• Niezwykła lekcja przedsiębiorczości w Przedszkolu

          •          W miniony czwartek, w grupie 0B w przedszkolu odbyła się wyjątkowa lekcja przedsiębiorczości, która miała na celu zaznajomienie najmłodszych z podstawowymi zasadami funkcjonowania w świecie finansów i zakupów. Program zajęć był bogaty i różnorodny, dostosowany do możliwości przedszkolaków.

            Na początku dzieci zapoznały się z zasadami zachowania się w sklepie. Wychowawczyni wyjaśniła, jak należy się poruszać między półkami, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych oraz jak grzecznie prosić o pomoc w znalezieniu potrzebnych produktów. Dzieci dowiedziały się także, jak ważne jest cierpliwe czekanie w kolejce do kasy.

            Kolejnym punktem programu było poznawanie prawdziwych banknotów i monet. Dzieci miały okazję obejrzeć różne nominały, zapoznać się z ich wyglądem, znakami charakterystycznymi oraz wartością. Dowiedziały się również, jak odróżnić prawdziwe pieniądze od fałszywych.

            Następnie wszyscy udali się na wycieczkę do pobliskiego marketu Dino. Każde dziecko miało ze sobą 10 złotych na zakupy. Zadaniem było dokonanie takich zakupów, aby zmieścić się w przydzielonej kwocie. Dzieci uczyły się, gdzie znajdują się ceny artykułów oraz jak je sprawdzać na specjalnych czytnikach. Przy kasie poznawały różne sposoby płatności, w tym płatność kartą i telefonem, ale same płaciły gotówką.

            Po powrocie do przedszkola odbyła się analiza zakupów. Dzieci porównywały, kto co kupił, komu udało się kupić najwięcej za 10 zł, a komu zostało najwięcej reszty. Była to doskonała okazja do nauki oszczędności oraz planowania wydatków.

            Miłym zakończeniem dnia był piknik na przedszkolnym podwórzu. Dzieci z ogromną radością zjadły ze smakiem swoje zakupy, dzieląc się wrażeniami z dnia pełnego nauki i zabawy.

                     Lekcja przedsiębiorczości była nie tylko wspaniałą przygodą, ale także cenną lekcją życiową, która na pewno pozostanie w pamięci przedszkolaków na długo.

            Wychowawca grupy 0B

            Mariola Gonciarz 

          • WYCIECZKA DO OGRODU ZOOLOGICZNEGO W LIBERCU

          • Nowa galeria WYCIECZKA DO OGRODU ZOOLOGICZNEGO W LIBERCU została dodana do albumu fotograficznego

            W dniu 14 maja dzieci z zerówki A i B były na wycieczce w Ogrodzie Zoologicznym w Libercu. Spacerując po ogrodzie dzieci obserwowoały i poznawały egzotyczne zwierzęta z różnych stref klimatyczneych i różnych regionów świata. Poznały wygląd, główne cechy oraz zwyczaje tych zwierząt, poszerzyły swoją wiedzę na temat zwierząt. Poznały również gatunki zwierząt zagrożonych wymarciem. W wycieczce oprócz nauczycieli towarzyszyły dzieciom rodzice. Dzisiejsza wycieczka była wspaniałą edukacją przyrodniczą i ekologiczną, która na długo pozostanie w ich pamięci.

            B. Rajczakowska

          • WIZYTA DZIECI Z ZERÓWKI A W BIBLIOTECE

          • Nowa galeria WIZYTA DZIECI Z ZERÓWKI A W BIBLIOTECE została dodana do albumu fotograficznego

            W piątek 10 maja dzieci z zerówki A były w Gminnej Bibliotece w Kraśniku Dolnym. Dzieci pamiętały o święcie bibliotekarza i złożyły życzenia pani Małgosi, która bardzo serdecznie nas przywitała. Oprócz życzeń dzieci wręczyły również własnoręcznie zrobione bukieciki. Pani Małgosia w bardzo ciekawy sposób przybliżyła dzieciom zawód bibliotekarza i funkcjonowanie biblioteki. Kilkoro dzieci już wcześniej bywało w bibliotece. Jednak dla większości dzieci była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Rozbudzanie zainteresowania książką jest bardzo ważne w rozwoju dziecka. Natomiast bezpośredni kontakt dziecka z miejscem, w którym można wypożyczyć sobie książkę do domu rozbudza jego wyobraźnię i pogłębia wiedzę. Wizyta urozmaicona jeszcze była ciekawymi rebusami, wykonaniem plakatu oraz słodkim poczęstunkiem. Dzieci zadowolone i z motylkami, które dostały od pani Małgosi wróciły do szkoły.

            B. Rajczakowska  I. Pikuła

        • Obchody Dnia Ziemi
          • Obchody Dnia Ziemi

          • W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy DZIEŃ ZIEMI przeprowadzając liczne działania.

            Uczniowie wykonywali prace plastyczne związane z Dniem Ziemi, które w doskonały sposób zaangażowały uczniów. Zaprezentowali oni różne tematy i techniki, takie jak malowanie, rysowanie, kolaże czy tworzenie instalacji artystycznych. 

            Niektóre klasy wraz z wychowawcami  przeprowadziły akcję sprzątania terenów szkolnych, okolic i lasu. Uczniowie mieli okazję doświadczyć, jak ważne jest dbanie o czystość środowiska i jakie konsekwencje może przynosić zanieczyszczanie go.

            Klasa 4 posadziła drzewa. Sadzenie roślin jest doskonałym sposobem na aktywne zaangażowanie uczniów w działania na rzecz ochrony środowiska. To nie tylko promuje świadomość ekologiczną, ale także pomaga w poprawie jakości powietrza i zachowaniu różnorodności biologicznej. 

            W klasach VII - VIII odbył się konkurs wiedzy ekologicznej. Wzięli w nim udział chętni uczniowie, których nie brakowało.

            W wielu klasach przeprowadzono lekcje o tematyce związanej z nasza planetą.

            Dzieci z zerówki  i całe przedszkole realizowało Ogólnopolski Program Czyste Powietrze Wokół Nas. Milusińscy segregowali śmieci i uczyli się przeróżnych piosenek: Ochroń Ziemię, Duszki leśne, Dinek - który uciekał przed dymem oraz Ekopingwinek. Dzieci obejrzały również film edukacyjny o ekologii i  spotkały się w lesie z panią i panem leśniczym. Podczas tego spotkania dzieci wysłuchały ciekawych informacji o tym, jak dbać o las i jego mieszkańców.

          • SUKCES UCZNIÓW Z KRAŚNIKA DOLNEGO w TURNIEJU BEZPIECZEŃSTWA RUCHU DROGOWEGO 2024

          • 30 kwietnia 2024 roku ponad 80 uczniów z powiatu bolesławieckiego rywalizowało podczas Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, przygotowanym przez Funkcjonariuszy Wydziału Ruchu Drogowego bolesławieckiej jednostki Policji. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy wiekowe, każda z nich przystąpiła do dwóch części konkursu. Pierwsza część sprawdzała wiedzę teoretyczną, natomiast druga część dotyczyła praktycznych umiejętności jazdy na rowerze. Nastolatkowie jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego wykazali się ogromną znajomością przepisów i prawidłowych zachowań na drodze. Uczniowie byli oceniani indywidualnie i drużynowo.  

            Zwycięzcami grupy młodszej, została drużyna z Kraśnika Dolnego w składzie Eliza Sopko, Ewa Balińska, Leon Depka i Fabian Kapusz. Uczniowie naszej szkoły, tym samym awansowali do etapu strefowego, który odbędzie się w Jeleniej Górze. 

            Grupa starsza w składzie Mateusz Baliński, Wiktor Rolak i Michał Smoleń wywalczyli 4 miejsce.

            Serdecznie gratulujemy naszym uczniom i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy !!

             

            WYNIKI TURNIEJU: 

            Grupa I (rocznik 2012 i młodsi):      

            1. SP w Kraśniku Dolnym

            2. SP nr 4 w Bolesławcu

            3. SP 5 w Bolesławcu

            Grupa II (rocznik 2011 i starsi):

            1. SP nr 4 w Bolesławcu 

            2. SP OXPRESS

            3. SP nr 2 w Bolesławcu

            4. SP w Kraśniku Dolnym

             

          • BAJKI Z DAWNYCH LAT CZYTANE PRZEZ RODZICÓW W ZERÓWCE

          • Nowa galeria BAJKI Z DAWNYCH LAT CZYTANE PRZEZ RODZICÓW W ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego

            W kwietniu dzieci z zerówki A słuchały bajek czytanych przez swoje mamy. Były to bajki z dawnych lat: "Śpiąca Królewna", "Szewczyk Dratewka", "Brzydkie Kaczątko", "Stoliczku nakryj się". Bajki, których wiele dzieci nie znało. Czytanie bajek nie ma sobie równych w pobudzaniu wyobraźni dzieci. Czytanie rozwija w dziecku empatię, wzbogaca słownictwo, zapobiega uzależnieniu od innych mediów, rozbudza ciekawość i poszerza zainteresowania dziecka. Pomaga również w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, usprawnia koncentrację, wywiera duży wpływ na rozwój dziecka, gdyż pomaga dziecku poznawać i nazywać własne emocje. Podpowiada również jak sobie z nimi radzić. Głośne czytanie bajek jest przede wszystkim doskonałym pretekstem do tego, aby spędzać wiecej czasu z dzieckiem.

            B. Rajczakowska, I. Pikuła

          • RADOŚĆ , RYWALIZACJA i INTEGRACJA- VI GMINNA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLNA

          • Nowa galeria RADOŚC , Rywalizacja i INTEGRACJA - VI GMINNA SPARTAKIADA PRZEDSZKOLNA została dodana do albumu fotograficznego

            We wtorek, 23.04.2024 r. dzieci z dwóch grup przedszkolnych zerówki A i B reprezentowały  naszą szkołę w Spartakiadzie Przedszkolnej w Bożejowicach pod Honorowym Patronatem Wójta Gminy Bolesławiec. W wydarzeniu wzięło udział 54 przedszkolaków, dzieci pięcio i sześcioletnich z gminy Bolesławiec. Dzieci rywalizowały w sześciu konkurencjach sportowych  tj. rzut woreczkiem do ruchomego celu, sadzenie ziemniaków, laska nad głową, pogromca przeszkód, przewróć - postaw z pachołkami, wyścig herkulesów. Celem przedsięwzięcia było wzbudzanie u dzieci ducha sportowej aktywności oraz dostarczenie przeżyć sprzyjających integracji i dobrej zabawie. Była to również promocja działań przedszkoli w zakresie budowania potencjału zdrowotnego przedszkolaków na terenie naszej gminy.
             W sportowym nastrojach oraz okrzykach sportowych zaprezentowały się drużyny z przedszkoli wiejskich. Konkurencjom sportowym  towarzyszył aktywny doping ze strony kolegów i koleżanek z przedszkola. Nie zabrakło medali dla wszystkich uczestników spartakiady i uścisków dłoni , a także słów podziękowania za zaangażowanie od  Pani Dyrektor Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Kraśniku Dolnym Pani Moniki Gieszczyk.
            Wyróżnieniem dla przedszkolaków było wręczenie medali i słodkich upominków przez Panią Dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bożejowicach Panią Alicję Krawczyk. Organizacja wydarzenia sprzyjała propagowaniu form aktywnego sposobu spędzania wolnego czasu oraz działań dla szeroko pojętego zdrowia, w tym również fizycznego i psychicznego.
             

            Barbara Rajczakowska, Izabela Pikuła 

          • SZKOLNY TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA I PROFILAKTYKI

          • Nowa galeria SZKOLNY TYDZIEŃ PROMOCJI ZDROWIA I PROFILAKTYKI została dodana do albumu fotograficznego

            W dniach 8-12.04.2024 r. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły obchodzili Szkolny Tydzień Zdrowia. W tym roku hasło przewodnie brzmiało: „Moje zdrowie, moje prawo”. Celem głównym tego działania było przede wszystkim kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych. Inne cele to: nabywanie umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, motywowanie do zdrowego stylu życia przez zapoznanie z zasadami zdrowego, racjonalnego odżywiania się, higieny osobistej i aktywności fizycznej. Najważniejszym założeniem Tygodnia Zdrowia było dobre przygotowanie dzieci i młodzieży do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym oraz kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie.  Najmłodsza grupa ,,Młodszaków” przygotowała owocowe szaszłyki. Degustując je, dzieci poznały smaki różnorodnych owoców, dzieliły owoce na kwaśne i słodkie. Zerówka A uczestniczyła w spotkaniu z pielęgniarką szkolną Panią Basią Błaszczyk i pielęgniarką Ośrodka Zdrowia w Kraśniku Dolnym Panią Marią Czechowską. Dzieci dowiedziały się jak dbać o higienę jamy ustnej, poznały ośrodek zdrowia od wewnątrz, uczyły się zakładać opatrunek. Wykonały również zdrowe kanapki. Grupa 0A zorganizowała konkurencje sportowe ,,Niebieskie Igrzyska” w ramach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, w których wzięły udział również przedszkolaki z grupy 0B. Grupa 0B wykonała ,,Zdrowe dzieła sztuki na talerzu” ze zdrowych artykułów spożywczych. Maluszki czestniczyły też w grach i konkurencjach rozwijających motorykę dużą. Klasy I i II wykonały pracę plastyczną ,,Piramida żywieniowa”. Uczniowie uczestniczyli w zabawach ruchowych z elementami współzawodnictwa. Klasa 3 uczyła się piosenki ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Uczniowie wzięli udział w zabawach ruchowych przeprowadzonych według metody W. Sherborne. Czwartoklasiści mogli sprawdzić swoją formę biorąc udział w aerobiku w ramach programu ,,Trzymaj Formę”. Klasa 5 wykonała sałatkę owocowa i pyszne kanapki. Klasa 6 na technice przygotowała jadłospis, wiosenne kanapki oraz układała wiersz i piosenkę o zdrowiu. Na matematyce uczniowie wykonywali zadania dotyczące liczenia kalorii, stężenia procentowego cukru, promowali częste picie wody. Klasa 7 układała wiersze o zdrowiu, zachęcające do zdrowego odżywiania się i dbania o swoje samopoczucie. Klasa 8 na godzinie wychowawczej oglądała filmy edukacyjne i przygotowała owocowy mus.  Na lekcji wychowania fizycznego uczniowie całej szkoły poznawali dyscypliny sportowe zachęcające do czynnego uprawiania sportu. Przeprowadzono pogadanki z uczniami na temat dbania o swoje zdrowie nie tylko fizyczne, ale i psychiczne. Zwieńczeniem tygodnia zdrowia był Happening przeprowadzony przez klasę 7, która wcieliła się w owoce i warzywa. W rytmach muzyki promowała ruch i spożywanie owoców i warzyw oraz częstowała wszystkich uczniów sokami, promując tym samym naturalne składniki odżywcze. Tydzień Zdrowia obfitował w liczne atrakcje, których głównym celem było nakierowanie uczniów na tory zdrowego stylu życia. Wszyscy się angażowali i byli aktywni we wszystkich podejmowanych działaniach. Za rok je powtórzymy.  

             Izabela Pikuła, Alicja Michalska

          • SŁÓWKO TYGODNIA - PREDYLEKCJA

          •  

            ZNACZENIE: Szczególne upodobanie, skłonność do czegoś.

            UŻYCIE: Predylekcja to inaczej słabość do kogoś lub czegoś. Najczęściej wyrazu używa się w liczbie mnogiej: mieć predylekcje do czegoś. Należy uważać, by nie powielać częstego błędu, jakim jest wymawianie słowa jako ‚predyleksja’.

            PRZYKŁAD: Miała predylekcje do nauki języków obcych, dlatego zdecydowała się na studia filologiczne.

          • WYCIECZKA SZKOLNA DO IQLandii W LIBERCU

          • Dnia 10 oraz 11 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy I, II, III, IV, V oraz ich wychowawcy brali udział w wycieczce szkolnej do IQLandii.

            Cele edukacyjne:

            1. Poznanie naukowych i technologicznych aspektów rozwoju w zabawowy sposób.
            2. Zachęcenie uczniów do aktywnego udziału w naukowych eksperymentach.
            3. Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia i pracy w zespole.
            4. Kreowanie pozytywnego nastawienia do nauki poprzez doświadczenie interaktywnych prezentacji i atrakcji edukacyjnych.
            5. Poznanie kultury i historii regionu poprzez zwiedzanie zabytków i rynku w Libercu.

            Dnia 10 oraz 11 kwietnia 2024 roku o godzinie 8:00 spotkaliśmy się wszyscy przed szkołą, pełni entuzjazmu i gotowi na fascynującą podróż do IQLandii w Libercu. Po przywitaniu i sprawdzeniu obecności wyruszyliśmy autokarem w kierunku naszego celu.

            Po kilkugodzinnej podróży dotarliśmy na miejsce i zostaliśmy przywitani przez przewodników czeskich, którzy oprowadzili nas po kompleksie IQLandii. Naszą uwagę przyciągnęły interaktywne wystawy i eksponaty, które pozwalały nam na eksplorację naukowych zjawisk w praktyczny sposób. W trakcie wycieczki mieliśmy okazję uczestniczyć w różnorodnych doświadczeniach, takich jak eksperymenty chemiczne, pokazy fizyczne czy interaktywne symulacje z zakresu biologii.  Wszyscy uczniowie aktywnie uczestniczyli w atrakcjach, zadawali pytania i dzielili się swoimi spostrzeżeniami. To był naprawdę inspirujący sposób na naukę, który skłonił nas do refleksji nad światem nauki i technologii.

            Po zakończeniu zwiedzania IQLandii udaliśmy się na zasłużony odpoczynek i posiłek. Podczas lunchu mieliśmy okazję podsumować nasze wrażenia oraz wymienić się opiniami na temat najbardziej interesujących eksperymentów. Następnie udaliśmy się na spacer po rynku w Libercu. Z ciekawością oglądaliśmy okoliczne zabytki i słuchaliśmy opowieści przewodnika o historii tego miejsca. Największe zainteresowanie wzbudził ratusz, który zwiedziliśmy, podziwiając jego architekturę i bogatą historię.

            O godzinie 18:30 wrociliśmy do szkoły. Mimo zmęczenia, na twarzach wszystkich malował się uśmiech zadowolenia i satysfakcji z udanej wycieczki. Wróciliśmy do szkoły z bagażem nowych doświadczeń i wrażeń, gotowi do dalszej nauki i odkrywania tajemnic naukowych.

            Podsumowując, wycieczka do IQlandii z uwzględnieniem spaceru po rynku w Libercu była niezapomnianym przeżyciem, które nie tylko wzbogaciło naszą wiedzę naukową, ale także pozwoliło nam poznać kulturę i historię regionu.

            Kierownik wycieczki:

            Marta Zubal – Girtler – I grupa

            Lidia Zubal – II grupa

             

          • WARSZTATY WIOSENNO - WIELKANOCNE U MALUSZKÓW

          • W piątek 29 marca 2024r. w grupie 3 i 4 latków, odbyły się warsztaty wielkanocne z udziałem dzieci  i ich rodziców. Na początku warsztatów odbyły się zajęcia ruchowe do piosenek "Zając długie uszy ma", "Jajko", przy których bawiły się dzieci jak i ich rodzice. Później dzieci wraz z rodzciami wykonały przepiękne zajączki ze skarpet oraz malowały styropianowe jajka. Po warsztatach przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany przez mamy, nie zabrakło również zdrowych przekąsek. Na koniec na dzieci czekała niespodzianka, zając zostawił dla dzieci czekoladowe jajka, które dzieci pozbierały do koszyczków. 
            Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie na warsztatach i miło spędzony czas. 

                                                                   Ilona Baszczy, Edyta Mierzwa

          • Nasza Szkoła w projekcie “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”

          • Z radością informujemy, że Szkoła Podstawowa w Kraśniku Dolnym zakwalifikowała się do projektu “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025" 

            Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (NPRCz 2.0) jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury, oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3. 

            Naszej szkole przyznano dofinansowanie w wysokości 4 000 zł. Zgodnie z projektem, stanowi to 80% kwoty. Pozostałą część, czyli wkład własny zapewni nam organ prowadzący. W naszym przypadku, cały nakład finansowy, będzie przeznaczony na zakup nowości wydawniczych,  wzbogacających bibliotekę szkolną.

            Małgorzata Laskowska 

             

          • WARSZTATY WIELKANOCNE W ZERÓWCE

          • Nowa galeria WARSZTATY WIELKANOCNE W ZERÓWCE została dodana do albumu fotograficznego

            Palma wielkanocna jest symbolem triumfu Chrystusa. Gałązki palmy wielkanocnej symbolizują odnawiające się życie i radość. W piątek w zerówce A odbyły się twórcze warsztaty wielkanocne. Dzieci wraz z rodzicami wykonały piękne palmy, które następnie zabrały do domu. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom tradycji związanych ze Świętami Wiekanocnymi i zagłębienie ich w symbolikę. Warsztaty były też okazją do wspólnego, miłego spędzenia czasu. Wykonane palmy można podziwiać na umieszczonych zdjęciach. Po kreatywnym działaniu, dzieci zostały poczęstowane witaminkami znajdującymi się w owocach przygotowanych w smakowity sposób przez mamę Wiktorii. 

            B. Rajczakowska  I. Pikuła

          • PRZEDSTAWIENIE PROFILAKTYCZNE „dzieci@sieci_”

          • 22 marca 2024 r. uczniowie klas IV –VII wraz z opiekunami wybrali się do Kina Forum w Bolesławcu na przedstawienie profilaktyczne pt. „dzieci sieci_” przygotowane przez Teatr Profilaktyczny ALERT z Wrocławia. Spektakl opowiada o pokoleniu dzisiejszych młodych ludzi, którzy od najmłodszych lat wychowują się w środowisku medialnym. Aktywność medialna dzieci bywa coraz bardziej ryzykowna, należy więc uczulać młodych ludzi, uświadamiać, rozmawiać z nimi i uczyć ich funkcjonowania we współczesnej sieciowej rzeczywistości. Grupa teatralna ALERT opowiada młodym widzom ciekawą historię, pełną zabawnych sytuacji i zaskakujących rozwiązań. Spektakl „dzieci@sieci_” opowiada również o przyjaźni, radzeniu sobie z przeciwnościami, o akceptacji i niezastąpionym, realnym kontakcie z drugim człowiekiem. Przestrzega też przed nadmierną ufnością w wirtualnym świecie i pokazuje konsekwencje czyhających w nim zagrożeń. Spektakl nawiązuje do cyberprzemocy i konsekwencji jakie niesie ze sobą podszywanie się pod innych w internecie.

             

            Justyna Kapusz

          • Pierwszy dzień wiosny i Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

          • Dnia 21 marca po raz kolejny w naszej szkole zostały zorganizowane obchody pierwszego dnia kalendarzowej wiosny oraz Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa, nazywany inaczej Dniem Kolorowej Skarpetki. Zespół Downa to choroba, która jest wynikiem obecności trzeciego chromosomu w 21 parze. Stąd, nieprzypadkowo, data 21.03. Dodatkowo, trzeci chromosom ma kształt skarpetki.

            Społeczność szkolna zadbała o wiosenny nastrój. Uczniowie poza pogadankami na temat tolerancji, różnorodności i akceptacji drugiego człowieka, wykonywali różnorodne skarpetki. Starsi uczniowie uczestniczyli w szkolnym konkursie " Uczę się bezpiecznie żyć". Każda klasa przygotowywała również " żywą Marzannę" i wiosenne ozdoby. Uczniowie klas 4-8 pod okiem wychowawców piekli i ozdabiali owocami gofry, uczennice klasy siódmej zadbały, aby każdy uczeń otrzymał popcorn i watę cukrową. Zwieńczeniem tego radosnego dnia był spacer po pobliskiej okolicy, podczas, którego uczniowie śpiewem nawoływali wiosnę.

             

            Justyna Kapusz

            wychowawcy

             

          • Pierwszy Dzień Wiosny 21.03.2024 r. - Wiosenny Korowód w Oddziale 0 A oraz w klasie 1b i II

          • „Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała,

            A do życia powolutku budzi się przyroda cała"

            (T. Boy - Żeleński)

            Nareszcie nadeszła wiosna! W czwartek, 21 marca 2024, oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje i tematycznie związane z tym świętem tablice, nie zabrakło również strojów w kolorach wiosennych. Wiemy też, że wśród popularnych zwyczajów związanych z tym dniem jest topienie Marzanny. Tradycja związana z topieniem szmacianej lub słomianej kukły jest praktykowana w wielu szkołach, a wywodzi się z kultury rdzennych mieszkańców Polski. Postać Marzanny symbolizowała boginię zimy oraz śmierci, której pozbywano się na rzecz cieplejszej pory roku.  Oddział 0A , klasy Ib oraz II uczciły nadejście nowej pory roku wiosennym korowodem po pobliskiej okolicy. Przedszkolaki i uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej wspólnym głośnym śpiewem, grą na  instrumentach przywitały nową porę roku – Wiosnę, a wypędziły zimę. Pani Wiosna poczęstowała dzieci cukierkami i podziękowała za uroczyste przywitanie z wiosennym transparentem i  za piękny pochód.

             Przeprowadzono pogadankę z przedszkolakami i uczniami  na temat odejścia zimy , a nadejścia nowej pory roku- Wiosny. Dzieci miały sporo atrakcji, ponieważ uczestniczyły w konkurencjach, grach i zabawach sportowych, korzystały z siłowni zewnętrznej oraz nowoczesnego placu zabaw z tyrolką, grały w piłkę nożną, chodziły na szczudłach na boisku i spędziły aktywnie czas na świeżym powietrzu. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z Pierwszego Dnia Wiosny, uśmiechnięte i dobrych humorach maszerowały żwawym krokiem z powrotem do szkoły.

            I. Pikuła B. Rajczakowska I. Różycka, M. Laskowska

          • Warsztaty Wiosenno-Wielkanocne w Przedszkolu

          • **Wiosenno-Wielkanocne Warsztaty Przedszkolne: Dzieci i Rodzice Kreatywnie Spędzają Czas Razem**

             

            Z okazji pierwszego dnia wiosny, klasa 0B wraz z rodzicami wzięła udział w pełnych radości i kreatywności warsztatach Wiosenno-Wielkanocnych, zorganizowanych w naszym przedszkolu. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko umożliwiło dzieciom rozwijanie swoich zdolności manualnych, ale także umożliwiło rodzicom spędzenie cennego czasu z pociechami w inspirującej atmosferze.

             

            Głównym punktem programu były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci wraz z rodzicami wykonywały urocze ozdoby wielkanocne. Na stolikach roiło się od kolorowych materiałów i akcesoriów. Maluchy, z ogromnym zaangażowaniem, tworzyły małe dzieła sztuki - kurczaczki, pisanki, baranki, biedronki, pszczółki i motylki na klamerkach. Ich wyobraźnia nie znała granic, co zaowocowało unikalnymi i uroczyście wyglądającymi dekoracjami.

             

            Po zakończeniu warsztatów przyszedł czas na prezentację artystyczną, podczas której dzieci miały okazję zaprezentować swoje dzieła swoim dumnie patrzącym rodzicom i babciom. Był to moment pełen dumy i radości zarówno dla dzieci, jak i dla ich bliskich. Po występie wszyscy włączyli się w różnorodne zabawy przy muzyce, które umożliwiły jeszcze bliższe zbliżenie się dzieci i rodziców.

             

            Na zakończenie wydarzenia wszyscy uczestnicy mogli delektować się pysznym ciastem, aromatyczną kawą oraz słodyczami, co stanowiło doskonałą okazję do nieformalnych rozmów i integracji.

             

            Wydarzenie to nie tylko umożliwiło dzieciom rozwijanie swoich umiejętności manualnych i artystycznych, ale również wzmocniło więzi rodzinne poprzez wspólne spędzanie czasu. Dzięki takim inicjatywom przedszkole staje się nie tylko miejscem nauki, ale także miejscem, gdzie tworzą się trwałe wspomnienia i relacje.

            Wychowawca 0B

            Mariola Gonciarz 

          • NIEDZIELA PALMOWA TUŻ, TUŻ… KIERMASZ PALM WIELKANOCNYCH

          • Cele działań:

            • Kultywowanie tradycji wielkanocnych.
            • Integracja uczniów klas Ia i Ib poprzez wspólne działania.
            • Przygotowanie atrakcyjnych palm, które przyciągną uwagę uczestników kiermaszu.

            Dnia 19 marca 2024 roku, klasy Ia i Ib przystąpiły do przygotowań palm na kiermasz wielkanocny. Rozpoczęliśmy od wspólnego wyboru materiałów, z których mieliśmy stworzyć nasze prace. Gałązki, kolorowe wstążki, bibuła, farby oraz ozdoby w postaci jajek i kwiatów stanowiły główne elementy naszych palm.

            Następnie, podzieliliśmy się zadaniami, aby efektywnie wykorzystać czas i umiejętności każdego ucznia. Niektórzy zajęli się przygotowaniem gałązek, inni dekorowaniem palm, a reszta pomagała w organizacji stoiska na kiermaszu.

            W trakcie prac, nauczyciele opowiadali  o tradycji wykonywania palm wielkanocnych i ich znaczeniu w obrzędach świątecznych. To pomogło  lepiej zrozumieć kontekst historyczny i religijny  prac. Prace przebiegały sprawnie, dzięki zgranej współpracy i wzajemnemu wsparciu. Wspólne tworzenie palm nie tylko integrowało  klasę, ale również pozwoliło  lepiej poznać się nawzajem. Po dopracowaniu detali,  gotowe palmy prezentowały się estetycznie i przyciągały uwagę swoją kreatywnością i starannością wykonania. Mamy nadzieję, że będą one cieszyć oczy kupujących na kiermaszu przez cały czas jego trwania.

            Kultywowanie tradycji: Podczas prac, nauczyciel akcentował znaczenie tradycji wielkanocnych oraz ich głębszy sens. To pozwoliło nam nie tylko tworzyć palmę, ale również lepiej zrozumieć ich znaczenie w naszej kulturze i religii.

            Podsumowanie: Przygotowania do kiermaszu palm wielkanocnych były nie tylko okazją do rozwijania umiejętności plastycznych, ale także do kultywowania tradycji i integracji klasy. Gotowe prace reprezentują wysiłek i zaangażowanie całej grupy, co mamy nadzieję, będzie docenione przez uczestników kiermaszu.

            Lidia Zubal

            Malgorzata Laskowska

             

    • Kontakty

      • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kraśniku Dolnym
      • 75 713 67 94
      • Kraśnik Dolny 47, 59-700 Bolesławiec Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych