejętności kształtnego, starannego i estetycznego pisma, jak również motywowanie do pracy uczniów, którym czasem mniej starannie udaje się dbać o zeszyt.

                 W konkursie nie tylko ważna była estetyka samego pisma, gdyż nie każdy jest przecież mistrzem kaligrafii. Najładniejsze zeszyty to te prowadzone starannie, zapisane kształtnym, przejrzystym pismem, ale też bez skreśleń, poprawek i najlepiej bez błędów ortograficznych (co chyba było najtrudniejsze). To też zeszyty czyste, bez zagięć i niepotrzebnych „ozdobników”, w których kartki są w komplecie, tematy i notatki podkreślone na kolorowo, a daty zapisane na marginesie. Dlatego tak wyjatkowo ważnym było nagrodzenie uczniów systematycznych i starannych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło pod koniec lutego, a rozdanie nagród miało miejsce po zakończonym Szkolnym Konkursie Recytatorskim.

               W konkursie wyróżniono po kilkoro uczniów z klas IV-VII. W klasie IV wyróżnieni zostali: Amelia Dmuchowska, Ewa Kozdrowska, Aleksandra Węgrzanowska, Maja Wieczorek. W klasie V nagrody otrzymali: Eliza Sopko, Wiktoria Korbiak, Wiktor Gudzowski i Krystian Kozdrowski. Szczególnie do zadania przyłożyli się uczniowie klasy VI i wśród nich było najwięcej wyróżnionych osób: Lena Tofil, Julia Sikorska, Julia Mazur, Natalia Deberna, Konrad Stec, Damian Wojtas. W klasie VII wyróżnienie otrzymała Zuzanna Lewandowska. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy oraz zabawne długopisy niespodzianki.

                 Spośród wszystkich uczniów biorących udział w konkurskie na szczególne, największe wyróżnienie i pochwałę zasłużyło dwoje uczniów, którzy swoją postawą, starannością i zaangażowaniem udowodnili, że ich zeszyty mogą być ich najlepszą wizytówką. Byli bezkonkurencyjni, a ich zeszyty mogą być wzorem do naśladowania dla innych. Dwie równorzędne pierwsze nagrody zdobyli:

            - Anna Ciupa z klasy VI

            - Leon Depka z klasy V.

                  Nagrodą dla zwycięzców była pamiątkowa książka, dyplom i karta podarunkowa do Empiku na kwotę 50 zł. Konkurs spotkał się ze sporym zainteresowaniem ze strony uczniów i już pytają, kiedy będzie następny.

                                                                                                                                     Renata Balińska-Piecyk

          • RECYTATORZY NA START!

          •      26 lutego w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas IV-VI będący szkolnym etapem Gminnego Konkursu Recytatorskiego „Pegazik”. Najpierw w każdej z klas zostały przeprowadzone eliminacje klasowe. Najlepsi recytatorzy z poszczególnych klas wzięli udział w konkursie szkolnym – w sumie zaprezentowało się dziewiętnaścioro uczestników. Recytacje uczniów oceniało jury w składzie: pani Dyrektor Monika Gieszczyk, pani Justyna Kapusz, pani Jagoda Depka i pani Renata Balińska – Piecyk. Oceniając wykonawców jury brało pod uwagę dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę słowa i ogólny wyraz artystyczny. Uczniowie zaprezentowali utwory wielu znanych i lubianych poetów, m.in. Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, ale też Wisławy Szymborskiej czy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

               Po dokładnym przeanalizowaniu wystąpień wszystkich wykonawców jury postanowiło wyróżnić następujące osoby:

            I miejsceHanna Słobodzian, kl.VI (Oczy Krzysztof Jerzy Drozd)

            II miejsceJulia Sikorska, kl.VI (Straszny sen Maria Terlikowska)

            III miejsceSzymon Hucał, kl.IV (Dwie gadyły Jan Brzechwa)

            Wyróżnienia:

            Amelia Dmuchowska, kl.IV (Smok Jan Brzechwa)

            Julia Mazur, kl.VI (Słoneczniki Stanisław Baliński)

            Martyna Wiśniewska, kl.V (Radość Iwona Kozłowska)

                 Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, książki i zabawne długopisy niespodzianki. Każdy z uczestników za swój występ otrzymał drobny upominek. Laureatka I miejsca otrzymała dodatkowo kartę podarunkową do Empiku na kwotę 50 zł.

                 Hania, Julia, Szymon i Amelia reprezentowali naszą szkołę 6 marca w Gminnym Konkursie Recytatorskim „Pegazik”. Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bolesławcu z s. w Kruszynie. Miło nam poinformować, że Hania Słobodzian i Amelia Dmuchowska otrzymały w konkursie wyróżnienia. To spory sukces biorąc pod uwagę, że w konkursie w kategorii klas IV-VI wzięło udział ponad dwudziestu recytatorów z siedmiu gminnych szkół. Naszym recytatorom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                                                                                                                                             Renata Balińska-Piecyk

          • DENTOBUS W NASZEJ SZKOLE

          • Drodzy Rodzice i Opiekunowie dzieci uczęszczających do naszej szkoły!

             

               Informujemy, że w najbliższym czasie naszą szkołę odwiedzi Dentobus z załogą lekarzy stomatologów, wykwalifikowanych i doświadczonych w zakresie pedodoncji, w celu objęcia Państwa pociech opieką stomatologiczną. Dentobus to mobilny gabinet dentystyczny.

               Gorąco zachęcamy Państwa do wzięcia udziału w programie bezpłatnej profilaktyki stomatologicznej w trakcie postoju Dentobusu przy naszej szkole. Wystarczy podpisać oświadczenie, które jest udostępniane przez wychowawców klas.

               Aby rozwiać Państwa wątpliwości, firma DirectMedic poniżej odpowiada na najczęstsze pytania:

            JAK ZGŁOSIĆ DZIECKO?

            Wystarczy podpisać wydany przez szkołę druk OŚWIADCZENIA i dostarczyć go (osobiście lub przekazać dziecku) do wychowawcy.

            ILE TO KOSZTUJE?

            NIC. Wszystkie czynności Dentobusu, lekarzy i naszego personelu są BEZPŁATNE, refundowane przez Dolnośląski Oddział NFZ.

            CZY WARTO?

            Zdecydowanie TAK. Nawet jeśli Państwa pociecha znajduje się pod opieką stomatologa, wykonany przez naszego lekarza przegląd może pomóc w diagnozie, wykazać potrzebę leczniczą i przyspieszyć usunięcie problemu. Zgodnie z badaniami 86,9% polskich sześciolatków dotyka problem próchnicy, a jej intensywność to średnio 5,1 zębów zainfekowanych. Wczesna diagnoza pozwala na szybkie i bezbolesne leczenie. Odsunięcie leczenia w czasie może prowadzić do konieczności leczenia kanałowego lub utraty zęba. Jako rodzice dzieci z zębami mlecznymi – pamiętajcie Państwo iż próchnica przeniesie się z nich także i na zęby stałe. Nie warto więc lekceważyć profilaktyki w każdym wieku dziecka. Dla starszych pociech, przygotowaliśmy natomiast specjalną kartę Pacjenta, w której w szerszym zakresie analizujemy potrzeby leczenia ortodontycznego, istotnego zwłaszcza w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu.

            CZY BADANIA SĄ BEZPIECZNE?

            W Dentobusie wdrożony jest program BEZPIECZNEJ przychodni mobilnej. Nasi specjaliści przyjmują Pacjentów w pełnych środkach ochrony osobistej, przy pracującej przepływowej lampie UVC, z zastosowaniem środków dezynfekcji powierzchniowej, dezynfekcji ust Pacjenta i zminimalizowanym czasem ekspozycji.

            CO DALEJ? CZY JESTEM ZMUSZONY DO KONTYNUACJI LECZENIA?

            NIE. Po wykonanych przez naszych lekarzy czynnościach, Państwa dziecko (lub wychowawca w wypadku przedszkolaków lub młodszych uczniów) otrzyma kartę Pacjenta. W niej, między innymi, lekarz po zbadaniu stanu uzębienia i błon śluzowych, określi na diagramie potrzeby leczenia zachowawczego, oceni wady zgryzu i wskaże ewentualne potrzeby konsultacji specjalistycznych (np. ortodontycznej).

            Wzięcie udziału w przeglądzie jest dobrowolne i nie narzuca w żaden sposób kontynuacji, wyboru lekarza czy też metod i finansowania leczenia.

            Więcej informacji o nas na: www.directmedic.pl 

            Przykładowe artykuły o naszym Dentobusie:

            https://www.facebook.com/109252860679558/posts/465087271762780/?sfnsn=mo

            https://wroclaw.tvp.pl/58457910/dentobus-dojechal-do-legnickich-przedszkoli

                                                                                                                         Renata Balińska-Piecyk

          • FOTOGRAFICZNA OFERTA FIRMY MAWI

          • 7 marca w naszej szkole uczniowie będą mieli możliwość wykonania zdjęć klasowych, koleżeńskich i indywidualnych. Sesję fotograficzną przeprowadzi przedstawiciel firmy MAWI. Przypominamy, że wykup części lub całości wykonanych przez uczniów zdjęć należy do poźniejszej decyzji rodziców. Poniżej oferta dla klas 0-III (pakiet B Oferta_szkolna_2023-2024_pakiet_B.pdf) i dla klas IV-VIII (pakiet C Oferta_szkolna_2023-2024_pakiet_C.pdf).

                                                                                                                       Renata Balińska-Piecyk

          • Razem łatwiej!

          • Drodzy Rodzice.

            Nasza szkoła uczestniczy w programie polityki zdrowotnej w zakresie PROFILAKTYKI ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH, W TYM DEPRESJI ORAZ ZAPOBIEGANIA SAMOBÓJSTWOM DLA DZIECI I MŁODZIEŻY „RAZEM ŁATWIEJ” NA TERENIE WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO.

            W ramach programu zespół specjalistów w dziedzinie psychologii i terapii, będzie współpracować ze szkołami w celu wczesnej identyfikacji i pomocy dzieciom w wieku od 10 do 19 roku życia w kryzysie psychicznym.Uruchomiony został specjalny numeru telefonu do rejestracji, na który mogą dzwonić pracownicy szkoły, rodzice/opiekunowie prawni, których niepokoi zachowanie ich dzieci: +48 800 805 600. Można też napisać na adres: razemlatwiej@cogitozdrowie.pl POMOC JEST BEZPŁATNA. Na terenie szkoły znajdują się PLAKATY INFORMACYJNE. Podczas rozmowy telefonicznej, pracownik infolinii przeprowadzi rozmowę diagnostyczną, oraz wskaże dalszą ścieżkę pomocy

             

            Justyna Kapusz - koordynator

          • OGÓLNOPOLSKI PROJEKT EDUKACYJNY - GRAMY ZMYSŁAMI. ZADANIE NUMER 4 - HERBATKOWY ZAWRÓT GŁOWY

          • Dnia, 20.02.2024 r. w zerówce A odbyła sie degustacja herbatek o różnym smaku, zapachu, kształtu. Dzieci poznały gatunki herbat, klasyfikowały herbarty ze względu na kolor, smak, kształt, rodzaj, a także poznały ich cenne właściwości. Przedszkolaki rozróżniały popularne herbaty, doceniły ich właściwości smakowe, zapachowe oraz lecznicze. Dzieci zrozumiały, że picie hebraty nie ograniacza się wyłącznie do czarującego aromatu i wyśmienitego smaku. Stworzyły własną mieszankę herbat dla siebie, wąchały zapach zaparzonych przy nich herbat i delektowały się ich smakiem. Odbyła się również pogadanka na temat gatunków herbat, a także wysłuchały ciekawostek na temat korzyści zdrowotnych picia różnych rodzajów herbat. Dzieci zadowolone z przebiegu zajęć pytały o kontynuowanie rytuału picia herbaty w czasie zajęć przedszkolnych.

                                                                                                                   
                                                                                                                                      Izabela Pikuła
                                                                                                                                      Barbara Rajczakowska

          • NIESAMOWITE DOŚWIADCZENIA CHEMICZNE DLA PRZEDSZKOLAKÓW: WULKAN W NIEBIESKIM KOLORZE I INNE ZABAWY

          • Dzisiaj nasze przedszkole zamieniło się w prawdziwe laboratorium . Na zajęciach dla przedszkolaków z grupy 0B mieliśmy prawdziwą dawkę niezwykłych doświadczeń, które rozbudziły ciekawość naszych małych odkrywców!
            Przed rozpoczęciem zajęć  zapoznaliśmy się z zasadami bezpieczeństwa podczas wykonywania eksperymentów chemicznych i fizycznych.
            Na początek dzieci miały okazję zobaczyć prawdziwy wulkan w akcji, jednak tym razem nie był on typowo czerwony! Dzięki specjalnym składnikom, nasz wulkan wytryskał niebieską pianą, co wzbudziło zachwyt i zdziwienie wszystkich obecnych.
            Przedszkolaki miały też szansę eksperymentować z magnesem i odkrywać jego tajemnice. Zobaczyły, jak magnes przyciągał różne przedmioty, co było fascynującym doświadczeniem sensorycznym.     
            Kto by pomyślał, że zwykły balon może stać się narzędziem do zabawy z elektrostatyką! Dzieci miały okazję obserwować, jak balon naładowany elektrycznie chwyta ich włosy, co dostarczyło im dużo radości i śmiechu.
            Za pomocą prostych składników, stworzyliśmy efektowną reakcję chemiczną, która przypominała lawę w miniaturze. Dzieci mogły śledzić, jak mieszanina zaczęła się pienić i bulgotać, co wzbudziło wiele pytań i zdziwienia. Potem każdy z przedszkolaków własnoręcznie "napompował" swój  balonik przy pomocy mieszanki wody, octu i sody. Na pamiątkę tych niesamowitych doświadczeń każde dziecko zabrało ze sobą do domu "nurka" w butelce, własnoręcznie zbudowanego ze słomki, spinacza biurowego i kulki plasteliny.
            Zajęcia te nie tylko dostarczyły dzieciom niezapomnianych wrażeń, ale także pobudziły ich ciekawość i zachęciły do odkrywania tajemnic świata nauki. Już nie możemy się doczekać kolejnych fascynujących eksperymentów!
            Wychowawca grupy OB
            Mariola Gonciarz

             

          • Wciąga nas hip - hop, narkotyki nie!

          • 22 lutego 2024 r. uczniowie klasy siódmej uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych „Wciąga nas hip-hop, narkotyki nie!”. W siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kruszynie, spotkali się uczniowie klas siódmych wszystkich gminych szkół, tam powitał ich Krzysztof Witkowski – Prezes Zarządu Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green. Dla rozluźnienia atmosfery każdy z warsztatowiczów powiedział kilka słów o sobie a wcześniej – poznał prowadzących zajęcia. Młodzież podzieliła się na grupy i trafiła pod opiekę instruktorów. Wokalu i freestylu uczył Wojciech Dereń. Zajęcia z kompozycji oraz perkusji prowadził Grzegorz Daroń. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z choreografii i tańca Agnieszki Fułek. O historii hip-hopu opowiedział saksofonista – Tomasz Wendt. Tomasz Pacanowski oraz Tomasz Jędrzejewski pracowali nad linią melodyczną. Kamil Mucha, który zajmuje się produkcją teledysku, podsumowującego czwartkowe działania, wprowadził młodzież w tajniki swojej pracy. Natomiast wspomniany na początku Krzysztof Witkowski, prowadził pogadanki profilaktyczne uświadamiając młodzieży skutki sięgania po środki odużające.   Sześciogodzinne warszaty zakończyły się występem artystycznym przygotowanym przez uczniów, na scenie pojawiła się nasza uczennica Julia Mosorka. Wszyscy uczniowie pełni pozytywnych emocji wrócili do domu. Ten dzień na pewno pozostanie w pamięci młodzieży.

            Justyna Kapusz

          • MÓJ WYMARZONY ZAWÓD

          • Nowa galeria MÓJ WYMARZONY ZAWÓD została dodana do albumu fotograficznego

            Dzieci w zerówce pracując metodą projektu "Poznajemy zawody - świat dorosłych widziany oczami dziecka" rozwijały dziecięce zainteresowania pod kątem poznawania różnych miejsc pracy, ciekawych zawodów i interesujących ludzi. Celem projektu było zapoznanie dzieci z różnymi zawodami, aby od najmłodszych już lat rozbudzały w sobie pasję do poznawania wybranego zawodu. Dzieci miały możliwość poznania pracy zawodowej własnych rodziców, jak też rodziców innych dzieci. Poznały atrybuty rożnych zawodów, poszerzyły zasób słownictwa o nieznane dotąd wyrażenia związane z określoną profesją.Prezentacja wymarzonego przez dziecko zawodu odbyła się podczas zajęcia otwartego, w którym uczestniczyła pani Dyrektor, rodzice i babcia. Dzieci w ciekawy sposób zaprezentowały swoje albumy i plakaty wykazując się dużą kreatywnością.

            B. Rajczakowska   I. Pikuła

          • Przystąpiliśmy do programu SKS

          •    W dniu 12.02.2024 r. nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu Szkolny Klub Sportowy finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, którego głównym sponsorem jest PKN Orlen. Dwa razy w tygodniu (w poniedziałki i środy) o godz. 12.00-12.45 będą realizowane zajęcia tenisa stołowego w Szkole. Dzieci będą miały okazję poznać dyscyplinę tenisa stołowego pod okiem instruktora i nauczyciela wychowania fizycznego. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów do udziału w zajęciach sportowych.

               SKS ma na celu stworzenie przestrzeni do dodatkowej aktywności fizycznej, realizowanej w formie zajęć sportowych i rekreacyjnych. Stanowi także motywację do podejmowania aktywności fizycznej, skupiając się w szczególności na dzieciach i młodzieży o mniejszej sprawności fizycznej, rzadziej podejmujących aktywność fizyczną w czasie wolnym oraz nieobjętych regularnymi formami aktywności fizycznej, np. treningami w klubie sportowym.

            CELE PROGRAMU:

            1. Stymulowanie i kształtowanie nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci i młodzież.

            2. Poprawa sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości.

            3. Promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

            4. Zwiększenie oferty ogólnodostępnych, bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych dla dzieci i młodzieży.

            5. Motywowanie do podejmowania aktywności fizycznej wśród mniej aktywnych i sprawnych fizycznie dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem dziewcząt.

            6. Tworzenie warunków dla rozwoju talentów oraz zainteresowań sportowych młodego pokolenia.

            7. Optymalizacja wykorzystania lokalnej infrastruktury sportowej, w tym infrastruktury przyszkolnej.

            8. Promocja różnorodnych sportów wśród dzieci i młodzieży.

            9. Wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą w obszarze sportu.

          • BAL KARNAWAŁOWY DLA UCZNIÓW KLAS 1-3 ORAZ PRZEDSZKOLAKÓW

          •  Bal karnawałowy odbył się w sali gimnastycznej 13.02.2024 w ZSP w Kraśniku Dolnym. Uczniowie klas 1-3 oraz przedszkolaki przyszli ubrani w różnorodne kostiumy, od księżniczek po super bohaterów. Na sali panowała radosna atmosfera, pełna śmiechu i muzyki. Dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych konkursach i zabawach tanecznych, które prowadziły nauczycielki oraz wychowawczynie. Rada Rodziców zakupiła maszyny do popcornu i waty cukrowej oraz serwowała watę i popcorn bez ograniczeń, co dodatkowo umilało czas spędzony na balu.

            Cele balu:

            1. Integracja społeczna: Organizacja balu karnawałowego miała na celu integrowanie uczniów różnych klas oraz przedszkolaków poprzez wspólne uczestnictwo w zabawie i tańcach.
            2. Kreatywność i wyobraźnia: Dzięki temu wydarzeniu dzieci mogły wyrazić swoją kreatywność poprzez kostiumy oraz przebrania, co wspierało rozwój ich wyobraźni i umiejętności twórczego myślenia.
            3. Radość i dobra zabawa: Głównym celem balu było zapewnienie uczestnikom radości oraz dobrej zabawy, aby stworzyć pozytywne i niezapomniane wspomnienia z okazji karnawału.

                  Bal karnawałowy dla uczniów klas 1-3 oraz przedszkolaków w ZSP Kraśnik Dolny był pełen radości, kreatywności i integracji społecznej. Dzieci miały okazję wyrazić siebie poprzez swoje kostiumy i przebrania, jednocześnie bawiąc się w atmosferze pełnej uśmiechów i pozytywnej energii. Serwowane waty cukrowe i popcorn przez Radę Rodziców dodatkowo sprawiły, że bal był niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich uczestników.

            Lidia Zubal

             

          • Wycieczka do Jakuszyc

          • 14 lutego uczniowie klas 4-7 wyjechali do Jakuszyc, by w pięknych i niespotykanych u nas ostatnio zimowych okolicznościach przyrody pojeździć na nartach biegowych. Występujący tutaj klimat porównuje się do klimatu alpejskiego występującego na wysokościach 1500m n.p.m. Trasy biegowe w Jakuszycach to doskonałe warunki do uprawiania narciarstwa biegowego. Polana Jakuszycka to aż 14 tras biegowych o łącznej długości około 100 km, które tętnią życiem w sezonie biegowym. Co roku organizowane są tam imprezy sportowe między innymi Bieg Piastów. Nasi uczniowie pod okiem instruktorów i opiekunów uczyli się i doskonalili umiejętności jazdy na nartach biegowych, podczas kilkugodzinnych zajęć poprzez aktywność fizyczną, poprawiali kondycje i koordynację ruchową. Uczniowie poznali także zalety narciarstwa biegowego i zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.

            Pogoda dopisała. Wróciliśmy zmęczeni, ale pozytywnie naładowani energią i endorfinami. Wycieczka była bardzo udana.

            Myślę, że wśród sporej części uczestników dzisiejszego wyjazdu z pewnością pojawili się nowi miłośnicy "biegówek".

             

            Marta Zubal - Girtler

            Justyna Kapusz

            Łukasz Surus

          • Bajki Pomagajki "O Bubie i potworze z kąta"

          • Projekt Edukacyjno-Czytelniczy
            "Bajki Pomagajki”

            W dniu 13.02.2024 r. oddział "0” A zrealizował kolejną terapeutyczną Bajkę Pomagajkę pt. "O Bubie i potworze z kąta”. Dzieci pomalowały farbami swojego stworka i wysłuchały treść bajki, która miała za zadanie powstrzymać lęk dzieci przed potworkami i straszydłami. Bajka spowodowała uspokojenie emocji u dzieci oraz obniżyła lęk przed duchami, stworkami, straszydłami.

             

                                                                                                   opracowała: Izabela Pikuła

          • SUKCESY naszych najmłodszych recytatorów

          • Dnia 07.02.2024r. w Teatrze Starym w Bolesławcu odbył się III Powiatowy Konkurs Wokalno – Recytatorski dla przedszkoli i klas I-III „Poeci - Dzieciom”. Konkurs został zorganizowany przez Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr w Bolesławcu. W konkursie, w dwóch kategoriach wiekowych – przedszkole i klasy I-III – zaprezentowało się łącznie 84 uczestników (56 uczniów i 28 przedszkolaków).

            Niezmiernie miło nam poinformować, że zmagania konkursowe w kategorii recytacja wiersza, w obu grupach wiekowych, zakończyły się dla reprezentantów naszej szkoły wielkim sukcesem.

            I miejsce w grupie przedszkolnej zajął Jakub Rudzik z grupy „O”, który rewelacyjnie zaprezentował wiersz Juliana Tuwima pt. „Kwoka”. Komisja konkursowa była pod sporym wrażeniem, a Jakub otrzymał zasłużone gratulacje. II miejsce, również w kategorii przedszkola, zajął Michał Mierzwa z grupy „O”, który wyrecytował wiersz Czesława Janczarskiego pt. „Naprawimy Misia”.

            I miejsce w kategorii wiekowej klas I-III zajęła uczennica klasy II Alicja Wyskup, która pięknie zaprezentowała utwór Jana Brzechwy pt. „Leń”. W kolejności II miejsce zajęła uczennica klasy III Klara Girtler, którą komisja konkursowa doceniła za niezwykle entuzjastyczne przedstawienie wiersza Marii Konopnickiej pt. „Stefek Burczymucha”. Naszą szkołę godnie reprezentowały również Wanessa Piekarz z grupy "O" oraz Julia Nawrot, uczennica klasy III.

            Czołowe miejsca w tak znaczącym konkursie i przy tak sporej rywalizacji to dla naszych najmłodszych recytatorów ogromny sukces! Życzymy im dalszych tak wspaniałych osiągnięć i serdecznie gratulujemy! Gratulacje należą się również rodzicom i wychowawcom za wsparcie i okazaną cierpliwość podczas przygotowań do występów.

                                                                                                                                                    Renata Balińska-Piecyk

          • Słówko tygodnia

          • Co nazwiemy ENIGMATYCZNĄ CIEKAWOSTKĄ? Czy będzie to ciekawostka zwięzła a treściwa?

            Nie, taką ciekawostkę nazwiemy lapidarną.

            Czy będzie to zatem ulotna, krótkotrwała – iście internetowa – wiadomość?

            Nie, taką ciekawostkę nazwiemy efemeryczną.

            ENIGMATYCZNY oznacza ‘zagadkowy, tajemniczy, niejasny’ – tylko tyle i aż tyle.

            ENIGMATYCZNA CIEKAWOSTKA to może być pozytywne określenie ciekawostki tajemniczej i zagadkowej, ale również niezbyt pochlebne określenie informacji niejasnej i zagmatwanej. Niech nam się ENIGMATYCZNY skojarzy z wojenną ENIGMĄ, szyfrowaniem, utajnianiem i docieraniem do ukrytych treści – a nie będziemy popełniać błędów.

             

            Źródło: [NSPP; WSPP; USJP; SJP PWN]

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych